Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да се развива ли атомната енергетика в Б-я чрез изграждане на АЕЦ Белене

  • Да

    Votes: 27 37.5%
  • Не

    Votes: 32 44.4%
  • Няма да гласувам / Не ме интересува

    Votes: 13 18.1%

  • Общо гласове
    72

тео

Well-Known Member
Събрани са необходимите подписи за провеждането на референдум за бъдещето на АЕЦ „Белене".

Това стана ясно от отговора на регионалния министър Лиляна Павлова по време на петъчния парламентарен контрол на питането на червения депутат Петър Курумбашев и колегата му Янаки Стоилов.

Тя съобщи, че проверката на подписката е приключила и резултатите от нея са входирани в Народното събрание. От тях става ясно, че броят на проверените подписи са 717 021. 543 639 са коректни.

Цялата новина

Въпросът е как ще гласувате, ако референдумът беше днес. Въпросът от подписката е:

Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадката в Белене?

пп. едно интересно мнение на Костов, във връзка с новопоявилия се инвеститор
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Гласувах не и принципно не съм съгласен да се инвестира в атомна енергетика. Просто атомните централи са на път да си изпеят лебедовата песен и нямат място в близкото бъдеще. България има благоприятно географско разположение за да се инвестира във възобновяеми източници на енергия, като слънчеви панели, ВЕЦ, вятърни генератори.... Има и достатъчно масивни къщи на глава от населението за да бъде това полезно за обществото.
Белене ще е инвестиция в потъващ кораб.
 
Също гласувах с не мисля че достатъчно на дълго и на широко съм обяснил в другата тема (http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=36517 ) че бъдещето е в създаващите сами енергия къщи, които продават остатъка на мрежата + повишаване на енергиината им ефективност.... (ровенето по горанта тема съвсем ме разубеди за аец)

като цената на тази технология при цена от доларче на ват е конкурентна на атомната енергия... вярно че на фотоволатаиците дава само 25 години 80% производствен капацитет... срещу 40 до 50 за атомна централа.... но всички домашни соларни мощности няма да са изградени на куп, не съществува риск от радиоактивно замърсяване и няма отпадъци и няма такъв голям разход за изчистване на централата а и като построиш даден тип централа си зависим от доставчика на гориво тои винаги може да те гърби с цените му, докато при соларните технологии имаш само начална цена

отделно че цените на соларните технологии продължават да вървят надолу докато стане аеца след 7-8 години сигурно ще е в пъти по евтино и тези дето си имат къщи ще откажат да купуват ток от него и да го изплащат по този начин


Used to be well over 20Kw 10 years ago when we had a family of 5 at home but now with just two of us and we are more energy aware we are averaging under 10Kw per day during May. We are also averaging over 18Kw per day output to the grid this month. So we are doing really well. (4.62Kw solar system)

Large 5 brick bedroom house low set

Heat pump which we turn off for most of the day
Electric oven/microwave and Nuwave (infra red oven)
LED TV
Two computers but only one on at time..mainly Laptop
5 Split level systems but here in sunny QLD still haven't needed heating as yet. Home is well insulated as well.
Energy Efficient light bulbs throughout house


Иначе да ги видите австралиице този с пет човека семейство е харчел по 20 киловата на ток преди 10 години.... сега като са смо двама не надхвърля 10 киловата през май което им е зимен месец на тях в южнот пулокълбо ама връща по 18 киловата на ден в мрежата или енергото има да му дава пари.... за това говоря такива ще стават къщите тази технология почва да става по достъпна и за българите с това падене на цените нищо че сме по бедни

Само че в БГ съм сигурен че ако посторим скъп АЕЦ и цените на тока ще трябва да се вдигнат и тези дето имаме излишък на къщите ще разправят какви сме лоши че не купуваме ток от мрежата и така аеца трябва да се изплати от останалите по малко потребители.... ако пък ако връщаме ток в мрежата сигурно направо престъпници ще ни изкарат не само че няма да изплащаме АЕЦа ами ще взимаме и от парите на тези който нямат собствени мощности и го изплащат

Очаквам скоро ЕС да натисне и тук къщите да могат да връщат ток в мрежата това е нормалната практика на всякъде по света.... И в САЩ и в ЕС и в Австралия...
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Добре де само на мен ли не ми е ясно как ще се гласува след като няма ясни предложения за това колко ще струва със какво и кои ще изгражда АЕЦ-а? Или това е поредната акция на БСП да имитират дейност?

Според мен някои трябва да излезе и да каже всичките подробност и тогава да се гласува.
 
е тях не ги устройва да има такава информация, не ги ли гледа миналата седмица и станишев и р.овачаров по темата че Атомстрои експорт ни съди за един милиард как разправяха държавата да продължала със сегашния строеж и делото щяло да отпадне

искат да се продължи със сегашните договори за да се налапат.... от надутите цени...
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Тео, с цялото ми уважение към теб така темата ми звучи.

"Искате ли червено ферари с манекенка и да запрашвате към морето"

Никакво инфо няма какви ще са условията.
Иначе аз съм не. Ако ще има частно участие, при пазарен принцип и 100% яснота съм за.

Нека позная как са събрали гласовете:

- Бабо искаш ли евтин ток?
- Да!
- Тогава подпише се тук!

Яка БСП-ска манипулативна методика :D

А сега по сериозно.
АЕЦ е добре, но това е дълосрочно обвързване и в най-добрия случаи почва да работи 5-10 години след започването си. При наличието на Козлодуй и тенденцията за намаляване на ВЕИ и подобряване на енергийната ефективност, да вложим едни пари, които нямаме е голяма глупост, глупост която идните поколения ще ни търсят сметка.
 
От: Re: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

е тях не ги устройва да има такава информация, не ги ли гледа миналата седмица и станишев и р.овачаров по темата че Атомстрои експорт ни съди за един милиард как разправяха държавата да продължала със сегашния строеж и делото щяло да отпадне

искат да се продължи със сегашните договори за да се налапат.... от надутите цени...

Винаги са ми харесвали колко са ефективни политиците и електрора им, без значение паритята.

Та в случая, за да не дадем 1 милярд на Руснаците, който го нямаме и си развалим отношения, то нека да дадем 8 милярда и си допостроим. Каква гениалност, каква държавническа мисъл, какъв политик!
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

не е толкова просто, аз бих гласувал за, но зависи на каква цена!

Добре де само на мен ли не ми е ясно как ще се гласува след като няма ясни предложения за това колко ще струва със какво и кои ще изгражда АЕЦ-а? Или това е поредната акция на БСП да имитират дейност?

Според мен някои трябва да излезе и да каже всичките подробност и тогава да се гласува.

И двамата сте прави относно липсата на информация. Такава естествено никой няма да ви предостави. И понеже сте позитивни към проекта, та да ви питам - ако всичко беше наред, дали пък нямаше денонощно да ни излъчват договора по бТВто?

Умишлено е натамънен така референдума, че хората да не могат да направят обективен избор, а емоционален.

Също гласувах с не мисля че достатъчно на дълго и на широко съм обяснил в другата тема (http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=36517 ) че бъдещето е в създаващите сами енергия къщи, които продават остатъка на мрежата + повишаване на енергиината им ефективност.... (ровенето по горанта тема съвсем ме разубеди за аец)

като цената на тази технология при цена от доларче на ват е конкурентна на атомната енергия... вярно че на фотоволатаиците дава само 25 години 80% производствен капацитет... срещу 40 до 50 за атомна централа.... но всички домашни соларни мощности няма да са изградени на куп, не съществува риск от радиоактивно замърсяване и няма отпадъци и няма такъв голям разход за изчистване на централата а и като построиш даден тип централа си зависим от доставчика на гориво тои винаги може да те гърби с цените му, докато при соларните технологии имаш само начална цена

отделно че цените на соларните технологии продължават да вървят надолу докато стане аеца след 7-8 години сигурно ще е в пъти по евтино и тези дето си имат къщи ще откажат да купуват ток от него и да го изплащат по този начин

Куул, аз съм твърдо против АЕЦ Белене. Напълно подкрепям индивидуалните проекти - ВЕИ от семеен тип, но да си кажа за Белене. Имам отношение към този проект, чисто професионален, от поне 10 години и знам за какво е използван от всички правителства до сега - за точене на пари. Колкото и банално и изтъркано да звучи. За консервиране на площадката годишно се харчат десетки милиони, които не могат да се проследяват по никакъв начин (за справка 2006-2008 бяха построени два хотела от нулата за работниците, които ще строят площадката - не можа да ви опиша за какви екстри ставаше на въпрос). Същата работа е и с Козлодуй, но там схемата е по-различна заради контрола върху работещите реактори.
Другият проблем на Белене е сеизмичен. По този въпрос се изказаха доста умни глави и притесненията им са основателни.
Третият проблем - чисто икономически - плановете са за дублиране на мегаватите на Козлодуй. Това веднага би рефлектирало върху износа, защото потреблението в страната ни е предвидимо. Ето една много любопитна статия, показваща как, когато изнасяме ток, всъщност плащаме повече като потребители.
Тези сметки настрана - имаме си ВЕИ, които трябва да стигнат 20% според директивите на ЕС. Пиковите часове - светлата част на деня, при 10МW ВЕИ, оставя АЕЦ Козлодуй да блъска на празни обороти - няма нужда от електричество, съответно и не изнася. Не могат да се спрат ТЕЦовете, следователно се ограничава производството на АЕЦ. В тъмната част на деня, когато фотоволтаиците спят - тогава пък и потреблението е малко - съответно и износа пада. И въпросът е - на кого ще се продава енергията?
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Тео, с цялото ми уважение към теб така темата ми звучи.

"Искате ли червено ферари с манекенка и да запрашвате към морето"

Никакво инфо няма какви ще са условията.
Иначе аз съм не. Ако ще има частно участие, при пазарен принцип и 100% яснота съм за.

Нека позная как са събрали гласовете:

- Бабо искаш ли евтин ток?
- Да!
- Тогава подпише се тук!

Яка БСП-ска манипулативна методика :D

А сега по сериозно.
АЕЦ е добре, но това е дълосрочно обвързване и в най-добрия случаи почва да работи 5-10 години след започването си. При наличието на Козлодуй и тенденцията за намаляване на ВЕИ и подобряване на енергийната ефективност, да вложим едни пари, които нямаме е голяма глупост, глупост която идните поколения ще ни търсят сметка.

Друже, тя темата си е такава - но не съм я измислил аз - референдум ще има и то при тези условия :beer:
Въпросът е как ще се гласува на този манипулиран въпрос :)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Абе аз знам, че така е поставена иначе нямаше си вземат референдума. Ама за форума не стой добре това ми бе мисълта, писах как ще гласувам. А и ти доста добре си написал, все пак от 1во лице
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Ами взех директно въпроса, дето ще го пише на картончетата :)

Интересното е, че засега всеки декларира, че ще гласува
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Когато не е свързано с изборна политика, май скача процента на гласуващите
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

отбелязах "Не"
не и на тази цена и при тези неясни условия...
ако ще се влагат пари то да е в съществуващите мощности които са ни достатъчно
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

На този етап не разполагам с достатъчно информация, за да мога да избера, който и да е отговор от анкетата, затова няма да гласувам. Според мен докато дойде време за референдума той вече ще се е обезсмислил, защото работата за новия АЕЦ ще е опечена и ще е ясно, че ще има такъв. Даже прогнозирам, че част от кампанията на ГЕРБ за следващите избори ще се финансира с комисионна именно от вноските за АЕЦ-а, които до няколко месеца ще бъдат платени.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

На този етап не разполагам с достатъчно информация, за да мога да избера, който и да е отговор от анкетата, затова няма да гласувам. Според мен докато дойде време за референдума той вече ще се е обезсмислил, защото работата за новия АЕЦ ще е опечена и ще е ясно, че ще има такъв. Даже прогнозирам, че част от кампанията на ГЕРБ за следващите избори ще се финансира с комисионна именно от вноските за АЕЦ-а, които до няколко месеца ще бъдат платени.

Няма да се случи опичането на сделката, за това бесепарите са толкова доволни. Сега всичко ще се замрази докато президентът насрочи дата за референдум. И ще ти се наложи да направиш (евентуално) неинформиран избор.
Друго прогнозирам. За да бъде валиден референдума, то трябва да са гласували повече хора, отколкото на последните избори. Герб ще се погрижат това да не се случи. Няма да има новини, напомяния и реклами. От экрана няма да ни се усмихва Ани Салич, нито Борисов ще се кара на нежелаещите да гласуват. Ще е пълен мрак, само с платени червени реклами (по неправителствените канали и по телевизията Майка)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Бих гласувал с "не". Причината е твърде скъпият проект и твърде бавната му възвръщаемост. Една централа Белене ще се изплаща 40 години, което не е рентабилно. Плюс това в момента българското потребление е наситено от електроенергия и скоро няма да имаме проблеми с нея. Проблем също представлява тази новосъздадена енергия, къде ще бъде изнасяна и на каква цена. В момента в Турция се строят 5 централи. Когато бъдат завършени, те ще поемат голяма част от нашите външни клиенти(Македония, Сърбия, северна Гърция) и ще ни подбият пазара. В момента изнасяме за абсолютно всички съседни страни с изключение на Румъния, но това няма да се запази вечно.
Като цяло съм ЗА ядрената енергетика, като най-евтина и най-производствена, но на този етап няма да е рентабилна за държавата ни строителството на нов АЕЦ.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Мнението ми съвпада с това на Тest.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Почнах да си мисля дали комунистите не си вкараха автогол с тоя референдУм... с тия неясни условия, най-вероятно са разчитали на подкрепата на бабите които като чуят евтин ток и полудяват.
 
Последно редактирано:

Горе