Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да се развива ли атомната енергетика в Б-я чрез изграждане на АЕЦ Белене

  • Да

    Votes: 27 37.5%
  • Не

    Votes: 32 44.4%
  • Няма да гласувам / Не ме интересува

    Votes: 13 18.1%

  • Общо гласове
    72
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Ако е така всичко - аз наистина ще се замисля за една инвестиция за тази къщичка.
Точно така е и наистина една такава система би паснала чудесно на всяка къща. Дори вече има полупрозрачни соларни панели, които могат да се слагат като пана на парапетите по терасите на блоковете или вместо прозорци. Ето как изглеждат най-новите панели на Sharp: .

С времето цените падат, а ефективността се вдига и според мен занапред от светлината ще се произвежда много ток. Не трябва обаче да се налага това насила, защото ще се получи обратен ефект. И най-хубавото нещо, ако е наложено по принуда отвращава хората.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Точно така е и наистина една такава система би паснала чудесно на всяка къща. Дори вече има полупрозрачни соларни панели, които могат да се слагат като пана на парапетите по терасите на блоковете или вместо прозорци. Ето как изглеждат най-новите панели на Sharp: .

С времето цените падат, а ефективността се вдига и според мен занапред от светлината ще се произвежда много ток. Не трябва обаче да се налага това насила, защото ще се получи обратен ефект. И най-хубавото нещо, ако е наложено по принуда отвращава хората.

Мерси за инфото TEST и на всички останали които обясниха как стоят нещата с консумация на ток от тези панелни фотоволтаици, и икономисване от плащането му към дружествата. Разликата е огромна. Явно няма да ми излязат криви сметките. :) Наистина ще се ориентирам да ивенстирам в тия панели.

Оказва че и за панелки са намерели алтернатива - на 3D-графиката виждам вместо парапети и прозорци. Това е много добре.

Съгласен съм че не трябва да се налага насила. Всяко нещо от самосебе си идва на мястото. :)
 
Само да допълня че за топла вода обикновенно не се минава през ток а вакумни панели директно предават топлината на водата и още по евтино (има китайски с цените тръгват за по 500 лв вече ) бойлер панел стойка монтирани

работи зле при мъгла иначе се справя тогава се използва да се донагрява на ток и зимата също работи понякога с донагряване бойлера е като термус, а и самата вода бавно изтива.... работело в другата тема пуснах линк до бгмама за такива само са им не актуални цените

на ток само другите уреди за който няма
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да, така е. Тези, които са само за топлене на вода са доста по-евтина алтернатива на електрическите. Дори вече произвеждат такива в български заводи и са на доста прилични цени. Стават за захранване на бойлер и парно. Инвестицията се изплаща доста бързо, стига да имаш слънчево място, на което да ги монтираш.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Точно след един час, в 16:45 часа, по Канал 3 ще повторят интервюто с инвеститорите и българския посредник на новия проект за АЕЦ Белене. Който го интересува темата може да гледа.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз бих гласувал с "не". Основното ми опасение е, че цената на тока ще нарасне громоловно. Ще почнат да правят, каквото си искат и ще си имат оправдание.
Къде ще изнасяме ток, за да се изплати тази електроцентрала? Към Румъния ли? Освен това тази атомна електроцентрала ще струва много скъпо. Много по-скъпо от АЕЦ-ти в другите страни, така че няма смисъл да ни цакат с няколко милиона повече.

Относно аргументите, че вече залязват атомните електроцентрали, ще кажа, че ние сме години назад и първо трябва да открием атомната енергетика и чак тогава да й пеем лебедова песен.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз бих гласувал с "не". Основното ми опасение е, че цената на тока ще нарасне громоловно. Ще почнат да правят, каквото си искат и ще си имат оправдание.
Къде ще изнасяме ток, за да се изплати тази електроцентрала? Към Румъния ли? Освен това тази атомна електроцентрала ще струва много скъпо. Много по-скъпо от АЕЦ-ти в другите страни, така че няма смисъл да ни цакат с няколко милиона повече.

Относно аргументите, че вече залязват атомните електроцентрали, ще кажа, че ние сме години назад и първо трябва да открием атомната енергетика и чак тогава да й пеем лебедова песен.
Само забравяш, че сме в отркит пазар и открита икономика - чуждите технологии много бързо идават в БГ. Ей на като нищо щяхме преизпълнение 15% ВЕИ а срока е до 2020. Какво ти говори това!?
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Така както се развиват нещата излиза, че най-добре е да се провали реферндумът. Това ще стане ако на него гласуват по-малко хора, отколкото на предишните парламентарни избори. За мен това е най-добрият вариант, защото приеме ли се "Да" или "Не" е много по-лошо.

Ако се събере кворум и хората гласуват с "Да" държавата ще бъде принудена да направи Белене, а това ще даде възможност на чуждите компании да ни изнудват за цената, понеже няма къде да идем. Така ще ни съдерат кожата и няма да има мърдане, защото каквото е решено на референдум, никой друг не може да отмени.

Ако спечели "Не" пак е зле. Тогава и да се появи изгодна възможност след години няма да може да стане, защото народът е гласувал с "Не" и това е. Няма да има мърдане.

Затова май аз този път ще съм в отбора на негласуващите, защото излиза, че провал на референдума е най-изгоден за страната.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Все пак гласуването с ДА би било твърде зле тук и сега, така че аз ще гласувам с НЕ.

И бъдещи атомни бомби не мисля че ни трябват, да заложим на бъдещите технологии, не на миналите.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да, но точно това ще стане. Вчера гледах 2 часа интервю на Сашо Диков с българския посредник на тъй наречените инвеститори. Смятат да направят централата и после да ни продават тока на пазарни цени - толкова скъпо, колкото си поискат. Поне аз с такова впечатление останах от видяното.

Да, за съжаление точно това е идеята на политиците. Иначе съм за втора, трета или Н броя атомни електроцентрали в България. Уви няма кой да ни го позволи както не са го позволили на времето руснаците, сега няма да го позволят каубойте освен ако не я построят те и да ни набутват скъпия ток
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

ЗА! поне вземе да ни стане тока малко по евтин... :)
 
Аз гласувах с не. Честно казано не мисля, че токът ще поевтинее като построят нова АЕЦ тук (ако изобщо го доживея това финализиране). А това май-май им е единствената основа да искат да го строят, поне доколкото за момонта има информация. Имаме си толкова местни фирми и компании дето ни цедят, за тока ли няма? Ха-ха-ха и от мен за bulface. Но пък какво? Ще го построят и току-виж съм в грешка - тогава ще е чувствам зле, а bulface отлично. ;)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Дългосрочно тока ще расте, така че няма да има момент във времето да е по евтин от сега :)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

То дългосрочно на всичко цените ще растат, но токът от АЕЦ остава най-евтин като производствени разходи от всички останали видове електроцентрали. Така ще е докато не измислят някакъв нов енергоизточник или не намалят драстично цените на слънчевите панели.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Пак ще се повторя - историята на алуминия е красноречива. До средата на 19век е бил по скъп от златото, след промяна в технологичния процес след революциони открития го правят много евтин и маосово производство го докарва до нищожна цена.

Същото е и при ВЕИ в частност вятърните мощности. Само дето технологията се развива с бясно темпо.

http://www.investor.bg/evropa/334/a/viatyrnite-moshtnosti-v-es-nadhvyrliha-100gw,140682/

„Отне ни почти 20 години, за да включим в европейската енергийна мрежа първите 10 гигавата вятърни мощности и едва 13 години, за да прибавим още 90 гигавата“, се посочва в изявлението на EWEA.

При това половината от тези 100 гигавата са инсталирани през последните 6 години в съответствие с усилията на Европейския съюз (ЕС) да забави глобалното затопляне.

За 13 години геометрично се повишават мощносттите - при огромното предлагане и подобряване на технологията да не се окаже след 20 год. всички АЕЦ да са превърнати в музеи :) Дори един от ЕС говори че вятърната енергия струва почти колкото атомната!
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз гласувах ЗА. На този етап смятам, да гласувам така, но трябва да се проведе един обширен дебат от специалисти които да ни обяснят нещата подробно, защото ние сме пак сме хора от ИТ бранша, а не от енергийният.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

В ГЕРБ тотално изтрещяха. Щом според Фидосова "ядрена" е законна, а "атомна" незаконна дума, нека да променят и АЕЦ "Козлодуй" на ЯЕЦ "Козлодуй"...така реформата в енергетиката ще бъде успешно завършена, а като изтече експлоатационният срок на последните 2 реактора, лесно ще стане на ЯДЕЦ "Козлодуй".

:lol:
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

ЯДЕЦ "КОЗЛОУЙ" :lol:
 

Горе