Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да се развива ли атомната енергетика в Б-я чрез изграждане на АЕЦ Белене

  • Да

    Votes: 27 37.5%
  • Не

    Votes: 32 44.4%
  • Няма да гласувам / Не ме интересува

    Votes: 13 18.1%

  • Общо гласове
    72
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Едно нещо се изплаща, когато продава над себестойност. Другия вариант е да получава помощ - дотация.
И в двата случая някой трябва да плати цената. ;)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Обикновено умножаваш цифрите по 2. Защо и сега не го направи, както удвоиш цената на АЕЦ от 10 на 20 милиарда? Трябваше и годините да умножиш поне по 2, защото стана дума за 20, а не за 10 години. А уж голата статистика и копирането на данни от много източници ти бяха силната страна. :)

В пъти по-скъп ще бъде токът, когато започнем да го внасяме.
Колега ти в тъча ме хвърли - я виж 10 години за Козлодуй.
Аз може и доста страни имам за разлика от други дето вярват каквото им кажат по тв-то.

А когато смяташ доходност, се смята в проценти не в номинално изражение, мисля че това трябва са те научили в банките като си работил. За кви години и глупости ми говориш? Докладите са базират на евро цента и за зададени 18 години да се изплати - само дето цената по доклада не е 2 евро цента а 10 и виж колко се счита капиталовата структура, ако не се събера нужния капитал и по лошо ще стане - чети малко повече после коментирай.
Аз ти се чудя, как си повтаряш едно и също като мантра - но както и да е. Тук тази тема за мен се изчерпа.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Едно нещо се изплаща, когато продава над себестойност. Другия вариант е да получава помощ - дотация.
И в двата случая някой трябва да плати цената. ;)

Я ти като производител кажи, кое е по - евтино да произведеш един продукт и да го продадеш, или да си го купиш вносен от Китай например, или Турция? Можеш и качество спрямо цена да засегнеш :)))
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Я ти като производител кажи, кое е по - евтино да произведеш един продукт и да го продадеш, или да си го купиш вносен от Китай например, или Турция? Можеш и качество спрямо цена да засегнеш :)))

Е що за въпрос, нали си икономист. Не си ли чел теорията на Д. Рикардо сравнителните и абсолютните предимства и специализацията - разбира се като е по-евтина чужда стока, от къде ще я купиш :)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Колега ти в тъча ме хвърли - я виж 10 години за Козлодуй.
Аз може и доста страни имам за разлика от други дето вярват каквото им кажат по тв-то.

Тук тази тема за мен се изчерпа.

То и за мен се изчерпа, но поради друга причина - невъзможността да прочета първите две изречения.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

То и за мен се изчерпа, но поради друга причина - невъзможността да прочета първите две изречения.

Е нищо, от спора не извадихме скрита истина - бъдещето ще покаже, кое крив и кой е прав.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

So be it, then!
Е имай милост и за не ЕН знаещите, щото те са бол - допълни едно така да бъде :D
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Я ти като производител кажи, кое е по - евтино да произведеш един продукт и да го продадеш, или да си го купиш вносен от Китай например, или Турция? Можеш и качество спрямо цена да засегнеш :)))
Ако говорим за бизнес - би трябвало да внасям домати, а не да ги произвеждам. :D
Но не виждам причина да храня толкова чиновници, които да хапят ръката, която ги храни.
Затова избрах интелектуално бутиково производство.
И вече не ползвам субсидии. Колкото и да е странно на много българи. Въпрос на бизнес отношение. ;)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Е що за въпрос, нали си икономист. Не си ли чел теорията на Д. Рикардо сравнителните и абсолютните предимства и специализацията - разбира се като е по-евтина чужда стока, от къде ще я купиш :)

Чел съм доста. Нали знаеш, че в този свят всичко е субективно. Англичанина твърди, че работи по - продуктивно и по - добре и качествено от китаеца и Вискяр (примерно) и затова получава съответно по - добро възнаграждение. На практика обаче се получава, че това не е така, а просто англичанина получава незаслужено по - висока заплата и то не една година, а години наред... така се получават икономическите балони, финансовите кризи и т. н. Това имах предвид като попитах. Ако го обърнем в енергия ще разберем, защо не е излишен един АЕЦ. Ако произвеждаме ще имаме право да определяме цената..
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

И вече не ползвам субсидии. Колкото и да е странно на много българи. Въпрос на бизнес отношение. ;)

Субсидиите са комунистически приом. Има само свободен пазар!
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Ако произвеждаме ще имаме право да определяме цената..

Като определиш цена - ще продадеш ли?
Цена не продава. Въпреки привидно обратното.
И качество не продава. Макар да би трябвало.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

И какво казва свободния пазар? Че като ти се прияде български домат трябва да отидеш и да си купиш холандско чери доматче наподобяващо вкуса му ли? Свободен пазар ходиш и взимаш домата гъба или си взимаш вкусния
Не виждам проблема - компа от Китай ли си го взе или от Япония - САЩ някой Мак?
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Чел съм доста. Нали знаеш, че в този свят всичко е субективно. Англичанина твърди, че работи по - продуктивно и по - добре и качествено от китаеца и Вискяр (примерно) и затова получава съответно по - добро възнаграждение. На практика обаче се получава, че това не е така, а просто англичанина получава незаслужено по - висока заплата и то не една година, а години наред... така се получават икономическите балони, финансовите кризи и т. н. Това имах предвид като попитах. Ако го обърнем в енергия ще разберем, защо не е излишен един АЕЦ. Ако произвеждаме ще имаме право да определяме цената..

Разбира се, но за масовите стоки - купуваш по евтиното, при еднаква степен на задоволяване - мисля че това питаше.
Когато тези с големите заплати, тръгват да харчат нали знаеш какво става - цената расте, дадения пазар става привлекателен за внос и предлагането се увеличава, за сметка на досегашното на друг пазар - пазарните принципи си влизат и всичко е цветя и рози.
Когато една д-ва строи АЕЦ или 1 кв метър път разликата е различна, защото д-вата не е воден от интерес друг освен за себе си. Тя не е в конкурентна среда и всичко става интересно.

Гледай в ток - в момента имаме излишък на производството на ток спрямо потребление, с двуцифрен процент разлика. Това какво ти говори - нямаме проблем с тока!
Второ нашата индустрия и като цяло икономиката е много по-енергийно неефективна спрямо запада - говори се от 2 до 6 пъти.
Тези двете като ги съберем излизат доста различни неща, поне за мен. И нов АЕЦ, няма да реши проблемите :) Дано ме разбираш, какво се опитвам ти кажа
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Абе , Блеки ще гласувам за него, ама поне да разбера какво иска да каже де. Така и не взе насериозно, че изреченията му са крайно неразбираеми:)
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Абе , Блеки ще гласувам за него, ама поне да разбера какво иска да каже де. Така и не взе насериозно, че изреченията му са крайно неразбираеми:)

Колега, я кажи кой него, че май изтървам нещо :D За какво гласуваме :D
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Колега, я кажи кой него, че май изтървам нещо :D За какво гласуваме :D
Говоря за твоя милост бе, КРЕТЕН:) Така и не се научи да пишеш членеразделни изречения:D
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Говоря за твоя милост бе, КРЕТЕН:) Така и не се научи да пишеш членеразделни изречения:D

Хах е че от де да знам, че мен визираш в 3 лице :D Виж кво си ми писал
Абе , Блеки ще гласувам за него

Абе то като дойде писанието после иди оправяй на прости изречения. Все едни сложни съставни ми се получават :D
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Бих гласувал с "не". Причината е твърде скъпият проект и твърде бавната му възвръщаемост. Една централа Белене ще се изплаща 40 години, което не е рентабилно. Плюс това в момента българското потребление е наситено от електроенергия и скоро няма да имаме проблеми с нея. Проблем също представлява тази новосъздадена енергия, къде ще бъде изнасяна и на каква цена. В момента в Турция се строят 5 централи. Когато бъдат завършени, те ще поемат голяма част от нашите външни клиенти(Македония, Сърбия, северна Гърция) и ще ни подбият пазара. В момента изнасяме за абсолютно всички съседни страни с изключение на Румъния, но това няма да се запази вечно.
Като цяло съм ЗА ядрената енергетика, като най-евтина и най-производствена, но на този етап няма да е рентабилна за държавата ни строителството на нов АЕЦ.

Бих добавил само, че този вид технологии вече са стари и определяни от повечето, развити държави за рискови. Доста държави по света затвориха своите атомни електроцентрали и се обявиха против атомната енергетика и доста предстоят, тепърва, да го направят. В този ред на мисли тази технология не е рентабилна, защото може, тъкмо да започнем да черпим някакви ползи от новата АЕЦ и да ни принудят, под влиянието на силен, външен, политически натиск да затворим "бъдещата атомна бомба". Атомната енергетика, не е технология на бъдещето, а на миналото (първата атомна електроцентрала е пусната през 50-те години на миналият век) и ако ние, българите искаме да догоним останлият свят, трябва да се откажем от АЕЦ Белене и да инвестираме в нови, други енергоизточници.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Бих препоръчал на админите от благоприличие и с цел ненарушаване на деня на размисъл и изборния ден за събота и неделя да се заключат темите свързани с референдума. Каквото имало да се каже, трябвало е вече да е изказано. Другите коментари - след гласуването. И аз смятам, че този референдум е фарс, но все пак трябва да спазваме що-годе законите.
 

Горе