Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Мерси за отговора. Ако главно към момента се целя в S&P500, то кой е брокерът, който приема регистрации и могат да се правят дори и минимални депозити? Има ли въобще такъв?

Поради регулации и като граждани от ЕС май няма брокер, който да разрешава директно ЕТФ-и от САЩ без да е CFD. Може и да греша де.

Можеш обаче да купуваш някоя Европейска версия, която следи SPY. Например SXR8.
Аз не ги харесвам, защото имат по-високи такси и много по-слаба ликвидност.

Ако капиталът го позволява можеш да си купиш SPY при всеки нормален брокер, който разрешава опции. Например Interactive Brokers.

Минимална сума за депозити няма, но ти трябват пари за минимум 100 бройки за да продадеш PUT опция. Т.е. към сегашната цена около $42,700.
 
Инфлацията 17% значи поне 20%. Зимата сигурно щеше да е 30%, но сега обявиха, че цената на газта сигурно ще е с още 60% по-висока.
Какво да очакваме според вас ?
 
Очаквам много хора да не могат да си плащат кредитите и не само...
И аз се чудя какво да правят хората.
Един българин със спестявания до 10к какво да направи ?
Инвестира - остава без авариен доход по време на кризата
Не инвестира - парите му се обезценяват
 
И аз се чудя какво да правят хората.
Един българин със спестявания до 10к какво да направи ?
Инвестира - остава без авариен доход по време на кризата
Не инвестира - парите му се обезценяват
Тъкмо сега видях, че и в клуб на инвеститора си пуснал запитване, ще видим какво ще ти пишат другите.
Ако имаш 10К, за мен по-добре е да отделиш поне 5К и да не ги бараш, нека това е твоя авариен фонд. Другите 5 ги инвестирай в нещо, от което разбираш малко повече. Инвестиция при това добра е и придобиването на нови знания и умения, а не само фондови борси, крипто, имоти и разни други неща. Може да пробваш и някакъв малък бизнес или допълнителен доход да си докараш, когато инфлацията е голяма, а и не само тогава, в общия случай, когато парите не ти стигат гледай да си докарваш повече пари. Просто звучи, но повечето хора считат, че като не ти стигат парите трябва да почваш да пестиш, не направи така, че да ти сигат. Разбира се и аз пестя, но пестя основно с идеята това, което го спестя да го инвестирам - дали в пътувания, дали в апартамент, дали в бизнес или акции, в нещо, което смятам че е по-важно то това да гърмя всяка вечер по кръчми и ресторанти.

Относно 10те К, не е фатално да ги оставиш и всичките за авариен фонд, няма да изчезнат толкова много. Повече ще загубиш, ако хазартно ги сложиш в нещо, от което грам идея нямаш.
 
  • Like
Реакции: OSH
Тъкмо сега видях, че и в клуб на инвеститора си пуснал запитване, ще видим какво ще ти пишат другите.
Ако имаш 10К, за мен по-добре е да отделиш поне 5К и да не ги бараш, нека това е твоя авариен фонд. Другите 5 ги инвестирай в нещо, от което разбираш малко повече. Инвестиция при това добра е и придобиването на нови знания и умения, а не само фондови борси, крипто, имоти и разни други неща. Може да пробваш и някакъв малък бизнес или допълнителен доход да си докараш, когато инфлацията е голяма, а и не само тогава, в общия случай, когато парите не ти стигат гледай да си докарваш повече пари. Просто звучи, но повечето хора считат, че като не ти стигат парите трябва да почваш да пестиш, не направи така, че да ти сигат. Разбира се и аз пестя, но пестя основно с идеята това, което го спестя да го инвестирам - дали в пътувания, дали в апартамент, дали в бизнес или акции, в нещо, което смятам че е по-важно то това да гърмя всяка вечер по кръчми и ресторанти.

Относно 10те К, не е фатално да ги оставиш и всичките за авариен фонд, няма да изчезнат толкова много. Повече ще загубиш, ако хазартно ги сложиш в нещо, от което грам идея нямаш.
Аз щях да карам курсове. Бях заделил пари и мислих след нова година да ги почна някъде или няколко месеца след нова година. Бая пари ми трябваха, защото докато ги карах нямаше да работя т.е пари за издръжка за поне 1-2г.
Сега обаче с тая инфлация още през първата година може курсоввте да скочат с 50% и да не ми стигнат - освен това всичко ще скочи и няма да ми стигнат парите.
Ако инвестирам в S&P 500 - най-сигурно, то може да трябва да чакам около 2г, за да има смисъл да продам, иначе ще се набутам сигурно. А да чакам 2г е много време…
 
И аз се чудя какво да правят хората.
Един българин със спестявания до 10к какво да направи ?
Инвестира - остава без авариен доход по време на кризата
Не инвестира - парите му се обезценяват
За 10 хиляди няма какво да се притесняваш. Хората държат милиони в банката.
 
За 10 хиляди няма какво да се притесняваш. Хората държат милиони в банката.
Ако държа милиони щяха да са инвестирани и да имам с какво да изкарам кризата
 
Аз лично залагам на допълнителни доходи срещу малко повече време работа. Като изкараното ще инвестирам или в себе си (книги, курсове) или ще продължавам да купувам любими акции.

Например сега след почивката ще възобновя стари контакти в Upwork и Fiver.

Какво ще правят възрастните хора и тези, които не са се адаптирали към новото време нямам представа… За съжаление много от тях са пропилели възможности докато са били по-млади и от една тъжна страна сами са си виновни.

Ако инвестирам в S&P 500 - най-сигурно, то може да трябва да чакам около 2г, за да има смисъл да продам, иначе ще се набутам сигурно. А да чакам 2г е много време…

Акциите имаха много добра корекция по едно време. Защо не се възползва?

Някои се върнаха почти отгоре. AAPL е 5% от ATH.

Сигурно пак ще има де.
 
Аз лично залагам на допълнителни доходи срещу малко повече време работа. Като изкараното ще инвестирам или в себе си (книги, курсове) или ще продължавам да купувам любими акции.

Например сега след почивката ще възобновя стари контакти в Upwork и Fiver.

Какво ще правят възрастните хора и тези, които не са се адаптирали към новото време нямам представа… За съжаление много от тях са пропилели възможности докато са били по-млади и от една тъжна страна сами са си виновни.



Акциите имаха много добра корекция по едно време. Защо не се възползва?

Някои се върнаха почти отгоре. AAPL е 5% от ATH.

Сигурно пак ще има де.
Ами не знам мислих, че инфлацията ще е макс 30% и няма да ми е проблем и ще си карам курсовете
Как да стане повече работа и да имам време за учене не знам
Или повече пари или учене при мен.
То работиш 8 часа, за вкъщи 2 и ако работиш допълнително още ..
 
Последно редактирано:
Какво ще правят възрастните хора и тези, които не са се адаптирали към новото време нямам представа… За съжаление много от тях са пропилели възможности докато са били по-млади и от една тъжна страна сами са си виновни.

Абе не е точно така, ти сега лесно говориш от твоята гледна точка на ИТ с високата заплата и заделени пари за инвестиции, но нашите дядовци, пък и родители са живели в съвсем други времена и не са имали опции нито за допълнителни доходи от работа, нито за инвестиции. Допълнителен доход до 90-те години е значело само едно - кражба от държавата...
 
Ами не знам мислих, че инфлацията ще е макс 30% и няма да ми е проблем и ще си карам курсовете
Как да стане повече работа и да имам време за учене не знам
Или повече пари или учене при мен.
То работиш 8 часа, за вкъщи 2 и ако работиш допълнително още ..
Виж къде и как ще можеш да изкарваш повече и то дългосрочно, кризи е имало, има и пак ще има, важното е след края да излезеш с умения. Тоест дори да ги загубиш тези 10К, ако си научил нови неща, с които да изкарваш повече пари, бързо ще ги забравиш.
 
  • Like
Реакции: OSH
Абе не е точно така, ти сега лесно говориш от твоята гледна точка на ИТ с високата заплата и заделени пари за инвестиции, но нашите дядовци, пък и родители са живели в съвсем други времена и не са имали опции нито за допълнителни доходи от работа, нито за инвестиции. Допълнителен доход до 90-те години е значело само едно - кражба от държавата...

Дали говоря от друга гледна точка?

В моето семейство е имало хора с много пари преди промените. Имах дядо, който е притежавал фабрики, които са му били взети. Така да се каже е бил от доброто старо утро. Също известен художник.

Т.е. не е нужно да си сега в ИТ, винаги е имало предприемчиви хора.

Баща ми, когато бях малък изкарваше луди пари. Изпиваше и харчеше по жени за дни колкото за един апартамент тогава. Днес няма една стотинка и работи като бакшиш във Варна. Пак си докарва добре, но ако беше мислил докато е бил млад сега нямаше да има нужда да работи.

Не е до това дали днес си с добра работа, а какво правиш с времето и парите си. Малко ли млади хора има с хубава работа с брутални кредити за коли и джаджи - без пукната пара за бъдещето си. Ако ги освободят от работа всичко приключва.

Затова и според мен по една или друга причина всеки см е отговорен за ситуацията си. Един ще загуби всичко и ще се откаже, друг това ще го амбицира още повече.

Да, тъжно е, но така стоят нещата и винаги е било така.
 
Ами не знам мислих, че инфлацията ще е макс 30% и няма да ми е проблем и ще си карам курсовете
Как да стане повече работа и да имам време за учене не знам
Или повече пари или учене при мен.
То работиш 8 часа, за вкъщи 2 и ако работиш допълнително още ..

Бих те насочил към YouTube за ученето. Безплатен университет е.

А парите вложи в нещо дългосрочно.

Колкото до времето освен ако вече не спиш по 4-5 часа винаги можеш да намериш още малко време.
 
Дали говоря от друга гледна точка?

В моето семейство е имало хора с много пари преди промените. Имах дядо, който е притежавал фабрики, които са му били взети. Така да се каже е бил от доброто старо утро. Също известен художник.

Т.е. не е нужно да си сега в ИТ, винаги е имало предприемчиви хора.

Баща ми, когато бях малък изкарваше луди пари. Изпиваше и харчеше по жени за дни колкото за един апартамент тогава. Днес няма една стотинка и работи като бакшиш във Варна. Пак си докарва добре, но ако беше мислил докато е бил млад сега нямаше да има нужда да работи.

Не е до това дали днес си с добра работа, а какво правиш с времето и парите си. Малко ли млади хора има с хубава работа с брутални кредити за коли и джаджи - без пукната пара за бъдещето си. Ако ги освободят от работа всичко приключва.

Затова и според мен по една или друга причина всеки см е отговорен за ситуацията си. Един ще загуби всичко и ще се откаже, друг това ще го амбицира още повече.

Да, тъжно е, но така стоят нещата и винаги е било така.

Това е така, но някак не го виждам тези, които примерно преди 30 години са били вече на по 50 години как в техните най-активни години по време на комунизма между 30-50 са можели да заделят, инвестират или изкарват повече. Не съм живял в тези времена и няма как да знам със сигурност, но от това, което съм чел и чувал - трудна работа. Та същите тези хора сега са на 80 години, тоест нашите баби и дядовци, точно те са работили яко в повечето случаи и са разчитали на държавата и пенсията, което за него строй е било нормално. Е, оказа се, че са прецакани. Сега нещата изглеждат по друг начин, но никой не знае нас какво ни чака...
 
Това е така, но някак не го виждам тези, които примерно преди 30 години са били вече на по 50 години как в техните най-активни години по време на комунизма между 30-50 са можели да заделят, инвестират или изкарват повече. Не съм живял в тези времена и няма как да знам със сигурност, но от това, което съм чел и чувал - трудна работа. Та същите тези хора сега са на 80 години, тоест нашите баби и дядовци, точно те са работили яко в повечето случаи и са разчитали на държавата и пенсията, което за него строй е било нормално. Е, оказа се, че са прецакани. Сега нещата изглеждат по друг начин, но никой не знае нас какво ни чака...
Една малка част от тях. Аренди, имоти купени на безценица, подарени. От години субсидии, проекти. И вече кой каквото разбира и каквото може. Ето на, аз не мога да се занимавам примерно с коне, но познавам хора с по 200 коня, и започвай да правиш сметки какви субсии ще получи един такъв човек. А това са втория ешалон и може би третия, не са първия.
 
Това е така, но някак не го виждам тези, които примерно преди 30 години са били вече на по 50 години как в техните най-активни години по време на комунизма между 30-50 са можели да заделят, инвестират или изкарват повече.

E нали ти дадох пример с мой дядо? Той е живял в разцвета на комунизма. Значи и тогава е можело... Като накрая са му взели всичко и пак не се беше отказал. Много примери има с такива хора. Някои сега са на по 70-80г. и все още работят.

Не съм живял в тези времена и няма как да знам със сигурност, но от това, което съм чел и чувал - трудна работа.

Точно така. Чувал си. ;) Винаги ще намериш хора, които да се оплакват. Я от правителството, я от родители или нещо друго. Все някой друг ще им е виновен. Това е открай време.

Та същите тези хора сега са на 80 години, тоест нашите баби и дядовци, точно те са работили яко в повечето случаи и са разчитали на държавата и пенсията, което за него строй е било нормално. Е, оказа се, че са прецакани. Сега нещата изглеждат по друг начин, но никой не знае нас какво ни чака...

Да разчиташ на 3-то лице за препитанието си винаги е било лошо финансово решение. Това също винаги е било така и винаги ще бъде. Това са работниците и обикновените хора. Реално те са нашата работна ръка - все пак ние сме предприемачите и ние създаваме value-то в икономиката. Или греша и едно време не е имало предприемачи?

Ще ти дам още един пример. Когато работя активно аз отделям средно между 70 и 84 часа на седмица. За работа броя и времето, което отделям за учене. Включително през уикендите, когато времето е лошо или ме мързи да изляза в планината.

Според теб след 30-40г. кой ще е по-напред? Аз или съседа, който ходи на работа от 9 до 18 (това са средно 40 часа) и като се прибере сяда пред телевизора с ракията и салатата или вечерта отива на кръчма?

Ето днес за 15 минути онлайн намерих задача в Upwork, за която трябва да отделя по 2-3 часа на ден и ще ми донесе по $60 на час докато трае проекта. Става въпрос за email инфраструктура, която да отговаря за email кампаниите на фирма. Искат да изпращат 2м писма на ден.
Сега ще кажеш - ама не всички са ИТ. Еми аз съм отделял хиляди часове за да науча тези умения. Сисадмин съм по професия (сега се водим ДевОпс/Сисопс). Всеки може да продава това, което умее. Въпросът е да умее нещо на над средното ниво.
 
И една интересна статистика, че не съм пускал скоро. ;)

$1 в S&P500 през 1930г. е $197 през 2021г. ако гледаме само покачването на цената.

Когато прибавим дивидентите този $1 става на $6,430 (като включим и инфлацията в САЩ в сметката). Не ми се влиза в дискусии за България, който му се занимава да си смята сам.

Та, обръщам се към по-младите от нас - най-подходящия момент е вчера, а следващия е днес...
 
И една интересна статистика, че не съм пускал скоро. ;)

$1 в S&P500 през 1930г. е $197 през 2021г. ако гледаме само покачването на цената.

1660755387747.png
1/3 от цялото движение се случва за цели 80 години, достатъчно време да се родиш, да остарееш и да пукнеш. По-голямата част - 2/3 от цялото движение се случва само за последните 10 години. Дивиденти, дивиденти, но тази графика все повече изглежда като класическия балон (точно преди да се пукне):

Zw


От върховете на балона е най-лесно и приятно да поглеждаш назад в миналото и да казваш "Ако бяхте инвестирали преди X години...".
 
Асене, Асене, чудя се да ти отговарям ли изобщо... Той балона вече се спука що се отнася до спекулативните активи.

Запознат ли си с какво е бета и защо когато става въпрос за по-дълги периоди тя играе в твоя полза? ;) Особено, когато купуваш редовно без значение от цената.

Няма нужда да е 80г.
 

Горе