Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Ако щеш вярвай нямам образование. Преди няма и 15г. бях с 0лв и съм спал по улиците из Лондон и София. Така ми говореха мои роднини.
Аз го вярвам. Очаквам и дългосрочните резултати от това, сега, след 15г.
Днес цялата нужна информация да си успешен е пред теб. Факт - качествената информация е платена и има защо.
Ами - в "платеното" изобщо няма да ти кажат за предстоящите фудаментални промени, които ще променят всичко, вкл. инвестиционната картинка. Най-малкото защото да ти ги кажат, значи да загубят тези плащачи. (Но това е най-малката причина.)
Най-важното е безплатно достъпно, откъм паричен абонамент. Но иначе е далеч по-скъпо - за достъп до него се иска много мислене; количествени натрупвания, водещи до качествените изменения, нужни за достъп до "цялата нужна информация" за да се ориентираш, която "е пред теб". Очевидно говорим за много рискова инвестиция, костваща работещи илюзии, приповдигнат дух, високо самочувствие - все скъпи, фундаментални човешки неща (критично важни за психичния живот "вътрешни валути", тъй да се каже:)).

Сега кво сме? Охоо, 14 Ян. 2022. Скоро, значи, съдържанието от безплатната информация ще "заживее".:) И колкото повече заживява, толкова повече часовника за мнозина ще се връща с 15г. назад. Гарантирам я тая безплатна (макар и абстрактна) информация!:)
 
Wtf?
Каква работа?
Земеделска земя за отдаване под аренда и прибиране на нетен доход около 5%
Никави разходи, никакви грижи.
Ннамирането на земеделца не е ли занимавка. Там не съм запознат. Не съм имал. Нашите имат, под аренда е, но вместо пари им дават продукция. И толкова знам. Може би само на мен ми се вижда по-лесно да се отдава апартамент. ;)
 
И аз не разбирам защо хората купуват апартаменти с цел да ги дават под наем като много по-приемлива е инвестицията в земеделски земи.



Да не си ходил да работиш по ферми в Англия? И аз съм бил преди 15 години. :)
Няма лошо във фермите, но не. Тогава имах мечта да ставам компютърен инженер видиш ли :hankey:. Реално това и си станах де ама без тапията. Исках да се набутам с едни много дебели кредити да следвам в Imperial College, който е един от топ университетите в света. Понеже не приемаха БГ диплома тръгнах даже тяхното средно да карам. :rolleyes:

Получи се друго. Останах без работа, лични проблеми и общо взето нямаше къде да отида освен вкъщи. Но в процеса на цялото това нещо се запознах с интересни хора, които и до ден днешен са ми близки приятели. Както и ментори, защото са започнали от 0-та. Говоря за хора с net worth 9 цифри.

Което пък ми показва колко е важно обкръжението. Съседа Данчо Тухлето (сериозно това му е прякора), който бълва антивакс шит във Фейсбук и всяка вечер ходи по кръчми не е особено ценна компания. :)
 
Чета по темата и ми е интересно до някъде. Обаче съгласете, че не може всички да се занимаваме с икономическата страна на нещата. Аз бъкел не знам, въпреки, че съм писал счетоводен софтуер. Та мисълта ми е всяка жаба да си знае гьола. Ако аз примерно започна за уча икономика, ще изостана в другите неща, с които се занимавам. По-скоро бих се доверил на професионалист, но всички знаем какво правят парите с хората. Въобще тежки решения са.

Зачети се защо е създаден S&P500 и каква роля има. Няма да ти отнеме повече от 15 минути. Доста основно е.

The S&P 500 is a stock market index that tracks the stocks of 500 large-cap U.S. companies. It represents the stock market's performance by reporting the risks and returns of the biggest companies. Investors use it as the benchmark of the overall market, to which all other investments are compared.

До скоро имах инвестиционна застраховка в NN. Превеждах им 800лв. всеки месец и то най-вече заради данъчната отстъпка. Знаеш ли в крайна сметка каква доходност докараха? Негативна... В същото време индекса върна 31% 2019г. и 18%. 2020г. Като ги питах защо отговора беше: криза! Викам каква криза бе 2008 мина отдавна?!??!... Толкоз за друг да ти управлява парите.

Нека да се покаже някои, които консистентно има по-добра доходност от SPY в продължение на 10-20г. Дори Бъфет не може да се похвали с това.

Нямаш нужда от платени консултанти, защото те няма да бият индекса. Ако стигнеш до там да се интересуваш да платиш на някой за да ти управлява парите питай първо каква средна доходност има за поне 10г. назад за да хванеш последните кризи и сравни. Ако почне да увърта - бегай.
 
Аз лично следя темата с голям интерес, и ако наистина имаш някаква добра инвестиционна информация, ще се радвам да споделиш. Както се вика някаква малко мръвка да пуснеш. Или се води незаконно? Може да почнеш да дадеш информация, кой брокер използваш, как осъществявате сделките. Ако може такъв фундамент, аз ще дам друг - за бизнес. Или поне което смятам, че знам и било полезно като се инвестира в бизнес.
 
Зачети се защо е създаден S&P500 и каква роля има. Няма да ти отнеме повече от 15 минути. Доста основно е.



До скоро имах инвестиционна застраховка в NN. Превеждах им 800лв. всеки месец и то най-вече заради данъчната отстъпка. Знаеш ли в крайна сметка каква доходност докараха? Негативна... В същото време индекса върна 31% 2019г. и 18%. 2020г. Като ги питах защо отговора беше: криза! Викам каква криза бе 2008 мина отдавна?!??!... Толкоз за друг да ти управлява парите.

Нека да се покаже някои, които консистентно има по-добра доходност от SPY в продължение на 10-20г. Дори Бъфет не може да се похвали с това.

Нямаш нужда от платени консултанти, защото те няма да бият индекса. Ако стигнеш до там да се интересуваш да платиш на някой за да ти управлява парите питай първо каква средна доходност има за поне 10г. назад за да хванеш последните кризи и сравни. Ако почне да увърта - бегай.

Ти ако можеш да управляваш пари и знаеш как да инвестираш, ще работиш ли в офис за такава фирма? Надали ще ти плащат 100к месечно, че въртиш парите на някой, както е в америка, дори там сумите започва на такива хора от 200к на месец, тук ако им дават 3000 лв пак добре. Последният ми консултант в България, караше кола за 1500 лв, живееше в панелка, такива хора не могат, да бъдат консултанти за пари, няма как беден да направи друг беден богат, а богат човек няма да тръгне да прави другите богати, доказано е през вековете, тук там има рядки случай. Най-добре сам да ръководиш парите си.

Поздрави,
Станимир И
 
Може да почнеш да дадеш информация, кой брокер използваш, как осъществявате сделките.
Interactive Brokers. За Европа няма много избор. Безплатните брокери и интродюсерите имат скъп марджин, кофти спредове, малко услуги и други минуси.

Понеже сме европейски граждани нямаме право директно да купуваме индекси/ETF от САЩ. Или поне не като retail клиенти. За това eкспозицията към SPY и VOO може да става чрез европейски индекси, които следят американските. Аз не ги харесвам, защото имат по-слаба ликвидност, но са ОК за начало.

През интродюсър няма проблем и за начинаещ е добър вариант. Те са бизнес клиент на такива брокери. Мисля, че за това може, тъй като фирмения ми акаунт в IB няма такъв проблем. Обаче е филм с интродюсър ако решиш да прехвърлиш позициите си без да продаваш.

Моята експозиция е чрез опции. При асайнване на PUT опция пак е покупка, минава през други регулации. Нещо като заобиколка е. Това става ли за мръвка?

Минуса е, че опциите се търгуват по група от 100. 1 контракт са 100 акции. Т.е. в момента ти трябват $46к ако си без марджин. С марджин при IB на мен ми искат $4,600 за 1 PUT контракт

Screen-Shot-2022-01-14-at-22-14-38.png
.

Естествено ако бъде асайната позицията трябва да имам налични парите. Но пък опциите на SPY са супер ликвидни.


Ти ако можеш да управляваш пари и знаеш как да инвестираш, ще работиш ли в офис за такава фирма? Надали ще ти плащат 100к месечно, че въртиш парите на някой, както е в америка, дори там сумите започва на такива хора от 200к на месец, тук ако им дават 3000 лв пак добре. Последният ми консултант в България, караше кола за 1500 лв, живееше в панелка, такива хора не могат, да бъдат консултанти за пари, няма как беден да направи друг беден богат, а богат човек няма да тръгне да прави другите богати, доказано е през вековете, тук там има рядки случай. Най-добре сам да ръководиш парите си.

Поздрави,
Станимир И

Точно така. Най-добре сам да се интересува човек.

Не, няма да работя това ако ще $1,000,000/м. да ми предложи някой. Личен избор.

1. За да управляваш чужди пари легално има определени правила.
2. Нямам тапия. Работя по този въпрос де.
3. Дори след това не бих. Най-много курс да направя след 3-4г. за да докажа пред себе си тезата за статистическа доходност.
4. Нямам нервите от мен да зависят спестяванията на друг човек.

П.С. - забравих да добавя, че нямам дългосрочни в SPY, защото се чувствам комфортно с риска докато съм млад да инвестирам в растеж. Най-вече в компании като TSLA и AAPL. Познавам продуктите им много добре и за сега съм доволен. Роди ли се дете мятам почти всичко в SPY. Ще оставя само 20-30% в трейдърския акаунт.
 
Последно редактирано:
Поздрави,
Станимир И

Наистина, нищо лично брат, ама нема ли най-накрая да го пообновиш този ти сайт :) Много дърво, много грозен бре хах :D Нз колко говеда сте ТАМ, ама поне един добитък няма ли да понаправи някви визуални промени, нещо да се побърничка ;)

Квато и "умнотия" да напишеш, ЗНАЙ, че до като тва дърво ти е в подписа, никой няма да те вземе, ни теб, ни услугите ти - на серизоно :D
Даже нз що ти го пиша тва, кат знам колко дървен си в такива ситуации :p
 
Наистина, нищо лично брат, ама нема ли най-накрая да го пообновиш този ти сайт :) Много дърво, много грозен бре хах :D Нз колко говеда сте ТАМ, ама поне един добитък няма ли да понаправи някви визуални промени, нещо да се побърничка ;)

Квато и "умнотия" да напишеш, ЗНАЙ, че до като тва дърво ти е в подписа, никой няма да те вземе, ни теб, ни услугите ти - на серизоно :D
Даже нз що ти го пиша тва, кат знам колко дървен си в такива ситуации :p
Много си прав, сайта е доста лош просто нито на мен, нито на някои от мойте колеги остава време, дори като цяло ще се фокусирам извън България, защото вече 2 години главно извън България, работим и може да си вдигаш цените без проблем, тук е доста зор. Сега, за сериозност е сложно, всеки ден излизат нови уеб студия или по-точно маркетинг агенции :) , сериозен в този бизнес зор се, става просто защото има много хора, надявам се, да разбираш. Дали съм дървен или не, няма значение, всеки човек е различен, няма как да сме еднакви.


Поздрави,
Станимир И
 
Доста сдържан, класически бизнес отговор :)
Тва е добре, за теб, защото наистина показва, че имаш опит в комуникацията с клиенти или разни подобни :)

Мога да ти препоръчам, ако изпаднеш в нужда, nokichkata :)той ще ти извая дизайн за чудо и приказ, с години ще се говори :D
 
Ннамирането на земеделца не е ли занимавка. Там не съм запознат. Не съм имал. Нашите имат, под аренда е, но вместо пари им дават продукция. И толкова знам. Може би само на мен ми се вижда по-лесно да се отдава апартамент. ;)
Никаква занимавка не е, то няма земя дето да не е дадена на арендатор. Каквото и да купиш ще е с договор за аренда. А и да няма веднага ще те намерят, няма нужда ти да търсиш.
Апартамента рискуваш да попаднеш на олигофрени дет ще те вътрят. При земята просто получаваш рента.
 
Никаква занимавка не е, то няма земя дето да не е дадена на арендатор. Каквото и да купиш ще е с договор за аренда. А и да няма веднага ще те намерят, няма нужда ти да търсиш.
Апартамента рискуваш да попаднеш на олигофрени дет ще те вътрят. При земята просто получаваш рента.
Наемателите също може да си ги подбираш. Да, малко по-трудно е като при ситуацията, която описваш, но имам примери около мен, само един от тях беше кофти. Абе 5:1 е. :)

Но съм съгласен за земеделската земя, около мен хората собственици на такъв актив - всичките са отдадени. Не съм ги разпитвал как са си набавили наемателите. И за това ми се стори трудоемко как са ги намерили и убедили да им вземат земята.
 
Зачети се защо е създаден S&P500 и каква роля има. Няма да ти отнеме повече от 15 минути. Доста основно е.



До скоро имах инвестиционна застраховка в NN. Превеждах им 800лв. всеки месец и то най-вече заради данъчната отстъпка. Знаеш ли в крайна сметка каква доходност докараха? Негативна... В същото време индекса върна 31% 2019г. и 18%. 2020г. Като ги питах защо отговора беше: криза! Викам каква криза бе 2008 мина отдавна?!??!... Толкоз за друг да ти управлява парите.

Нека да се покаже някои, които консистентно има по-добра доходност от SPY в продължение на 10-20г. Дори Бъфет не може да се похвали с това.

Нямаш нужда от платени консултанти, защото те няма да бият индекса. Ако стигнеш до там да се интересуваш да платиш на някой за да ти управлява парите питай първо каква средна доходност има за поне 10г. назад за да хванеш последните кризи и сравни. Ако почне да увърта - бегай.
Да съгласен съм, но не мисля че 10 мин ще ми бъдат достатъчни. Принципа ми е ако започна да правя нещо да го направя добре. Като цяло никога не съм бил обсебен от парите :) те са средство, което доказано не те прави щастлив. Да много е хубаво сами да управляваме инвестициите си, но това е напълно невъзможно. Както е невъзможно всички да сме стругари, в един момент нуждата от стругари ще стане отрицателно число.
 
Да съгласен съм, но не мисля че 10 мин ще ми бъдат достатъчни. Принципа ми е ако започна да правя нещо да го направя добре. Като цяло никога не съм бил обсебен от парите :) те са средство, което доказано не те прави щастлив. Да много е хубаво сами да управляваме инвестициите си, но това е напълно невъзможно. Както е невъзможно всички да сме стругари, в един момент нуждата от стругари ще стане отрицателно число.
Обади ми се когато намериш "професионалист" който да ми управлява част от парите. Като консистентно (поне 15г.) ми връща доходност над тази на S&P500 със сходен или по-малък риск. Независимо дали е автоматично с алгоритъм, арбитраж, на ръка, имоти, все тая. Нямам предпочитания към метода и сферата стига да е легално.

С удоволствие ще вложа $100,000 и ще споделя част от профита с теб. До тогава за мен е напълно възможно.
 
Най-подходящият момент е утре. ;)

Мой познат успя преди великите покачвания да цените да зареди цели складове и халета със стоителни материали. Той е в строителния бизнес. И сега може да даде доста конкурентни цени или просто да си направи по-добра печалба. Май ще направи второто.

S&P500 е доста общо казано. Ако се следят постоянно новините пак не е достатъчно. Излезе ли като новина някакво сливане или пускане на продукт, нещо около компания от индекса, вече е късно. Нужно е недостъпния фондамент, за да може да говорим за някакви силни покачвания. Бих искак да знам как тази информация може да се набави, ако нямаме много отракан брокер. Както се вика дори един тел. разговор да се проведе.
 
Мой познат успя преди великите покачвания да цените да зареди цели складове и халета със стоителни материали. Той е в строителния бизнес. И сега може да даде доста конкурентни цени или просто да си направи по-добра печалба. Май ще направи второто.
Заради тези тарикатчета ли имах огромни проблеми с намирането на керемиди есента? Риторичен въпрос ;).
 
Заради тези тарикатчета ли имах огромни проблеми с намирането на керемиди есента? Риторичен въпрос ;).
Най-вероятно ДА. Но когато има кой да им даде стокова консултация. А то обикновено има, защото им се казва "Пичове, другия месец това ще са новите цени" и те вече при взети обекти си правят сметката какво за купят. Като в Америка, тия идиоти с пликчетата пълни с бензин. Научават, че цента ще ходи нагоре и пълни. В един момента новото зареждане на колонките идва с новите цени. :) Това не е терикатлък, всеки ще го направи. Както не купуваш пелети зимата. :)
 
Всъшност доста от складовете работиха на стари цени. Има и по-важни неща от парите вярвам аз.
 
Най-подходящият момент е утре. ;)

Мой познат успя преди великите покачвания да цените да зареди цели складове и халета със стоителни материали. Той е в строителния бизнес. И сега може да даде доста конкурентни цени или просто да си направи по-добра печалба. Май ще направи второто.

S&P500 е доста общо казано. Ако се следят постоянно новините пак не е достатъчно. Излезе ли като новина някакво сливане или пускане на продукт, нещо около компания от индекса, вече е късно. Нужно е недостъпния фондамент, за да може да говорим за някакви силни покачвания. Бих искак да знам как тази информация може да се набави, ако нямаме много отракан брокер. Както се вика дори един тел. разговор да се проведе.
Коя е компанията в индекса, която заема достатъчно голяма част от него, че да го свали драстично? Дори AAPL (топ1) е едва 6.2%. https://www.investopedia.com/top-10-s-and-p-500-stocks-by-index-weight-4843111

Също това са сини чипове. Не са произволен стартъп. Ако е нещо достатъчно важно или компания Х не се представя добре в началото на следващото тримесечие може да бъде заменена с друга.

Това е и причината да е подходящ за пасивно инвестиране и защо толкова много хора, пенсионни фондове и хедж фондове го използват.

Не е нужно да следиш новини освен ако не търгуваш активно на пазара.

Най-подходящият момент е утре. ;)
Можеш ли да подкрепиш това изказване с някакви данни или бектест?

Ако човек беше инвестирал 10,000лв през 2007г. малко преди кризата (т.е. да хапне дървото повреме на кризата) днес пак щеше да има около 220.466% доходност на тези пари ако ре-инвестира дивидента. Без него 137.777%.

Т.е. 10,000лв днес (17/01/2022г.) щяха да са около 32,046лв. ;) Или 8.073% на година. ВЪПРЕКИ инвестицията точно преди кризата.

Това е доходност спрямо инфлацията през годините. Без нея общата доходност би била около 10.409% на година.

Имаш много по-голям риск утре работодателя да те уволни или къщата ти да изгори от колкото s&p500 да падне с 5-10% без да има макро елемент. А ако има такъв елемент тогава е най-подходящия момент да купуваш повече от обикновено.

Аз лично в момента влагам х2 в инвестиции спрямо преди ковид. Подготвил съм се даже да вляза в дълг ако има много голяма обща корекция (поне 50%). Към днешна дата имам 0лв. в кредити и т.н.

Най-подходящия момент е вчера, а следващия подходящ е днес.
 

Горе