Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Coca-Cola е много добър пример.
Те са ликвидни, но са пасивен актив. Ако имаш активи на такава компания, и ако ги ликвидираш, ще покриеш част от джобните. Кеша, който вземеш ще се обезценява постоянно.
В случай, че имаш достатъчно оборотен кеш, добре. Но ако нямаш, ще трябва да продаваш акцкиите на coca-cola за да имаш някакъв кеш, който вече е обезценен.

Обясни ми как точно парите ми в тази компания ще са обезценени? Ако бях държал кеш щях да съм назад с над 30%. Инфлацията до тук на годишна база е повече от 30% ама ей така за по-просто.
969AA740-B04E-405C-89D3-740C0460CF54.jpeg
Или в SPY.

3B2AF4FB-0962-4044-876C-3CBF3805141D.jpeg

По дефиниция пазарът носи защита от инфлация.

Ти не виждаш ли, че и тук във форума има супер яка вълна за продаване, но никой не иска да купува.

Аз купувам и сега. Вие купувайте в топа.
 
Между другото този пример е без да броя пасивен доход от дивиденти или хедж опции.
 
Чакай ти метавърса да ти даде съвети за инвестиции - дето не може да разбере криптото, и 12% APY му се вижда реално, и шилва в постове ADA. - Бягай надалече от такива експерти
 
Между другото този пример е без да броя пасивен доход от дивиденти или хедж опции.
С тези графики си противоречиш и подкрепяш моята теза.
 
С тези графики си противоречиш и подкрепяш моята теза.
Нима?

Ще си позволя още един пост специално за теб.

Ето ти пример какво би станало ако съвсем произволно краткосрочно купуваше SPY от началото на годината всеки месец около отварянето на пазарите.

Да речем взимаш заплата и имаш достатъчно за да купиш по една бройка.

Викаш кеш биха били по-добре при положение, че в момента инфлацията е двуцифрено число за същия период?

Screen Shot 2022-07-29 at 23.35.06.png
 
Нима?

Ще си позволя още един пост специално за теб.

Ето ти пример какво би станало ако съвсем произволно краткосрочно купуваше SPY от началото на годината всеки месец около отварянето на пазарите.

Да речем взимаш заплата и имаш достатъчно за да купиш по една бройка.

Викаш кеш биха били по-добре при положение, че в момента инфлацията е двуцифрено число за същия период?

Виж файлът 24993
С теб си говоря съвсем нормално. Защо ги рабираш така тези стойности?
 
С теб си говоря съвсем нормално. Защо ги рабираш така тези стойности?
С такива клипове ли си пълниш главата ?
 
С теб си говоря съвсем нормално. Защо ги рабираш така тези стойности?

Защото съм сядал да смятам. За обикновените хора SPY е отличен хедж срещу инфлация. Особено ако става въпрос за по-дълги периоди.

Между другото само от това, че по-голяма част от портфолиото ми е в активи деноминирани в $ от началото на годината съм напред с 15%. Това е късмет де.

9D38E061-6532-4CE3-B682-3990EB4767C4.jpeg

Имам и малко дивиденти, които се покачиха.

Стакването в крипто също ми носи 4-6%, а средната цена ми е под текущата.

Кое е по-добре - да чакам, м? :)
@metaverse pls не отговаряй на deffnews - той пише за бройка, без смисъл - само ще напълните и тази тема с простотии.

Според мен дискусията е полезна. Ако започне да спами ще го игнорирам и него.
 
Не се обиждай, но тези примери, които си дал в началото са от детска математика. Има още 1000 други знайни и незнайни променливи. Ако беше толкова лесно, света нямаше да има нужда от маркетолози, анализатори, коучинг мотиватори (?) и т.н. Има буквално хиляди фактори, които няма да обяснявам, защото всеки се е сблъсквал с тях.

На идеята ти "всеки може да събира ххх лв..пушеш ли, пиеш ли и ядосаното емоджи" - дано не го изпиташ на гърба си. Повярвай ми, има достатъчно хора, които ще ти дадат история от 1-ва ръка как понякога и 1лв е много за събиране.

Работа след работа ? - цепи дърва цял ден на 36 градуса на сянка и да видим събота и неделя за каква допълнителна работа ще намериш сили (просто пример);

Пушил, пиел, залагал и ходил по жени - това е човешкия фактор. Всеки има хобита и пороци, които прави за "награда" от усилията през деня. Даже разхода си има термин в маркетинга. Така мозъка произвежда допамин, серотонин и адреналин, които ти дават "сила" за следващия ден. Иначе по твоя начин на мислене скоро ще изпаднеш в т.нар. Burnout.

Изобщо цялото въведение, което си направил ми прилича малко на ония коучинг модерни идеи, където всичко е възможно. Истината е, че нещата зависят от много фактори - среда, личност, момент основно.

Не го казвам с цел нападка. Усетих, че си добронамерено настроен, но има неща, които не зависят от индивидуалната личност (желания, цели, мечти). Истината е in between. Какво искаш, какво ти предлага средата, с какво разполагаш и какво ще се получи.

Иначе темата е готина. Ще я следя.
 
Много благодаря за отговора!

Не се обиждай, но тези примери, които си дал в началото са от детска математика. Има още 1000 други знайни и незнайни променливи. Ако беше толкова лесно, света нямаше да има нужда от маркетолози, анализатори, коучинг мотиватори (?) и т.н. Има буквално хиляди фактори, които няма да обяснявам, защото всеки се е сблъсквал с тях.

Като човек, който си изкарва голяма част от хляба с тези неща ще ти кажа, че повечето от въпросните маркетолози и т.н. не успяват да минат по доходност дори 100% пасивно инвестиране в SPY.

Факт ако искаш бързи пари не е си работа. Обаче е супер лесно да отделяш 5-10% от доходите си за своето бъдеще. Ако ще да са 10лв.

На идеята ти "всеки може да събира ххх лв..пушеш ли, пиеш ли и ядосаното емоджи" - дано не го изпиташ на гърба си. Повярвай ми, има достатъчно хора, които ще ти дадат история от 1-ва ръка как понякога и 1лв е много за събиране.

Работа след работа ? - цепи дърва цял ден на 36 градуса на сянка и да видим събота и неделя за каква допълнителна работа ще намериш сили (просто пример);

Работил съм на автомивка на крак по 12-14 часа и въпреки това съм отделял време за учене на нови умения. И по-тежки моменти съм имал. Вярно, вече не бих си го причинил освен ако не е наистина наложително.
Обаче докато си млад и си без семейни ангажименти нямаш никакво извинение.

Пушил, пиел, залагал и ходил по жени - това е човешкия фактор. Всеки има хобита и пороци, които прави за "награда" от усилията през деня. Даже разхода си има термин в маркетинга. Така мозъка произвежда допамин, серотонин и адреналин, които ти дават "сила" за следващия ден. Иначе по твоя начин на мислене скоро ще изпаднеш в т.нар. Burnout.

Съжалявам за мен пороците струващи пари са просто пороци, които ти хабят здравето и финансите.

Релакс и емиционален бууст можеш да получиш и от безплатни здравословни хобита като тичане, четене, медитация, йога и др.
Бих казал, че така наречения “Runner’s High” е по-пристрастяващ от някои наркотици, които съм пробвал.

Изобщо цялото въведение, което си направил ми прилича малко на ония коучинг модерни идеи, където всичко е възможно. Истината е, че нещата зависят от много фактори - среда, личност, момент основно.

Не го казвам с цел нападка. Усетих, че си добронамерено настроен, но има неща, които не зависят от индивидуалната личност (желания, цели, мечти). Истината е in between. Какво искаш, какво ти предлага средата, с какво разполагаш и какво ще се получи.

Средата се сменя. Пак го казвам от опит. Проблема е, че повечето хора не харесват промените.

Иначе темата е готина. Ще я следя.

Напълно разбирам, че хората са различни. Това е и причината някой с 1,500лв. заплата на 30г. да има 25,000лв. в инвестиционно портфолио, а друг с 7,000лв. заплата има БМВ за 80,000лв., 3 микрокредита за скъпи джаджи и 0лв. заделени.

Темата е за хора, които искат да направят нещо полезно. Останалото са извинения. Така поне мисля аз. :)
 
Последно редактирано:
@metaverse ще бъдеш много изненада какви пари изкарват някои хора от дейности, които може и да не си чувал. Говоря за обикновени хора и за доходи от 1к на ден.

А какво ще кажеш за заплатите на учителите? Това не премина ли разумната граница вече на фона на доходите на останалите, някой де факто на половин работен ден и с три месеца отпуска да взема основна заплата два бона. И повечето са изкарали някакви знайни и незнайни колежи.
 
@metaverse ще бъдеш много изненада какви пари изкарват някои хора от дейности, които може и да не си чувал. Говоря за обикновени хора и за доходи от 1к на ден.

Супер. Да споделят как го правят. Аз споделям как процедирам аз за да мога да имам финансова независимост.
А именно да отделям процент от доходите си независимо от размера. За мен работи.

А какво ще кажеш за заплатите на учителите? Това не премина ли разумната граница вече на фона на доходите на останалите, някой де факто на половин работен ден и с три месеца отпуска да взема основна заплата два бона. И повечето са изкарали някакви знайни и незнайни колежи.

Майката на жената е учителка в гимназия в малък град. Покрай всички странични проекти от сорта на частни уроци, онлайн уроци и др. си докарва суми по над 5к лв. Възрастна жена е, пред пенсия.

Така че който има желание може. Сори ама това е така и винаги е било така.
 
Супер. Да споделят как го правят. Аз споделям как процедирам аз за да мога да имам финансова независимост.
А именно да отделям процент от доходите си независимо от размера. За мен работи.



Майката на жената е учителка в гимназия в малък град. Покрай всички странични проекти от сорта на частни уроци, онлайн уроци и др. си докарва суми по над 5к лв. Възрастна жена е, пред пенсия.

Така че който има желание може. Сори ама това е така и винаги е било така.
Правят го с труд и като знят къде и как.

За учителите - никога преди не съм им завиждал, но това сега е малко отвъд.
 
Ако говорим за спестявания коя валута да е ? Швейцарски франк ?
Струва ли си да обменяме, заради високите курсове изобщо ?
И за лихвите нещо .. ?
 
Ако говорим за спестявания коя валута да е ? Швейцарски франк ?
Струва ли си да обменяме, заради високите курсове изобщо ?
И за лихвите нещо .. ?

Аз държа почти всичко деноминирано в $, защото залагам на САЩ. Всеки решава за себе си имайки предвид, че САЩ технически вече са в рецесия, която ще продължи поне 1-2г. и тепърва ще се влошава.

Рецесия е когато в две последователни тримесечия ръста за БВП е негативен. Обикновено е предшествано от освобождаването на много хора в големи компании.

Спестявания не държа в кеш или депозити, а в активи включително по-рискови като стейкване на крипто и фармене на ликвидност.

Лихвите на банките не ме интересуват. Също си докарвам в много пъти по-добра доходност ако сам си инвестирам парите.
Иначе идните месеци и в България би трябвало да има по-интересни промени. Не съм гледал скоро, защото от 2 месеца съм по почивки.

ЕС прекалено много се изложиха с това изоставане в монетарната политика. Също както направиха през 2015г., когато сринаха икономиката и еврото падна. Сега вече сме 1:1 с $.

Китай ги чакат проблеми с банките, имотите и ликвидност като цяло. Нещо като 2008г. В момента там има забрани за тегления на пари.

Млад съм и гео диверсификсцията не ме интересува особено. Каквото и да стане със САЩ ако има голям спад за мен е само плюс, защото купувам всеки месец и просто ще купя на по-ниска цена.

Ако бях на 50г. щях да мисля за някаква защита. Например щях да вложа част от парите в компании с дивиденти, част в SPY и останалото в каквото ме влече (местен бизнес, имоти, изкуство и др.)

Ако бях на 60г. незнам. Рано ми е, но може би щях да заложа само на дивиденти.

Така стоят нещата в моите очи. :)
 
Регнах се в еторо, ама гледам примерно не може да се вземе S&P за къси пари, май минимумът е 200$?
 
Регнах се в еторо, ама гледам примерно не може да се вземе S&P за къси пари, май минимумът е 200$?

Мисля, че само CFD-та поддържат ако става въпрос за американски индекси. Може и да бъркам де.
Не препоръчвам Еторо, защото са много крив “брокер”.

Иначе ETF-и от САЩ може чрез брокер, който има опциинни контракти за да се заобиколят ограниченията за граждани от Европа. Аз така търгувам с ARKK и SPY.
Примерно IB. Всички останали би трябвало да са CFD, което е meh….
 
  • Like
Реакции: OSH
Мисля, че само CFD-та поддържат ако става въпрос за американски индекси. Може и да бъркам де.
Не препоръчвам Еторо, защото са много крив “брокер”.

Иначе ETF-и от САЩ може чрез брокер, който има опциинни контракти за да се заобиколят ограниченията за граждани от Европа. Аз така търгувам с ARKK и SPY.
Примерно IB. Всички останали би трябвало да са CFD, което е meh….
Мерси за отговора. Ако главно към момента се целя в S&P500, то кой е брокерът, който приема регистрации и могат да се правят дори и минимални депозити? Има ли въобще такъв?
 

Горе