Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Кое е най важно за един бизнес, за да е той успешен ?

  • Екипът - без добър отбор нищо не може да се постигне

    Votes: 39 19.7%
  • Идея - идеята е отправна точка във всеки успешен бизнес

    Votes: 51 25.8%
  • Лидерство/цел - ако няма визия и цел нишо няма да се получи

    Votes: 32 16.2%
  • Здрава работа - всичко е въпрос на упоритост и здрав труд

    Votes: 42 21.2%
  • Капитал - колкото и да си упорит нямаш ли капитал нишо не може човек да направи

    Votes: 17 8.6%
  • Свободна ниша - най-добре е да се започне бизнес в някоя непокрита до сега ниша.

    Votes: 17 8.6%

  • Общо гласове
    198
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Аз ще говоря за ИТ бизнеса, като ще подредя всички критерии. Между другото съм махнал опцията "Идея". Какво значи да имаш "Лидерство/цел", но без идея? И също така съм добавил нова опция "Маркетинг". Именно маркетинг бих маркирал в анкетата, но няма такава опция и затова не съм гласувал.

Маркетинг - Каквото и да имаш, то най-важното е колко успешно успееш да го представиш и да знаеш къде точно да го представиш.
Лидерство/цел - И да си талантлив и богат и надъхан, ако нямаш усета и опита какво и как - пропадаш.
Екипът - Тук да поясня, че е достатъчен един член на екипа, този който го е създал! За останалите трябва да са подходящо подбрани.
Здрава работа - Често човек си мисли, че супер идеите струват пари. Ами често не струват, защото само за настройването на идеят, то се иска доста работа, която не всеки може да осъществи както трябва.
Свободна ниша - Този критерий е много "ако" по отношение на важността си. Така например много компании като Yahoo, Microsoft, Ebay, Amazon, Apple и кои ли не други са си стартирали в свободна ниша. Това е било най-важното им предимство конкретно за тях.
Капитал - Капиталът е следствие в почти всички случаи. Говоря за ИТ бизнеса, не за всеки бизнес. Можеш да стартираш с чиста 0-ла и пак да получиш внимание от инвестиция на по-нататъшен етап.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Гласувах за ''свободна ниша'' и стоя зад мнението си на 100%. Набутай се там, където ври от конкуренция и бъхти, като вол ако щеш и с рогата, не само с главата и пак си обречен.
Ами не си прав(а). Виж темата, която съм пуснал в този раздел. В нея се говори за предприемач, който два пъти има супер идеи, които реализира като фирми и продава. Третият път идеята му е ... да се бухне в една съвсем запълнена ниша и изглежда доста добре си се развива там (може би е вече лидер в сегмента). То и Google на времето се бухнаха директно в запълнена ниша, по отношение на първия им продукт - търсачката.

ПП pensun явно ме е изпреварил...
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Аз винаги съм казвал че "Не е важно какво правиш, а как го правиш. Прав си, че свободната ниша е много важно, но ако не го правиш както трябва ще се появи конкуренция за отрицателно време и ще те отвее. Хенри Форд не е бил единствения производител на автомобили, но е бил първия, който използва поточната линия. Т.е. направил го е по-добре от конкуренцията. Мога да дам и много по-пресен пример: Hamdi Ulukaya става милиардер от производство на кисело мляко "Chobani" само за около 10 години. Кисело мляко хора, ниша в която конкуренцията е убийствена. Nick Woodman също става милиардер от производство на камери за екстремни спортове "GoPro". При наличието на компании като Samsung, Sony, Panasonic и т.н., ако не го е правил добре тези компании щяха да го разфасоват на малки парченца. При този пример е имало свободна ниша, но с ресурсите на Samsung не виждам как би оцелял, ако не го е правил добре.
Относно анкетата, аз мисля че всички са еднакво важни и ако някое от тях липсва то шанса за успех е минимален. :)

Не мога да не се съглася с така добре изложената теза. Някои хора трябва да дават уроци на други в тоя форум как се води спор и как с аргументи можеш да накараш опонента да ти стисне ръката и да те признае за победител в спора. Не се отказвам от важността на ''нишата'', както и ти не я отричаш, но съм съгласна, че доброто (и бих добавила) оригиналното изпълнение на идеята води до успех. :)
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Лично мое мнение е, че екипът и здравата работа са най-важни за успеха! :roll:
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Свободната ниша е в началото. След това всяка маймуна, стига да е първа ще успее поне малко...
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Свободната ниша е в началото. След това всяка маймуна, стига да е първа ще успее поне малко...

В този момент май е почти невъзможно да си първи някъде...
 
Re: От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Свободната ниша е в началото. След това всяка маймуна, стига да е първа ще успее поне малко...

Възможно е и да не е толкова свободна. Конкуренцията да не е толкова добре развита или малка. Това пак може да те изстреля първи, ако знаеш как да го направиш - стратегии и трикове. ;)
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Първото е идеята, която може да се реализира единствено с правилния колектив.
 
От: От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Първото е идеята, която може да се реализира единствено с правилния колектив.

Може и one man army, примерно при дропшипинга един е достатъчен.
 
Re: От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Първото е идеята, която може да се реализира единствено с правилния колектив.

Здравей и добре дошъл при нас. ;) Надявам се да си изкарваш добре тук. Успехи и до нови срещи. ;)

По-лесно е с екип, определено. Сам, почти никога не съм виждал силни организации от един човек само. Винаги е имало силен екип. Дори и микро бизнеси. :)
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Здравей, мерси за пожеланията. Екип могат да бъдат и двама души. Определено сам мисията е почти невъзможна, но винаги има изключения.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Най-важното според мен е ясен план и йерархия на оперативните задачи , дисциплина и ясна идея какво искаме да постигнем: дали сме ориентирани към пазара (продажби) или развитие и изграждане на имидж на фирмата.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Най-важното е бизнесът да решава реален проблем на потребителите или да задоволява тяхна нужда или желание, за което те да са готови да си платят. Бизнесът трябва да създава стойност в очите на клиентите си и да ги стимулира да плащат примиум цена, която е много по-висока от себестойността на продукта или услугата, която се предлага.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Според мен най-правилния отговор е позициониране на пазара чрез всевъзможни маркетингови техники и балъци да бичат за 300лв на месец, като роби.

Ако не цениш човешките ресурси как очакваш да се развиеш!? Ако няма адекватно заплащане няма и качествен продукт.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Здравейте,
Всички сте прави, тъй като няма бизнес с бизнес да е напълно еднакъв. Така че за някой бизнес е по-важно лидерството, за друг пазара, екипа и така нататък.
Защото всеки бизнес е сложна система с различни взаимодействия между компонентите.
Но има един основен въпрос за живота, вселената и всичко останало в бизнеса…
" Какъв проблем решава продукта ви?"
Ако продукта ви не решава някакъв значим проблем, всичко останало се обезсмисля.
Независимо какъв невероятен екип имате, независимо колко здраво работите, независимо как рекламирате продукта си, може да тръгнете добре, но най-вероятно е да свършите зле.
Затова фондовете за рисков капитал задават първо този простичък на пръв поглед въпрос. Не можете ли да отговорите правилно, забравете за финансиране.
Но ако решавате голям проблем, на много хора, нещата са други. И екип лесно ще съберете, финансирането ще ви чака на вратата, а пазара ще тръпне от очакване.
Аз гласувах за свободна ниша или нулев пазар, защото всички големи компании в момента са започнали да развиват продуктите си в пазар, където или са били първи или сред първите десет. И са се развили, защото продуктите им решават проблемите и улесняват милиони и милиони хора по света.
Затова ги купуваме тези продукти, защото иначе този пост трябваше да го напиша на пишеща машина, да го изпратя по пощата до вас и да чакам един месец отговор. А ако не беше изобретена пишещата машина, трябваше да го пиша на ръка, поне стотина екземпляра, но ако не беше изобретена химикалката, сигурно трябваше да гоня някоя гъска и така нататък…
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

За мен най-важното е 1. вдъхновението - да хванеш нещо, което не спира да те вдъхновява. После 2. упоритостта - независимо колко пъти падаш пак да ставаш - никога да не се отказваш и 3-то самодисциплината - не може да си позволиш просто друго - било ако започваш от нулата или със солиден капитал, защото дори и много пари да притежаваш, могат да изчезнат за секунди без самодисциплина 4-то всичко останало ......
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

За мен най-важното е 1. вдъхновението - да хванеш нещо, което не спира да те вдъхновява. После 2. упоритостта - независимо колко пъти падаш пак да ставаш - никога да не се отказваш и 3-то самодисциплината - не може да си позволиш просто друго - било ако започваш от нулата или със солиден капитал, защото дори и много пари да притежаваш, могат да изчезнат за секунди без самодисциплина 4-то всичко останало ......


И така всеки ден мъки и теглилки докато не се появи човека с куфарчетата пари за пране. След това вече имаш успешен бизнес. Преди това си е само тралала.
 
От: Кое е най-важното в един успешен бизнес ?

Аз продължавам да си държа на мнението от 1 страница:

Платежоспособни клиенти.8)

Явно всички освен мен мислят, че дали са платежоспособни клиентите не от значение. Най-важното е да имаме идея и да бъхтим като волове па клиентите, че нямат 5лв. да се обръснат са дреболии. Ние ще печелим от въздуха. :D

ПП: Като гледам в анкетата графа клиенти липсва явно успешен бизнес може и без клиенти. :D
 

Горе