Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Ми мисля е излишно да гледаш отгоре, а да отделиш време да видиш какво правят и какво ще правят. Може пък да ти хареса и да купиш, че после и да ми благадариш. :)
Ма ти си знаеш де, щом ти е по-лесно да гледаш отгоре отгоре, твоя си работа.

Именно, защото е малка компания не ти важат оценките и преценките, които доколкото виждам ползваш, като гледаш aapl и msft примерно.
Мога да ти кажа кое спъва най-много тази компания - че е в Тайван.

Бих купил ако бях на 50г. защото имат ОК дивидент и действително след някакво време може да получа х2, защото все някога ще стигнат пак $16-$18. Аз търся по-голям и бърз ръст за сега, бавен х2 не ме устройва. При сегашното макро - абсурд.

Забравих, че е и в Тайван - т.е. даже имаш риск от Китай, защото се канят да изкопират Русия...

Ами да сравним с други чип компании. Нищо, че са по-големи (демек уж да очакваме по-малко ръст, защото видиш ли имат по-висок PE).

Какво ти говори това, че компанията не е могла да се възползва от чудесните условия за развитие в изминалите 5г. ?

Не казвам, че няма да излезеш отгоре накрая. Твърдя, че е много слабо и ще отнеме много време ако търсиш х3, х5 както твърдеше в началото на годината. Особено сега, когато цял свят ще спира принтера и "помощите" за бизнеса.

По-вероятно е някой да ги купи от колкото да видиш нещо различно от последните 10г.

Screen Shot 2022-04-08 at 8.43.47.png
 
Последно редактирано:
@metaverse , любопитно ми е не се ли притесняваш за твоите ации в Apple и Nvidia при проблеми с Тайван? Смисъл видимо имаш съображения, а това ме поставя в позицията на изненадан, че си държиш акциите и то не малко като капитал, в 2 компании, доста зависещи от положението в Тайван?
Това е пряко, а косвено реално всичко ще пострада.
 
@metaverse , любопитно ми е не се ли притесняваш за твоите ации в Apple и Nvidia при проблеми с Тайван?

Не. Специално AAPL се използва за нещо като "паркиране" на пари, а облигациите им са с рейтинг AAA в ексклузивнен клуб с MSFT и JNJ.

Конкретно AAPL и MSFT са ми защитни позиции. За сравнение облигациите на България са няколко нива по-надолу с BBB. Т.е. България е с по-голям шанс да фалира. ;)

Смисъл видимо имаш съображения, а това ме поставя в позицията на изненадан, че си държиш акциите и то не малко като капитал, в 2 компании, доста зависещи от положението в Тайван?
Това е пряко, а косвено реално всичко ще пострада.

Тъй като това са зверски големи компании и купувам с идеята да продавам, когато реша да се пенсионирам (след минимум 16г. ако не и 26г.) изобщо не ме притеснява Тайван и евентуална война с Китай. Смисъл ако стане драма и 2-3г. е надолу за мен е бонус.

За такъв дълъг период повече ме притеснява, че имам експозиция в долари, а доходите ми за сега се деноминират реално в евро. Т.е. трябва да измисля някакъв валутен хедж.

На тази тема малко се филмирах след като препрочетох книгите от Ray Dalio. В някакъв етап ще мисля да направя нещо по въпроса за сега ми е рано. Да стана поне на 45г.

Ти каза, че си купил с намеренията да продадеш при подходящи условия, което е много по-краткосрочен и повърхностен план. Може да се окаже, че ще бегхолдваш с ниска доходност спрямо алтернативите ако използваме изминали периоди за база за сравнение.
 
@metaverse Ти къде заора. Аз друго те питах, ама айде да променя. Какво ще стане ако Китай си вземе Тайван?

Има по-умнни хора, които се занимават с този въпрос. Обясних ти защо не се притеснявам.

Какво ще стане според мен никой не може да каже.
 
Добре, хвана ме. Въпреки това според мен AAPL и NVDA ще прескочат трапа много по-лесно от HIMX. :)
На база какво го сравняваш?
и Himax е fabless, но доста по-диверсифициран откъм производители. TSMC е сериозен препъни камък за целия сектор, за цял свят, особено пък за Apple и Nvidia (не съм се ровил да видя какъв процент зависят от TSMC, признавам си, но знам, че те са основен доставчик).
Реално ако спре да работи, или Китай пренасочи цялата производствена мощ за своите интереси се сещаш какво ще стане. Тайван е мега локацията за чипове. Там освен мега гиганта TSMC са още дузина други.
Ако трябва да го сравним с петролния и газов проблем, тва е все едно да изключиш OPEC (или да попадне под контрола на Китай).

Himax има локации в Китай, Япония, Южна корея, Израел и САЩ. Да, централата е в Тайван, но си вдигат партакешите от островчето и продължават.
Отделно Китай им е основния източник на приходи (над 80%), което значи че няма какво да пострадат. Дори обратното.

Аз написах, че основния им проблем е, че са в Тайван, защото не получават вниманието и интерса от инвеститорите, както примерно американските компании. Можеш да сметнеш EPS $2,5 при himx и как стои въпроса за печалбите при Nvda, Qualcomm и подобни fabless компании, които са в САЩ. Ако оценките бяха с един аршин, то Himax нямаше да бъде под $2b капитилизация, а над $50b.
Но тъй като няма как да се мери по този начин, то просто приемаме, че е двойно подценена за по-оскъдните стандарти (от сорта на PE 10 примерно при азиатските) без да коментирам много надценените US компании.

Та за спекулата се ползва заплахата от китайска инвазия, ама всички знаем, че това няма да бъде допуснато. Равносилно е на мега война и тогава нищо няма да ни е проблем. :)

PS. Ако продължи да стои така евтина се опасявам, че ще бъде наистина купена за някакъв скромен примиъм от сорта на 90-100%, което не че е малко, но определено не би задоволило моите очаквания.
 
Последно редактирано:
На база какво го сравняваш?
и Himax е fabless, но доста по-диверсифициран откъм производители. TSMC е сериозен препъни камък за целия сектор, за цял свят, особено пък за Apple и Nvidia (не съм се ровил да видя какъв процент зависят от TSMC, признавам си, но знам, че те са основен доставчик).
Реално ако спре да работи, или Китай пренасочи цялата производствена мощ за своите интереси се сещаш какво ще стане. Тайван е мега локацията за чипове. Там освен мега гиганта TSMC са още дузина други.
Ако трябва да го сравним с петролния и газов проблем, тва е все едно да изключиш OPEC (или да попадне под контрола на Китай).

Himax има локации в Китай, Япония, Южна корея, Израел и САЩ. Да, централата е в Тайван, но си вдигат партакешите от островчето и продължават.
Отделно Китай им е основния източник на приходи (над 80%), което значи че няма какво да пострадат. Дори обратното.

Аз написах, че основния им проблем е, че са в Тайван, защото не получават вниманието и интерса от инвеститорите, както примерно американските компании. Можеш да сметнеш EPS $2,5 при himx и как стои въпроса за печалбите при Nvda, Qualcomm и подобни fabless компании, които са в САЩ. Ако оценките бяха с един аршин, то Himax нямаше да бъде под $2b капитилизация, а над $50b.
Но тъй като няма как да се мери по този начин, то просто приемаме, че е двойно подценена за по-оскъдните стандарти (от сорта на PE 10 примерно при азиатските) без да коментирам много надценените US компании.

Та за спекулата се ползва заплахата от китайска инвазия, ама всички знаем, че това няма да бъде допуснато. Равносилно е на мега война и тогава нищо няма да ни е проблем. :)

Съгласен съм, че едва ли ще стане война, но си е някакъв риск за всички. Аз съмнявах и в Путин да е толкова побъркан ама на.

PS. Ако продължи да стои така евтина се опасявам, че ще бъде наистина купена за някакъв скромен примиъм от сорта на 90-100%, което не че е малко, но определено не би задоволило моите очаквания.

Ще спечелиш ако ги купят, защото едва ли ще има голям ръст преди това.

Стискай там аз гоня по-висока доходност. Имам намерение до 3-5г. да изкопам първия си $1м общо от всички пера. Пък после нека стават войни и да сменят световни редове. :)
 
@metaverse ми и аз гоня по-висока доходност. Надявам се Himx да получи оценка поне 1/2 от тази на Nvda :D
Не разбирам защо считаш, че търся ниска доходност. Точно обратното - търся евтини компании, които да ми донесат максимално увеличение на капитала. :)

Смисъл не виждам защо да може при едните, а при другите да не може. Говорим за компании, които изкарват пари, не за развиващи се.
 
@metaverse ми и аз гоня по-висока доходност.

х2, х3 както споделяше в някоя от темите си е доста висока доходност. Поне според мен.

Надявам се Himx да получи оценка поне 1/2 от тази на Nvda :D
Не разбирам защо считаш, че търся ниска доходност. Точно обратното - търся евтини компании, които да ми донесат максимално увеличение на капитала. :)

Google, Амазон, Apple - брутален ръст с минимален риск. Google извади растеж от 41% за 2021г. Какво значение има, че са скъпи ако се представят ОК?

Или според теб както казваше по-рано HIMX ще задържи цената по-добре от тях? Ситуацията от началото на годината говори достатъчно дори да не броим вчерашните 5-6%.

Screen Shot 2022-04-08 at 16.17.12.png

Нещо, което намирам за интересно. Не го очаквах. Сега разгледах няколко компании и индекси фокусирани върху семикондуктори и почти всички са 20%+ надолу YTD. Та не знам в началото на годината какво говореше, че сектора ще е добър 2022...

Това са ETF-ите. Мързеше ме да сменя TSM.

Screen Shot 2022-04-08 at 17.19.34.png

Това няколко индивидуални.

Screen Shot 2022-04-08 at 17.27.37.png

Между другото нито един от индексите, които прегледах няма HIMX. Но пък почти всички имат NVDA ;).

Смисъл не виждам защо да може при едните, а при другите да не може. Говорим за компании, които изкарват пари, не за развиващи се.

Разбира се, че може.

Обаче ако една компания (както каза, която прави пари, не развиваща се) по време на бул маркет лагва зад SPY или VOO или друг добър индекс за същия период - кажи ми каква е логиката да изберем тази компания? При това лагва супер много, ако е назад 3-4% хубаво...

Доходността трябва да е над тези така наречени мерителни индекси в противен случай обективно погледнато губим пари.

Screen Shot 2022-04-08 at 16.20.01.png
 

Прикачени файлове

  • Screen Shot 2022-04-08 at 17.25.22.png
    Screen Shot 2022-04-08 at 17.25.22.png
    99.9 KB · Преглеждания: 4
@metaverse това с чиповете е едно от загадките на света. :) Има шортидж, всичко се продава на макс, което води и до увеличена печалба (само виж на himx маржа къв е последите 2-3 тримесечия). Всички компании от сектора чупят парата и рекорди и за сметка на това, акциите им падат. :)
Чудесна логика на инвеститорите, няма що. :)
Аз я приемам като умишлено приземяване с цел максимална печалба на големите инвеститори. Друго логично обяснение за наказанието не е ясно.
Иначе сам по себе си секторd е цикличен и до преди 2-3 години се движи на база компютри, телефони и телевизори. В момента нещата се променят и автомобилите ползват все повече и повече чипове. За домашно - виж повече инфо сам. :)

х2, х3 както споделяше в някоя от темите си е доста висока доходност. Поне според мен.
Търся и х10 ако питаш мен. Не знам защо не се разбираме в комуникацията. Аз Himax я виждам като компания х2-3 в рамките на година и х10 в рамките на 4-5 :)
Между другото нито един от индексите, които прегледах няма HIMX. Но пък почти всички имат NVDA ;).
Горе писах точно това. Азиатските компании не получават същото внимание. Но пък е в Metaverse ETF-то и то с приличен дял.
 
NVDA е metaverse плей нормално. За това и купих.

За недостига на чипове се знаеше много по-рано. 2018-2021 сектора е отбелязал добър ръст. Според мен си хванал късния влак в топа на цикъла и сега бегхолдваш.

По-скоро бих заложил на AI, biotech и health пред semi.
 
Аз имах предвид, че Himax е в metaverse играта. Отделно в момента е с 40% пазарен дял в TDDI. Чети си домашното писах вече. :)

Мани ме мен. Аз още си чакам голямата кореция на TSLA да стигне $400 ама май ще е след сплита чак. ;)
 
  • Love
Реакции: Ivo_
Аз съм скромен и не дейтрейдвам за сега. 5.8% до тук за април, 69% на годишна база.

Идната седмица не е подходяща CPI + тридневен уикенд.

Screen Shot 2022-04-09 at 10.01.23.png
 

Горе