Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Ти си тръгнал да правиш дивидентно портфолио ли, щот мислех, че ще купуваш по 0,5 -1 акция тесла месечно с този акаунт.

Ще купувам и TSLA, но с по-малко тежест. Смисъл имам си друго портфолио за по-големите покупки. Все още не съм решил кое колко точно ще бъде. Ще има и дивиденти.

Относно дивидентите имай предвид, че би трябвало банките да пуснат едногодишни депозити с лихви от порядъка на 3-5%. Това е доходност с нищожен риск.

Гледам, че тук все още си седят на 0% или почти 0%. От добър източник знам, че при нас за такива неща има закъснение от около 9 месеца.
 
Банките ще дадат такива лихви по депозити, ако няма пари в банките. У нас е фраш (засега). Съответно пък трябва да очакват и търсене на кредити да се увеличи, за да се наложи да търсят депозити. Пък ипотечната мания мисля, че е намалява към момента.

В такъв случай какво си му харесал на този REIT, ако не е дивидента?
 
Банките ще дадат такива лихви по депозити, ако няма пари в банките. У нас е фраш (засега). Съответно пък трябва да очакват и търсене на кредити да се увеличи, за да се наложи да търсят депозити. Пък ипотечната мания мисля, че е намалява към момента.

Е не знам, по-напред е от нас. Преподава, предприемач, инвеститор и мой сегашен ментор. Разбира се всеки греши. Ще запазя малко кеш за всеки случай.

В такъв случай какво си му харесал на този REIT, ако не е дивидента?

Искам да пробвам нещо. Като събера 100 броя ще продавам CC за $5-10 на месец допълнителен "дивидент". На теория това трябва да удвои пасивния доход. След 1г. ще преценя дали ми харесва идеята.
 
Абе оказа се, че Гейтс има $500м шорт позиция в TSLA.

Утре продавам MSFT и ще ги бутна обратно в TSLA. :D
 
Пускам една идея за два лесни, но сравнително рискови арбитража.

Както знаете Илон Мъск се опитва да купи Twitter. В момента TWTR се търгува на около $50, което прави премиум от около 8.4%

Т.е. ако сега човек купи има голям шанс да направи едни бързи пари в момент, в който почти всички технологични компании биват бутани надолу.

Но като всичко в този живот - няма нещо сигурно.
1. Илон може да се откаже.
2. FTC трябва да одобри сделката.
3. Акционерите на Twitter трябва да одобрят сделката.
4. Финансирането е леко казано странно и мъгляво. Илон е най-богатия човек, но само на хартия - той няма ликвидност. Също една част е гарантирана с акции в TSLA, а тя е супер волатилна акция.

Втория арбитраж е ако сделката отпадне, защото със сигурност компанията ще бъде купена. Играта е да имаш средна цена под спот цената + премиума, който ще е поне 20%.

До колкото четох джихадистите от AQR и 2Sigma се гласят, Galloway и Apollo също могат да изготвят сходна оферта.

И двата подхода на мен ми идват сложни и прекалено рискови. Но пък някой може да прецени, че иска да се пробва.
 
Оставям това тук за да няма след време: ама бих купил FB или NFLX на по-ниска цена. А това все пак са бизнеси, които са част от FAANG.

Имайте предвид, че 1 от компаниите е с дивидент, а 3 имат голям шанс да пуснат такъв в идните няколко години.

PE ratio за няколко компании. В момента и двете имат по-нисък PE от SPY. Чудесна възможност за влизане и е много вероятно да се възползвам след сплита на Тесла ако се задържат нещата както са сега.

Clorox $CLX: 74
Kraft Heinz $KHC: 53
Altria $MO: 42
Walmart $WMT: 32
Colgate-Palmolive $CL: 32
PepsiCo $PEP: 32
Hershey $HSY: 31
Coca-Cola $KO: 28
Procter & Gamble $PG: 28
Kroger $KR: 25
S&P 500 $SPY: 21
---
Netflix $NFLX: 17
Facebook $FB: 13
 
И за двете няма никакво значение PE-то :)

И двете компании губят потребители. За FB войната в Украйна помогна да не продължат падението от Q4, ама то ще си проличи на другия отчет, дали наистина имат отлив и дали сега е прецедент.
Ако им се получи мета вселената ще е друга бира, ама сега е това.

И като говорим за PE що пропускаш Ford, кво не ти харесват? :)
И откога гледаш PE?
 
И за двете няма никакво значение PE-то :)

И двете компании губят потребители. За FB войната в Украйна помогна да не продължат падението от Q4, ама то ще си проличи на другия отчет, дали наистина имат отлив и дали сега е прецедент.
Ако им се получи мета вселената ще е друга бира, ама сега е това.

FB още дълго време ще кихат пари. Това не ги прави лош избор ако гледаш 10-15г. напред. Виж и отчета отпреди малко.

NFLX загубиха юзери, но бизнеса им продължава да се развива, контента вътре е по-добър от конкурентите и планират няколко много интересни промени. То като цяло sreaming е малко прецакан сега де.

И като говорим за PE що пропускаш Ford, кво не ти харесват? :)

Всъщност не е лош вариант, но само ако е за дефанзивно портфолио и защото съм на дивидент вълна :D. Иначе според мен Lightning и Mach-E са абсолютна боза. Макар че колко да е дефанзивно с тия -30% YTD...

Гледам го така:
- Ако си млад FB и NFLX са добра възможност. Нали искахте корекции.
- F ако си по-дърт като мен и е време да мислиш и за малко "фиксиран" доход.

И откога гледаш PE?

За такива като теб. Аз не взимам решения само на база PE или PEG и много зависи дали компанията расте с големи темпове.
 
@Ivo_ относно Форд:

- Tesla има повече печалби от Форд и GM въпреки много по-малко продадени автомобили.
- продали са 966,000 бройки за Q1 :hankey:.
- отчета им не включва загубата от $5.1b от сделката с Rivian.

Те ти и GM спрямо Tesla за Q1:

Продажби:
1,427,000 (надолу -19.5% YoY) :hankey:
Tesla: 310,048 (нагоре +67.7% YoY)

Общо печалби:
• Tesla: $3.3B (нагоре +607% YoY)
• GM: $2.9B (надолу -3% YoY) :hankey:

Разликата е направо брутална.
 
Ее по темата с Тесла не се ли разбрахме вече. Топа и ту да муун.

Иначе поредните отчети в semiconductors сектора. Qualcomm и Samsung, след TSMC вадят силни резултати, както и прогнозите им напред са такива и никакъв спад в търсенето на чипове.
Ама анализаторите щом казват, че не е така, явно са прави.

Същевременно ако имах свободни пари щях да взема Intel, а не Netflix или Fb. Особено за дългосрочни цели.
 
Ее по темата с Тесла не се ли разбрахме вече. Топа и ту да муун.

Иначе поредните отчети в semiconductors сектора. Qualcomm и Samsung, след TSMC вадят силни резултати, както и прогнозите им напред са такива и никакъв спад в търсенето на чипове.
Ама анализаторите щом казват, че не е така, явно са прави.

Ти с тия чипове си се побъркал ама поне да беше купил от тях вместо HIMX.

Същевременно ако имах свободни пари щях да взема Intel, а не Netflix или Fb. Особено за дългосрочни цели.

Е купувай по 1-2 всеки месец поне. Кой те спира?

Почти всичко каквото избереш сега след 10-15г. ще ти донесе пари. Въпроса е дали избора ще има по-добър CAGR от тъпо пасивно инвестиране в индекс. Щото и тая криза ще отмине и нещата пак ще се надуят.

Нашата задача е да имаме по-добра доходност от тази на пасивните инвеститори, които не подбират акции. Повечето хора, които подбират в дългосрочен период имат значително по-ниска доходност от SPY.
 
Аз заредих с още суровини, че имаше спад тези дни и влязох по-стабилно. Иначе наистина всичко тех. е на промоция, но не се знае дали няма да има и по-голяма. Другия месец ще заредя и технологични още.

Аз едно нещо се чудя как компания като Тесла има такава цена, че и нали се прогнозират още по-големи цени на акция?

Като база гледаш други компании лидери в секторите си, абсолютни монополи, които година след година печелят все повече чисти парички, нямат задължения и са доказани с годините и те имат в пъти по-ниска цена, това нормално ли е?

Ето и ФБ/Мета е типичен пример, там нямаш очакванията и надеждата, че някой ден ще стане лидер на пазара на автомобили примерно. Компанията от много време е тотален господар на социалните мрежи, с огромно конкерентно предимство е и е само 4 пъти по-евтина от Тесла, а печалбите и всяка година са само нагоре. Какво е обяснението?

Мисълта ми е, че сега когато пазарът е по-достъпен от всякога за аматьори инвеститори като мен и други, понякога е много възможно цената на акцията да се напомпи супер много в резултат само и единствено на очакванията на хората да хванат вълната. Та то акция на Гугъл ти е 2К, Тесла трябва да струва повече от Гугъл ли? Коя е компанията с най-скъпи акции в автомобилния сектор? Питам от интерес, все пак тези компании произвеждат и продават коли от много години.

П.П. Имам акции на ФБ и мисля да взема още.
 
Е тесла е топа, в другата тема вече го изяснихме. :)
Суровините е истината.

@webstil обикновените хора не движат посоката на цената, всичко е от маркет мейкърите. Решават, че трябва да напомпят дадена компания и за да не е от нищото, винаги се намира някакво основание. Дори и абсурдно да е. Същото е като свалят цената. Там абсурдите, които се афишират са още по-големи, ама идеята е обикновения човек да види що аджеба акциите падат. Няма манипулация, винаги има основание. :)
Не са решили, не са свалили тесла и на $80. Както и обратното. Ако решат - може и $8000 и пак такива като метаверсата ще кажат, че е напълно нормално и е било очаквано, защото компанията е топ.
 
Последно редактирано:
Ще отговоря на @webstil в малко нърдски стил.

Аз заредих с още суровини, че имаше спад тези дни и влязох по-стабилно. Иначе наистина всичко тех. е на промоция, но не се знае дали няма да има и по-голяма. Другия месец ще заредя и технологични още.

Помисли малко де. Инвестираш с цел да продадеш след 5, 10, 15г. Не дейтрейдваш. ;)

Да речем, че има по-голяма промоция. Нека приемем, че за 15г. избраната акция ще се повиши с х5. Пука ли ти, че си влезнал на $100 или $150? 50% е разликата. Да го сметнем. :)

Купуваш на $100 за 15г. След 15г. тази акция е $500. Това прави около 11.3% CAGR за периода. За сравнение SPY от както съществува има средно около 10%. Т.е. х5 е много консервативно поне що се отнася за секторите с иновации.

Купуваш на $150. След 15г. на $500 имаш 8.3% CAGR.

Разгледай сега някои компании за периоди от 15г. Ще намериш много такива с пъти над х5.

Е кажи ми наистина ли те притесняват тези 3% за да имаш риска утре да изпуснеш някоя приятна новина като сплит, пускане/увеличаване на дивидент или изненадваща придобивка на или от друг бизнес? :) Аз не се притеснявам.

Аз едно нещо се чудя как компания като Тесла има такава цена, че и нали се прогнозират още по-големи цени на акция?

Разгледай им отчета. Ако не знаеш как да го четеш научи поне основите, защото това е много важно за да можеш да оцениш един бизнес. В противен случай играеш хазарт и е по-добре да купуваш индекс.

Като база гледаш други компании лидери в секторите си, абсолютни монополи, които година след година печелят все повече чисти парички, нямат задължения и са доказани с годините и те имат в пъти по-ниска цена, това нормално ли е?

Какви точно задължения има Тесла можеш ли да споделиш?

Те почти нямат заеми в момента, а печалбите им растат с 81% на годишна база повреме на война, недостиг на чипове, вдигане на лихви и намаляване на книгите държани от FED. :eek: А конкурентите им отчитат спадове в продажбите. Тесла е в истински beast mode ако питаш мен.

Сравни сега задълженията, ръста и печалбите спрямо капитал на останалите автопроизводители. Ето пример за дълг спрямо капитал.

VWAGY 1.226% VW
GM: 1.76% General Motors
F: 2.84% Ford
BMWYY 1.093% BMW
DDAIF 1.524% Mercedes Benz
TM 1.007% Toyota
VLVLY 1.030% Volvo
---
NIO 0.4908%
BYD 0.3574%
TSLA 0.1% :love: беше 0.3% преди отчета и това е СЛЕД построяването на две от най-големите фабрики в света.

Ето и ФБ/Мета е типичен пример, там нямаш очакванията и надеждата, че някой ден ще стане лидер на пазара на автомобили примерно. Компанията от много време е тотален господар на социалните мрежи, с огромно конкерентно предимство е и е само 4 пъти по-евтина от Тесла, а печалбите и всяка година са само нагоре. Какво е обяснението?

Нещо не си разбрал правилно. Цената се определя спрямо наличните дялове и интереса към тях. Също акцията може да бъде сплитната много пъти.

AAPL например ако вземеш предвид сплитовете цената на акцията трябва да бъде не $150, а $1,800.
TSLA би била не $900, а $3600.

Зависи и от капитализацията на конкретния сектор. Има методи по които се изчислява от там можеш да оцениш евентуалния бъдещ ръст на една компания и каква печалба може да донесе на акционерите си.

Например ако правиш бизнес в България и таргета ти е хора между 20г. и 25г. можеш грубо да сметнеш колко хора ще достигнеш с продукта си, капитализацията на фирмата и възвръщаемост за усилията си.
За тези неща ще те питат и ако ходиш да търсиш финансиране..
 
Последно редактирано:
Да речем, че има по-голяма промоция. Нека приемем, че за 15г. избраната акция ще се повиши с х5. Пука ли ти, че си влезнал на $100 или $150? 25% е разликата. Да го сметнем. :)

Купуваш на $100 за 15г. След 15г. тази акция е $500. Това прави около 11.3% CAGR за периода. За сравнение SPY от както съществува има средно около 10%. Т.е. х5 е много консервативно поне що се отнася за секторите с иновации.

Купуваш на $150. След 15г. на $500 имаш 8.3% CAGR.
Тоя па, 50% са разликата и ти за нищо ги нямаш. :D
Я влези у по-простите сметки и мини на аналогово смятане.
Смятай си ги как искаш, ама са си 50% разлика в полза на по-добро влизане.
 
Тоя па, 50% са разликата и ти за нищо ги нямаш. :D
Я влези у по-простите сметки и мини на аналогово смятане.
Смятай си ги как искаш, ама са си 50% разлика в полза на по-добро влизане.

Въй, вярно 50... Е хубаво, още по-добре. Значи имаш още по-голям риск да изпуснеш нещо ако чакаш.

Едит: поправих се :D
 
  • Haha
Реакции: Ivo_
AAPL например ако вземеш предвид сплитовете цената на акцията трябва да бъде не $150, а $1,800.
TSLA би била не $900, а $3600.

Например ако правиш бизнес в България и таргета ти е хора между 20г. и 25г. можеш грубо да сметнеш колко хора ще достигнеш с продукта си, капитализацията на фирмата и възвръщаемост за усилията си.
За тези неща ще те питат и ако ходиш да търсиш финансиране..
Добре де, ти сам го каза, тесла е доста по-скъпа от епъл, със сплитове, без сплитове сякак. Епъл откога са на пазара и доказано силен бранд ли са в света? ДА.

Кой е по-големият пазар и къде имаш повече потенциални клиенти - телефоните или колите? Еми телефоните, вече от 8-9 годишни не ги пускат, та до късна възраст, когато вече си стар да шофираш пак ползваш смартфони да с ивидиш внуците. Та, защо по твоята логика Тесла е по-скъпа от Епъл примерно? Какво е рационалното обяснение при положение, че епъл за толкова години винаги изскачат с нещо ново и революционно и налагат модата в технологиите, тоест нещо като Тесла би трябвало да са...

Иначе да куцат ми финансовите отчети, в началото се надъхах да проучвам всяка компания много сериозно. Така направих с две - фейсбук и алибаба. И двете потъват яко, откакто инвестирам в тях и това леко ме демотивира, но скоро ще се захвана пак. Няма да ми е чак така трудно, защото преди година ги учих тези неща като предмети в университет, а и имам реален опит с бизнеси, така че знам горе-долу кое какво значи, а което не го знам го има добре обяснено в интернет. Демотивирах се, защото очевидно пазара не се влияе много от тези показатели. Има хиляди неща и съотношения, потоци и т.н., които да гледаш и навсякъде всеки гледа различни неща, не знам дали някой изобщо му хваща цаката или просто сам се убеждава с финансовите отчети да купува всеки месец нещо, за да спи спокойно.

П.П. Имам и платен абонамент към един сайт - fool.com там уж по-добри от мен анализатори ги проучват отчетите. Чета интересни анализи и всяка седмица пускат по 1 акция, назад във времето са оцелили и тесла и много други, ако търсиш нещо ново като вариант за инвестиране не е лошо като извор на идеи, защото спестява време. Но примерно и техните прогнози последната година - всичко потъва, явно такъв е пазара. Макар че те хората там са си го казали - държиш минимум 5 години.
 
Последно редактирано:
Добре де, ти сам го каза, тесла е доста по-скъпа от епъл, със сплитове, без сплитове сякак. Епъл откога са на пазара и доказано силен бранд ли са в света? ДА.

Кой е по-големият пазар и къде имаш повече потенциални клиенти - телефоните или колите? Еми телефоните, вече от 8-9 годишни не ги пускат, та до късна възраст, когато вече си стар да шофираш пак ползваш смартфони да с ивидиш внуците. Та, защо по твоята логика Тесла е по-скъпа от Епъл примерно? Какво е рационалното обяснение при положение, че епъл за толкова години винаги изскачат с нещо ново и революционно и налагат модата в технологиите, тоест нещо като Тесла би трябвало да са...

Не сравяваш ябълки с ябълки. No pun intended :D.

Колко струват телефоните и колко автомобилите? Сметни капитализацията за двата пазара спрямо цената на продуктите де базова математика е...

Хубав пример с Apple. Марджина на Тесла (печалбата на всяка кола) е почти колкото на Apple, а едните произвеждат автомобил все пак. Останалите автопроизводители имат едва 7.5%... Много е вероятно Тесла да мине Apple по капитализация само до няколко години.

Изобщо не твърдя, че едната компания е по-добър избор от другата. Имам и двете, защото и двете според мен са прекрасен начин да се пенсионираш.

Препоръчвам ти тази книжка: https://www.amazon.com/Little-Book-Common-Sense-Investing/dp/0470102101
 
Добавям и към добавеното от теб.

Иначе да куцат ми финансовите отчети, в началото се надъхах да проучвам всяка компания много сериозно.

И аз нямам времето, нито знанията. Затова що се отнася дълги позиции следя само няколко компании, с които съм запознат. Все пак съм и гийк по душа нормално е да се интересувам от технологични компании.

Използвам основно AAPL продукти и знам какво продават, а Tesla е автомобил, който със сигурност ще купя в момента, в който мога да го оправдая финансово.

Така направих с две - фейсбук и алибаба. И двете потъват яко, откакто инвестирам в тях и това леко ме демотивира, но скоро ще се захвана пак. Няма да ми е чак така трудно, защото преди година ги учих тези неща като предмети в университет, а и имам реален опит с бизнеси, така че знам горе-долу кое какво значи, а което не го знам го има добре обяснено в интернет. Демотивирах се, защото очевидно пазара не се влияе много от тези показатели. Има хиляди неща и съотношения, потоци и т.н., които да гледаш и навсякъде всеки гледа различни неща, не знам дали някой изобщо му хваща цаката или просто сам се убеждава с финансовите отчети да купува всеки месец нещо, за да спи спокойно.

Ако се кефиш на компаниите и вярваш в тях няма нищо лошо в спадовете. Напротив ако купуваш по време на спад си сваляш средната цена. След 10г. няма да има значение.

П.П. Имам и платен абонамент към един сайт - fool.com там уж по-добри от мен анализатори ги проучват отчетите. Чета интересни анализи и всяка седмица пускат по 1 акция, назад във времето са оцелили и тесла и много други, ако търсиш нещо ново като вариант за инвестиране не е лошо като извор на идеи, защото спестява време. Но примерно и техните прогнози последната година - всичко потъва, явно такъв е пазара. Макар че те хората там са си го казали - държиш минимум 5 години.

Това е по-скоро мики маус сайт. И аз имам абонамент там.

Ако искаш да инвестираш сериозно (да подбираш акции) и да си наистина сигурен, че ще имаш добра доходност ще трябва да навлезеш много по-навътре. Няма да стане със сайтчета с анализатори.

Ако нямаш това време и нерви купувай индекси и след няколко години като натрупаш капитал отдели една част за по-рискови позиции. През това време проучи как се изчисляват рисковете при покупка и как да четеш отчетите. Не ти трябват повече от 5-10 компании.
 

Горе