Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Очаквате ли коледно рали на борсите и дали ще стартира на 13ти с рипорта за инфлацията и подпомогното на 14-ти, ако FED обяви вдигане на лихвата с 0,5%
Ако от утре натиснат надолу пазарите за следващите 2 дни е много вероятно да се получи точно така.
Отделно цените на петрола са надолу, което подпомага отслабването на ценовия натиск.
Другото е, че приключва периода на tax-loss selling, а това също ще даде гориво на ралито.

Утре ако натиснат надолу пазарите със сигурност ще пазаря януарски опции за краткокрочен профит.

Иначе с профити от трейдовете през последните 2 седмици си взех още APPH и KOMOF, както и открих позиция в DNMR. :)
 
Само аз ли се чудя какво става?

VIX има огромен скок нагоре, а в същото време SPX натрупа 1.43%. За последните 4 години това се случи само един път - през март 2020г.

Някой очаква нещо голямо днес.

Screenshot 2022-12-13 at 13.38.21.png
 
Пут опциите ми ще печатат пари днес. Особено ако волатилността спадне. ;)

Еврото е нагоре с 1 цент след новината.

Screenshot 2022-12-13 at 15.38.47.pngScreenshot 2022-12-13 at 15.39.23.png
 
Ма аз не разбрах дали си купил или продал пут опции на Тесла? :)

Би трябвало да знаеш, че Тесла не търгувам с опции около FOMC, други важни макро дати като CPI, PPI и около отчет. Преди години се опарих иначе щях да имам доста повече.

Ставаше въпрос за продадени PUT позиции с колелото, защото такива пикове в момента бързо отшумяват и гледам да ги затворя още при отварянето на пазарите.

Общо взето retail купуват с FOMO в очакване на обрат, а market makers продават всеки пик в очакване на рецесията през 2023г. Познай кой има повече пари да манипулира цените.

П.С. - и за да ти отговоря, винаги продавам. Не купувам опции.
 
Е ако продаваш голи путове, не е ли много смело, особено в момента. :)

Не са голи. Покрити са с марджин и се водят cash secured put. Още при пускането си взима от buying power-a.

Марджина не го задълбавам и рядко го използвам над 30-40%. Идеята е ако ми бъде асайната позиция да имам достатъчно за още спадове + ако потрябва да продам още с идеята да бъдат асайнати за да намаля cost basis-a. Обяснявал съм го в темата с колелото.

Те IB май не разрешават голи? Поне аз не успях да открия как.
 
Е аз не говоря за кеша, а че без шорт позиция или дори long позиция си е мега рисковано при потъване да те изтръскат като круша.

Пропускаш нещо много важно - не бих отворил put позиция ако не съм ОК да притежавам акцията за много дълго време. Т.е. не избирам акциите просто за премиума. Това съм го обяснявал вече ;).

Понякога използвам put ако очаквам спад и искам да си купя нещо “на промоция”.

Това е и причината колелото да е добра комбина за дивидентно портфолио - ако те асайне не ти дреме, защото си я стискаш и ти снася дивидент + премиума от put и после от covered calls.

Минус е, че обикновено тези имат по-малко премиум, защото имат ниска волатилност. Не е като Тесла или Софи, където съм взимал по $200-$300 за един седмичен контракт с 0.2 Делта.

Но пък има много по-малко риск и на практика удвоява-утроява дивидента стига да избереш подходяща Делта и да не ги изтървеш ако не ти се продава.

Реално никой не те кара да чакаш контракта докрай. Аз често затварям на 30% профит.

Ако има шанс и не желая асайневане ролвам напред във времето. Това се прави в последния ден от контракта за да остава най-малко Тета (време). Ако е нужно с друг страйк.

Edit: има и още един вариант, който ми харесва. Понеже споменах Тета.

Използва месечни опции вместо седмични.
- При седмичните общо взето трябва да нацелиш посоката и нямаш много мегдан за поправка. Ако сбъркаш или поемаш асайнването или трябва да ролваш.
- При месечните понеже имаш много време дори позицията да тръгне срещу теб пак можеш да си отгоре с печалба. Нарича се Theta farm.
Отново минус е, че месечните имат по-малко премиум, но и рисковете са по-малко. Както с всичко в живота. ;)

И да напомня, че става въпрос само за продаване на опции с цел генериране на страничен доход. Не съм стигнал до нивото да купувам 0dte yolo за SPY или TSLA.
 
Последно редактирано:
Някой има ли мнение за AQNU convertible units? @Ivo_ ти май си по-напред с облигациите?

Предложиха ми ги във Facebook вместо AQN и се опитвам да сметна дали с продажба на covered calls ще получа по-ниска доходност.

То май и на теб ще ти допадне, защото дивидента е доста висок.
 
На тия нямаи опции.
Иначе дивидент висок и фиксиран.
Ама е като падне цената и от компанията решат да си ги изкупят и дотам. :)

Ням как да ги изкупят преди срока ако разбирам правилно. Ще чета да видя какви точно са условията.

Би трябвало са дава по-висок дивидент и 2024 или там която година беше да ги обърне на нормални акции.

И да тази версия няма опции. Ама то и без това на AQN нямат никакъв интерес и е супер трудно.
 
Вчера се възползвах от олелията покрай TSLA. Много хора ги удари марджин кол и трябваше да продават на загуба. Очаквам поне още 1-2 такива раздрусвания отстрана на market makers и шортърите. Като обикновено това е предшественик на капитулация и дъно.

И все пак реших да се възползвам от ситуацията, защото никога не е сигурно. Знаете, че за мен най-добрата стратегия е DCA. Както нагоре, така и надолу.

Та, взех си 150 бройки на $128.9 с пари от акаунта за търгуване. Трябваше да ликвидирам част от позиция за да освободя пари, но няма голямо значение, защото съм изкарал повече от достатъчно там.
 
916

Не смея марджин. TSLA е компания с много висока бета. С еднаква скорост пътува нагоре и надолу, а и тези спадове вече съм ги играл предишни години.

Нека JP да обърне лопатата и тогава може да нацъкам 30%. Dont fight the FED! :) Те нямат избор - в някакъв етап пак ще започнат да стимулират.

Между другото вчера много сектори страдаха. Някой прави чистка за tax loss и е нормално за декември.

Edit: нещо се бях дублирал.
 
Последно редактирано:

Горе