Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

$166.8

И след 10г. или 20г., па даже и 30г. да е нямам против. С нетърпение чакам някой ден да пуснат дивидент.

Най-готиното е, че тези пари могат да се използват за обезпечение когато реша да купувам имоти. Не съм се интересувал дали в България може, но нали няма да оставаме тук, та все тая...
 
  • Like
Реакции: Ivo_
@Ivo_ как да проверя колко ще е данъка за определени привилегировани акции? Върху дивидент и върху капиталова печалба.

За EPD знам, че ще е много неприятно след края на 2022г. За чужденци имат допълнителен данък 10% withholding върху транзакция ако не се лъжа.

Харесах си на CFG:
- текуща цена $19.94
- изтича на 1/6/2025
- предпочитана цена, на която ще ги изкупят $25. Т.е. около 25% възможен премиум.
- дивидент 6.3%
- обикновените акции дават 4.32% с ръст малко над 20% за последните 5г. и ги водят безопасен дивидент.

Друга потенциална позиция е в AQNU.
 
Ти за данък у нашия НАП ли питаш?
За EPD не са ме чарджили нищо в революта, аз съм си декларилах дивидента и снасях 10% у НАП. Същото и за капиталовата печалба.
А като говорим за данък дивидент, като плащате 5% някъде има ли становище, че от НАП са ОК, защото моите счетоводители, както казах и преди в темите - отсякоха, че данъка е 10% и това е.
 
Ти за данък у нашия НАП ли питаш?
За EPD не са ме чарджили нищо в революта, аз съм си декларилах дивидента и снасях 10% у НАП. Същото и за капиталовата печалба.
А като говорим за данък дивидент, като плащате 5% някъде има ли становище, че от НАП са ОК, защото моите счетоводители, както казах и преди в темите - отсякоха, че данъка е 10% и това е.

За Interactive Brokers питам. IB си удържат каквото трябва що се отнася дивиденти и други данъци освен данък върху печалбата.

Конкретно за EPD поне от това, което разбирам е, че освен обичайното облагане за чужденци ще има и още едни 10% отгоре. Става въпрос за привилегированите акции.

Screenshot 2022-12-23 at 14.48.07.png

НАП май ме интересуват, защото има спогодба между САЩ и България и няма двойно облагане? Или има разлика при привилегированите?

Ще питам скоро счетоводителката изрично за привилегированите акции.

Едит: почти съм сигурен, че и тук IB ще си вземат каквото е нужно сами. Направо май ще купя малко от на AQN и CFG да проверя какво ще стане.
 
Последно редактирано:
@metaverse, понеже си спомням, че нещо отрече да има застаряващо население, ето ти едно четиво:
 
@metaverse, понеже си спомням, че нещо отрече да има застаряващо население, ето ти едно четиво:

Зависи за коя държава става въпрос, че и чак съм отрекъл?

Имай предвид, че статиите в seekingalpha се пишат от обикновени хора като нас всеки с неговия си confirmation bias. И аз мога да пусна статия там. :)

Също голяма част са платени (статиите около MPW преди да стане ясна драмата със Steward са добър пример). Имаше супер много препоръки.

Трябва да гледаш историята на автора - какво препоръчва, защо и каква успеваемост има в анализите си. Аз лично предпочитам https://www.tipranks.com/ именно, защото е лесно да се провери "анализатора".
 
Даже не знам защо продължавам да комуникирам с тебе. :D
Аз ти пускам едно кратко инфо за застаряващото население у щатите, дет квото и да отвориш ще видиш същото, той почна да анализира анализаторите.
Айде потърси инфо от некой с креденшъли естествено, за застаряващото население ими дай обратното на това твърдение.

А кога си отреъл и продължаваш да го правиш даже и в момента можеш сам да провериш някъде из търсачката, когато написах, че не насочвам към elderly healthcare рейтове.

п.п. А като говорим за анализатори да ти цитирам ли един твой пост у темата ти за Тесла с едни пишман анализатори или е ясно колко е смешно? :D
 
Последно редактирано:
Мисля да заложа малко call опции за януари 2025-та година в TSLA. По принцип не купувам опции ама ми е трудно да се въздържа... По $5-6 са на контракт за страйк от $600.
 
ba412197e9324efb5a668928f4ec86d8.jpg
 

Горе