Кои са най-използваните разплащателни системи

nortrant

Well-Known Member
като изключим плащането при доставка

за БГ става на въпрос

- изипей
- ипей
- банков превод
- Б-пей

- Visa
- MasterCard
- Maestro
- Transcard

каква част използват последните 3-4 варианта?
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

В БГ се използват най често три метода

Кеш
В брой
и на ръка

В ЕН когато има избор между пейпал и кредитни карти горе долу е по равно.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

2528072_F.gif


редактирах си първия пост - за БГ онлайн магазин става на въпрос (въпре, че се подразбира)
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Щом е изключен оборота от наложния платеж, то ипей/изипей е следващия. Слагам ги под общ знаменател, защото в края на месеца средностатистическия бугарин там си носи парите за сметките и вече се е преспособил, че изипей е ''новата народна поща''. А плъзне ли слуха за тази нова ''народна поща'', то гледай как изимейците се си осигуряват десетилетно благоденствие:)
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Да разбрах че става на въпрос за БГ просто се майтапя.

Има смисъл да интегрираш тези системи само ако продаваш продукти без физическа доставка - софт, ваучери или нещо подобно - в онлайн дето клиента ще получава стоката не мисля че вирее нещо друго освен наложен платеж - в БГ имах сайт с интегриран Пейпал и Кредитни карти - Нито едно плащане през тях.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

От както има групово пазаруване, плащанията с изипей се увеличиха. Но ако желаеш да пренасочваш плащанията,
удари 5% отстъпка с плащане с дебитна карта, като го посочиш на видно място.
Както и Системата за продажби на сайта приема плащания, чрез онлайн-банкиране. Научи още за това...
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Абе последно време уебмастърите се отварят да прибавят и пейпал като опция. А и последно време доста мои приятели проявяват интерес към тази система. Не за тук, а по-ското заради чуждите сайтове и в много случаи ибей.

Но тук е ясно кои са - наложения, банков трансфер, ипей, изипей и ако някой се е сетил и за пейпал. Преди някоко години, за да зарибят уебмастърите, ЦКБ пуснаха такава услуга - терминал за кредитни карти. Вече интеграцията е персонална за всеки. Но доста хора го ползват.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Плащанията с дебитни карти не са ли по-неизгодни за търговеца?

Каква е разликата между таксата за наложен платеж и таксата за приемане на плащане с дебитна карта? Да не излезе, че не е изгодно за търговеца да стимулира клиентите да плащат с дебитна карта?

Когато се плаща с наложен платеж, обикновено таксата за наложения платеж е за сметка на клиента. Докато таксата за плащането с дебитна карта е за сметка на търговеца (нещо повече - договорът между търговеца и банката забранява на клиента да се налага допълнителна такса за това, че плаща с дебитна карта).

Освен това, при плащане с наложен платеж, не е възможен friendly fraud - клиентът трябва да даде парите за да вземе пакета със стоката.

От друга страна, клиентът може да поръча стоката и да откаже да я вземе. Така се набутва търговеца с разходите за връщане на стоката обратно. Обаче поне няма такса chargeback (ако плащането е с наложен платеж).
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Таксата за наложеният платеж е около 3.2% като поне в Еконт имаше значение дали ще ти ги дадат после на ръка или ще ти ги пуснат по банка.
Пейпал за плащания с карти ме чарджи пак около 3.2%

Предимството на плащането с карти е когато става въпрос за доставка на големи стоки например бойлери, печки, автогуми и тн. че клиента няма да откаже пратката - Щото ако си с наложен и реши че не му трябва после се чудиш на това как да му платиш транспортните и къде да си го завреш.

Иначе проблема с френдли фрауда тука поне е решен с 3Д секюрити - ако си го интегрирал на сайта ти клиента духа супата - В БГ не съм чувал някой да го практикува.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Типичния потребител си дава номера на картата и не знае що е то 3D секюрити.

Обаче банката го дере с такса 1% за refund. Тоест клиентът може да поиска от търговеца да му върне парите и търговецът е длъжен да му ги върне. Закон за защита на потребителите.

Не знам дали е приложима и за chargeback. Допускам, че за chargeback няма такса за клиента. В такъв случай за него е по-изгодно да измами банката (като излъже, че някой му е ползвал картата неправомерно), вместо да изиска от търговеца връщане на парите и да плаща 1% такса за refund.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Поне в УК не мисля че типичният потребител използва плащане по телефона диктувайки си данните на картата - както казах и по горе средно на сто поръчки около 50 са с кредитни карти и около 50 са с Пейпал и едва ли да имаме повече от 1-2 запитвания за плащане с КК по телефон - До сега винаги сме отказвали в повечето случаи след това клиента си плаща по нормалният начин.

Ако клиента е платил през сайт който ползва 3Д секюрити духа супата - банката посмъртно няма да му върне парите. Ако плащането е било без 3Д секюрити - почти сигурно го отнася Търговеца в общи линии банката никога не яде дървото.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Таксата на Еконт за наложения платеж е за сметка на плащащия, т.е. на клиента. Ако е голяма сумата не са малко - за 1000 лв са над 30 лв. И ако клиента не знае, че има такава такса си е изненадващо за него.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Моите клиенти използват най-вече изипей
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Таксата на Еконт за наложения платеж е за сметка на плащащия, т.е. на клиента. Ако е голяма сумата не са малко - за 1000 лв са над 30 лв. И ако клиента не знае, че има такава такса си е изненадващо за него.

Трябва да си мразиш бизнеса за да караш клиента да плати нещо което не е описано - И после теми как да накарам клиента да си получи пратката - Те напишат цената без ДДС - На доставка напишат "Колкото излезе" - И накрая реване че клиента отказал поръчката
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Трябва да си мразиш бизнеса за да караш клиента да плати нещо което не е описано - И после теми как да накарам клиента да си получи пратката - Те напишат цената без ДДС - На доставка напишат "Колкото излезе" - И накрая реване че клиента отказал поръчката

Съгласен съм.

Всъщност от по-горе казаното не става ясно друго. Ако пратката е за сметка на търговеца, т.е. безплатна доставка, тогава наложения платеж е за сметка на търговеца.

При всички положения е добре да се уточнява всичко на клиента. Аз разбрах, че ще плащам и такса наложен платеж веднъж по трудния начин. За близо 1000 лв дадох близо 20 лв такса. Отношенията ми с този доставчик са малко по различни и нямаше как да откажа доставката. После, като питах защо не казаха за тази такса получих отговор: И ние се учудихме, че не платихте по банков път, щеше да е по евтино.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Има хубава българска поговорка - Скъп на триците - евтин на брашното - или нещо подобно беше

Даже не мога да си представя как на някой може да му мине през акъл да кара клиента да плаща тази такса - калкулираш си я в цената и ти е мирна главата

Освен това и по банка да се плати просто тази такса е по малко по малка но я има - около 20лв на 1000лв

Ебахти и бизнеса ако нещата опират до тия 20-30лв на 1000 оборот по добре бийте кепенците.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Таксата за наложен платеж се начислява на този, който плаща доставката. Ако си получаваш парите по банков път е 1.2%, а ако ги получаваш на ръка е 2.4%

Ако един търговец иска да е изряден и де укрива данъци и тем подобни, то не виждам смисъл да си взема парите на ръка, още повече, че не винаги собственика/управителя предава пратки...

Сайтовете за групово пазаруване според мен развиха бизнеса на изипей много, както и този на ипей.

3D security има на wizzair. И аз честно казано не бих си дал данните на картата на кой да е. Иначе съм доволен от ипей. Преди го имах като опция на сайта, и имаше 1-2ма се възползваха на месец, но го махнах, защото винаги ми правеше проблеми, а и се случи 1-2 пъти да се объркам по инерция да им сложа наложения платеж и да ми звънят от офиса на Еконт за да падне. Изипей ги спрях защото не можаха да направят така името на сайта да не се изписва. И представи си отива клиенти и си мисли, че всичко е дискретно и на бележката му пише кондоми.бг... С ипей нямаше такъв пробем. Те и двете са собственост на една и съща фирма. На изипей, ако нямаш преведени 100лв. чрез системата ти вземат 10 лв. на месец. Не помня колко беше тяхната комисионна, но на ипей беше 1.2% с ДДС.

Мисля, че всички payment gateways имат доста по-високи такси от 1.2%. Освен това, някой имат и месечни такси. Най-добре колко плащат с карти ще разбереш от някой сайт за групово пазаруване. Ако там процента е нисък за стоки със стойност до 50-100 лв мисля, ще е много по-нисък.

За стоки с изипей си е хамалогия за клиента. Трябва да ходи до клон на изипей и после да ходи или да чака да му донесат нещата. Едно ходене повече, отколкото с наложен платеж. А и на Изипей пак ще ги извади кеш от джоба, така че...

Не мисля, че наличието само на наложен платеж ще откаже някой от покупката, докато неналичието му може... пак ако става въпрос за стока.

Много зависи какво ще се предлага като цяло.

Техническата реализация на наложения платеж е елементарна, докато на другите, ако нямаш познания, ще платиш и за това.

Това, че в UK, USA и други се плаща с карти си има своите причини. Не е само въпрос на доверие. Откога имат банкови карти американците, откога Българите. Електронната търговия в БГ също е закъсняла.

Някой да сподели колко претенциозни са чуждестранните клиенти и правят ли проблеми повече от българските потребители.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Ползвам само наложен платеж и изипей за плащане. Определено от много време не съм имал ядове с онлайн магазини. Може би имам късмет да попадам само на коректни търговци.
 
Последно редактирано:
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Аз пазарувам само с пейпел и наложен платеж.
 
От: Кои са най-използваните разплащателни системи

Някой да сподели колко претенциозни са чуждестранните клиенти и правят ли проблеми повече от българските потребители.

С БГ клиентите рядко съм имал проблеми когато работех в БГ но на сайта винаги много точно са били посочени условията за плащане получаване и тн. Всеки път когато е имало проблем от неразбрал клиент съм променял частта в текстовете която го е подвела така че и малоумен да не може да се обърка.

В УК проблемите са ти неизбежни когато продаваш в ЕБАЙ там си има хора дето само с това се занимават - да правят проблеми и да муфтят търговците - От есента обаче Ебай вкара система за репортване на клиентите от продавачите и предполагам че сега малко са се пооправили нещата - щото като от един клиент ревнат няколко продавача шанса му да ги изнудва с отрицателни фидбеци намалява.
В онлайн магазините почти няма проблем - освен ако не си объркал нещо в описанието или пък на клиента не му хареса стоката - тогава ти я връща но това е по скоро изключение.
 

Горе