Колко поръчки на ден правим?

John Galt

Well-Known Member
Здравейте,

Много ми е интересно с какъв обем от поръчки на ден се справяме като собственици на онлайн магазини и дали успяваме сами или с допълнителна помощ от други хора и колко на брой други хора?
Аз скромно все още се справям сам с около 5-10 поръчки на ден.
Какво е положението при останалите? :)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Тук има голяма разлика, ако ти сам пращаш продуктите за доставка или дропшипър се грижи за това.
 
От: Колко поръчки на ден правим?

До 40-50 поръчки може и сам, ама ти се спира тока, не можеш да мръднеш. Един работник обработва около 100 поръчки, като телефонните разговори също ги обработва той. Ама докато го научиш да бачка ще бачкаш и ти. Хубаво е докато стигнеш предела на силите си да си бачкаш сам. По този начин ще знаеш колко точно да искаш от служителя.

Можеш да си бачкаш сам докато стигнеш 30-40 поръчки и после да си вземеш офис и човек, стига да го позволява калкулатора обаче. Ако калкулатора казва не на офис и човек, то следва да си преразгледаш схемата. Познавам хора дето правят много продажби, ама на края на месеца са на минус.

При мен противно на всякаква логика лятото и есента беше по-силно от последния месец, други има ли такива:)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

И все пак - горе-долу с какъв обем от поръчки се сблъсквате дневно за обработка - независимо дали от Вас или от трети страни по веригата? :)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Много зависи от това какво продаваш и дали прозвъняваш всеки клиент.
Според мен също, 30-40 поръчки на ден е добра горна раница особено ако всичката стока ти е на склад.
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Средно на ден работиш по 8 часа, което ти е 480 минути на ден. Ако трябва да опаковаш всяка пратка, да принтираш фактура, да я дадеш на куриер ще ти отнеме около 5 минути, т.е. на ден може да обработиш около 96 поръчки. Стига да не си мързелив :)

За да обработиш само 30-40 поръчки на ден, при около 8 часа на ден ти трябва да се занимаваш с една поръчка по около 14-15 минути. Какво толкова правиш за това време?

Сметките ми са базинрани на налична стока на склад и идване на куриера да вземе пратката от склада, къдеот държиш стоката. Всяка една променлива променя отговора, но ето ти един обоснован базов отговор :)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Това всичко е вярно но само на теория, реално нещата не седят така. Вярно ако се напъне човек може да направи 100 поръчки на ден при идеални други условия даже може да направи и на втория ден 100 ама на 3тия няма да може .
Не знам Васе ти колко поръчки правиш на ден но 5 мин да страшно малко време.
Дори да предположим че не прозвъняваш клиентите.



Средно на ден работиш по 8 часа, което ти е 480 минути на ден. Ако трябва да опаковаш всяка пратка, да принтираш фактура, да я дадеш на куриер ще ти отнеме около 5 минути, т.е. на ден може да обработиш около 96 поръчки. Стига да не си мързелив :)

За да обработиш само 30-40 поръчки на ден, при около 8 часа на ден ти трябва да се занимаваш с една поръчка по около 14-15 минути. Какво толкова правиш за това време?

Сметките ми са базинрани на налична стока на склад и идване на куриера да вземе пратката от склада, къдеот държиш стоката. Всяка една променлива променя отговора, но ето ти един обоснован базов отговор :)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

А потвърждавате ли поръчките или направо пращате?
Защото самото потвърждаване което е характерно за Българския пазар отнема не малко време, само по себе си то е безмислено защото клиента потвърждава при самата поръчка, но въпреки това той очаква обаждане.

Това може би е наложено от страхът на Българина, от една страна търговеца, който си казва, абе тоя да не върне поръчката я чакай да му звънна за всеки случай и от друга страна клиента, който поръчва, но в него има някаква несигурност дали са видяли поръчката му докато не му се обадят.
Това е някаква наложена практика в БГ, защото, ако поръчва от Китай или от където и да било същия този клиент не очаква обаждане:)

Другата причина за това е неактуална наличност, която налага обаждане и това се обуславя и от факта, че практиката на много магазини е пазаруване при поръчка, тоест не се поддържа стока на склад.
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Не зависи само дали имаш стока на склад, а и какво продаваш. Аз в 5 мин не мога да се вместя посмъртно!
1 поръчка да дойде, ако има комплект с 4-6 камери и всичко нужно, то следва, че:
1. тества се всяка камера - дневен, нощен режим
2. маркира се
3. Ако рекордера е поръчан с хард диск, той той се монтира
4. Събира се нужният брой букси
5. Прилага се нужното захранване
6. Отвива се метража кабел, който клиента е поръчал (не винаги е цяла ролка)
7. Пуска се гаранционна карта за продуктите с вписани серийни номера
8. Опакова се за куриер
9. Пуска се фактура
10. Пуска се товарителница

Та всичко това ако можеш да ги направиш за 5 мин - евала, но силно се съмнявам, че отвиваш от ролка 100м кабел без да го оплиташ за под 60 сек... :)
Предполагам става ясно, че 5 мин за един тип стока и поръчки може да са ок, но за друг вид са твърде малко.
 
От: Колко поръчки на ден правим?

30-40 поръчки на ден? Какво продавате бе хора? Наркотици ли? :D :D
Иначе съм се справял с 10, мога и много повече, ама от де толкова поръчки :D :D
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Преди като държах в Бг магазин някъде на ден 20-тина поръчки ми отнемаше доста време, сега може малко да са ги усъвършенствали нещата но аз като се мъчих беше така , попълвах лично в системата на еконт пратките и сам ги носих до офиса им за да спестя някой лев , там чакане луткане.

Сега в Берлин , песен работа , даже научих и дъртите и като съм сега в Бг те пращат стоката , стигал съм и 100 на ден дето се вика и 200 мога да пратя на ден без проблем само да има кой да поръчва. Та някои да не си помисли че говоря наизуст, ще дам малко пояснение всичко пращам през пощата , направих си два тип печата с данни и Warensendung ( това се изисква да се слага на пликове които не минават от пощенската ви кутия а моите са такива ) , отзад блъскам печата с данните на изпращача а от пред Warensendung и до него само лепя данните на получателя , с много блеене пред фаце една пратка ми отнема максимум 5 мин. да я направя. дето се вика ако спра фаце може и за една минута ;) . А в пощата да ти падне шапката толкова бързо работят че един камион да закарам ще го пратят , кантарчето лепенката и в коша
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Здравейте, аз също ще споделя своите наблюдения.
Когато да се смята колко минути отнема една поръчка трябва също да се има предвид, че работата на един онлайн магазин се състои също и в това да отговаря на многобройни запивания по имейл и/или телефон от клиенти, които в някои случаи отнемат доста повече време от нормалното, освен това се губи време и с връщане и замяна на стоки, разпореждания за пратки и много други. Ако говорим за сам човек, който се изцяло се грижи за онлайн магазина ще трябва да се занимава също и реклама, отчетност и актуализация на стоките в сайта, поръчка на стока, обработка на доставки и всичко друго съпровождащо търговията, което неминуемо ще "изяжда" и от ценното време за обработка на поръчките.
Броят на поръчките, които могат да се обработят от един човек зависи от десетки фактори, като ще се опитам да изброя някои от тях (говорим за пратки в България, налична стока и опаковане в склада):
- дали се потвърждават по телефон (бих казал е задължително за БГ и пратки с наложен платеж)
- дали товарителниците се подготвят ръчно или автоматично от сайта
- дали наличностите в сайта се актуализират ръчно или автоматизирано
- видът на стоките, които се продават и съответно опаковат
- какви и колко придружителни документи се изготвят към поръчката
- дали куриерът взема пратките от адреса или се носят до техен офис
Това са основните фактори, за които се сещам на първо четене, но със сигурност има доста други.
Много е трудно така да се напише число, колко пратки могат да се обработват дневно то един човек, тъй като е много обширно понятие.
Относно това, кога е добре да се вземе човек, както е написал колегата biaaro по-горе, това зависи от "калкулатора", тъй като големият брой пратки не гаранция за голям оборот и съответно печалба спрямо разходите, които са направени за осъществяването им.
 
От: Колко поръчки на ден правим?

Вие какво правите като имате по 40 продажби на ден? От колко време е този сайт. Просто ми се виждат адски много.
 
От: От: Колко поръчки на ден правим?

А потвърждавате ли поръчките или направо пращате?
Защото самото потвърждаване което е характерно за Българския пазар отнема не малко време, само по себе си то е безмислено защото клиента потвърждава при самата поръчка, но въпреки това той очаква обаждане.

Това може би е наложено от страхът на Българина, от една страна търговеца, който си казва, абе тоя да не върне поръчката я чакай да му звънна за всеки случай и от друга страна клиента, който поръчва, но в него има някаква несигурност дали са видяли поръчката му докато не му се обадят.
Това е някаква наложена практика в БГ, защото, ако поръчва от Китай или от където и да било същия този клиент не очаква обаждане:)

Другата причина за това е неактуална наличност, която налага обаждане и това се обуславя и от факта, че практиката на много магазини е пазаруване при поръчка, тоест не се поддържа стока на склад.

Май върлува и конкуренцията да ти кажа. Правят поръчки който после не вземат, съответно на продавача му се налага да плаща за куриерски услуги излишно ....
 
То не зависи ли това от много фактори? Например колко автоматичен е направен процеса по процесването на поръчките. Или това не се брои? Но физически за един човек, поддържащ сам онлайн магазин мисля, че непосилно повече от 50 на ден, дори 35 ми е върти като число, но не съм много запознат. Само предполагам. ;)
 
От: Колко поръчки на ден правим?

По-горе казаха, много зависи от вида стоки. Да не говорим за поддържаните наличности. И друго е важно - за д се направят мно-о-о-го поръчки на ден, няма ли много комуникация с клиенти. Имам предвид да пишат в чата, по мейлите, по телефона - това също отнема време.
 
  • Like
Реакции: CTAH

Горе