Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

От: От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Blackout8, от фейсбука на Владо Каролев:

"връщането на ликвидната подкрепа е удължено на 18 месеца от Еврокомисията. Стандартната практика е 3 до 5 години, но тъй като при ПИБ нямаше капиталов проблем, а единствено ликвиден риск, поради външна за банката ситуация (самата ПИБ бе одитирана от ЕК и в момента има надзорник, практически вече е влязла в европейския банков надзор преди България), няма нужда от толкова дълъг период."

Т.е няма да се връщат наистина сега

Виж какво пише в писмото:

http://ec.europa.eu/competition/state_aid/cases/253354/253354_1570224_113_2.pdf

4. The total budget of the Scheme is BGN 3 300 million (ca. EUR 1 650 million).
5. In response to the liquidity crisis in the Bulgarian financial sector, Bulgaria designed the liquidity scheme (the Scheme) to preserve the stability of the financial system.
6. The Scheme allows the Republic of Bulgaria to make State deposits in credit institutions, subject to certain conditions.
7.The State deposits will have maturity of five months.

Не съм виждал промени за 18 месеца, може и така да е - но никъде не съм видял за удължаване. Базирам се на писмото им.
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Тук само ТЕСТ трезво написа, че банката щеше и досега да си работи, ако трите ППП ( пеевски, прокоратура, прокопиев ), не бяха започнали с атаките.

ако не се лъжа, преди седмица ЕС оповести за проведен стрес-тест на банки и са намерили в Италия банка с дупка пак 4 милиарда, ама в евро...

Прокопиев в случая каква вина има?
Проблема е, че много медии имат информация какво става в някои банки, но от страх, зависимост или друго я премълчават с години. Ако медиите си вършеха работата, както го направи Капитал, тая банка никога нямаше да натрупа подобни капитали.

врага на моя враг е мой приятел, с това е виновен....
 
От: От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Липсващите от КТБ пари не са внесени в други банки. Никой не краде пари, за да ги внася после в банката. :lol:
Част от тях вече са изхарчени. Другата част са изнесени в чужбина, не в чували разбира се. И не става въпрос за 4 милиарда. Не знам колко точно са, но със сигурност са доста по-малко. Вече се знае част от парите къде са отишли. 80 милиона на година са харчени за ТВ7. За кампаниите на ББЦ не си спомням какви точно бяха сумите, но са над 10 милиона. Много пари са дарени за спорт и благотворителни цели. След одита на БНБ вероятно вече се знаят повече подробности, но засега ги крият.

Проблемът с доверието в банковата система е водещ в случая. Каквото и да се случи от тук нататък всеки, който има над 200 000 лв. ще се замисли дали да ги вложи в българска банка. Това не значи, че парите ще отиват непременно в чужбина. Хората ще предпочитат да ги влагат в неща като злато, диаманти, имоти и др. подобни. Така банките ще разполагат с по-малко оборотни пари за раздаване под формата на кредити. Лихвите ще се вдигнат още повече и това ще доведе да спиране на икономическия растеж, който имахме до момента. Много фирми ще фалират, защото няма да могат да си позволят по-нататъшно развитие без хубави кредити. Това ще доведе до загуба на работни места. И т.н. Получава се верижна реакция, от която никой не печели, още по-малко останалите живи банки.

чакай малко, харченето на пари за реклама си е чиста печалба за телевизията - ТВ7, а се оказва че тази телевизия е на ръба на фалита...

за доверието, сега като изпразнят ФГВБ, познай колко ще са гарантирани депозитите във всички други банки...
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това си има предимство - хората ще внимават в коя банка си вкарват парите. Пазарна икономика.
 
Re: От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това си има предимство - хората ще внимават в коя банка си вкарват парите. Пазарна икономика.

Таковал съм ги отзад банките. Малко кеш в някой 1-тонен сейф в нас и в инвестиции. Скапаните банки, все едни и същи лайнарщини.

Ако на някой му се губят пари - банки. :) Ще фалират КТБ в четвъртък, доколкото четох. Супер, хората с до 100К евро ще си вземат парите, другите ке пият една студена вода. ;)
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Миналата седмица са приключили последните съгласувателни дейности между Европейската Комисия, Министерство на Финансите и ПИБ по уточняване плана за възстановяване на ликвидността, дадена на Първа Инвестиционна Банка. Както всички виждаме, новият и старият кабинет са с по един крак във и извън властта, така че не съм сигурен дали от Министерство на Финансите ще успеят да обяснят точно какво се случва. Затова, накратко:
1. ПИБ е била одитирана от посочен от ЕК международен консултант и след като се е доказало, че няма капиталов проблем, а стресът е плод на паника на вложители резултат на външна (и вероятно криминална) атака, Европейската Комисия одобрява по искане на българската държава ликвидна подкрепа.
2. ПИБ я получава в размер от 1.2 милиарда лева на 30 юни (понеделник, когато и тегленията спират), след като сама преминава през кризата до предходния петък (27 юни) и изплаща почти 1 милиард лева със собствени средства.
3. Стандартната д практика, приета от ЕК, е ликвидна подкрепата да се връща за срок от 3-5 години. В този случай, поради факта, че банката няма вътрешни капиталово проблеми, управлението на ПИБ само е пожелало по-кратък срок.
4. БНБ, Министерство на финансите, ПИБ и Европейската Комисия (която има последната дума) са решили срокът да бъде 18 месеца, като 300 милиона се върнат още този месец (ноември).
5. Планът е предаден в окончателен вариант на Европейската Комисия и се чака административното одобрение на новата комисарка Маргарета Вестагер
6. През тези 18 месеца, в ПИБ ще работи европейски надзорник, който ще следи почти всички дейности на банката. Практически, ПИБ влиза в Европейския банков надзор много преди България и ще бъде най-строго контролираната и надзиравана банка в България.
Това са фактите, които очаквам Министерство на Финансите да публикува (някъде) идните дни (разбира се, тези по точка 1 и 2 вече бяха изнесени официално от министър Порожанов). Всички други интерпретации са неверни спекулации и моля не им се връзвайте.

Това пак е Каролев във фейсбук
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Виж си т. 5:
Планът е предаден в окончателен вариант на Европейската Комисия и се чака административното одобрение на новата комисарка Маргарета Вестагер

Какво съм писал и аз
Не съм виждал промени за 18 месеца, може и така да е - но никъде не съм видял за удължаване. Базирам се на писмото им.

Каролев, базира мнение на практика демек спекулира за БГ! Докато няма официално разрешение за удължаване на матуритета, сме по старият!
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това си има предимство - хората ще внимават в коя банка си вкарват парите. Пазарна икономика.

и да внимават, и всеки месец да правят одит на банката, тези пари са гарантирани от ФГВБ с нула лева + кредит за връщане.

в пазарните икономики защо винаги банките се преструктурират с помощ от държавата, а тука не?!

май искат да ни превърнат в цигани - квото изкараш се влага в едене, пийене, цигари и жени щото днес е ден последен...
 
май искат да ни превърнат в цигани - квото изкараш се влага в едене, пийене, цигари и жени щото днес е ден последен...

Колкото си по зависим от основните неща, които спомена, толкова си по лесен за манипулация. Ти за какво мислиш, че си ги отглеждат тук толкова много - защото са лесни, прости, ограничени и много, толкова, че при едно 50% негласуване от цялата маса в БГ си вкарват не само партия, но и такава с добър % спрямо другите.

А защо нещата се засраха така в КТБ, тук е не само този фактор, но и на една група хора, които мястото им е в затвора.

Мен едно друго нещо ме подразни вчера, което четох из медийните сайтове. НАП щяла да звъни на длъжници да си събират задълженията. Шибани нагляри. А тези фирми, на които средставата са им в КТБ? Какво правим? Значи скапаната ни държава ще изисква от фирмите да си изпълняват задълженията, а тя не си изпълнява към тях, Може ли такова безочие и лакомия. С какви кривогледи очи (нарицателното е точно, защото доста време са гледали в друга посока, ставайки дума за КТБ, по-конкретно БНБ) си тръгнал да си искаш задълженията от народа и бизнеса, след като си го обрекъл на месеци, някои може би и завинаги, лишение от собствените им пари. Що за изроди са това. Ако това се случи, ще пращам на клиентите си винаги 2 офери - с и без фактура. Само чакам да ми се случи, да видят те аз как ще го отиграя. ;)
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея


Системната политика на декапитализация на ореха и ко се увенчава с бърз успех ... сега нашите да не приватизират за жълти стотинки някое дружество - Топлото в Софето като например ...
 
Re: От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Айде, честита безработица, пари за дела и т.н.
Лицензът беше отнет преди минути

Да, и в същото време нито едно дело, нито един осъден. Супер, законите работят много добре. Нямам думи. Баси бащинията.
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Айде, честита безработица, пари за дела и т.н.
Лицензът беше отнет преди минути

Това прави фалита в една пазарна икономика - за напред народа ще е по-отговорен като доверя парите си.

Защо сега целият народ ще даде 3,6 милиарда да плати гаранцията до 100к ...

Схемата супер гепаш каквото можеш после народа плаща малката парса :)
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това прави фалита в една пазарна икономика - за напред народа ще е по-отговорен като доверя парите си.
Това е вица на сезона :lol:
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това е вица на сезона :lol:

Фалита е пазарен механизъм защо се правиш на интересен? След фалит произтичат определени последици и безработицата е част от тях! Ако банката имаше здрав фундамент, а не крадяха като разпрани друго щеше да е ...
 
Re: От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Това е вица на сезона :lol:

Да, трудно е за вярване, но е факт, че аз лично съм идея по-настървен да набутам парите си в нещо друго, дори и някъде другаде. Това ме обезвери тотално. Не успях да изживея 97-ма, но това го доживях. Поне при мен ще гледам да не се повтори. Не съм с депозит или сума там, но мои близки са. ;)
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Аз па не мога да разбера, защо се пенявите, че държавата на подпомага (финансира) частна фирма (дали е банка все едно).

Този, който си е внесъл парите в банка срещу лихва, съответно е прочел общите условия (нали все за това се карате, когато някой са го пре*бали нещо) и поема риск на своя отговорност.

Все едно някой да ми даде пари на заем срещу лихва, аз да ги изхарча и да избягам, а да ги плаща взаимоспомагателната каса...
 
От: Корпоративна търговска банка и атаката срещу нея

Важното в случая не е дали държавата подпомага или не подпомага дадена частна фирма. Ролята на държавата е да предприеме такива действията, които да гарантират минимални загуби за икономиката, държавния бюджет и населението като цяло. Спорът е дали фалит на банката няма да донесе повече загуби на държавата от нейното спасяване. Няма никакво значение какво е морално и справедливо да се направи. Става въпрос за бакалски сметки, които да покажат кой вариант ще ни е по-евтин. До момента е ясно, че ще плащаме и то много. Все още не е ясно кой вариант е по-евтин, но не виждам актуалните политици да се интересуват от този въпрос, което е плашещо.
 

Горе