Купуване на акции

nortrant

Well-Known Member
Здравейте!
Искам да купя акции от няколко компании. Една от която е Costco.

Интересува ме следното:
1. През всяка платформа ли може да се купуват акции на всяка публична компания? Ако не - как да разбера дали през дадена платформа могат да се купят акции на конкретна компания (в случая Costco).

2. Препоръчайте ми някоя платформа/приложение което е лесно за използване.

Благодаря предварително
 
Релевантно , та да питам - нали според SEC, не можеш да получаваш дивиденти ако не си американски гражданин?
 
Здравейте!
Искам да купя акции от няколко компании. Една от която е Costco.

Интересува ме следното:
1. През всяка платформа ли може да се купуват акции на всяка публична компания? Ако не - как да разбера дали през дадена платформа могат да се купят акции на конкретна компания (в случая Costco).

2. Препоръчайте ми някоя платформа/приложение което е лесно за използване.

Благодаря предварително
Зависи от брокера. Някои от така наречените "безплатни" брокери като Revolut са много ограничени от към избор на компании. Има и други тънкости, за това стой далеч от безплатните.

Препоръчвам Interactive Brokers. Регистрацията е малко по-сложна, но ще си спестиш проблеми ако възнамеряваш да се занимаваш с това дълги години. Примерно да държиш акциите.

Колкото дали е лесна за използване платформа - имат app за телефон, уеб версия и специален софтуер. Ако си средностатистически Интернет потребител (можеш да браузваш, да си инсталираш фейсбук и т.н.) не би трябвало да имаш проблеми с нито едно от тези.

Не препоръчвам БГ интродюсъри, пълен т**а* са.

Релевантно , та да питам - нали според SEC, не можеш да получаваш дивиденти ако не си американски гражданин?

Няма такова правило.
 
Последно редактирано:
Плюсът на българските платформи е, че съпорта ти е бърз и на роден език.
Карол са партньори на Interactive Brokers (ако греша, то нека ме поправят) и може да се инвестира и през тях. Имаше различни допълнителни такси в 2-те платформи, та най-добре е да се направи съпоставка спрямо начина на инвестиране.
 
За да провериш дали ги има, предполагам трябва да се регистрираш първо, не знам дали има друг начин. Аз имам регистрация в Interactive Brokers и Trading 212, за сега ползвам активно второто с идеята след време да се преместя при първите, когато стана по-напреднал. Попринцип през повечето платформи би трябвало да можеш да ги купиш, през IB със сигурност има огромно мноогобразие от акции, така че би трябвало там да има всичко. Мога лично да проверя в тези двете дали ги има.

Мога да ти препърачам Trading 212, защото е доста лесно и юзър френдли + ниски или почти никакви такси. Еторо също изглежда супер лесно, но съм чувал и отрицателни неща за него, а и не съм го ползвал. Ако искаш направи регистрация в няколко места и виж кое ти допада най-много. Доколкото знам IB преди са имали такса за неактивност всеки месец, тоест и да не ползваш им плащаш, но сега е махната, така че не пречи и там да имаш рег., когато се наложи.
 
Плюсът на българските платформи е, че съпорта ти е бърз и на роден език.
Карол са партньори на Interactive Brokers (ако греша, то нека ме поправят) и може да се инвестира и през тях. Имаше различни допълнителни такси в 2-те платформи, та най-добре е да се направи съпоставка спрямо начина на инвестиране.

ИБ имат телефон, онлайн чат и огромна детайлна документация. Съпорта е на много по-високо ниво от Карол, които така или иначе препращат по-сложни въпроси към ИБ (т.е. времето за съпорт се удължава).

Като спомена Карол, мой приятел имаше проблеми с БГ интродюсър. Булброкерс се продадоха на Елана. Та този процес го вкара в 300 ядове, а на всичкото отгоре имаше моменти, в които не можеше да търгува.

Друго, за което се сещам:
- Ако си с БГ брокер и търгуваш активно, когато минеш 50,000лв оборот ще трябва да се регистрираш по ДДС.
- Ако в някакъв етап решиш да се преместиш при "истински" брокер няма да можеш да прехвърлиш позициите си. За Revolut, eToro, Елана, Булброкерс и още няколко знам със сигурност, че не може. Ще трябва да затвориш всички позиции, да платиш данък ако имаш печалба и да платиш за банкови такси.

Със сигурност има и други неща, с които не съм се сблъсквал. В началото човек не ги взима предвид. ИБ вече нямат такси за неактивност, поддържат частични акции и куп други благинки. Просто не си струва друг брокер, освен ако не е чисто за проба. За Европа те са най-добрите.

Единствената обективна причина някой да използва интродюсър е ако не знае английски език. Но пък има Google Transate + addon за браузъра? Не знам... :)
 
. Еторо също изглежда супер лесно, но съм чувал и отрицателни неща за него, а и не съм го ползвал. Ако искаш направи регистрация в няколко места и виж кое ти допада най-много. Доколкото знам IB преди са имали такса за неактивност всеки месец, тоест и да не ползваш им плащаш, но сега е махната, така че не пречи и там да имаш рег., когато се наложи.

еТоро е лесно за използване от начинаещи.
Няма такси за неактивност
 
@metaverse като по запознат, бихте ли изразили мнение относно Admiral Markets?

До колкото знам на теория всичко е наред, дори имат ред предимства пред повечето платформи, изключение правят Interactive Brokers.

На практика обаче не познавам човек, използващ платформата, който да сподели мнение и впечатления.
 
@metaverse като по запознат, бихте ли изразили мнение относно Admiral Markets?

До колкото знам на теория всичко е наред, дори имат ред предимства пред повечето платформи, изключение правят Interactive Brokers.

На практика обаче не познавам човек, използващ платформата, който да сподели мнение и впечатления.

Не съм ги използвал, но имам някои наблюдения. Общо взето ми идват твърде daytrading scammy shit. А и те не предлагаха ли само CFD? Не реални акции.

Отдава беше, преди да направя акаунт в IB. Исках да се регистрирам при тях, но са изключително нахални. След като няколко пъти ми звъняха да ме питат защо не завършвам регистрацията и да ми предлагат различни услуги нямащи нищо общо с това, което на мен ми трябва се отказах. Това е достатъчно да стоя настрана.

Помня, че нямаше СИДДО (поне преди нямаше). Т.е. ако имаш дивидентно портфолио ще платиш повече данък на дохода от дивидента. Сега може да не е така.

Между другото, сега се разрових за ревюта в Youtube и Reddit и ми направи впечатление, че ВСЕ ОЩЕ има твърде по-малко информация, мнения, демонстрации и т.н. спрямо други брокери. За мен това също е важно, защото съм самоук и е много по-добре ако има повече информация из Интернет. А и често това показва, че има негативни мнения/публикации, които се трият след време.

Да добавя и това:

"You can reduce the risks to you of unfavourable pricing or opaque pricing (meaning it is unclear how it relates to the underlying market) by monitoring the underlying market and Admiral’s pricing compared with other similar OTC contracts which have comparable terms."

WTF? явно нещата не са се променили. Стой далеч.
 
Не съм ги използвал, но имам някои наблюдения. Общо взето ми идват твърде daytrading scammy shit. А и те не предлагаха ли само CFD? Не реални акции.

Отдава беше, преди да направя акаунт в IB. Исках да се регистрирам при тях, но са изключително нахални. След като няколко пъти ми звъняха да ме питат защо не завършвам регистрацията и да ми предлагат различни услуги нямащи нищо общо с това, което на мен ми трябва се отказах. Това е достатъчно да стоя настрана.

Помня, че нямаше СИДДО (поне преди нямаше). Т.е. ако имаш дивидентно портфолио ще платиш повече данък на дохода от дивидента. Сега може да не е така.

Между другото, сега се разрових за ревюта в Youtube и Reddit и ми направи впечатление, че ВСЕ ОЩЕ има твърде по-малко информация, мнения, демонстрации и т.н. спрямо други брокери. За мен това също е важно, защото съм самоук и е много по-добре ако има повече информация из Интернет. А и често това показва, че има негативни мнения/публикации, които се трият след време.

Да добавя и това:

"You can reduce the risks to you of unfavourable pricing or opaque pricing (meaning it is unclear how it relates to the underlying market) by monitoring the underlying market and Admiral’s pricing compared with other similar OTC contracts which have comparable terms."

WTF? явно нещата не са се променили. Стой далеч.
До колкото знам не предлагат само CFD-та, но наистина явно не е добре положението.

В интерес на истината не ги бях чувал допреди да ги споменат в клип на Клубът на инвеститора в Ютюб. Явно просто там ги прехвалиха...осъмних се когато разбрах, че никой не ги използва и няма пряко взаимодействие с тях.

Благодаря за информацията!
 
Аз само от любопитство да питам защо си решил да купуваш акции на компания, която е на връхната си точка в момента (Costco)?
При положение, че точно в момента е фул с позиции на N-то дъно.

Иначе +1 глас за IB.
+1 глас за Revolut от гледна точка че е елеменарно за работа, особено за начинаещи, удобство по прехвърляне на пари почти безплатно от сметки, акаунти, както и липсата на данък при дистрибуциите от MLP-и (тук си плащаш 10% при деклариране де).
 
Най-лесна регистрация, най-лесно приложение, търговия без комисионни и съпорт на БГ - Trading 212. Брокерът е удачен за начинаещи инвеститори. Ето и детайлно видео по темата как да се регистрираме и как да избираме инструменти -

Аз лично използвам Interactive Brokers, тъй като предоставя доста повече възможности, но не бих казал, че е ок за начинаещи, смисъл по-сложничко е и за настройване на акаунта, както и за опериране с него. Но веднъж като се свикне всичко е ок, от няколко години използвам този брокер за дългосрочните си инвестиции. Ето и детайлно видео за Interactive Brokers -

Успех!
 
Най-лесна регистрация, най-лесно приложение, търговия без комисионни и съпорт на БГ - Trading 212. Брокерът е удачен за начинаещи инвеститори. Ето и детайлно видео по темата как да се регистрираме и как да избираме инструменти -

Аз лично използвам Interactive Brokers, тъй като предоставя доста повече възможности, но не бих казал, че е ок за начинаещи, смисъл по-сложничко е и за настройване на акаунта, както и за опериране с него. Но веднъж като се свикне всичко е ок, от няколко години използвам този брокер за дългосрочните си инвестиции. Ето и детайлно видео за Interactive Brokers -

Успех!

Сайтът и клиповете са мноого добри, прочетох почти всичко за седмица, супер полезна информация за начинаещи като мен :)
 
Сайтът и клиповете са мноого добри, прочетох почти всичко за седмица, супер полезна информация за начинаещи като мен :)
Благодаря ти! Надявам се съдържанието, което публикувам да помага на все повече хора, които тепърва искат да започнат да инвестират.
 

Горе