Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Айде пак коня у реката - Крим в контрапункта на спора :lol:

И ако бъде изваден от защитените зони (ако попада), това какво значи, че всичко е ок и нямаме нищо против на презастроеното ни Черноморие да се пръкне още един бетонен мастодонт?

Мисля че попада в 2 или 3 защитени зони, не е само натура 2000. Уви, каквото и против да имам, ако не попада под закрила, всичко може да се строи там.

Друго - както гледам състоянието на имотния пазар, до 5-10 години като нищо ще се събаря здраво по морето.
 
От: От: От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожениет

Свободен пазар и беззаконие са различни работи. Законите служат за да гарантират правилата и конкуренцията на пазара.

В България си има закони, има си защитени местности върху, които не трябва да се строи и аз съм против презастрояването. Нашите далавераджии обаче намират варианти да заобиколят закона и да ги застрояват. Това няма нищо общо със свободния пазар.
Нали уж свободния пазар се саморегулира, за какво някой ще ти гарантира нещо, след като имаш естествена саморегулация? Правилата на пазара са динамични и се определят от търсене/предлагане. В България законите могат да се променят след лобизъм, а правото за нещо да се купи, като всеки друг продукт. Това е пазарът и колкото по-малко закони има, толкова той е по-свободен и капиталът работи за възпроизводството си.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Друго - както гледам състоянието на имотния пазар, до 5-10 години като нищо ще се събаря здраво по морето.
Прав си, ама изгубеното няма как да се възстанови.
 
От: От: От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожениет

Нали уж свободния пазар се саморегулира, за какво някой ще ти гарантира нещо, след като имаш естествена саморегулация? Правилата на пазара са динамични и се определят от търсене/предлагане. В България законите могат да се променят след лобизъм, а правото за нещо да се купи, като всеки друг продукт. Това е пазарът и колкото по-малко закони има, толкова той е по-свободен и капиталът работи за възпроизводството си.


Саморегулира се търсенето и предлагането, цените и т.н. Без никаква регулация под формата на правила няма как да съществува пазара. Свободен пазар не означава слободия.

ПП: В случая свободния пазар е до там всеки да си строи където не е забранено. Съвсем отделен е въпроса, че чрез корупция, схеми и шуробаджанащина си разрешават строителството на подобни места.

Сори че малко недодялано пиша ама малко съм зает за т'ва...
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Правилата се променят, законите се променят, стига да можеш да си го позволиш. Капитализмът е шизофрения и води до разруха.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Капитализмът е шизофрения и води до разруха.

Лихвата води до разруха, капитализмът е ок.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Правилата се променят, законите се променят, стига да можеш да си го позволиш. Капитализмът е шизофрения и води до разруха.

Когато законите се променят в полза на един играч на пазар вече не е свободен пазар.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Лихвата води до разруха, капитализмът е ок.
Ламтежът за печалба унищожава и действа безскрупулно.

Когато законите се променят в полза на един играч на пазар вече не е свободен пазар.
Това е субективно. Ти казваш, ако не се спазва закона, а че законът може да се промени не отчиташ. Това, че формално разни свищнини са законни, не ги прави нито правилни, нито общественозначими.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Ако поръзсъждаваш малко по-глобално и вникнеш в причинно-следствените връзки, ще откриеш, че в основата на "ламтежа" не е самоцелното трупане на пари, а лихвата.

май е качвано, но все пак:
[video=youtube;VOMWzjrRiBg]http://www.youtube.com/watch?v=VOMWzjrRiBg[/video]

едит - към 17:15 е специално за растежа (ако не ти се гледа цялото)
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Ламтежът за печалба унищожава и действа безскрупулно.


Това е субективно. Ти казваш, ако не се спазва закона, а че законът може да се промени не отчиташ. Това, че формално разни свищнини са законни, не ги прави нито правилни, нито общественозначими.

Съгласен съм, но това със свинщините не е в следствие на свободния пазар, а на алчност, корупция и далавери. Никакъв не е проблема пазара да е свободен и тези местности да са защитени и да не се строи там. Предполагам има предостатъчни места където да се строи законно.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Нищо не бъркам. Местните не ми е известно да са решили каквото и да е, това на първо време. Но и да са решили, аз имам право да реша не по-малко от тях, защото съм гражданин на държавата. Референдумът в Крим беше за цялата република, а не само за едно населено място. Логиката ти не струва. Да направят референдум, в който да се пита дали да се строи в последните останали незастроени места по черноморието и планините, да видим какви ще са резултатите.

Мен не ме интересуват нечии анономни офшорни инвестиции и стремежи за печалба. Интересува ме запазването на българската природа и развитието на селски туризъм, който да е в хармония с нея. Стига строежи, капитализъм и печелбарство, искам за децата ми да остане нещо от красотите на България.


Нали не искаш регулации от страна на държавата? Как се съвместява разбирането ти за свободен пазар със законовите регулации? Свободен пазар, ама регулиран от закони. Дървен камък.

Не само че бъркаш, но жестоко го бъркаш това понятие - свободен пазар.

Думата свободен означава, че има липса на сила!
В свободният пазар отношенията се случват на доброволен принцип.

Как да гарантираш липсата на сила, ами тогава се намеса и закона( под закон говоря правила, процес и процедури от правила) - дали от дадено общество или от държавата. Трябва да има такава институция, която да гарантира правата и ако има сила срещу тези права - демек някой възпрепядства правото ти на лична собственост и лична непрекосновеност, да можеш да търсиш възмездие и да ти се защитят тези права. Имаш право да разполагаш със собстеността си и самият себе си иможеш да правиш всичко, стига да не се злоупотребяваш с правата на другите.

Да ти покажа, колко е малоумно това, което пишеш, че свободен пазар значи нищо:

Ако имаш завод и произвеждаш нещо и дойде една тумба юнаци и ти гепа всичко, то тогава никой няма да е защитен и никъв прогрес няма да има. Аз ти казвам, че трябва да има основни правила и защити, дали ще са от държавата или от отделните общности е друго. За да имаш пазар, то трябва да се защити този пазар - т.е. да се защити правото ти.

Свободен пазар се само регулира, чрез закона на търсенето и предлагане. Това е идеята, че не трябва да се регулира.

Свободният пазар е свързан с икономически взаимоотношения - това е най-доброто, с което света е достигнал.

Всичко, за което ревеш са обществени въпроси, но те нямат общо толкова с пазара. Това, че някой прави измами какво означава:

Означава, че са намиса в правата ти с цел да се облагодетлества едностранно.

Какво писах по-горе свободият пазар е базиран на добровелен принцип на взаимна изгода - тук няма такова нещо. Следствие на което трябва да си търсиш правата.

Държавата трябва да гарантира тези права и да ги защитава - за това, трябва да има държава. Но това, не означава, че няма алтернатива на тази система.

И да не забравя, капитализма не се основа на печалбата - печалбата е това мерило, което казва кой е успял и кой се е провалил. Печалбата кореспондира с обществен аспект - за да реализираш печалба то трябва да доставиш нещо със стойност на общността.

Ако още не разбираш, гледай много внимателно тук:

[video=youtube;yAa6dYBwy7M]https://www.youtube.com/watch?v=yAa6dYBwy7M[/video]

Надявам се накрая да разбереш, че свободните пазарните отношения, нямат нищо общо с изземване на правата ти.

А за нашето черноморие - щом общността е решила дадена част да е защитена, то си остава защитена. Тя е защитена, защото е еманция на правата на всички в тази общност, ако някой реши да строи чрез далавери и корупция, то си има последствия. Но това няма нищо общо с пазара.

Общото с пазара иде, че просто това парче земя би задоволи по чудесен начин нуждата на потребителите от плажуване и море. Но когато това място е защитено, то пазара ще отговори на нуждата другаде.
 
Последно редактирано:
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Ти не разбираш. Правото за нещо се купува като всеки друг продукт. Свободата на действие също. Не става въпрос за кражба, насилие или нещо друго. Всичко се случва по мирен път чрез преговори и договорки. Става въпрос за модифициране на системата за нуждите на капитала, т.е. капиталистите модифицират системата, за да печелят повече. Всичко това се извършва само и единствено с цел печалба, без да се взима предвид съдбата на околната среда или наследството за бъдещите поколения.

И ще ми кажеш ли каква е същността на капитализма, ако не спекулативната печалба?

Надявам се накрая да разбереш, че свободните пазарните отношения, нямат нищо общо с изземване на правата ти.
Правата ми са измислени и определени от хора. Както вчера някой ми е определил някакви права, така и утре някой друг може да ги промени.

Съгласен съм, но това със свинщините не е в следствие на свободния пазар, а на алчност, корупция и далавери. Никакъв не е проблема пазара да е свободен и тези местности да са защитени и да не се строи там. Предполагам има предостатъчни места където да се строи законно.
Напротив, вследствие от него са. Философски тази система не издига в култ труда, тя издига в култ печалбата. От там идва проблемът и за това хората възпитани и живеещи в тази система мислят по този начин - как с минимум труд да постигнат максимум печалби. Разбира се, моралните ограничения на религията са загърбени отдавна, така че няма кой да ги спре вътре в самите тях. И пак казвам, "законнно"-то не е константа, то е променлива, която успешно се моделира от нуждите на капиталиста и пазара.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Правата могат да се изменят, но не се изменят не от една група, а от цялата общност. За това има и алтернативната на различни общности с права за тях самите си.

За другото, което говориш се нарича ефективност. Да иска се най-малко входящи за най-много изходящи ресурси, но в крайна сметка всичко отива за задоволяване на потребности. Ако избереш принципа, че това не трябва да е така - то тогава ще има масова мизеря на всякъде. Всяка революция води до спад на труда или капитал, но до увеличение на производителност и на ръст на социалното ниво.

За алчните е водеща печалбата, но за алтруистите и филантропите кое е водещето :)

Поне ти знаеш какво означава Open source и ще ме светнеш ли те от какво са водени, щото печалбата тук липса.

Виж влезнахме в русло, в което трудо ще го защитиш. За това ти дам изход :

Без значение, каква е политиката и какво е обществото, винаги ще има размяна демек ще има икономически отношения или инак казано пазар. По-добро от свободните пазарни отношения и свободната търговия няма. И чудесен пример за свободна търговия можеш да видиш в Сингапур.

За всичко друго свързано с правата над собственост и самият себе си са въпроси, но и там нещата са прости. Това, което те притеснява идва от самият факт, че държавата произвежда тези права и закони, а държавата по дефиниция е създадена с една цел да налага едностранчивото си мнение на други и това си мнение в повечето случаи е купено с лобизъм.

Айде ще ти дам един прост пример - ако нямаш лобизъм, то тогава единствения начин да оцелееш на пазара, е като се конкурираш с другите. Но държавата продава властта си и ограничава бизнес, т.е. пазара. Това едностранчиво и от тук насетне вече няма никви свободни пазарни отношения. Има сериозни изкривяване на пазара или държавен корпоративизъм.

Мога ти дам друг пример, някой грозен може да лобира, за това жените да са общи по закон. Това пак е намисане в правата. Но този закон пак иде едностранно.

Утре пак се приема закон, чрез лобизъм, че само аз имам право да доставям нета в БГ, нали ти е ясно какво става.

Това, че аз искам се възпозлвам от възможността, не означава че и ти няма. Тогава, вече алчността се корегира, защото и двамата бихме искали пари, но за да стане това цената пада и потребителите накрая печелят.

Всичките проблеми произтичат от факта, че политиците приемат това, което им се каже от тези, които не искат конкурнеция или от тези, които искат да си развяват коня. И това е вече въпрос на морал и граждански права. Нищо общо, няма с пазара.

По чл. 19 от БГ конституцията може решим всички проблеми в икономиката ни, но държавниците сериозно са купени - така, че не знам какъв пазар и то свободен те гони в БГ. Тук е некво фашистко/социалистически капитализъм или меката му форма държавен олигархичен корпоративизъм иначе казано плутокрация.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Правата могат да се изменят, но не се изменят не от една група, а от цялата общност. За това има и алтернативната на различни общности с права за тях самите си.
Така ли, и кой първоначално ти е дал гражданските права? Ти съгласен ли си с тях? Никога общността не е определяла собствените си права, винаги властимащите са го правили.

За другото, което говориш се нарича ефективност. Да иска се най-малко входящи за най-много изходящи ресурси, но в крайна сметка всичко отива за задоволяване на потребности. Ако избереш принципа, че това не трябва да е така - то тогава ще има масова мизеря на всякъде. Всяка революция води до спад на труда или капитал, но до увеличение на производителност и на ръст на социалното ниво.
Ефектиност, прав си. Например ефектиност е да използваш евтини материали, за да строиш сгради, които да продаваш на завишени цени. Какъв е смисълът да използваш скъпи такива, като и евтините вършат работа, поне известно време?

За алчните е водеща печалбата, но за алтруистите и филантропите кое е водещето
Властта, която им дава капитала. Колкото повече капитал, толкова повече власт.

Поне ти знаеш какво означава Open source и ще ме светнеш ли те от какво са водени, щото печалбата тук липса.
Обикновено радателите на отворения код не са либретарианци, а са такива с анархистки или социалистически разбирания.

Без значение, каква е политиката и какво е обществото, винаги ще има размяна демек ще има икономически отношения или инак казано пазар. По-добро от свободните пазарни отношения и свободната търговия няма. И чудесен пример за свободна търговия можеш да видиш в Сингапур.
Говорили сме за там, нека не започваме пак. Авторитерната система в Сингапур гарантира правилата на играта. Либерализмът явно не може да го направи.

Айде ще ти дам един прост пример - ако нямаш лобизъм, то тогава единствения начин да оцелееш на пазара, е като се конкурираш с другите. Но държавата продава властта си и ограничава бизнес, т.е. пазара. Това едностранчиво и от тук насетне вече няма никви свободни пазарни отношения. Има сериозни изкривяване на пазара или държавен корпоративизъм.
Лобизъм винаги има, откак свят светува. Твоето ми прилича на това, което съм гледал на разни курсове по самоотбрана, където те нападат без оръжие. Да, ама противниците обикновено са въоръжени. Т.е. ти казвам, че "ако" е без значение, защото не отговаря на реалността. И говоря за там, където са истинските пари, а не за трохите.

Мога ти дам друг пример, някой грозен може да лобира, за това жените да са общи по закон. Това пак е намисане в правата. Но този закон пак иде едностранно.
Ами в момента хомосексуалистите лобират да могат да осиновяват деца. Допреди 20 години са ги смятали за психичноболни, а днес ги смятат за препоръчително-различни. И всичко това се постига с лобизъм по мирен начин. Правата нямат значение, защото не са константа.

Всичките проблеми произтичат от факта, че политиците приемат това, което им се каже от тези, които не искат конкурнеция или от тези, които искат да си развяват коня. И това е вече въпрос на морал и граждански права. Нищо общо, няма с пазара.
Ти ако си богат и успял бизнесмен ще искаш ли да се повявят твои конкуренти, които да ти вземат хляба? Не е ли най-естественото нещо да се браниш с всички сили, защото си алчен гъз, който има милиарди, но иска винаги той да определя правилата в дадения сектор. Капитализмът не възпитава в морал, а възпитава в липса на такъв. Какъв е моралът на капиталиста, който е готов да унищожи света, за да спечели. Какъв моралът на западните компании, като Шел и други нефтодобивни компании, които унищожават Земята, за да печелят? Какъв е моралът на капиталистите, които смъкват цели правителства, за да постигнат бизнесекспанзията си?

Тук е некво фашистко/социалистически капитализъм или меката му форма държавен олигархичен корпоративизъм иначе казано плутокрация.
Капитализмът съчетан с либерална демокрация винаги се изражда в това, т.е. винаги е бил това в Западния свят.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Напротив, вследствие от него са. Философски тази система не издига в култ труда, тя издига в култ печалбата. От там идва проблемът и за това хората възпитани и живеещи в тази система мислят по този начин - как с минимум труд да постигнат максимум печалби. Разбира се, моралните ограничения на религията са загърбени отдавна, така че няма кой да ги спре вътре в самите тях. И пак казвам, "законнно"-то не е константа, то е променлива, която успешно се моделира от нуждите на капиталиста и пазара.

Ко речи? Свободния пазар проповядва постигане на максимална печалба с минимален труд? :D
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

И смяташ, че това не е вярно? Дори ако може да няма никакъв труд, би било най-добре. Предната система издигаше в култ труда, тази издига в култ печалбата.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Свободния пазар в идеалният му вид (не говорим за изродения БГ пазар въобще) е характерен с силна конкуренция.

Баш при силна конкуренция ще можеш с минимални усили да правиш пачки - то така ставало.

Опитваш се да си защитиш тезата с философски дъвки малко.

Пак ти казвам и аз не съм съгласен с презастрояването и далаверите им, но не смятам, че е коректно да виним свободния пазар за това.
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Свободният пазар в идеалният му вид е също толкова утопичен, колкото и комунизма в идеалния му вид. Проблемите с израждането на тая система, е идеологически, защото тя възпитава и произвежда хора, които мислят по определен начин и я променят. Където и да се създаде "истински свободен пазар", ако той не бъде гарантиран чрез авторитарен режим налагащ брутални наказания за спекула, измами и прочее, той винаги ще се превръща в това, в което живеем днес. И понеже западните традиции на капитализма отхвърлят подобно съчетаване на политическа с обществена система, т.е. както е в някои азиатски държави (Сингапур), икономическата система не може да съществува във вид близък до теоритичния си. Отделно, че никога хората, които имат изгода системата да е такава и притежават капитала, няма да позволят системата да стане "честна" (според вашите разбирания) по мирен път.

Ето въпрос към вас, как си представянето създаването на свободен пазар и отнемането на капитала на олигарсите?
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Свободният пазар в идеалният му вид е също толкова утопичен, колкото и комунизма в идеалния му вид. Проблемите с израждането на тая система, е идеологически, защото тя възпитава и произвежда хора, които мислят по определен начин и я променят. Където и да се създаде "истински свободен пазар", ако той не бъде гарантиран чрез авторитарен режим налагащ брутални наказания за спекула, измами и прочее, той винаги ще се превръща в това, в което живеем днес. И понеже западните традиции на капитализма отхвърлят подобно съчетаване на политическа с обществена система, т.е. както е в някои азиатски държави (Сингапур), икономическата система не може да съществува във вид близък до теоритичния си. Отделно, че никога хората, които имат изгода системата да е такава и притежават капитала, няма да позволят системата да стане "честна" (според вашите разбирания) по мирен път.

Пак прехвърли от икономика на политика и спора почва да се изражда.

Ето въпрос към вас, как си представянето създаването на свободен пазар и отнемането на капитала на олигарсите?

К'во ни бърка капитала на олигарсите?
 
От: Към всички колеги радатели за свободния пазар - подкрепяте ли унищожението?

Нещата са свързани, обществената система контролира икономическата система, за това минавам от едната в другата тема.

К'во ни бърка капитала на олигарсите?
И какво според теб пречи на пазара да е "свободен", аз и ти ли? Просто има хора, които са с много голяма власт и разполагат с огромен капитал, те в момента определят правилата, така че да могат да печелят. Кой ще им развали рахата?
 

Горе