Малко помощ за Webmoney

geopehlivanov

New Member
Здравейте,
имам няколко въпроса които искам да задам на по-запознатите от мен.
Скоро ще искам да си взема парите от сайта uploadbox.com който работи с Webmoney но до момента не съм се занимавал с това и ще съм благодарен за малко помощ.
Първо - достатъчно сигурнен ли е Webmoney ... защото като научих, че е руски и малко се притеснявам. Второ - има ли възможност да ми прехвърлят парите от uploadbox към Webmoney в електронната сметка на сайта, без да съм въвел данни за кредитна/дебитна карта и на по-късен етап да въведа данни и да изтегля парите (както е при Alertpay) и сигурно ли е, че парите ми ще се пазят?
С какви дебитни карти работи Webmoney (от кои банки) и каква информация ще е нужно да се попълни, за да се изтеглят парите?
Ако е възможно и някакво ръководство с точните стъпки на регистрация в сайта и къде се попълват след това данните за картата (и има ли специфична информация която ще трябва да се попълни)?

Сега един малко страничен въпрос - тъй като мисля да си изтегля парите на картата на един приятел (ако разбира се Webmoney работи с нея) и да направя регистрацията в Webmoney на негово име, има един малък проблем. На картата му понякога му превеждат част от заплатата, която не е на точно фиксирана дата и ми е чудно има ли някакъв начин да се види всяка сума, която е преведена в картата кога е внесена и от кого ... за да не се получи объркване и да не гадаем. Също така - ако някой е взимал пари от uploadbox - до колко време след поискването превеждат сумата? Този въпрос не е толкова важен, защото предполагам парите първо ще отидат в Webmoney и от там вече трябва да си реша кога да ги дръпна в картата (а предполагам там ще стане веднага)?
Извинявам се за многото въпроси, ще съм благодарен ако можете да ми отговорите дори само на някои от тях!
 
От: Малко помощ за Webmoney

До колкото разбирам, за да си взема парите от webmoney ще е нужно да имам регистрация и в egold-bg ... може ли някой да ми разясни цялата схема, защото наистина съм малко объркан в момента... :(
 
От: Малко помощ за Webmoney

Абсолютно същите въпроси вълнуват и мене ще може ли някакво инфо че на думата "Webmoney" излизат доста неща в търсачките :)
 
От: Малко помощ за Webmoney

Значи, аз малко проучих нещата и до колкото разбрах, webmoney е виртуална валута, като 1 долар от нея е равен на 1 американски долар. С тази виртуална валита в интернет можеш да пазаруваш доста неща в различни онлайн магазини.
Регистрацията в сайта на webmoney е безплатна и там си отваряш сметка, в която ще ти се съхраняват виртуалните пари.
Ако решиш, че искаш да си ги обмениш в реални и да си ги вземеш в джоба това може да стане или чрез специална дебитна карта, които те ти издават - но трябва да им пратиш копие на личната карта, както и един документ със заверен от нотариуса подпис, и едва тогава ще ти издадат картата. За целта ти дават първо атестат, който струва 10 от тези виртуални долари (ако не се бъркам)... след като имаш такъв атестат, вече освен,че можеш да си изкараш карта, можеш да ползваш webmomney и за доста други неща... като дори можеш да си отвориш собствен интернет магазин с разплащане в webmoney.

Другия вариант, на които аз за сега съм се спрял като за начало е да се ползва посредник за обмяната на парите, като за него ще отидат 10-15 % комисионна...
Това е което аз за сега разбрах...
надявам се и някой по-запознат да допълни нещо.
 
От: Малко помощ за Webmoney

geopehlivanov, мерси за подробното инфо. Само информативно този твой приятел да не е някой руснак!? Които примерно да ти прехвърля парите от webmoney към пайпал примерно!? Защото и аз се замислям да диря подобен човек :)
 
От: Малко помощ за Webmoney

Всъщност той не ми е приятел, ами намерих един сайт, където пишеше, че са основните представители за България на webmoney и им писах, и там този човек ми обясни, че и той може да бъде посредник... и по принцип има и други такива ... фирми да ги нарека, които са посредници и срещу комисионна ти обменят виртуалите пари в реални...
Можеш да им пишеш и на скайп: webmoneybg

Пиши им там (имат и български сайт, но сега не мога да пускам линове все още във форума) ако искаш и после пусни тук един коментар ако научиш нещо повече...
 
От: Малко помощ за Webmoney

Златен си! Мерси отново за инфото! Ще го имам в предвид и това :) Ако научиш нещо ново пиши в пълна сила в тази тема. Ще съм ти благодарен доста и не само аз според мен...
 
От: Малко помощ за Webmoney

За България в момента няма официални посредници - има някакви опити и постове по форуми, но единственото на книга досега е http://geo.webmoney.ru/wmobjects/country.aspx?redirected=yes&country=32 , а то изглежда твърде несериозно, да не кажа подозрително.

Най-удобният начин за тези, които нямат руски партньори, според мен е някоя от руските борси, работещи хем с Webmoney, хем с PayPal да кажем. При възможност да има трансфери и в двете системи не би трябвало да е проблем да вкарвате суми с едното и да изкарвате в другото според случая. Например, вкарвате от портмонето в Ксапата (тези, които имат проблеми с руския, могат да ползват англоезичната версия на www.tnx.net ) и изкарвате в сметката си в Пейпал. Все пак би било добре предварително да включите някой друг сайт като търговец на текстови линкове (може и ненужен, колкото да симулира някаква търговска дейност, за да не си личи толкова, че ги ползвате само за чейнджбюро).

P.S. за чейндж може да се ползва и тамошната точкова "валута" - ксапи, тъй като можете да ги превеждате/ получавате към/от чужд акаунт и съответно да ги изкарвате от акаунта си в долари към ПейПал или в WMR към портмонето.
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Видях, че и egold-bg предлагат обмен на webmoney ... на тях може ли да се разчита? Те работят също и с epay така, че мисля, че ще е удобно ако става врътката от webmoney да ти прехвърлят паричките в epay примерно...

strana, а как мога да се свържа с някой от тези посредници които са посочени на сайта на webmoney всъщност?
По въпроса за тези руски борси ... ако случайно заподозрат, че ги ползвам само за чейндж, дали могат да не ми върнат парите изобщо?
Не знам от толкова обмени и прехвърляния какви одръжки ще има...
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Първият е на участник, пишещ и в този форум, има BL16 (ниво на активност) в WM. Може да ти предложи по-неизгоден курс, но почти сигурно е, че няма да те излъже при размяната. Но доколкото знам, предимно продава WMR, а не купува. Говори си с него (ако реши сам да се намеси тук, затова не му давам и ника), а ако не се разберете евентуално, то аз мога да купя WMR, WMZ или WME в рамките до 1000 евро.
 
От: От: Малко помощ за Webmoney

Първият е на участник, пишещ и в този форум, има BL16 (ниво на активност) в WM. Може да ти предложи по-неизгоден курс, но почти сигурно е, че няма да те излъже при размяната. Но доколкото знам, предимно продава WMR, а не купува. Говори си с него (ако реши сам да се намеси тук, затова не му давам и ника), а ако не се разберете евентуално, то аз мога да купя WMR, WMZ или WME в рамките до 1000 евро.
Добре, ще обмисля... аз все още не бързам, защото искам да натрупам по-голяма сума.
Имам само още един въпрос - трябва ли да имам какъвто и да е атестат в webmoney за да направя тази обмяна и има ли опасност да си изгубя парите ако нямам?
И също така - за да си закупя такъв атестат - възможно ли е това да стане с парите които имам в самия сайт - в смисъл, възможно ли е въобще без да имам атестат, да получа пари от някъде, да ми ги пратя в webmoney портмонето и с тях да си купя атестат? Това само информативно...
 
От: Малко помощ за Webmoney

Не, атестати ти трябват за допълнителни услуги, като например да оперираш със сметки (банки в Русия или Украйна) или за пък за по-голям авторитет (получаването на атестат е свързано с проверяване на лични данни и съответно, все пак някакъв контрол от страна на WM върху атестираните лица.
В Tnx.net зареждането и тегленето с WM или PayPal става почти автоматично, а ако имаше предвид директната продажба, то пак не ти трябват атестати - ти превеждаш WMR на портмонето на купувача, а той ти ги плаща в левове през ePay или във валута чрез PayPal
 
От: Малко помощ за Webmoney

И също така - за да си закупя такъв атестат - възможно ли е това да стане с парите които имам в самия сайт - в смисъл, възможно ли е въобще без да имам атестат, да получа пари от някъде, да ми ги пратя в webmoney портмонето и с тях да си купя атестат? Това само информативно...
1. Можеш да получаваш пари по твоите портмонета без да имаш атестат.
2. Има атестат, който можеш съвсем спокойно и безплатно да си изкараш сам - тъй нареченият "формален атестат".
А за другите атестати (начален, персонален) можеш да платиш от портмонето, разбира се, но не е въпрос само на пари. Те се издават чрез Персонализаторите и Регистраторите, съответно минаваш процедура на проверка - лично или чрез нотариално заверени документи. След като ги изкараш безплатно можеш да получиш и останалите атестати - продавач, Capitaller и т.н.
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Тъй като стана въпрос за атестатите, то ще обясня по-подробно.
По-високият атестат обуславя по-високата степен на доверие към твоя сайт-магазин, т.е. при по-висок атестат повече хора няма да се замислят преди да ти платят. Който и да е атестат означава просто, че си излязъл от анонимност и си дал личните си (паспортни) данни. Допълнителната полза е разнообразието от допълнителните услуги, които по-високият сертификат предлага.

В твоя случай (доколкото разбрах от написаното досега най-вече се интересуваш от изваждането на парите от портмонето си), конкретно бих ти препоръчал следното:
1. Вадиш си формален атестат - безплатен е, само си попълваш паспортните данни и адреса. Той ти дава достъп до услугата "Banking WebMoney Transfer"
2. Чрез Webmoney Transfer си вадиш дебитна карта - най-добре доларова MasterCard (съвместно с Payoneer.com).
3. След което ще можеш да превеждаш WMZ от портмонето си по тази карта, а парите от картата да вадиш от банкомат (преизчислено по курса на банката) или да пазаруваш в магазините, приемащи разплащания с дебитни карти.
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Много благодаря за подробните разяснения - изключително полезни.
Като за начало смятам да направя обмяна с някой - WMZ срещу долари/левове в PayPal или Epay... а на по-късен етап обмислям да си взема този формален атестат и да си изкарам карта, но не ми стана ясно за да изкарам карта мога ли да имам само формален атестат... защото това което четох за персоналния, там се иска и нотариално заверен подпис и няколко други неща които трябва да се изпратят по пощата...
Тоест, без такива формалности има ли възможност да си изкарам картата... защото на този единия сайт пишеше, че трябва да имаш персонален атестат за да кандидатстваш за карта.
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Повтарям пак.

1. Карта можеш да изкараш и с формален атестат, тъй като формалният атестат ти дава достъп до услугата WM Transfer.
2. Формалният атестат се получава онлайн и безплатно.

Ето и текста на WebMoney по въпроса:
nat110.gif
Формальный аттестат выдается бесплатно участнику системы WebMoney Transfer на сайте центра аттестации после ввода им персональных (паспортных) данных. Указанные пользователем данные не проверяются. Владельцу формального аттестата предоставляется доступ к сервису Banking WebMoney Transfer *, позволяющего:
вводить средства с помощью банковских платежей;
вводить средства почтовым переводом (через почтовые отделения подключенные к Единой системе электронных почтовых переводов);
вводить средства через системы мгновенного пополнения (терминалы «Элекснет», «Уникасса» и др.);
выводить средства с помощью банковских платежей. * доступ к системе пополнения R-кошелька и вывода средств с R-кошелька банковским платежом предоставлятся после процедуры авторизации кошелька и после проверки персональных данных владельца аттестата в ООО «Гарантийное Агентство»

Владелец формального аттестата может получить дебетовую банковскую карту и использовать ее для вывода средств из системы. Все пользователи системы WebMoney Transfer, имеющие формальный аттестат могут опубликовать информацию о себе в соответствующем разделе сервиса geo.webmoney.ru.
 
Последно редактирано:
От: Малко помощ за Webmoney

Супер ... благодаря много....
веднага започвам да попълвам данните
само още нещо за формалния атестат...
от този адрес ли се вади:
http://passport.webmoney.ru/asp/pasMain.asp

Отивам там и давам на Получение атесттата -> Получить аттестат и направо ми излиза това да попълвам данните, но никъде не ме пита какъв вид атестат искам...

И самата карта по пощата ли ще я получа?
 
От: Малко помощ за Webmoney

но никъде не ме пита какъв вид атестат искам...

Няма смисъл да пита... по този начин може да се взима само "формален", тъй като за "начален" или "песонален" се иска оторизация от регистратор или персонализатор, която е платена.
 
От: Малко помощ за Webmoney

Адски много ти благодаря...
само още нещо,че не съм много на ти с руския и да не объркам нещо...
Сините звездички задължителни ли са?
Отметките "не показывать" отметнати ли да ги оставя?
На кирилица или на латиница да попълвам данните?
Какво значи:
Отчество
ИНН
Почтовый индекс (това май е пощенския код, нали?)
Кем выдан паспорт
 

Горе