Минава Penguin 18-10-2014

От: Минава Penguin 18-10-2014

Моите ограничени наблюдения върху частта от интренет, която ме интересува, са малко по различни. Според мен бота става все по "умен" и отсява все по добре информацията. Освен това си имат правила и много силна документация и който я следва няма да сбърка, примери:
KeywordPlaner - Най-доброто в момента за keyword research
https://www.thinkwithgoogle.com/
https://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=en
http://www.google.com/design/spec/material-design/introduction.html

Друг въпрос е, че единици ги четат тези неща и ги използват. Пък и трябва малко мислене извън кутията. Гугъл ви казва, че не обича афф линкове - ми скриите ги :)

Ето и линк към рандом фактор статията - http://seotraffichacks.com/sites-arent-ranking-probably-will-never-rank/

Напълно съм съгласен, никой не чете правилата, или не разбира какво точно се иска, после като мине ъпдейт се чуди откъде му е дошло. Никой не прави тестове, не ги прави правилно (или по-лошото - не прави точните изводи), а само се сипва, понеже така е по-лесно. Ами много ясно, че няма да има точни правила как да си класираш сайта, едва ли някой очаква на тепсия да му се даде стъпка по стъпка универсалната рецепта за топ-а.

ПС интересна статия за рандом фактора, само не ми стана ясно дали съдържанието е било едно и също или оптимизирано по един и същ начин, понеже това също има много голямо значение. Въпреки, че според мен няма сайт, който е чист и да не може да се класира, дори с малко забавяне.
 
Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

ПС интересна статия за рандом фактора, само не ми стана ясно дали съдържанието е било едно и също или оптимизирано по един и същ начин, понеже това също има много голямо значение. Въпреки, че според мен няма сайт, който е чист и да не може да се класира, дори с малко забавяне.

Съдържанието не е еднакво, но е еднакво оптимизирано, пак са спазени всички критерии - киурд дестъни и всичко техническо. Еднакви линкове, почти еднакви дизайни, но може да се каже еднакви, защото разликата да е била най-много в цветовете. Добро оформление, и всичко друго. ;) Казвам го като наблюдател, човекът, който е правил този тест си е оптимизатор, който си обича да експериментира и сподели опита си. Но определено ми се струва доста достоверно като резултати.
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Аз няма какво да вярвам на приказки, точно затова си тествам нещата и проверявам кое как работи. Има си елементарни правила, които ако се спазват, рискът от проблеми е минимален. Точно сега покрай пингвина гледам уж "големи играчи" в определени ниши, които са забити в девета глуха, точно защото си мислят, че дадени номера, които за тях са нормални и са вървели предни години сега пак ще вървят. Разбира се няма как да са доволни и кой е виновен - google.
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Нещо много странно стана след Пингвина при мен. Имах сайт, който правеше по 40 посещения на ден по определена ключова дума. Отделно имаше по 3-4 клика на ден на Адсенс.
След Пингвина посещенията се удвоиха, вече са 80... а кликове няма никакви повече от седмица. Смених даже дизайна, пак няма кликове, което е пълна мистерия. Двойно посещения, а кликове никакви.
 
Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

Нещо много странно стана след Пингвина при мен. Имах сайт, който правеше по 40 посещения на ден по определена ключова дума. Отделно имаше по 3-4 клика на ден на Адсенс.
След Пингвина посещенията се удвоиха, вече са 80... а кликове няма никакви повече от седмица. Смених даже дизайна, пак няма кликове, което е пълна мистерия. Двойно посещения, а кликове никакви.

Сравни преди и след ъпдейта за какво излизаш. Направи сравниние, защото имам чувството, че може би думичките, за които те е метнало напред, и от които имаш това увеличение реално може да са едни, а за другите, които носят кликовете - да си реално отпаднал. :)

@dilyan_ostr, това е така на 100%. Просто тези, които го ядат, го ядат може поради неизяснени за тях причини, както и причини, които са ясни, но реално ще трябва да връщат нещата назад. В някой от горните примери за отпадане, се сещам за един такъв собентивен фактор, а именно, че си аф. сайт. По принцип никъде в правилата и прочие не го пише, но G не толерира аф. сайтовете, дори направо си им дава бост назад. Според логиката им, или поне това, което съм чел, за тях - Google - това не нови валю на потребителя. Много странно, защото и тези, които са в стил ревюта + информационна част пак не успяват да се доберат до челни места.
 
От: Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

Не съм правил подробен анализ, днес ще поразгледам, но основните думи от които ми идва по-голяма част от трафика, бяха същите като сега. Тоест няма промяна или влошаване по основните думи. Ще излезе, че кликовете са идвали от други думи, които тепърва трябва да разбера кои са...

Сравни преди и след ъпдейта за какво излизаш. Направи сравниние, защото имам чувството, че може би думичките, за които те е метнало напред, и от които имаш това увеличение реално може да са едни, а за другите, които носят кликовете - да си реално отпаднал. :)
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Как правиш по кииуорди анализ, защото гугъл не предоставя тази информация?
 
Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

Как правиш по кииуорди анализ, защото гугъл не предоставя тази информация?

Чеква в GWT, все пак там си вижда по-детайлно кога за какво излиза и има ли спад на даде кл. дума, или показване. Сега са му се появили нови, а може би тези, за които се е кликало по рекламите, са със спад. Но само предполагам. за момента това ми идва на ум. Щом е било тенденция, реално нещо те е изкарало от нея, и това е най-логичното, което ми идва на мен. Другото не можеш да го премениш - пускането на рекламите от Google, освен ако не се поразровиш и оптимизарш в Adsense. Ако не е това, което ми е като първо предположение, виж какво си имал като реклами последно време. И какво ти се пуска сега. :)
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Принципно знам, че има ттакава статистика, но за мен не е достоверна много. Поне от моите сайтове не съм впечатлен от този анализ, тъй кано връща кииуорди които не съм оптимизирал и не съм напред в серп-а. Но може и при мен да не е ок, а при колегите да работи.
 
Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

Принципно знам, че има ттакава статистика, но за мен не е достоверна много. Поне от моите сайтове не съм впечатлен от този анализ, тъй кано връща кииуорди които не съм оптимизирал и не съм напред в серп-а. Но може и при мен да не е ок, а при колегите да работи.
Ee, бате, ти нали не сравняваш твоите сайтове с по няколко стотин (може би хиляди) кл. думи с такъв, който има 80 посещения на ден. :) То за това при теб е тегаво да се проследи детайлно всичко. :)
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Ееее аз съм си баш в категорията 80 дневно и не знам. Не мога да анализирам. Даже съм по-склонен да вярвам, че при 1000 работи. Може и да греша.
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Не разбирам какво се дърлите гугул е пълен бълвоч в момента, а от всичките "положителни промени на мат пръц" страдаме всички.

Показвал съм маса пъти невъзможни преди години неща, не знам как на някой може да му харесва 4-5 страници в серпа да чете vbox7 или 8 или там какви то са хич не ме боли за тях те имат яко пари нали са към продажната нова.

Така цакат нас, не знам как не го разбирате, хвърляте пари в статии :D пълен цирк, няма смисъл с копиран контент може да дигнете същото в момента както и с уникален.

Блъскате пари в линкове, и кво сайт без линкове се класира по-добре от сайт с много линкове.

Не мога да кажа каква е формулата, но определено от много време казвам, че не е тази която си мислите че е.

Пък вече който иска да си хвърля пари за линкове от посредствени сайтчета или да си мисли, че като налеее 400-500 лева в статии ще си ги върне.

Нека го сметнем: 400 статии x 5 лева принципно са 2000 лева. Мислите ли, че в момента може да избиете такава инвестиция само с трафик от гугъл, и мислите ли, въобще, че гугъл може да ви донесе в момента толкова трафик.

Аз честно започвам да си мисля, че вече гугъл е ауут и сами си го начукват все-повече, и ги е яд, но явно и те не знаят какво да направят.
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Формулата е проста, качествено и полезно съдържание и нищо друго.
останалото са глупости според мен
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Не е , защото и те правят същите глупости като гугъл, хапят тези които ги хранят.
че при фаце да не е по розово в момента :(
 
От: Re: От: Минава Penguin 18-10-2014

@dilyan_ostr, това е така на 100%. Просто тези, които го ядат, го ядат може поради неизяснени за тях причини, както и причини, които са ясни, но реално ще трябва да връщат нещата назад. В някой от горните примери за отпадане, се сещам за един такъв собентивен фактор, а именно, че си аф. сайт. По принцип никъде в правилата и прочие не го пише, но G не толерира аф. сайтовете, дори направо си им дава бост назад. Според логиката им, или поне това, което съм чел, за тях - Google - това не нови валю на потребителя. Много странно, защото и тези, които са в стил ревюта + информационна част пак не успяват да се доберат до челни места.

Това не е точно така, зависи от афилиейта. Повечето хора правят афилиейт с 15-20 ревюта и чакат да се класират, а особено за en сайт е доста трудно при тази конкуренция, всеки се бори за място. Афилиейт сайта трябва да си се поддържа, ревютата да са подробни и уникални, постоянно свеж кънтент. Афф линковете трябва да бъдат така направени, че да не изтича линкджус. Наистина има малко дърпане назад при подобни сайтове, обаче в доста ниши ми излизат точно афилиейти в топа.

Тук има някои насоки специално за афф https://support.google.com/webmasters/answer/76465?hl=en
 
Специално за това:

These sites generally appear to be cookie-cutter sites or templates with no original content.

Ясно е, що за оптимизатор и маркетинг си ако там се минеш. :) Говорех най-вече за момента, в които освен, че са ревю и информативни сайтове, те реално има своите препратки, които малко или много са технически "покрити", но сякаш пак успяват да ги маркират като ресурс, който не носи стойност на потребителя. ;)
 
От: Минава Penguin 18-10-2014

Ето цитирам нещо важно:

Affiliate program content should form only a small part of the content of your site.

Това е от линка по-горе - ето че си пише. Т.е добре е между афф кънтента е добре да се вкарва и друго съдържание, чисто от линкове. Вярно, някои ще го отчитат като разхищение на ресурс, но това си е голям плюс. Т.е да се види, че сайта не е само за да правиш пари на гърба на потребителите, но и даваш някакво полезно инфо, "безвъзмездно" (не че ревютата не са).
 

Горе