Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

И последен въпрос относно фактурите от Китай, те китайците ще ми ги пратят по мейла, но трябва ли да се слагат и в кутията при пратката или евентуално нещо да се слага върху самата кутия, някакъв надпис нещо?
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Не го мисли ти този китаец - той не пада от небето и знае какво е нужно да съпътства пратката. Фактурата ще я съпровожда, защото ако ти имаш ангажимента по вноса, негов е по износа. Това, че не виждаш там какво става като процедура съм сигурен, че не я прави толкова лесна или пък "през пръсти". По-важно е неговата приложена фактура с описи да е с тотал колкото твоята, която представяш ако ти поискат.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Добре,колеги,ако например твърдиш,че не си платил нищо за дадена стока какви ще са последствията?Пише подарък и ниска стойност,служителят наистина може да поиска разпечатка,но винги може да се твърди,че не е извършено плащане и ако в дадената пратка има стоки с очевидно не особено висока стойност,не виждам какво би станало в твоя вреда дори от километри да е ясно,че лъжеш.Само да спомена,че съм получавал десетки пратки от Китай и нигога не са били спирани.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Сега това сериозен разговор ли е или от ония "ама то може да ти падне метеорит на главата докато отиваш за хляб"?!?!

Ако е сериозен мога да ти кажа какво става - мята те на физически контрол, те те хвърлят на оценка, а там някоя лелка прави оценка. Технологията на оценка е сложна: стринка отваря гугъл (ако е експерт) и пуска търсене и отваря 2,3,4 магазина, в които това дето ти разправяш, че непознато китайско другарче ти е пратило по линия младежка организация на младите комунисти пише че струва 50лв, а може би 100. Стринка изобщо не се трогва или вълнува, че superdalavera_89, който е потребител на Продавалник го жъне същото на 25лв с опция "отвори и премери".
Стрина също не и дреме на бюрократския задник ще и ония го е купил като теб, в твое лице тя вижда само едно - как да защити бонуса си за месеца за добре свършена работа. И като съвестен блюстител и защитник на държавната хазна по отношение събиране митнически сборове пише, че тва дето ти го пробутваш като подарък по партийна линия всъщност е 100лв. Пращате да си платиш мито, ддс (ако е на кеф, щото ако Исмералда е направила опит за самоубийство, защото Хуан Пабло Санчез Ел Мартина, в когото е влюбена се оказва нейн 3ти братовчед и доведен брат от страната на леля и в епизод 4896 на някоя сапунка) ти бие конфискация и не и дреме.

Пък ти ако ще да си получил два камиона от онези коледните на Кока-Кола в рекламата, един път като минеш през това влакче на ужасите, получиш безплатно няколко инжекции високо адреналинови преживявания, няма и да се сетиш повече да си разменяш "безплатни" подаръци с китайчета.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Следващия цирк е ако китайчето е забравило да упомене доставката въвъ фактурата, или да отбележи ,че е включена в цената. Тогава пак митничаря отваря сайта на пощите които ти пращат стоката и ти начислява и доставка върху цената която си платил. Имах го този куриоз от транзит от София и после в местната митница ме питаха,защо аджеба съм платил по карта една сума а начисляваме данъци и мито по по висока. Аз не можах да им отговоря :)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Има много начини леличката да не вземе нищо,повярвай ми.Но няма да разяснявам,всеки сам трябва да стигне до методиката...Иначе мерси за изчерпателния отговор,в него видях един интересен момент.Успех,колеги,дано си взимате нещата безметежно и без да плащате нито лев.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Това за което намекваш колега си е 100% корупция . Няма друго обяснение за това да не си платиш дължимите данъци.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Не,колега, има някой слабости в системата,но прекратявам,защото ще ме обвинят,че подстрекавам хората,да ивършват митническо нарушение,а аз не целя това.Хубаво е,че човек като прочете тази тема е подготвен за всякакви варианти и може до някаква степен да отреагира.Колегата lqllqlq може би е прав каква ще е реакцията ако се твърди,че не е извършвано плащане,но моят съвет е ако някой вече здраво е закъсал да го опита.Естесвено в краен случай.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Вижте сега, нека се уточним! Ако си купувате отварачка за консерва, мишка или нещо от сорта никой няма да ви мъчи. Ако вкарвате контейнер - пак, защото ще мине през "нашата" смяна. Но ако сте дребни риби борещи се да пораснат ( сори тука не включвам амбулантните без фирма, за които продавалника е меката на търговията) ще си опичате акъла много.щото като фирма и за най-малкото ще ви пляскат през ръцете...
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Очаквам вече и аз скоро интересни преживявания, ще поръчвам тука работи за 400-500лв. с DHL но доставката ще е безплатна, тоест включена си е към цената. И ще видим вече какво ще става като дойдат нещата, после ще споделя впечатления :D А относно фактурата мога ли да искам фактура преди да платя да ми дадат, или чак като изпратя парите? :)

А относно DHL и митницата, ако не мога в момента да взема пратката, защото идват бързо за 5-8 дни пише, а мога след около 10 дни чак, тя ще си стои там и ще чака да бъде освободена нали няма вероятност да я върнат обратно? :D
 
Последно редактирано:
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Очаквам вече и аз скоро интересни преживявания, ще поръчвам тука работи за 400-500лв. с DHL но доставката ще е безплатна, тоест включена си е към цената. И ще видим вече какво ще става като дойдат нещата, после ще споделя впечатления :D А относно фактурата мога ли да искам фактура преди да платя да ми дадат, или чак като изпратя парите? :)

Не може ли, а трябва! Щото китайците са страшни творци на тая тема! И изрично искай в графа Unit price да пише: Unit price (DAP града/митницата на която освобождаваш), защото това е единственият начин да докажеш, че доставката е В ЦЕНАТА. А тя е там, щом не е платена отделно или над стойността.
Също така внимавай кво е писал китаеца на ATT: Име. Ако поръчваш като фирма фактурата трябва да ти е нещо от типа:
ATT: Company name
Address: Name of the city, Bulgaria
street, number
For contact: МОЛ
Mobile: някакъв телефон за връзка

След това отдолу описание по графи:
1. Unit или както там ти го формулират за стока и описание на стоката (например тирбушон)
2. Unit price (DAP Sofia/Plovdiv) - единична цена за артикул + delivered at point града, в който е митницата на която освобождаваш
3. Qty - количество
4. Total

Освен твоите данни трябва да има и данните на китаеца като фирма, по същият начин както са твоите - име на фирма, адрес и тн
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Здравейте.
Докато сме на темата с стоките от китай.
Бих желал да попитам има ли човек който да се занимава с внасянето на стока от Китай за по големи суми и количества.
Ако имате такива моля споделете.

Благодаря предварително.
С.Ангелов
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Ако някой знае някой сайт за вносители от Китай за дрехи, обувки и аксесуари ако може да сподели. Става въпрос за големи количества за магазин. Благодаря.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Ако някой знае някой сайт за вносители от Китай за дрехи, обувки и аксесуари ако може да сподели. Става въпрос за големи количества за магазин. Благодаря.

alibaba.com
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

На мен ми е интересно ако се създаде митнически съюз ЕС-САЩ /т.е да не се плащат мита/ , това дали автоматично значи, че и с Китай ще влезне в сила такова споразумение, защото търговията Китай-САЩ също е освободена от мита.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

На мен ми е интересно ако се създаде митнически съюз ЕС-САЩ /т.е да не се плащат мита/ , това дали автоматично значи, че и с Китай ще влезне в сила такова споразумение, защото търговията Китай-САЩ също е освободена от мита.

Няма как да стане ако EU нямат споразумение с китайците.Ама то не пречи китайската стока да се достави до щатите и после да ти се препрати от там на сам - съответно се оскапява стоката заради транспорта
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Митото се определя от различни фактори, като страна на произход, вложени материали и други такива, така че няма твърд отговор кое колко ще ви струва.
Може да погледнете следният сайт:


В него можете да разберете какъв е процента мито на различните продукти.
Трябва да имате в предвид, че компютърни части и различни типове електроника се облагат само с ДДС и с 0% мито!
Най-добрият начин да разберете колко ще ви струва точно нещата които сте поръчали е да се обадите на някое от бюрата за митническо обслужване и да попитате колко ще ви струват стоките които сте поръчали.


какво имаш предид с 'различни типове електроника'-мобилни телефони и таблети например?
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Общо взето за неща, които не се произвеждат в България не се плаща мито, въпреки, че ако си купиш телефон, лаптоп или таблет от щатите или Китай за над 150 евро се облага със мито по документи, но то е в размер на 0% :) Мисля, че така беше, но не съм 100% сигурен.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Общо взето за неща, които не се произвеждат в България не се плаща мито, въпреки, че ако си купиш телефон, лаптоп или таблет от щатите или Китай за над 150 евро се облага със мито по документи, но то е в размер на 0% :) Мисля, че така беше, но не съм 100% сигурен.

Не си сигурен. Това е причината за съществуванието на Тарик кодовете. Там всички, за които митницата не е дом, а митническите сборове библия си търсят стоката по код и проверяват %-та мито
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

влязов във въпросния TARIC иииии се изгубих,толкова объркан сайт през живота си не съм посещавал.То не са категории,подкатегории,кодове и после като си на страницата с резултата го пише по начин по който само магистър юрист може да го разбере......С две думи физически лица като мен,който нямат опит с българската държавна машина и искат да си направят евтин подарък за рождения ден,могат да вървят да се гръмнат някъде :)
 

Горе