Нова война?

От: Нова война?

Аз не пророкувам изобщо. Като събереш 2 и 2 се получава 4. Само защото сме извадили късмет през Студената война не значи, че втория път ще е подобно развитието. По време на Студената война силните държави още са били управлявани от хора с пресни спомени от Втората световна война, които са знаели какво може да стане ако падне дори и една бомба някъде. Сега тези хора отдавна са заровени на два метра под земята, а задръжките на съвременните политици са далеч по-малки. Простата логика, съчетана с референция към не толкова далечното минало води само до един извод. Война ще има и то каква...
 
От: Нова война?

Докато Махмуд Ахмадинеджад посяга към червеното копче Иран ще изчезне от картата, в това съм 100% сигурен. Ни Китай, ни Русия ще си мръднат пръста.

То и ние сме били велика сила навремето, ама сега сме на кучето у гъза.

Според наскорошно съобщение на Press TV (новинарска мрежа, собственост на иранското правителство) китайски контраадмирал и известен военен коментатор Джанг Джаоджонг (Zhang Zhaozhong) е казал: "Китай няма да се поколебае да защити Иран, дори и с трета световна война."

Не е ясно кога и в какъв контекст е било направено изявлението. Веднага след обявяването му, то се разпространи бързо в Китай и чужбина.

Освен че е контраадмирал в китайския флот, Джанг е директор на Отдела по военна логистика и съоръжения към Националния университет по отбрана. Той поддържа националистически военни блогове, които имат милиони посетители, и също така е добре известен като коментатор, който се появява редовно в държавната централна китайска телевизия (CCTV). През 2006 г. той започва предаване по CCTV-7, наречено "Седмичен обзор на отбраната", според изследователски доклад на Open Source Center. Усилията за връзка с Джанг бяха неуспешни.

В миналото Джанг е изразявал опасения за война, в центъра на която е Иран.
В книгата си "Следващата война", публикувана през 2009 г., Джанг прогнозира, че е вероятно Иран да бъде обект на следващата война. Според Джанг въпреки че САЩ и Иран имат дипломатически преговори, е невъзможно Иран да се откаже от обогатяването на уран и ядрената си програма.

В предаване на CCTV от миналия месец Джанг твърди, че за Иран обратното броене за война вече е започнало. Той обяснява, че ако в предстоящия доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за ядрената програма на Иран се стигне до заключението, че Иран се опитва да разработи ядрени оръжия, това може да предизвика нови санкции за Иран или дори да доведе до военни действия.

В предаването Джанг цитира статия от израелското издание Jerusalem Post, в което е посочено, че Русия е само повърхностен поддръжник на Иран, докато Китай е истинският му стълб. Джанг казва още, че Китай дори е готов да отвори коридор през Пакистан, за да помага на Иран директно.

Иран има важно стратегическо значение за Китай. Китай има бързо нарастващо търсене на петрол и внася 10% от суровия петрол от Иран, който е третият по големина доставчик на Китай, според Ройтерс.

Китай е най-големият купувач на суров петрол за Иран, а Иран се нуждае от всички приятели, които може да спечели. Тъй като спорът около иранската програма за ядрени оръжия се разраства, Иран става все по-изолиран, правейки връзката си с Китай по-важна за иранските управници.

цялата статия
 
От: Нова война?

само аз ли мисля, че Иран няма да посмее да използва ядрено оръжие ?
 
От: Нова война?

Те и японците си мислеха същото навремето, ама на американците изобщо не им дремеше и пуснаха няколко атомни бомби. Хем са християни. А Иран е мюсюлманска държава. Това означава, че им трябва много по-малка мотивация, за да пратят своите ядрени ракети нанякъде.
 
От: Нова война?

Ще цитирам някои интересни неща от един друг форум, който следя, че да стане някаква дискусия, щото и без това споровете с мен водят до unsubscribe на темата от моя страна, за да не стават много хейтърски.

За водене на война се иска голям ресурс, в това число горива, които по ирония на съдбата и въпреки че е голям производител на нефт, Иран ги няма. Достатъчно е САЩ да изръмжат на останалите в района за да не се месят, и Израел да пуснат авиацията. Набързо ще опаткат рафинериите и складовете и ония падат по очи. Съвсем отделен е въпроса доколко населението е мотивирано да се бие, не гледайте пропагандата!



Иран няма ядрени ракети, а такива, които могат да носят ядрени глави.

Даже това е спорен въпрос - могат ли тия ракети да носят ядрени глави. Да не говорим, че Иран още ги няма тия глави.

Тука друго е по-сериозно - заявлението, че ще затворят Ормузкия пролив през който минават до 40% от петролните превози.
Тоя пролив е само около 50 км ширина и един бряг е изцяло ирански и действително елементарно могат да го заминират, поставят под обстрел и пр така, че пиле да не прехвъркне.
Това разбира се е последно средство като ядерното оръжие на случай, че съвсем ги притиснат със санкциите или нападнат. Ясно е, че след такова нещо ще ги разкатаят на тънка ламарина. Но най-лошото е, че ирнаците явно са в състояние да се продържат достатъчно дълго за да може за това време петролните цени да хвъркнат няколко пъти. А това е по-опасно за западната и въобще световната икономика от всички реални и въображаеми ядерни бомби, които някога могат да направят иранците. Особенно ако в процеса на "разкатаване" силно пострадат и иранските находища - повече от 9% от световните петролни запаси и почти 16% от газовите.
 
От: Нова война?

Но най-лошото е, че ирнаците явно са в състояние да се продържат достатъчно дълго за да може за това време петролните цени да хвъркнат няколко пъти. А това е по-опасно за западната и въобще световната икономика от всички реални и въображаеми ядерни бомби, които някога могат да направят иранците. Особенно ако в процеса на "разкатаване" силно пострадат и иранските находища - повече от 9% от световните петролни запаси и почти 16% от газовите.

С този цитат ти сам опроверга мнението си в тази тема, че на американците не им пука какво става, понеже си имат достатъчно петрол.
 
От: Нова война?

Логиката в цитатите на AlanFort е вярна, но за да започне нова световна война изобщо не е нужно американците да се намесват в началото. Предполагам знаете с каква военна мощ разполага Израел и откога са се наточили на Иран. Започне ли реален конфликт в региона САЩ вече няма да има избор и ще трябва да се намеси, дори в ущърб на собствените си икономически интереси. С тяхната намеса ще бъдат провокирани Китай и Русия, а след това няма нужда да обяснявам какво ще стане. И това не е фантазия, а напълно реална перспектива. Твърде много държави има, които са ръководени от хора, водени от емоциите, а не от интересите на народа си.
 
От: Нова война?

Логиката в цитатите на AlanFort е вярна, но за да започне нова световна война изобщо не е нужно американците да се намесват в началото. Предполагам знаете с каква военна мощ разполага Израел и откога са се наточили на Иран. Започне ли реален конфликт в региона САЩ вече няма да има избор и ще трябва да се намеси, дори в ущърб на собствените си икономически интереси. С тяхната намеса ще бъдат провокирани Китай и Русия, а след това няма нужда да обяснявам какво ще стане. И това не е фантазия, а напълно реална перспектива. Твърде много държави има, които са ръководени от хора, водени от емоциите, а не от интересите на народа си.

кажи какво ще стане, на мен ми е интересно.

Какво би станало след евентуално използване на такова оръжие от страна на Иран. И кой страни ще ги подкрепят след използването на оръжието - тагава става интересното
 
От: Нова война?

Според мен Иран няма да са тези, които ще стартират пряко военния конфликт. Тоест, няма да метнат първата бомба (не ядрена, а обикновена). Това ще ги постави в по-силна позиция от дипломатическа гледна точка и ще оправдае военната подкрепа за тях от страна на традиционните им икономически съюзници, за които вече стана въпрос по-горе.
 
От: Нова война?

кажи какво ще стане, на мен ми е интересно.

Какво би станало след евентуално използване на такова оръжие от страна на Иран. И кой страни ще ги подкрепят след използването на оръжието - тагава става интересното

On Dec. 4, according to a report in Press TV, a news network owned by the Iranian government, Chinese rear admiral and prominent military commentator Zhang Zhaozhong said, “China will not hesitate to protect Iran even with a third world war.”

Източник: http://www.theepochtimes.com/n2/chi...reatens-world-war-to-protect-iran-154434.html
 
От: Нова война?

И аз не мога да разбера какво си мислят, че ще направят? Сащ са в състояние да спрат всяка една ракета на тяхна територия, никакъв шанс няма ракета да удари на американска територия каквото и да било. А Китайците нека си говорят, нищо не могат да направят, като опре ножа до кокал, ще оставят Иран, че да не стане по-зле за тях. Те подкрепяха и други страни преди това,пък се отказаха после май, а? Американците колко съюзници имат? Май не можем да ги преброим на пръстите на ръцете и на краката. Война и да има, и да няма, Иранските червеи са обречени и нищо не могат да направят, колкото и да им се иска.
 
От: Нова война?

за Китай прочетох, други ?

Китай и Иран срещу всички други? Дали имат шанс ?

Иначе и аз съм на мнение, че Иран няма да започне война (ако има такава) - за това казах, че не мисля че ще посмее да използва ядрено оръжние ( а да се защити - пак не е сигурно...?).

Според мен използването на такова оръжеи неминуемо ще им създаде още противници. Изполването му може да засегне и държави които не искат да участват във войната...
 
От: Нова война?

Сащ са в състояние да спрат всяка една ракета на тяхна територия
А на наша територия, кой ще спре ракетите?
 
От: Нова война?

@AlanFort
Такава война каквато ще има не сме виждали никога досега, тъй че е трудно да се прогнозира какво ще стане. Сега може да ти се вижда смешно, но не е проблем Иран да използва ядрено оръжие на собствената си територия. Това е голяма страна, а има всякакви ядрени бомби - големи и малки. САЩ например са изгърмели доста ядрени бомби на своите полигони, в собствената си страна. Ако ножът опре до кокала иранците няма да се поколебаят да използват невиждани до момента военни тактики, при които жертват част от своите, за да спрат враговете си.
 
От: Нова война?

А на наша територия, кой ще спре ракетите?

Ние какви сме? И какво ще спечелят, че да си хабят "евтините" ракети по български земи? Задай си тоя въпрос и тогава пиши глупости




тест : Ти наистина си някакъв пророк а?
 
От: Нова война?

@AlanFort
Такава война каквато ще има не сме виждали никога досега, тъй че е трудно да се прогнозира какво ще стане. Сега може да ти се вижда смешно, но не е проблем Иран да използва ядрено оръжие на собствената си територия. Това е голяма страна, а има всякакви ядрени бомби - големи и малки. САЩ например са изгърмели доста ядрени бомби на своите полигони, в собствената си страна. Ако ножът опре до кокала иранците няма да се поколебаят да използват невиждани до момента военни тактики, при които жертват част от своите, за да спрат враговете си.

Абсолютно. С кеф ще гледам как няколко американски дивизии се изпаряват на иранска територия.
 
От: Нова война?

Има американски бази на нашата територия, такива сме. Също и в Турция.

Иран: Ще ударим щита на НАТО в Турция, ако бъдем заплашени

„Ние сме подготвени да ударим противоракетния щит на НАТО в Турция ако бъдем заплашени. И после ще преминем към друга цел”

http://www.focus-news.net/?id=n1594564
 

Горе