Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Да, моля те дай информация. И определено се декларират, и се плаща ако са на принципа на дивидент. ;)

Та, ако правилно разбирам понеже има СИДДО със САЩ не се облага ако вече е удържан там при разпределението. Само се декларират.

Повечето компании спадат в тази категория, за останалите се правят някакви разправии при отчета. Счетоводителката да се оправя. Не съм ходил още нещо не остава време през деня.

Интересува ме само САЩ, защото нямам намерение да купувам другаде.
 
Иначе днес си направих покупки за октомври и ноември. Не си харесах нищо за септември, което да мога да му хвана ex-date. ABBV знам, че имат висок payout, но при тях не мисля, че е проблем.

Пуснах и малко повече от $50, защото исках да тествам различни методи на захранване.

Това ще са първите ми дивиденти (умишлени и с цел). Общо $8.44 на годишна база. :D

Шота отдолу показва Ирландия за STX, понеже инструмента е смотан.

А тук тъпия спредшит само се чупи за формулата за датата за дивидента. :)

Screen Shot 2022-09-14 at 21.58.41.png


Screen Shot 2022-09-14 at 21.48.40.png
Screen Shot 2022-09-14 at 21.52.48.png
 
Интересува ме само САЩ, защото нямам намерение да купувам другаде.
Моя поглед е също само натам. Мерси за инфото. Значи си приключил за двата месеца. Но това не изключва, ако видиш нещо подходящ да "наваксаш" с някой друг месец, нали? :)
 
Аз като пълно нуби, да попитам коя платформа е подходяща за обикновени хора? :) Мерси много. Ако искаш драсни и на лично, няма да се разсърдя. Схемата ти ми харесва много. Преди година гледах eToro, и копиране на моделите на печелившите трейдъри, но за жалост ми се видя малко шано, а това тук изглежда малко по-реално и изпълнимо. Както се вика по едни 100$ на месец да се отделят за спокойни старини. :)
 
Моя поглед е също само натам. Мерси за инфото. Значи си приключил за двата месеца. Но това не изключва, ако видиш нещо подходящ да "наваксаш" с някой друг месец, нали? :)

По принцип идеята е да симулирам как някой купува с малка сума всеки месец, но ми останаха още $48.50 в акаунта и май ще си избера още нещо.

Аз като пълно нуби, да попитам коя платформа е подходяща за обикновени хора? :)

Trading212 или Interactive Brokers. По-голямо разнообразие от борси и инструменти има в Interactive Brokers, но там има и комисионни. Такса за акаунт няма вече.

Каквото и да избереш щом управляваш форум ще се оправиш. :)

Мерси много. Ако искаш драсни и на лично, няма да се разсърдя.

Не одобрявам писането на лични. :)

Схемата ти ми харесва много. Преди година гледах eToro, и копиране на моделите на печелившите трейдъри, но за жалост ми се видя малко шано, а това тук изглежда малко по-реално и изпълнимо.

Дори да не са шано пак е много лоша идея сляпо да копираш някой друг.

Както се вика по едни 100$ на месец да се отделят за спокойни старини. :)

Да, трябва да се заделя поне нещо. Аз в момента инвестирам с 30-40% от доходите си. Даже Upwork захванах. :)

Според мен ще ти е по-добре в индекс. Няма да има нужда да избираш, да се интересуваш от новини, да следиш разни неща и т.н.

Освен ако не ти е интересно де, но трябва да си наясно, че най-вероятно ще имаш по-ниска доходност от SPY. Поне първите години.
 
@Blinky ето какво мога да препоръчам АКО ще си правиш портфолио сам.

Сглоби си самото портфолио и преди да купуваш му направи някакъв бектест. Примерно в https://www.portfoliovisualizer.com/

Това е пример с двете акции, които купих за период от 2013 до 2022. 2013 щото нямат данни конкретно за ABBV преди това.
- $50 на месец и $1,000 старт. цъкни тук, че линка е много дълъг.

Можеш да си избираш и срещу какво да сравняваш. В случая съм избрал срещу SPY. Инструмента е много добър и има доста опции. :)

Има още много начини като е хубаво винаги да се опитваш да верифицираш и сам в ексел данните ама е голяма играчка да го навържеш с данните за изминалите години.

Аз като цяло не съм фен на правенето на изводи на база аналогия (изминали периоди или какво прави конкуренцията), но е добър метод за ориентиране.
 
Понеже някой се притесняваше от комисионни при покупката на акции за това портфолио.

Само ще вметна, че за такова портфолио в IB таксите са абсолютно нищожни. Връзват се на 0.99% за малки суми. Т.е. ако на година влагаш $1200 таксата ще ти дойде $1.2 Няма смисъл да се коментира дори.
 
Понеже някой се притесняваше от комисионни при покупката на акции за това портфолио.

Само ще вметна, че за такова портфолио в IB таксите са абсолютно нищожни. Връзват се на 0.99% за малки суми. Т.е. ако на година влагаш $1200 таксата ще ти дойде $1.2 Няма смисъл да се коментира дори.
таксата е $12, ама айде да не задълбаваме за разлики по-малки от 100 пъти...
 
таксата е $12, ама айде да не задълбаваме за разлики по-малки от 100 пъти...

Пфу, прав си. Нещо няма кафе в системата... :)

Хм, значи за начинаещи определено trading212 ще е по-добре като брокер. Макар че 1% на транзакция не е кой знае какво.
 
Последно редактирано:
Може да помислите за Intel ... вече 28$ акцията ... гласуваха 0.36$ за последното тримесчие ... екс дев е началото на ноември мисля

INTC са хубав избор и ми е в списъка с планирани покупки за това портфолио.

Имат дивидент, имат обратно изкупуване на акции, в САЩ се очакват нови субсидии за местни производители, защото искат независимост от Китай, имат нужда от чипове и пазарът расте. Какво повече да искаме? :)

В индустрията съм покрай работа. По принцип ме притеснява какво ще правят с ARM. Засега са заложили на RISC-V, което е meh... Също цикъла за фаб в момента е остро надолу.

Но пък за такъв тип портфолио човек няма какво да го мисли. 5% дивидент и цена под $30 e много добра сделка.
- payout ratio 30.40%
- стабилен дивидент през последните 10г.
 
Набарах сайт, който май ще ми замести таблиците. Има дори опция да се свързва с IB през тяхното апи, чете репортите и генерира портфолиото. https://trackyourdividends.com/dashboard/viewportfolio/THowiGhbS2rirtO0NolUzOoDDkzIUPfb

Все още ще използвам spreadsheets за някои работи като това да си следя ръчно транзакциите и в случай, че спре да работи, но много ми допада това.

Взех си и една покупка в Канадска компания.

Следващата ще е в INTC май.

Screen Shot 2022-09-17 at 13.10.23.png
Screen Shot 2022-09-17 at 13.11.34.pngScreen Shot 2022-09-17 at 13.11.59.pngScreen Shot 2022-09-17 at 13.27.20.pngScreen Shot 2022-09-17 at 13.14.17.pngScreen Shot 2022-09-17 at 13.27.42.png
 
Пфу, прав си. Нещо няма кафе в системата... :)

Хм, значи за начинаещи определено trading212 ще е по-добре като брокер. Макар че 1% на транзакция не е кой знае какво.

без такса определено се изкушаваш да трейдваш, откъдето си плащаш от спреда.
 
без такса определено се изкушаваш да трейдваш, откъдето си плащаш от спреда.

Темата е за дивидентно портфолио с покупки един-два пъти в месец и без продажби или ребалансиране в продължение на поне 5г. Все пак искаме beta да е на наша страна. Даже бих казал, че и 5г. е кратък период.

За трейдване има други теми. Иначе съм напълно съгласен относно спредовете и "безплатните" брокери. ;)
 
Днес premarket си купих една бройка от FRG.
- ex-div на 29-ти септември и плащат през октомври.
- малко висок дивидент, но сравнително стабилен. стига да е около 4% не ме притеснява.
- payout ratio около 25%.

Годишен доход +$2.5 :D = $13.7

Между другото SEPA преводите от Revolut се оказаха супер удобни. Явно това ще е крайния вариант за захранване с малки суми.

Карта BGN -> Revolut -> BGN към ЕUR -> IB -> покупка без предварително да обръщам в долари. Никъде по пътя няма комисионна освен 1% за самата покупка.

Screen Shot 2022-09-20 at 13.02.08.png
 
Последно редактирано:
Според мен добро начало. Следващата покупка ще е за декември и май ще е INTC. :)

Днес получих и едно плащане в Upwork. Знам къде ще пусна парите - декември, януари и февруари. :love:

Странно, но ми е по-интересно от трейдването. Може би защото е нещо ново за мен? :)

Screen Shot 2022-09-21 at 9.10.27.png
 
Поздрави за хубавата тема и данните, които предоставяш - наистина са полезни.

Пропускаш обаче един много важен факт - ще цитирам любим мой автор на име Peter Lynch:
"Everybody in the world is a long-term investor until the market goes down"

Имай предвид, че периода, който анализираш, е период на сериозен икономически възход, който приключва.
В момента пазара е неустойчив и се смята, че в следващите години може да настъпи рецесия и доста сериозна корекция на цените.

При long term инвестиции е добре да се вземе предвид къде сме в момента в историята на пазарите и икономическите цикли.

Това разбира се НЕ Е financial advice, както е модерно да се казва :)
 
Благодаря за отговора! :)

Поздрави за хубавата тема и данните, които предоставяш - наистина са полезни.

Пропускаш обаче един много важен факт - ще цитирам любим мой автор на име Peter Lynch:
"Everybody in the world is a long-term investor until the market goes down"

Аз нямам проблем пазарите да са надолу. Дори ще се радвам, защото съм подготвен да купя още от любимите си компании. Не в това портфолио де.

В момента TSLA например е почти $1,000 (преди сплита) и не ми се купува. Средната ми цена след сплита е $204 и $171 ако броя дохода от CC опциите.

Имай предвид, че периода, който анализираш, е период на сериозен икономически възход, който приключва.

Винаги мечите пазари взимат по-малко спрямо колко бичите пазари дават. Това е за целият период откакто съществуват. Провери проучването от JPM, което цитирах горе. Ще го пусна и тук. :)

А именно, че в период от 20г. в моменти като сегашния, където има висока волатилност ако си извън пазарите дори за 10 дни ще намалиш своята доходност с близо 50%.


Не е случайна приказката: time in the market beats timing the market. ;)

В момента пазара е неустойчив и се смята, че в следващите години може да настъпи рецесия и доста сериозна корекция на цените.

Рецесията в САЩ вече е факт. По дефиниция рецесия е 2 тримесечия с негативен ръст на GDP.

При long term инвестиции е добре да се вземе предвид къде сме в момента в историята на пазарите и икономическите цикли.

При дългосрочна инвестиция волатилността (бета) е на страната на инвеститора. Т.е. той печели от спадовете. Разбира се отнася се за качествени компании и индекси като SPY. Няма общо с meme акции.

Това разбира се НЕ Е financial advice, както е модерно да се казва :)

Естествено. :)
 
Последно редактирано:
За декември друго освен INTC засега май наистина не ме привлича. Като ще вкараме около $100.

Изкушавам се да сложа повече пари, защото на сегашната цена INTC е много добър избор не само като дивидентна компания, но ще развали идеята за портфолио с малки суми.

Добър дългосрочен избор е, защото САЩ забрани износа на високотехнологични чипове към Китай.

Очакват се и много големи субсидии за локални фабрики. Около $70 милиарда май бяха. https://www.ft.com/content/76f3411f-e974-499b-9ff9-c30c795b5096

Screen Shot 2022-09-21 at 14.47.49.png
 
@Xscape понеже цитира Линч се сетих за нещо. Да ти препоръчам една книга. Аз я имам. :)

Както и един цитат от нея: "far more money has been lost by investors trying to time corrections than in all corrections combined."

Всъщност препоръчвам я на всеки, който сега започва.

 

Горе