Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

И така ето резултата от днешните покупки:

Малко промених компаниите, защото сега не ми се даваха $190 за LOW.
  • $50 годишен дивиденд или 66.7% увеличение спрямо предишните покупки.
  • T.e. ако броя данъка за разход почти една минимална месечна вноска.
  • По $4.17 на месец. :)
Следващите цели ще бъдат:
- $100 на година.
- $200 на година.
- дивидент всяка седмица.
- 100 бройки от някоя акция и продажба на CALL опции.

Screen Shot 2022-09-30 at 14.23.05.png

Screen Shot 2022-09-30 at 15.04.21.png

Screen Shot 2022-09-30 at 14.13.51.png

Screen Shot 2022-09-30 at 14.15.15.png
 
Последно редактирано:
Споделям бонус един прекрасен списък с компании от днешното шоу на Motley Fool Live https://twitter.com/MotleyFoolLive.
  • Дивидент през последните 10 години без прекъсване.
  • Ръст на дивидента >10% на годишна база.
  • Превъзхождат S&P500 по доходност за последните 10 години.
  • 133 компании.
  • $20.7b капитализация средно.
  • 17.6% средна годишна доходност.
  • 17.4% среден ръст на дивидента.
Enjoy https://bit.ly/3fm0wss
 
Последно редактирано:
Днес е 2-ри, което означава, че до няколко дни ще изпратя месечната си "вноска" към това портфолио. Мисля, че ще се съберат около 130лв.

Ще го съчетая с последния превод от Upwork, който ще пристигне в IB в петък. Приключих с 2-та проекта там и известно време ще съм пас за лека почивка. Ще търся нови проекти след 2-3 седмици. ;)

В допълнение искам да споделя, че съм малко разочарован от импресиите на темата. За сравнение в Twitter постигам толкова на всеки пост (дневно), а имам едва 18 последователя, от които сигурно 15 са ботове. Темите за чумата и войната са доста по-популярни и то във форум с друга тематика. :)

И двата каунтъра не броят уникални импресии. Което пък ме навежда на мисълта да започна да пиша основно на английски.

Screen Shot 2022-10-02 at 13.29.02.png

IMG_7095.png
 
Продължавай все така, ще чета и коментирам редовно по темата :) надявам се не те дразня или нещо такова, не е това целта.
Тъй като и аз имам подобно портфолио, мога да помогна тук и там надявам се.
Относно KO - остави го мирогледа, dividend king е, стабилна е, това е важното. Малък процент, но пък добър актив във времена на рецесия .
Относно надценените активи - zoom out на графиката на any stock. Напомпването през последното десетилетие скоро е на път да замине в кофата. При доста акции вече 50% от цената замина. Black Rock излизат от пазара за неопределено време. Както и останалите големи рибки, на които следя всеки ход. Това имам предвид - когато дойде разпродажба е добре да имаш $ и голяма кошница :) cash is king, my friend, и като гледам дълго време ще е така.
 
  • Like
Реакции: OSH
Продължавай все така, ще чета и коментирам редовно по темата :) надявам се не те дразня или нещо такова, не е това целта.
Тъй като и аз имам подобно портфолио, мога да помогна тук и там надявам се.
Относно KO - остави го мирогледа, dividend king е, стабилна е, това е важното. Малък процент, но пък добър актив във времена на рецесия .
Относно надценените активи - zoom out на графиката на any stock. Напомпването през последното десетилетие скоро е на път да замине в кофата. При доста акции вече 50% от цената замина. Black Rock излизат от пазара за неопределено време. Както и останалите големи рибки, на които следя всеки ход. Това имам предвид - когато дойде разпродажба е добре да имаш $ и голяма кошница :) cash is king, my friend, и като гледам дълго време ще е така.
Затова и толкова наблягах дали ще има дефлация или стагфлация - за кеша, но ..
 
Продължавай все така, ще чета и коментирам редовно по темата :) надявам се не те дразня или нещо такова, не е това целта.
Тъй като и аз имам подобно портфолио, мога да помогна тук и там надявам се.
Относно KO - остави го мирогледа, dividend king е, стабилна е, това е важното. Малък процент, но пък добър актив във времена на рецесия .
Относно надценените активи - zoom out на графиката на any stock. Напомпването през последното десетилетие скоро е на път да замине в кофата.

Zoom out не е метрика. P/E, P/B, D/E са конкретни метрики. :) Когато оценяваш една компания трябва да е на база реални фактори, които могат да се измерят.

При доста акции вече 50% от цената замина. Black Rock излизат от пазара за неопределено време. Както и останалите големи рибки, на които следя всеки ход.

Blackrock сами са си виновни, защото имаха прекалено голяма експозиция към Русия.

Заложиха, че войната ще свърши бързо. С колега в офиса го обсъждахме това преди няколко месеца:
- https://www.bloomberg.com/news/arti...nd-raised-its-russia-bet-suffered-record-loss
- https://www.ft.com/content/e7967c06-77f3-45f6-9bf5-f141f899dba5

Разбирай го като - ако имаш супер много пари и експозиция към цял свят е нормално да заложиш на това, че при проблем в някоя страна активите там ще са по-евтини и в бъдеще ще имаш печалба.
Нещо като все едно някоя компания от портфолиото ти има лош отчет - нормално е да вкараш още пари в нея.

Сега драмата е покрай credit suisse и deutsche bank. Тези моментни кризи не ме притесняват, защото са blackswan, а ако купуваш с DCA за теб са само плюс.

Също не можеш да сравнваш институция с простосмъртен - те имат строги правила, които трябва да следват. Съответно нямат нашата гъвкавост.

Например никоя институция няма да има 75% експозиция в TSLA както аз мога. Повечето дори нямат право да купят ТSLA в момента, защото все още рейтинга на кредита им е джънк. DB и CS имат по-висок рейтинг (горните две), а и двете банки са пред фалит :) Което е леко абсурдно, но е факт.

Не се дразня. Даже ми е интересно.

Това имам предвид - когато дойде разпродажба е добре да имаш $ и голяма кошница :) cash is king, my friend, и като гледам дълго време ще е така.

Кеша не носи, а губи пари. :) Моментите като сега са много редки и не траят дълго време.

- Ако ми потрябва кеш ще вляза в марджин и ще си изтегля от там. При $250к според теб колко BP има това портфолио в IB при положение, че в дългото не използвам марджин по принцип? Лихвите са по-ниски от банките. :)
- В краен случай мога и в кредит да вляза, защото имам големи доходи и заеми нямам освен понякога без оскъпяване на някоя дребна покупка като лаптоп.
- Също мога да ликвидирам крипто без да се замисля особено.

Това си е мое решение и при мен така стоят нещата. Повечето хора нямат портфолио, което да използват за ликвидност при нужда. Всъщност повечето не са наясно, че могат. ;)

Пък и трябва да се съсредоточат върху по-важни неща като това да изградят първоначалния навик да купуват с DCA.
 

Аз след тая партенка дето е пропагандирал, спрях да му чета нещата. Само 86% назад от 2 години като ги е купил и пълните небивалици в статията каква добра инвестиция е, да си стоиш, и парите да ти намалят - дано скоро и 100% назад.



За да получиш 500лв. на месец:
- с дивидент от 5% (например MMM) ти трябва акаунт с нещо от сорта на $5,500. Това са ти едни мижави 1,000лв. на месец за 1г. за да ги събереш...
- с дивидент от 2.5% (например JNJ) ти трябва двойно $11,000.

Не знам как си го писал 4 пъти, и чак на второто поправяне разбираш, че няма да вземеш 500лв, а 50? Като пишете такива теми, гледайте ги тея числа - тея нули за нищо ги нямате, не отива така.

ADA екосистемата все повече расте и се превръща в един от най-ярките подсектори на крипто, включително DeFi, оракули, крипто игри, NFT и др.
ахахахахаха

То в блога има страшни бисери, познава ги нещата момчето, все пак инвестира в карданота, и ни разяснява как не бива да купуваме имот в София, въпреки че от тогава на статията, до сега - цените са има няма двойно нагоре, а карданото му е 86% надолу.
В София апартамента вече струва двойно повече отколкото когато го взех- 2016, и не плащам на банката от 3 години, а карданотата са надолу 86% от ATH - и не трябва да съм експерт, за да знам, че да купуваш имоти е добре, вместо да даваш парите за наеми, ама не - нали ти дават 60 ADA месечно - това към днешна дата има ли и 5доларес?

Дори имотите да поскъпват двойно на всеки 10 години, накрая пак излиза по-изгодно да съм под наем и да инвестирам.
След време със сигурност ще купя апартамент или къща с инвестиционна цел. В края на 2021г. цените на имотите са абсурдни.


Гледайте да не ви повлече в разни схеми - иначе нека си пише, ама имайте едно наум като ви говори разни неща, че е експерт та дрънка, и то според нещата които сам е писал преди време съм дал.. Че май се беше и разписвал в Earth scam-a по спомен и там беше 'хвърлил' пари, дето са сега 100% надолу, на 0. За Мъск темата няма да коментирам, там пак такива грешни неща говореше, то буквално става обратното на това, което казва.

пс: аз не се правя на експерт - само показвам небивалици в нещата, които вършиш и казваш с реалността - и то другите да спрат да се ловят на въдиците дето им пускаш.
 
Последно редактирано:
Оставям тук една компания, която вчера ми пусна стабилен дивидент, а дори не съм я купувал с тази цел, така че в момента може би е добър варинат за вход на някои по-рискови играчи. Та компанията е Devon Energy, съответно тук има повече инфо: https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/dvn/dividend-history , не е от тези с 50 години история в дивидентите, обаче dividend yield мисля че е много добър, а в момента компанията печели с тези цени на петрола и не виждам кое ще я спре да го прави, така че дивиденти ще има яко.
 
Чакам си превода от Upwork и ще засиля следващите покупки.

Пък другия месец сигурно ще е само около $60, защото малко съм почивка от всякакви side hustles освен някоя друга опция в основния трейдърски акаунт. :)

Спрях се на:
Screen Shot 2022-10-04 at 23.41.28.png

20-те долара не съм решил къде, защото не съм сигурен колко точно ще останат.

- Това вдига годишния доход на около $70.
- Или 40% увеличение.
- По $5.83 на месец. Още малко и ще стигне за някоя сметка да плаща. :D
Screen Shot 2022-10-04 at 23.34.40.png

Почна и в IB да ги отчита ама там още не съм получавал първите си стотинки.

Screen Shot 2022-10-04 at 23.51.12.png
 
Идея за портфолио, което покрива всички месеци от годината само с 3 компании.
  • $JPM - месеци: 01-04-07-10
  • $VZ - месеци: 02-05-08-11
  • $INTC - месеци: 03-06-09-12
Анализа го пуснах в сайта си, че иначе на Гошо май няма да му хареса.
 
Многократно надхвърли бюджета, който беше определил в началото. Не че е лошо, просто много промени условието на задачата.
Защо държиш да получаваш дивидентите всеки месец ? Това определя ли по някакъв начин компаниите, в които искаш да инвестираш ?
 
Многократно надхвърли бюджета, който беше определил в началото. Не че е лошо, просто много промени условието на задачата.

Условието лично за мен беше минимум $50 и не е променено. Кой колкото може таван не съм слагал. :) Навика е по-важен от сумата.

Затова направих и оптимизацията на разходите си що се отнася самото зареждане на сметката в IB и прекратяването на някой друг събскрипшън.

От друга страна искам да покажа на хората колко е лесно да се намери допълнителен доход за инвестиране, защото има потребители във форума, които все твърдят, че българите нямат пари.

Ако искаш да разбереш как би изглеждало портфолиото с по-малка сума просто екстраполирай моите транзакции с бюджет от $50.

Може с Excel, а може и със сайтове като https://trackyourdividends.com/ и бектествай например тук https://www.portfoliovisualizer.com/

Защо държиш да получаваш дивидентите всеки месец ?

Лична мотивация. Хубаво е да си поставяме лесно постижими цели, защото дават допаминов бууст. По същата причина, когато имам време предпочитам да продавам седмични опции пред месечни.

Това определя ли по някакъв начин компаниите, в които искаш да инвестираш ?

Май не. Не се сещам какво би се променило.
 
М
Лична мотивация. Хубаво е да си поставяме лесно постижими цели, защото дават допаминов бууст. По същата причина, когато имам време предпочитам да продавам седмични опции пред месечни.

Добра идея е. Месечно, после на всеки 2 седмици, после всяка всяка седмица. :)
И вече пълно щастие е 2 пъти в седмицата. :)
 
Добра идея е. Месечно, после на всеки 2 седмици, после всяка всяка седмица. :)
И вече пълно щастие е 2 пъти в седмицата. :)

Нещо такова.

За седмично не са толкова много компаниите (около 50) ама за х2 пъти става малко тегаво да следиш кой какво и голям спам с мейли.

Съмнявам да се навия да следя повече от 50-тина.

В момента пиша с Python няколко интересни нещица хем да разцъкам малко ML. Та евентуално понатам ще измисля нещо. Искам да навляза в quant анализите и да напрваим малък автоматичен фонд. Нещо като пасивен ETF. На тая тема както обича да казва Elon - funding is secured. :)
 
Вие май объркахте терминологията. Не се търсят компании да плащат седмично или месечно (месечно има REIT-ове и то с много сериозна доходност, ама както вече отблязах - прекалено рискови са), а портфолио от N брой компании, които комбинирано те водят до тези pay dates. :)
И не мисля, че е нужно да се гледа толко кой кога плаща и да се следи, а по-скоро да стане от само себе си. Повечето дивидентни компании плащат на едни и същи дати +/- 2 дни. Реално портфолио от 20 случайно избрани компании е почти 100% сигурно, че ще имаш поне 2 пъти в месеца изплащане на дивидент. След това вече може да се вкара малко астрология за пълно щастие и сметките да излезнат за ежеседмични постъпления. :)

@metaverse , в IBKR колко е комисинната ако купиш 1 акция за $50-100, че никога не съм тествал, пък ако е 1$ то се губи смисъла да я купуваш, като си похарчил повече отколкото ще вземеш от самия дивидент за същата акция. :)
 
Вие май объркахте терминологията. Не се търсят компании да плащат седмично или месечно (месечно има REIT-ове и то с много сериозна доходност, ама както вече отблязах - прекалено рискови са), а портфолио от N брой компании, които комбинирано те водят до тези pay dates. :)
И не мисля, че е нужно да се гледа толко кой кога плаща и да се следи, а по-скоро да стане от само себе си.

Това беше и моята идея като реших да тествам с портфолиото. С времето ще дойдат и седмичните. Просто ми е интересно да копам с Python.

Повечето дивидентни компании плащат на едни и същи дати +/- 2 дни. Реално портфолио от 20 случайно избрани компании е почти 100% сигурно, че ще имаш поне 2 пъти в месеца изплащане на дивидент. След това вече може да се вкара малко астрология за пълно щастие и сметките да излезнат за ежеседмични постъпления. :)

@metaverse , в IBKR колко е комисинната ако купиш 1 акция за $50-100, че никога не съм тествал, пък ако е 1$ то се губи смисъла да я купуваш, като си похарчил повече отколкото ще вземеш от самия дивидент за същата акция. :)

Зависи от много фактори. Като гледам за този акаунт за транзакции под $100 ми е сложило 1%, а над $100 е ударило таван $1. Общо се връзва под 1%.

Screen Shot 2022-10-06 at 12.24.01.png

Ето пример с дивидента от STX, който получих снощи плюс някакви центове, които имам в акаунта. Тъпите IB нямат автоматичен DRIP за европейци и трябва сам да си правя транзакцията.

Screen Shot 2022-10-06 at 12.13.33.png
 
Вие май объркахте терминологията. Не се търсят компании да плащат седмично или месечно (месечно има REIT-ове и то с много сериозна доходност, ама както вече отблязах - прекалено рискови са), а портфолио от N брой компании, които комбинирано те водят до тези pay dates. :)
Да, понеже месечни има немалко, затова ми стана странно да не би да съм изпуснал нещо. Иначе е ясно, че може да се сглоби всякакво портфолио.
 

Горе