Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Зарибих се и ще пусна още пари към този акаунт с малката сума от Upwork.

Ето какви ще са следващите ми покупки, които ще направя днес или утре. Зависи кога мине превода към IB. Това ще удвои годишния доход от $13.70 на $28.76 ;) (ако не бъркам).

Мислех да купя нещо за януари, но ще изпусна payouts от следващите месеци така.

Screen Shot 2022-09-22 at 17.57.39.png

И кратък списък с топ 10 компании с дивиденти, които са популярни сред инвеститорите според Morning Star.

Харесал съм си VZ за някоя следваща транзакция.

FdOpAGzaUAE_wak
 
Ето ги и самите транзакции.

Взех си повече, защото пазарите са паднали, а и имаше голям спред, който ми позволи да хвана малко по-евтино. Както се вижда за превалутирането няма такси в IB.

Това прави доход от $30 на година. До края на годината съм осигурил всички месеци. :)

След 2-3 седмици ще направя нова покупка, където ще опитам да засиля ноември и декември.

Screen Shot 2022-09-23 at 13.01.26.pngScreen Shot 2022-09-23 at 13.03.13.png
Screen Shot 2022-09-23 at 13.10.26.png
 
И така в следващите 2 седмици ме чакат общо $1,200 допълнителен доход от Upwork плюс $50-$100 от личните ни пари, които смятаме да вкараме в това портфолио.

Октомври, януари, април и юли в момента ми носят най-висок дивидент. Търсят се компании за останалите месеци. :)

Някой ще купува ли нещо? :)
 
Ще ги прегледам утре, 10х.

Моралната гледна точка настрана MO не те ли притеснява, че в САЩ пушачите стават все по-малко? Доколкото знам продават основно в САЩ. А и фиаското със заместителите още им тежи.

Дивидента е сочен, но акцията през последните 5г. е надолу и затова payout-a е висок.
 
Някои хора си купуват нови айфони (аз съм все още на SE2020). Ние предпочитаме дивиденти. ;)

Мисля, че избрах компаниите за следващите покупки. Ще обясня друг път защо.
  • LOW, PG - плащат през ноември.
  • ЕМR, AEP - плащат през декември.
Не съм сигурен колко точно пари ще вложа, но поне $600. Това би трябвало да покачи дивидента до около $43 на година.

С тези покупки ще покрия всички месеци през годината с поне $3 на месец.

Следващите цели ще бъдат:
- $100 на година.
- $200 на година.
- дивидент всяка седмица.
- 100 бройки от някоя акция

А това портфолио решихме да го завещаем на бъдещето ни дете. Т.е. имаме около 20г. да инвестираме в него. :)

П.С. - все още не е реалната графика.

Screen Shot 2022-09-27 at 13.45.31.png
 
Те 3 от 4 не отговарят на условието "Дивидент от 3-4%"
А и доста надскочи първоначалното условие от 50USD на месец :)
Не че е лошо, ама ако някой влезе да чете от първото мнение ще се заблуди доста.

Какво мислиш за BBY на тея цени (~65)
 
Те 3 от 4 не отговарят на условието "Дивидент от 3-4%"
А и доста надскочи първоначалното условие от 50USD на месец :)
Не че е лошо, ама ако някой влезе да чете от първото мнение ще се заблуди доста.

За индивидуалния дивидент си прав. Не остава време да ровя достатъчно.

Другото, което открих е, че някои сектори е нормално да имат висок дивидент или висок payout. Наример O е със супер висок payout, а е много популярна сред инвеститорите за дивиденти. (REIT е сектора).Screen Shot 2022-09-27 at 16.07.49.png



Но пък средно съм на 4.7%.

Screen Shot 2022-09-27 at 15.57.34.png

Относно сумата за внасяне бях писал "минимум $50" и толкова внасям от заплатата си.

В случая каквото набарам в Upwork го вкарвам тук. Почти всеки що знае английски може да намери нещо допълнително там.

Какво мислиш за BBY на тея цени (~65)

На ~$65 е много добре и ще си я добавя. Payout-a също е добър с 19 години ръст в дивидента.

Ако се сетиш за други през следващите месеци свиркай. :)

Edit: BBY плаща в най-силните тримесечия на портфолиото. Явно ще е по-натам.
 
Последно редактирано:
Другото, което открих е, че някои сектори е нормално да имат висок дивидент или висок payout. Наример O е със супер висок payout, а е много популярна сред инвеститорите за дивиденти. (REIT е сектора).

Еха, даде ми повод да се включа, само за да те цитирам и да те върна назад у близкото минало, когато обясняваше как 5% дивидент е много рисков и трябвало да се избягват такива компании, .... и тогава си го мислех, ама сега си ми потвърди, че си писал врели некипели и не си бил грам наясно с нещата. :) Хубаво е, че сега си почнал да четеш и да откриваш разни неща.

Иначе REIT е рисков сектор по дифолт. Точно сега не бих купувал, а като ги отвее малко кризата.
Енергийните сега дръпнаха назад и ако считате, че употребата на газ и петрол ще намалее - не купувайте. Иначе са си 100% buy за дивидентите.
Intel купувам.
И естествено Himax.
В случая тия идните месеци колкото мога ще купувам.
 
Еха, даде ми повод да се включа, само за да те цитирам и да те върна назад у близкото минало, когато обясняваше как 5% дивидент е много рисков и трябвало да се избягват такива компании, .... и тогава си го мислех, ама сега си ми потвърди, че си писал врели некипели и не си бил грам наясно с нещата. :) Хубаво е, че сега си почнал да четеш и да откриваш разни неща.

Учим се. Не бях влизал в детайли що се отнася дивиденти. :)

Иначе REIT е рисков сектор по дифолт. Точно сега не бих купувал, а като ги отвее малко кризата.

И аз чакам.

Енергийните сега дръпнаха назад и ако считате, че употребата на газ и петрол ще намалее - не купувайте. Иначе са си 100% buy за дивидентите.

Мисля, че употребата ще намалее, но печалбите им ще се увеличават.

Тезата ми е такава:
- Имаш сумати недвижими имоти и инфраструктура, което ще освободи капитал. Също е предвидим фиксиран разход.
- Какво става когато консумацията намалее?
- Докато има намаляващо търсене вдигаш цената на горивата за да оправдаеш разходите за инфраструктурата. Ако ще петрола да е $30.
- Например всеки, който не може да си позволи електрически автомобил ще плаща като поп. Бедните хора ще го хапнат най-голям.

Добър пример за подобен транзишън е Кодак - и днес продават филми. Просто на по-високи цени и в по-малки количества.

Intel купувам.
И естествено Himax.

Може и да си взема малко. :)

В случая тия идните месеци колкото мога ще купувам.
 
Да, моля те дай информация. И определено се декларират, и се плаща ако са на принципа на дивидент. ;)

Та, ако компанията е в САЩ автоматично удържат 10%. Явно затова счетоводителката никога не ме е занимавала. :D 6-тата колона е данък.

Screen Shot 2022-09-28 at 11.47.23.png

За европейски и други борси не мога да говоря, защото не се интересувам и смятам, че ЕС не е добра инвестиция за следващите 10-15г.

Т.е. поне що се отнася САЩ няма нищо фрапиращо или трудно за отчитане/деклариране. Притесненията с ама коя борса, ама двоен данък, ама не знам си какво са напълно излишни соред мен.

Изкарайте пари, пък после мислете за плащане на данъци.

П.С. - според този пост https://redtapepayments.blogspot.com/2021/03/etfs.html има някаква драма ако случайно в бъдеще решите да се преместите в САЩ.
Въпреки че САЩ е една от локациите, в която е вероятно да се релокираме не мисля да се вкарвам във филми. Ще видим когато му дойде времето. Пък и е по-вероятно да изберем Швейцария, Сингапур или Норвегия.
 
За данъците да кажа, че моите счетоводители декларират за дивидентите 10% (за тия дет не са удържани предварително). Аз се опитах да се обяснявам, че трябва да е 5%, но в случая не било така, а 10%.

Иначе по отношение на отчитането в НАП не е сложно, ама лично на мен не ми се занимава и давам на счетоводителите да се оправят.
 
Какво мислите за SBUX? Вдигнаха дивидента с 8% и наближават 3%.

Наскоро отвориха 6,000-ното си заведение в Китай.

Screen Shot 2022-09-29 at 13.44.40.png
 
@metaverse - чел съм я, както и всички останали негови книги :) Любим мой автор е.

Проблема в момента е, че сме в много тегава ситуация и в едно много неприятно време по отношение на stocks. Но пък сега се правят най-добри пари. Просто обаче трудно ще стане с дивиденти и малки суми.

Сега това, което според мен пропускаш - цената на всяка една акция, която купуваш в момента, е доста завишена. Купувайки 200% надценена акция (примерно), обезценяваш дивидента, който ще спечелиш. Не е до "timing the market", а до пазара в момента в света. Единственото, което ще те спаси в този случай, е че се получава DCA, макар и тръгвайки от много високи цени. И все пак - пазарите са циклични, не го забравяй. Цикъла е 10-12 години, знаеш сега къде сме в този период. Можеш да пресметнеш как да го използваш в своя полза ;)

И за да не сметне някой, че е жив хейт - аз също акумулирам в момента. Просто акумулирам бавно, на вълни, на спадовете и никога с маркет ордъри. Рано е още за големи поръчки, пазара има още какво да ни предложи на промоция. Предпочитам акции с макар и малък дивидент, но пък с хубава история, в стабилни в рецесията сектори. Останалото е математика - средна цена на акция, правилото за 72 и тнт детски сметки.
 
Последно редактирано:
@metaverse - чел съм я, както и всички останали негови книги :) Любим мой автор е.

Проблема в момента е, че сме в много тегава ситуация и в едно много неприятно време по отношение на stocks. Но пък сега се правят най-добри пари. Просто обаче трудно ще стане с дивиденти и малки суми.

Сега това, което според мен пропускаш - цената на всяка една акция, която купуваш в момента, е доста завишена. Купувайки 200% надценена акция (примерно), обезценяваш дивидента, който ще спечелиш. Не е до "timing the market", а до пазара в момента в света. Единственото, което ще те спаси в този случай, е че се получава DCA, макар и тръгвайки от много високи цени. И все пак - пазарите са циклични, не го забравяй. Цикъла е 10-12 години, знаеш сега къде сме в този период. Можеш да пресметнеш как да го използваш в своя полза ;)

И за да не сметне някой, че е жив хейт - аз също акумулирам в момента. Просто акумулирам бавно, на вълни, на спадовете и никога с маркет ордъри. Рано е още за големи поръчки, пазара има още какво да ни предложи на промоция. Предпочитам акции с макар и малък дивидент, но пък с хубава история, в стабилни в рецесията сектори. Останалото е математика - средна цена на акция, правилото за 72 и тнт детски сметки.

Не си разбрал целта на това портфолио. :)

Цикли и кризи не ме интересуват. Гледам PADI (projected annual dividend income) с бета на портфолиото под 1 и DRIP + DCA със някаква сума без голямо значение каква. Като просто документирам процеса.

За всичко останало имам други акаунти.

Също не съм сигурен защо приемаш $200-$500 от side hustle за голяма поръчка. Кеш не държа. iPhone ли да си купя? Все още карам с 2020 SE и си работи перфектно. Жената е с по-нов модел от мен. :D
 
Не си разбрал целта на това портфолио. :)

Цикли и кризи не ме интересуват. Гледам PADI (projected annual dividend income) с бета на портфолиото под 1 и DRIP + DCA със някаква сума без голямо значение каква. Като просто документирам процеса.

За всичко останало имам други акаунти.

Също не съм сигурен защо приемаш $200-$500 от side hustle за голяма поръчка. Кеш не държа. iPhone ли да си купя? Все още карам с 2020 SE и си работи перфектно. Жената е с по-нов модел от мен. :D

Разбрах каква е идеята ти - поздравления за хубавата тема и за това, че споделяш какво правиш.
Това, което се опитвам да ти кажа, е че задържането на малко кеш в момента не е лошо нещо. Защото заради 20% инфлация не си струва да купуваш 200% надценени активи (мое мнение). Това е. Ясно е, че те интересува само дивидента, само че можеш да подобриш още малко сметката, това искам да кажа. DCA при сегашния маркет е супер, но виж примерно INTC - едно е да влезеш на някакво средно ниво от около $50, друго е в момента на $26.
Между другото, разгледай KO като акция - виждам, че още не си я добавил в портфолиото си. Не знам дали ще ти хареса, но за дивидент започва да се превръща в good buy
 
  • Like
Реакции: Ivo_
Разбрах каква е идеята ти - поздравления за хубавата тема и за това, че споделяш какво правиш.
Това, което се опитвам да ти кажа, е че задържането на малко кеш в момента не е лошо нещо.

Ако случайно закъсам и спешно ми потрябват пари винаги мога да започна някой друг страничен проект или да вляза в марджин/кредит. Не казвам, че е правилно решение за всеки.

Предпочитам да не държа кеш.

Защото заради 20% инфлация не си струва да купуваш 200% надценени активи (мое мнение).

Дай ясна дефиниция за надценен актив, защото изискванията ни може да се разминават. :)

Например в дългото ми портфолио имам съвсем различни критерии и съм 100% tech. 75% TSLA, 11.5% NVDA и 13.5% AAPL. Общо около $220к след корекцията.

Някой ще каже, че TSLA е надценена и при текущата си цена. Аз пък смятам, че при този брутален ръст от 50%+ на годишна база изобщо не са надценени.

Също не виждам никаква разлика в перформънса YTD спрямо други FANG групата с много по-нисък PE, а някои даже много изостават.

Screen Shot 2022-09-30 at 13.04.34.png

Това е. Ясно е, че те интересува само дивидента, само че можеш да подобриш още малко сметката, това искам да кажа. DCA при сегашния маркет е супер, но виж примерно INTC - едно е да влезеш на някакво средно ниво от около $50, друго е в момента на $26.

DCA винаги е една от най-добрите стратегии що се отнася нас смъртните инвеститори. :)

Ако имаш дългосрочен мироглед имаш по-голям риск да чакаш спрямо това да действаш.

Между другото, разгледай KO като акция - виждам, че още не си я добавил в портфолиото си. Не знам дали ще ти хареса, но за дивидент започва да се превръща в good buy

Умишлено не съм я добавил, защото плащат в най-силните 3 месеца на портфолиото. Може би понатам, но не съм сигурен - като номер 1 замърсител с пластмаса в света малко ми се разминава с мирогледите.

Всъщност това ме подсеща да направя анализ на избраните до тук компании спрямо екология и замърсяване.
 

Горе