Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Статус
Not open for further replies.
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Какъв пример, за мене ти си за пример, че и за премиер даже
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

правя последен опит
прочети отново този пост и наблегни на болднатата дума

Този пример май не се получи, но имам приятел руснак и всички се обръщаме към него с "Ей, руснак...". Не виждам защо етническо обръщение да се взема за обида.

може да се предположи, че твоя приятел не се обижда като го наречете "руснак"
когато наречеш някой с определение с който наблягаш на неговата етническа принадлежност само за да му покажеш, че е малцинство (т.е. от другите - малката група, на които гласа не се чува) си е обида.

Ти не наричаш твоя приятел "руснак" с цел да определиш неговата етническа принадлежност, а нещо като прякор.
Руснак може да наричаш и някой който е бил в Русия.
Твоя приятел получава добро отношение от нас (или от теб - нали си му приятел) и няма причина да се обижда дори да го определяш на етническа основа (но конкретния случай не е така). Дали руснаците в Украйна се обиждат когато ги нарекат "кацап"? защо ли? виж каква хубава дума е ( :oops: )

Съвсем друг щеше да е случая ако е дошъл тук да работи и шефа му използва определението "руснак" за да го унижи и да покаже, че не е като другите, плюс това получава по-кофти отношение, изолация и т.н.
Този пример показва, че отношението към него е различно само заради етническата му принадлежност - нормално е да се обиди.

Не би се обидил ако е голям специалист и е поканен да работи в същата тази фирма, получава голяма заплата за да бъде задържан във фирмата, колегите му се държат с него както със всеки друг и получава прякор "руснака". В случая прякора се използва за нещо съвсем различно от това да се определя етническата принадлежност на един човек.
Както казах по-горе - прякор "руснак" може да се сложи на българин работил дълги години в Русия :)
 
Последно редактирано:
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Етноса няма значение. Боклука си е боклук. 25 г 95% клиенти ми са такива които се мислят за турци, а всички други им викат цигани. Виждал съм толкова простотия, че не може да бъде! 2-ма от тях ми върнаха много пари, бяха десет годишни. Някой са ми помагали. Други са страшни боклуци. При нас е същото. Дъщеря и внучка пребиха 75 г. жена с помощта на дядото. Да пребиеш майка си! И тя избяга в циганите да се скрие. Това при циганите не съм го виждал.
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Хайде сега българи, турци, цигани, руснаци, евреи, арменци и т. н. ..........
Абе хора в бизнеса няма значение етноса и народността. Напротив с колкото по-различни хора работиш толкова по добре.
 
От: От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Абе не го твърдя аз това бе, дебил, колко пъти да ти го повтарям? Аз твърдя, че в България турци няма, защото Турция е създадена в началото на века, преди това е нямало такава държава, а мюсюлманите в България са от преди това. Османската империя е обединявала много етноси, като в нея никога не е имало турски етнос. Концепцията "Турция" възниква след разпада на османската империя и целта и е да обедини всички етноси населявали остатъците на османската империя. Още от създаването си до днес в Турция не признава съществуването на малцинства в рамките на Турция. Целта е пределно ясна каква е - научили са си урока. Гражданите на осмаската империя са били отоманци, правоверни или неверници.

Ако приемаш по-горното за вярно, кажи от къде са дошли турците в България, при положение, че такава държава и етнос не са съществували. По-назад ти приложх доказателство, че мюсюлманите в българия са помохамеданчени българи, НЕ СА ДОШЛИ ОТ НЯКЪДЕ ДРУГАДЕ, А СА СИ БИЛИ ТУК. Как тези хора са станали турци, след като са били граждани на османската империя от български произход?

Това е правдиво, че не е задължително всички мюсюлмани в България да са турци. Някои сигурно дори не са стъпвали в днешна Турция. Но и, сигурно има такива, които след създаването на Турция са се преселили от там тук и всъщност като произход са си турци. Точно в началото на миналия век моите прабаба и прадядо идват в България от Прилеп. Днешна Македония. За мен дядо ми си е българин, а не македонец. Знам, че няма база за сравнение и македонския всъщност е български диалект, докато турския говорен от българските мюсюлмани си е турски език.
За мен обръщението "турчин" или "туркиня" не е обидно, ако преди това не е натоварено с други епитети и определения. И ако си роден в Турция, говориш турски и си с такова самосъзнание за принадлежност е обикновно обръщение. Може и "ага" или ефенди за по-уважително.
Имам приятелка мюсюлманка живееща в село Борино и нейния малък племенник се обръща към моето дете с Ачи ага :)
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Останал един българин в селото, всички останали били цигани. Викали му, бай Иван - циганина. :lol:
Та така де, на един мюсюлманин при нас му викаме "българин", но той не се обижда. (въпреки че е от турски произход)
 
От: От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Ти за малоазийски българи чувал ли си, бря? Моите предци като са такива и са живели в Мала Азия няколко века, преди да се преселят в България, да не би да нямаме нищо общо с българите? По косматост и по местоживеене ли ще се самоопределяме като етническа принадлежност? И между другото, Турция още не ни е изплатила недвижимите имоти, които малоазийските българи са оставили там при доста принудителното преселение, защото явно не са чувствали турци. Докато Гърция изплати нейните.

Още в първата ти тема ми направи впечатление, че проявяваш неуместна етническа гордост в сайт за предприемачество. Гордей си се с произхода си, но не тук.

Ето коментар към мен и по-общо към потомците на малоазийски българи, които според Касиопейка били с анадолски корени. Объркала се посред нощите, вероятно заради опиянението от пърцуцата, и го е постнала в друга тема:

Злобата ти очевидно е в гена ти! Ти не можеш да си друга, а само както съм пояснявала и в други мнения от определен вид влечуги, които няма да уточнявам вече.

Тъжното е, че можеш като искаш да си поносима, но аз лично не искам да съм ти близка.
Независимо от капацитета ти, има нещо отблъскващо и миризливо, от което искам да се разгранича, след като разбрах, че си от териториите анадолски... гнус ме е просто!

....

Аз съм с българо-руски корени. ПОЧВАТА, където са расли тези корени, откъдето идват предците ми, е анадолска, егейскомакедонска и крайднепърска. Самосъзнанието ми е българско, избрала съм да живея в България, макар че съм имала възможност да живея и в Русия, и в Гърция. Още веднъж видя ли отправен намек, че съм туркиня, ще има последствия.
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Нещо те е засегнало. Какво ли?

Сама обясняваш, че трябва всеки да се гордее с произхода си, после заплашваш или се припознаваш като "туркиня"?
А че идваш от териториите анадолски отново сама си го споделила. Мала Азия нали не трябва да разбираме, че е руска територия?

Мала Азия, наричана още Анадол и Анатолия, е полуостров и историко-географска област в Югозападна Азия.

Полуостровът заема приблизително 3/4 от азиатската част на днешна Турция, а като историко-географска област включва цяла Азиатска Турция. Наименованията Анатолия и Анадол най-често се използват за вътрешността на полуострова - Анатолийското (Анадолско) плато в Малоазийската планинска земя.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Мала_Азия

Моите предци като са такива и са живели в Мала Азия няколко века, преди да се преселят в България

Каква си? Китайка?! Хубаво - прабабати е била туркиня ти си полу-туркиня с анадолски произход :lol:

Все още ме е гнус.

Какви последствия точно? Ще се оплачеш на дядо ти анадолец и той ще дойде с ятагана си да ме обезглави, или...?
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Нещо те е засегнало. Какво ли?

Сама обясняваш, че трябва всеки да се гордее с произхода си, после заплашваш или се припознаваш като "туркиня"?
А че идваш от териториите анадолски отново сама си го споделила. Мала Азия нали не трябва да разбираме, че е руска територия?





Каква си? Китайка?! Хубаво - прабабати е била туркиня ти си полу-туркиня с анадолски произход :lol:

Все още ме е гнус.

Какви последствия точно? Ще се оплачеш на дядо ти анадолец и той ще дойде с ятагана си да ме обезглави, или...?

Ти малоумна ли си? Откъде ИДВАМ, след като съм родена в България? Коментирала съм тази част от предците ми, която е дошла от Мала Азия, защото ставаше дума за Мала Азия. Как не те е срам да наричаш "турци" потомците на българи-бежанци, които са преживели невероятни зверства и са загубили всичкото си имущество благодарение на турците, само и само, за да останат българи.
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Сигурно съм малоумна. Темата е защо се обиждаш на етнос?
Не ме е срам, защото това реално не са били българи. Преселвайки, ако са се култивирали може, но е факт че са си анадолци.
Защо асоциираш и свързваш със зверствата турците? Като ясно се написа по-горе, че Турция като държава е доста съвременна. Ако зверствата бяха извършвани от българи, тогава каква щеше да си? Дишай спокойно българко от Анадола, няма как да им се отмъсти на изедниците, а и не е нужно.

Но честно казано си обяснявам злобата в гена ти! То си е кръв, а тя вода не става.
 
Абе и двете сте злета. Да не се карате. Ако се погледнете от страни ще видите.

Иначе си спамете. То и темата е една. Само ще ви помоля да не се включвате в по-адекватни теми. ;)
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Дефинирай "по-сериозни", може и със списък на вече съществуващи теми и нямаш грижи от моя лаптоп ;)

Иначе аз мисля, че дадох мнение по-нагоре съвсем адекватно по темата. Но кадъната реши, че само тя може да използва жокери от други теми, да се заяжда, то и за това аз пък й показах, какво е усещането, когато си вмъква отровните пръскания без връзка. А нека се е преселила в България. Избегнала ужасните рязани мечове :twisted:
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Реално са си били съвсем българи:

http://www.vmro.info/giliev/dsh/index.html

И да, Турция вече е била създадена като държава и съвсем съзнателно е лишила оцелелите бежанци от тяхното имущество и все още въпросът не е решен.

А темата е да се дефинира етническа нападка и обида - не да се дефинира етнос. В този смисъл зле-тата преди да обиждат, да понаучат малко история.
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

3 гърнета със сребърни пари и злато са зарязали баба ми и дядо ми заровени в двора.. Тъжно е, колко хора са прокудени по този начин.
 
От: От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

правя последен опит
прочети отново този пост и наблегни на болднатата дума



може да се предположи, че твоя приятел не се обижда като го наречете "руснак"
когато наречеш някой с определение с който наблягаш на неговата етническа принадлежност само за да му покажеш, че е малцинство (т.е. от другите - малката група, на които гласа не се чува) си е обида.

Ти не наричаш твоя приятел "руснак" с цел да определиш неговата етническа принадлежност, а нещо като прякор.
Руснак може да наричаш и някой който е бил в Русия.
Твоя приятел получава добро отношение от нас (или от теб - нали си му приятел) и няма причина да се обижда дори да го определяш на етническа основа (но конкретния случай не е така). Дали руснаците в Украйна се обиждат когато ги нарекат "кацап"? защо ли? виж каква хубава дума е ( :oops: )

Съвсем друг щеше да е случая ако е дошъл тук да работи и шефа му използва определението "руснак" за да го унижи и да покаже, че не е като другите, плюс това получава по-кофти отношение, изолация и т.н.
Този пример показва, че отношението към него е различно само заради етническата му принадлежност - нормално е да се обиди.

Не би се обидил ако е голям специалист и е поканен да работи в същата тази фирма, получава голяма заплата за да бъде задържан във фирмата, колегите му се държат с него както със всеки друг и получава прякор "руснака". В случая прякора се използва за нещо съвсем различно от това да се определя етническата принадлежност на един човек.
Както казах по-горе - прякор "руснак" може да се сложи на българин работил дълги години в Русия :)
А ако си в чужбина и почнеш работа някъде но докато ти научат името се обръщат към теб с обръщението българин, това етническа обида ли ще е за теб?
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

То това с обидите е малко проблем на обиждащият се.

Навремето един приятел така го обясняваше: Защо не се обиждам някой като ме нарече "педерас"? Защото аз не съм педерас. Аз съм си хетеро и не разбирам думата "педерас", с какво ме обижда, ако е със същото значение като "автомонтьор", "гинеколог" или "космонавт"! Така и на "тъпак" не се обиждам, защото и тъпак не съм.
А още по-интересно е, когато бащата на този същия приятел, нещо много ядосан на приятелите му, веднъж заяви: И да знаеш, че всичките ти приятели са едни долни пЕеераси!- при което приятелят ми му отговори: Ами тези мои приятели са ...уважили повече мацки от теб и едва ли са точно педераси, но за теб може да се осъмня! - Човекът се засегна и защити: Може да не са конвенционални пееераси, но са ДУШЕВНИ пеераси!- Е! нямаше какво да се отговори 8)
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Дефинирай "по-сериозни", може и със списък на вече съществуващи теми и нямаш грижи от моя лаптоп ;)

Иначе аз мисля, че дадох мнение по-нагоре съвсем адекватно по темата. Но кадъната реши, че само тя може да използва жокери от други теми, да се заяжда, то и за това аз пък й показах, какво е усещането, когато си вмъква отровните пръскания без връзка. А нека се е преселила в България. Избегнала ужасните рязани мечове :twisted:
Значи, когато група хора се забавлява - жените в групата се излагат и дават лошо име на пола в сайта, а когато се държиш по най- просташки начин и използваш думи, като ''кадъна'' е престижно ? Ясно ! Спомена в другата тема, че трябва да метеш след насраното - време е да вземеш метлата !
 
От: Някой може ли да дефинира какво е етническа нападка и обида?

Всички плореатерати, обединявайте се:)
 
Статус
Not open for further replies.

Горе