Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

spy

Active Member
Рецепта за електронен магазин по български:

1. Избирате си подходящ електронен магазин, който "хваща окото". А защо да не е SPY.BG
2. Инсталирате си една Джумла с магазинче
3. Тук вече трябва да се напънете и да измислите какво да продавате и как да си структурирате категориите ... ама що да мислите като SPY.BG вече са го измислили. Дори не ви трябва дизайн - и това е измислено.
01..jpg
4. На този етап вече ви трябва описание на самите продукти и снимки - крадете на воля около 600 снимки правени за SPY.BG и им замазвате watermark-a с друг по-наситен и естествено с името на вашия домейн.
02..jpg
5. Ха! Ама тия от 'спай' имали блог. Я да копнем статииките - щом тия от SPY имат блог сигурно е полезно.

Voila - вече сте в бизнеса!


А сега сериозно - не се случва за първи път да ни крадат съдържание. Преди време едни прохождащи бизнесмени бяха откраднали всички снимки от друг наш и-магазин (там случая се реши удовлетворително). Но нагла кражба на 100% от сайта (дизайн, описания на продуктите, снимки, блог) се случва за първи път.

За да защитя интересите на SPY.BG:
1. Писах един мейл на Наглите с искане за незабавно премахване на откраднатото съдържание
2. Определих среща в адвокатската кантора, с която работим (всъщност те вече знаят за проблема и работят по въпроса, така че когато се видим да коментираме конкретни неща)

3,4 и 5 засега няма да са публични в случай, че Наглите са и 'predpriemachi'.

Колеги, очаквам компетентни съвети и конкретни примери. Знам, че вече има прецеденти и дори излезли съдебни решения...
 
Последно редактирано:
С адвоката и при нотариус - разпечатвате сайта им на хартия и да завери разпечатаното. Можеш да изкараш добри пари от това :)
 
Забравих да добавя: след това им пращаш нотариална покана с искане да ти покрият разноските + да ти платят за пропуснати ползи и морални щети. Ако откажат ги съдиш. Но това с нотариуса е задължително, иначе нямаш никакво доказателство. Работата си е сериозна и можеш лесно да ги осъдиш.
 
От: Re: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Вече бях при нотариус днес. Утре ще се видим и с адвокатите.

Най-хубавото в случая е, че домейна е БГ и собственика е ясен !!!
 
тук има една подобна тема, виж за някоя идея.
 
  • Like
Реакции: spy
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Тука дето всички се познаваме тръгнали такива явни кражби да правят. На какво са се надявали просто не мога да разбера. Дано ги осъдиш!
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Стига бе, бате, те само си взимат, не крадат :D
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Стига бе, бате, те само си взимат, не крадат :D

и само да не е от нас , нали ...:)
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Не вярвам да можеш да ги осъдиш за каквото и да е в най добрият случай ще успееш да ги накараш да сменят съдържанието. Точно за какво ще ги съдиш не виждам как ще докажеш че съдържанието е твое - патентовал ли си го авторски права имаш ли. Това не е като да имаш талон на кола на който да пише номер шаси и мотор та да се определи на кой е. Единствено може да ги осъдиш ако са написали името на твоята фирма с което да се опитват да вкарат клиентите в заблуда че това си ти от там на татък всичко останало е бош лаф работа.
Преди време видях един магазин който беше копирал мои снимки и съдържание едно към едно от начало се ядосах и почнах да мисля какво да ги правя обаче след като размислих ги оставих без да ги закачам. Сигурно се чудиш защо : елементарно ако ги бях накарал да променят съдържанието Гугле щеше да им го индексира като уникално, а така го брои за дубликат и не ги издига в СЕРП-а - защо да ги правя зорлем шампиони
 
Re: От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Не вярвам да можеш да ги осъдиш за каквото и да е в най добрият случай ще успееш да ги накараш да сменят съдържанието. Точно за какво ще ги съдиш не виждам как ще докажеш че съдържанието е твое - патентовал ли си го авторски права имаш ли.

В много голяма заблуда си (казвам го от личен опит), особено пък за снимките няма никакъв проблем да се докаже. А авторските права за текст и снимки не са точно както си ги представяш, няма нужда да патентоваш нещо, достатъчно е ти да си автора.
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Първо говори с хората, а чак тогава тръгвай да ги съдиш. Иначе ми се струва пари на вятъра за нотариуси и адвокати...
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Изпратих им вече мейл, но явно не приемат нещата сериозно.

От тук нататък оставям разговорите на адвокатите. Въпроса е принципен и разходите са обосновани - става въпрос да защитим огромния труд, който е положен.

Накратко, ако се налага ще се заведе веднага и дело - още повече, че е с предизвестен край.
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Да, тук и не само тук е така. Но си отстоявай правата. Все пак говорим за бизнес, който е като гледам клониран на 100%.

Имам един приятел на, който му копираха така сайта и след размяна на няколко мейла към собственика на сайта-клонинг, той го премахна. Демек, ако са разбрани, ще се оправят нещата, но ако не са - събене му е майката. Иска се доста смелост да изкупираш тукашен сайт и да си мислиш, че няма да те засекат и поискат сметка. ;) Но пича си знае най-добре. ;)
 
Re: От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Иска се доста смелост да изкупираш тукашен сайт и да си мислиш, че няма да те засекат и поискат сметка. ;)
Не смелост, а ГЛУПОСТ и тъпотия. :)
 
Re: От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Изпратих им вече мейл, но явно не приемат нещата сериозно.

Като получат нотариална покана ще го приемат на сериозно :)
 
От: Re: От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

Като получат нотариална покана ще го приемат на сериозно :)

И адвоката мисли така! Утре преминаваме към реални действия
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

добре де ами ако копираш от сайт който е копирал от друг сайт който пък от друг тогава дефакто кой е потърпевшият ?

ами от вбокса тогава клиповете не са техни
аз като им открадна 1000 000 клипа? кражба ли е :)


помня преди 5-6 години помня ние бяхме копирали от yes bg i journei :) i oniq ni pisaha 4e ne bilo hubawo tak ai da im slojim lnk :)
 
От: Онлайн бизнес по български или "Наглите са навсякъде!"

AMOUN много сложни казуси представяш :)
В случая с клиповете, най-вероятно е Пайнер да пуснат в Министерство на културата една жалба, а там са културисти и глобяват наред...

При мен обаче е 100% ясно, че съм собственик. При това е лесно доказуемо.

P.S. Aко си намериш повече от една вила - дай едната насам, че е време да се планира морето... а ако има и кайтсърф спот - още по-добре
 
Последно редактирано:

Горе