Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

И ще си седят още дълго като гледам ситуацията. И при мен е подобно положението, но да ми казва някой ми казва дай 400лв, а ако стане ще е супер, ако не стане - ми гугъл е виновен.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Ами аз винаги обяснявам къде отиват парите когато си говорим за бюджет, не съм казвал, че си крия линковете и не давам репорти. Имал съм случай ей сега преди 2 месеца един клиент, който преди това месец бил при една от водещите seo фирми, и там какъв ад беше - не му даваха да види линковете ( такива нямаше ) - а обясняваха, че правили линкбилдинг. И такива неща....
Това е повече от нормално, като после се пуска и репорт какво се е случило и какво е вършено като работа. Несериозно е някой да отиде и да продава нещо (SEO пакет), за което:

1. Не може да го обясни какво е.
2. Дава неясни определения.
3. Гарантира резултати, които определено не са по-силите му със заложения от клиента бюджет.
4. Не дава по-добри дефиниции на това, което продава, за да стане ясно и обикновения човек.
5. Не прави (ако е нужно) разбивки на това, което трябва да се случи.
6. Не дава разумен срок за изпълнение.
7. Не е направен одит, преди да се захване оптимизатора.
8. Няма поне общ поглед над нещата в тази ниша.

.......и т.н.

Фирми-измекяри винаги ще има. Какво толкова ще струва на дадена фирма да пусне репорт. Ние, преди много години, като правехме SEO, чрез чужди фирми (беше една канадска), те ни пускаха репорт на свършената работа, не сме се натискали. Много е важно в какво състояние хващате един сайт и какво мислите да правите, за да има действащ план, а не просто ей така - да се прави нещо. ;)
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Това с конкуренцията между SEO и AdWords е интересно. И дава интересни отговори на някои неудобни (за Google) въпроси.

Може да обясни "ефекта на пеперудата" при оптимизацията на сайтове за търсачки - не знаеш предварително какъв ще бъде ефекта от оптимизацията. Ако е прекалено малко - няма да се класираш. Ако е прекалено много - може да изядеш някой филтър.

Най-изгодно за Google е оптимизацията да е по-скъпа и несигурна от AdWords. Това може да се постигне и без качеството на резултатите да спадне много. Например Google може да направи така, че качествените сайтове да излизат на първа страница, но подредени по случаен ред - тоест трафикът между тях да е разпределен равномерно. По този начин никой от сайтовете няма да получава твърде много трафик (ограничава се ROI на SEO). Или даже може да се действа още по-драстично - качествените сайтове да се разпределят на първите две или повече страници от резултатите и да се разбъркват на случаен принцип. Така ROI на SEO (за качествените сайтове) ще се понижи още повече.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Потребителите имат повече доверие на органичните резултати, отколкото на платените. Рекламите винаги изглеждат съмнителни! Докато едва ли средностатистическия човек знае какво е оптимизация за търсачки и че тя е главния "виновник", даден сайт да е на първа страница в чичо Гошо. Дори и аз, когато търся нещо в нета, преглеждам поне в 90% от случаите само органичните резултати, защото колкото и пъти да съм попадала на реклама, все не ми върши работа информацията към която ме препраща рекламата.

Така, че SEO-то си е SEO. :)
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Потребителите имат повече доверие на органичните резултати, отколкото на платените. Рекламите винаги изглеждат съмнителни! Докато едва ли средностатистическия човек знае какво е оптимизация за търсачки и че тя е главния "виновник", даден сайт да е на първа страница в чичо Гошо. Дори и аз, когато търся нещо в нета, преглеждам поне в 90% от случаите само органичните резултати, защото колкото и пъти да съм попадала на реклама, все не ми върши работа информацията към която ме препраща рекламата.

Така, че SEO-то си е SEO. :)
Ти вярваш ли си? Хората в този форум изобщо не са представителна извадка. Обикновените хора си казват "тия сигурно са големи щом са най-горе с реклама в друг цвят" и цъкат
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Ти вярваш ли си? Хората в този форум изобщо не са представителна извадка. Обикновените хора си казват "тия сигурно са големи щом са най-горе с реклама в друг цвят" и цъкат
Прав си. Много често ми се е налагало да обяснявам разликата между "оцветените" и "неоцветените" карета. :)

Естествено, следват предимствата и недостатъците. ;) Но и има такива, които знаят разликата, но не са много. ;)
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Между другото наистина е интересно, защото ако се замислим при перфектна оптимизация можеш да сипърви, но дефакто сси четвърти...
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Ти вярваш ли си? Хората в този форум изобщо не са представителна извадка. Обикновените хора си казват "тия сигурно са големи щом са най-горе с реклама в друг цвят" и цъкат

Да, вярвам си. Имам доста познати, които подминават платените резултати без и те да знаят защо. А лично аз ги подминавам още отпреди да започна да се занимавам със Копирайтинг, оптимизация и т.н. Е, не казвам, че като си платиш за реклама си измамник. Познавам доста хора, които предлагат качествени услуги и съм виждала техни реклами в резултатите. Но все пак нагласата на някои хора (включително и мен) е такава. :)
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Какво пречи да се даде малко повече информация, пък било то и примерна. Например, от тези 400 лева пакет, 100 отиват за еди какво си, 50 за другото, ще направя това и това, ще ти дам такъв и такъв съвет.

Пречи това, че нещата са неясни, докато не се направи анализ на сайта и след това на нишата и конкурентите, с които ще се бори. Всичко е предварителни разговори. Човек, който е работил и работи това ще може да се ориентира по-лесно и да каже ориентировъчна цена без да е погледнал положението на сайта и нишата, но точна цена ще може да се даде едва след като се направи анализ и след като се почне работа. Понякога част от предвидените разходи могат да отпаднат, а други пък да са недостатъчни, положението е динамично, едва ли ще се намери човек, който да ти гарантира твърда сума.

И също така смятам, че трябва да се заплаща това, което споменах - правенето на анализ на сайта, на нишата, на конкуренцията за да може да се представи добре формулирана оферта за работата. Нищо, че няма последваща поръчка - ще си платите за консултация, което си е нормално, понеже насреща ще получите анализ и готов план за работа.

Иначе и аз като fifi имам такива наблюдения и мисля, че хората избягват да кликват на платените реклами. Положението е стигнало до там, че за някой ниши, за нещо конкретно когато търсят хората почват да преглеждат последните резултати на първа страница или директно отварят втората страница. Я си признайте, колко от вас когато са търсили нещо са попадали на добри, качествени резултати, които са сред топ3 или 5? Не се ли е случвало често да намирате нещо наистина полезно, което да е на по-задни позици, обаче е разминат от някой сайт, който е налял пари за оптимизация и си мисли, че като е на първо място и предлага качествено съдържание.
 
Последно редактирано:
Re: От: От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

аз бях тоя дето те пита. но пропускаш да кажеш че цените дето ми ги даде на месечна база бяха над цената на адсенса.
не, че искам да ти омаловажавам труда, но адсенса е конкуренция на сео-то, която е по-качествена. а когато е и по-евтина търговските ти предложения стават меко казано смешни.

Аз нямам сайтове за Русия но съм хърлял по едно око на данните за пазара Yandex държи над 60 процента от сърч маркета а Гугъл с неговите 30 и% като пуснеш реклама в адурдс дори и да си навсякъде за първи резултат ще имаш показване на реклама пред около 30% процента от потенциалната публика... след това си смяташ цтр и виждаш какъв процент от маркета достига дадения сайт
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Намираш се на позиция А в град Х, искаш да стигнеш до точка Б. Виждаш 5 таксита, избираш си това, което ти харесва най-много (според вкуса и имиджа). Отваряш и питаш шофЕрчето - здрасти, браточка, можеш ли да ме закараш до Б, за 15 минути и в рамките на 10-тина лева. Човека ти казва да/не. При да - качваш се возиш се. Стигаш не до точка Б, а до В - слизаш теглиш му 1 майна и не му плащаш/мяташ му някой и друг лев и продължаваш сам/с друго такси. Стигаш до точка Б - даваш парите, за които сте се уговорили +/- % поздравявате се и чао до скив.

Отиваш на фризьор - избираш си го първо по съвети/реклами и т.н. Сядаш на стола, фризират ти перчема и ставаш - харесваш се плащаш. Виждаш, че главата ти е квадратна и става панаира.

При горните 2 примера се плаща след като си получил това, което искаш. До тук не видях нито 1 оптимизатор да заяви, че взема пари, след като си е изпълнил обещанията.

Може би оптимизаторите сами не вярват във възможностите си?
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Намираш се на позиция А в град Х, искаш да стигнеш до точка Б. Виждаш 5 таксита, избираш си това, което ти харесва най-много (според вкуса и имиджа). Отваряш и питаш шофЕрчето - здрасти, браточка, можеш ли да ме закараш до Б, за 15 минути и в рамките на 10-тина лева. Човека ти казва да/не. При да - качваш се возиш се. Стигаш не до точка Б, а до В - слизаш теглиш му 1 майна и не му плащаш/мяташ му някой и друг лев и продължаваш сам/с друго такси. Стигаш до точка Б - даваш парите, за които сте се уговорили +/- % поздравявате се и чао до скив.

Отиваш на фризьор - избираш си го първо по съвети/реклами и т.н. Сядаш на стола, фризират ти перчема и ставаш - харесваш се плащаш. Виждаш, че главата ти е квадратна и става панаира.

При горните 2 примера се плаща след като си получил това, което искаш. До тук не видях нито 1 оптимизатор да заяви, че взема пари, след като си е изпълнил обещанията.

Може би оптимизаторите сами не вярват във възможностите си?

Прав си. Също интересен аспект, за който попитах по рано, а именно - какви за финансовите последици за оптимизатора, ако е дал оферта с резултат, но той не бъде постигнат. Моето впечатление, че от подобни последствия се бяга с причини: Гугъл, разтегливо позициониране, разтегливи периоди от време за постигане на резултат. Имайки предвид динамиката и ъпдейтите, както и минимума от 6 месеца за някакъв резултат...То след 6 месеца я камилата, я камиларя. Гошо ще изпусне някое добиче и ей ти причина.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

При горните 2 примера се плаща след като си получил това, което искаш. До тук не видях нито 1 оптимизатор да заяви, че взема пари, след като си е изпълнил обещанията.
Личи си, че си много назад в тая сфера. Как така ще правиш реклама, ще пускаш линкове, ще плащаш със собствени пари линкове, социал, етк, ще консултираш - с твои пари? Ти направо в световен мащаб се изложи.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

А защо да плащам за нещо (било то линкове, статии и т.н.), като в крайна сметка няма да доведат до никакъв позитивен резултат за мен? За да си взема за отглеждане 1 оптимизатор? Ако човека си знае работата, значи ще е сигурен, че и парите ще си вземе по Х пъти.
Аз съм склонен да платя по-висока цена, като ми се покажат резултатите. Всичко друго е нещо като държавната бюрокрация - "ние работим, но дали ще има резултат не е важно, важното е, че ние работим... работим ли работим и трябва да сте благодарни, че ние работим!...".

Моя поглед над нещата, пък нека се излагам в световен мащаб.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

А защо да плащам за нещо (било то линкове, статии и т.н.), като в крайна сметка няма да доведат до никакъв позитивен резултат за мен? За да си взема за отглеждане 1 оптимизатор? Ако човека си знае работата, значи ще е сигурен, че и парите ще си вземе по Х пъти.
Аз съм склонен да платя по-висока цена, като ми се покажат резултатите. Всичко друго е нещо като държавната бюрокрация - "ние работим, но дали ще има резултат не е важно, важното е, че ние работим... работим ли работим и трябва да сте благодарни, че ние работим!...".

Моя поглед над нещата, пък нека се излагам в световен мащаб.

Както и да е, няма да споря с теб, ти си знаеш твоето. Личи си, че си много далеч от тая сфера.


А защо да плащам за нещо (било то линкове, статии и т.н.), като в крайна сметка няма да доведат до никакъв позитивен резултат за мен?
Интересно.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

fifi твоите познати представителна извадка ли са? При добре настроена AdWords реклама стигам CTR 20%!

http://www.russiansearchtips.com/wp-content/uploads/2011/09/google-ru-ppc-ctr.jpg

Правил съм сравнение за наш клиент, който е на 2ро място в серпа и има AdWords на същата високо конкурентна дума. Рекламата носи 2-3 пъти повече кликове. Правил съм същия експеримент и с други позиции в серпа и винаги е бил в полза на платената рекламата, така че - стига с оптимизаторски филми. Постоянно има оптимизатори, които твърдят, че първя в серпа вземал 50% от трафика - тези хора живеят в един свят по-различен от реалния.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

fifi твоите познати представителна извадка ли са? При добре настроена AdWords реклама стигам CTR 20%!

http://www.russiansearchtips.com/wp-content/uploads/2011/09/google-ru-ppc-ctr.jpg

Правил съм сравнение за наш клиент, който е на 2ро място в серпа и има AdWords на същата високо конкурентна дума. Рекламата носи 2-3 пъти повече кликове. Правил съм същия експеримент и с други позиции в серпа и винаги е бил в полза на платената рекламата, така че - стига с оптимизаторски филми. Постоянно има оптимизатори, които твърдят, че първя в серпа вземал 50% от трафика - тези хора живеят в един свят по-различен от реалния.

Той може да взема, но 1вият в СЕРП-а е 3ти...все пак 1ви е винаги онзи с рекламата, което малко се пропуска да се коментира.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Разликата между Page Rank специалист и Маркетинг специалист е огромна но в България никои не знае това.:!:
Моят опит ме е научил че печелиш само от таргетиран трафик и ако оптимизатора увеличи точния трафик цена няма да има другото са празни приказки които бяха модерни да се коментират по форумите преди 4-5 години.
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

1. Конкретна позиция се 'договаря' единствено с Google. Никой оптимизатор не може да даде 100% гаранция за точно определено място в SERP-а. Желателно е да се ползват ТОП10, ТОП5, ТОП3 и т.н. Ставайки дума за гаранция...
  • Ако си АД и се търгуваш на борсата при първоначалното листване сключваш ли договор с фондовата борса за следващите 12 месеца да си дружеството с най-висока цена на акциите?
  • Като сключваш договор с адвокат да те представлява, той гарантира ли ти винаги отсъждане в твоя полза при всяко дело или плащаш на час да те представлява?
  • Като отиваш на лекар, гарантира ли, че ще те излекува?
  • Рекламния консултант, гарантира ли, че ще ти изстреля марката?
При оптимизацията за търсещи машини положението е същото. Естеството на работата не позволява даването на каквито и да е гаранции. Както Странникът спомена по-горе - хората, които работят от повече време в този бранш ще могат по-лесно да предвитят ТОП10, ТОП5 или ТОП3, както и приблизително време, за което ще се достигнат, но за конкретни позиции и срокове... Да не говорим и за персонализираното търсене. Отделно в Google конкретно, точно и ясно е написано: Пазете се от SEO, които казват, че гарантират класация...

2. Важно да се отбележи, отново от Странникът - едно проучване на нишата, конкуренцията, keyword research и т.н., изграждане на стратегия и план за действие - също би следвало да се заплаща!
  • Дори и да си наемеш персонален треньор във фитнеса - ти му плащаш, за да ти изготви програма, по която да тренираш и ядеш. Дали ще му плащаш, за да ти показва упражненията и да ти помага е отделен въпрос.
  • Отиваш на лекар, плащаш си за преглед. Независимо дали си болен или не. Независимо дали ако си болен, лекарят може да те изклекува.
3. Точно преди да пусна коментара, видях този на zalozi. Сетих се за една случка относно оптимизация на онлайн магазин. Единствената работа на оптимизатора там беше да намери правилните думи, да се сметне ROI-то. Това доста хора го пропускат, че влиза в цената... Ще го обясня така (не съм преглеждал нишата, нямам наблюдения, просто искам да си онагледя примера): клиента иска оптимизация за "подаръци" - натоварена ниша, голяма конкуренция за не чак толкова много търсения. ROI ≈ 0.
Обаче "подаръци за рожден ден"; "подарък за абитуриент" и "забавен подарък" са с минимална конкуренция в SERP и приличен брой търсения. Респективно ROI ≈ 1000%

4. Всеки кадърен оптимизатор предоставя месечен или седмичен доклад. Този доклад включва всички действия, които са били направени по или за сайта, както и промяната в позиционирането. Изисквайте си такъв и всичко е 6+. В момента, в който не сте доволни от позиционирането - прекъсвате работата. Договора е излишен и за двете страни.
НО някой да иска да му изготвя стратегия за оптимизация, да посоча от къде-какво взимам, как го ползвам и т.н. - няма да стане. Месеци наред четене и експериментиране за едни 20 реда, които да гарантират челни позиции - не ме блазни идеята. :wink:

Anyway... Темата е дъфкана толкова много пъти, че вече даже не е интересно да се спори. :rolleyes:

EDIT: Използвани символи: 3112, Общо думи: 572, Blinky и coolice, при средна цена на 100 думи от повечето копирайтъри дължите ми около 6 лева. :D
 
От: Оптимизация на месец за 60 лева???? Само в предприемач.ком....

Ами аз не бих го нарекъл спор, а по-скоро дискусия, защото никой не напада другия. Задават се въпроси и се търси разговор и отговори.
По точка 4 бих коментирал:
1. От кога договора, особено когато става дума за периоди от месеци съвместна работа, ще е излишен? Та точно той регламентира, защо и за какво едната страна плаща и какво другата трябва да свърши за парите си.
2. Не си доволен от оптимизирането - прекъсваш работа?! А за какво съм платил? Този оптимизатор къде точно му е отговорността?

Айде да го направим така: 6 месеца работите по сайта при месечна цена 400лв, преди старта давате след колко време какви резултати се очакват.
За да го онагледя : нов сайт на 6ти месец топ 10, 7ми месец топ 5, 8-9-10-11-12 месец трайно влизане в топ 5 с вероятност за топ 3. На 6ти месец си получавате първото плащане 400лв, 7ми месец ако са постигнати прогнозни резултати - пак плащане и по същата схема си получавате 6х400лв. Няма да подписваме договори кога и при какви условия ви се дължат пари. Това е излишно.
Кой ще се навие? Сигурен съм - никой.
 

Горе