Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Не се шашкайте, лично попитах счетоводител за това и ми отговори че това важи за управителите на фирмите, НЕ за собственика. Вие като имате ООД или ЕООД за какво ви е да сте и УПРАВИТЕЛ на фирмата си?!?! Оставяте си собственик и си плащате както до сега ;)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

В България всичко ще продължи да се качва, но заплатите ще спадат още повече :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

samba, моите уважения, но този път наистина си в грешка. Надявам се счетоводителят ти до м. февруари да се е ориентирал по-добре в обстановката и всички тези терзания да останат в миналото. :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Не се шашкайте, лично попитах счетоводител за това и ми отговори че това важи за управителите на фирмите, НЕ за собственика. Вие като имате ООД или ЕООД за какво ви е да сте и УПРАВИТЕЛ на фирмата си?!?! Оставяте си собственик и си плащате както до сега ;)

Фирма без управител не може. Все някой трябва да е управител. Независимо кой е управителя, трябва да си плаща осигурителния рекет. Обикновено собственикът на малка фирма е и управител (няма отделен човек назначен на тези длъжност). Не може една фирма да има собственик, но да няма управител.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

samba, моите уважения, но този път наистина си в грешка. Надявам се счетоводителят ти до м. февруари да се е ориентирал по-добре в обстановката и всички тези терзания да останат в миналото. :)

Ти прочете ли кодекса за социално осигуряване въобще?
Там си пише управител трябва да се осигурява за всички рискове.. Което автоматично означава да е на ДУК.. или ТД.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Не се шашкайте, лично попитах счетоводител за това и ми отговори че това важи за управителите на фирмите, НЕ за собственика. Вие като имате ООД или ЕООД за какво ви е да сте и УПРАВИТЕЛ на фирмата си?!?! Оставяте си собственик и си плащате както до сега ;)

Ти изкърти :) Е как ще стоиш без управител все едно като си собственик на кола да не ти требва книжка :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

То без управител не може, но аз примерно още като си регистрирам фирмата съм декларирал че извършвам тази дейност(на управител) безвъзмездно. И на мен не ми се вярва да са въвели такава глупост, защото при това положение ще натоварят много стартиращите малки фирми, където всичко се върши примерно от един човек. Но все пак ще трябва да се консултирам със счетоводителката ми.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

В понеделник и аз ще ходя до моя счетоводител таман да му занеса фактурите и да видим той какво ще каже. Според мен колегата още в първия пост създава суматоха без да е разбрал за какво иде реч... (поне така се надявам)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

В понеделник и аз ще ходя до моя счетоводител таман да му занеса фактурите и да видим той какво ще каже. Според мен колегата още в първия пост създава суматоха без да е разбрал за какво иде реч... (поне така се надявам)

Аз говорих с няколко счетоводители и методолог.. едва ли всички си измислят.
Повечето счетоводители не са се запознали с промените за това говорят, че това е смехотворно.
И да.. така ебават майката на всички малки стартиращи фирми!
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

ОК, всеки има право на мнение.
Аз се допитах до още двама счетоводители и методолог (специалист, който тълкува закон и кодекси) намира се на ул.Аксаков ..!
От тук на татък аз съм взел решение за себе си, а ти дали си професионалист ще докажеш на своите клиенти скоро ;)
Поздрави

Че кой пък ти каза, че тези на Аксаков ги интересуват твоите проблеми. Естествено те тълкуват законите (и кодексите) точно както на тях им харесва. Особено когато го правят устно и без документи. Сега да поясня малко и как се четат промените в някой закон - когато се предлага промяна в закон или кодекс, винаги към предложението има и мотиви. Та винаги е добре да се прочетат и мотивите и там точно си пише защо е направена тази промяна и че действително е само техническа корекция и не променя принципа на осигуряване на управляващите съдружници.

Във всеки случай не бързай да изпълняваш това което са ти казали тримата счетоводители и този методолог от Аксаков, че после връщането назад е много трудно.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Повечето счетоводители не са се запознали с промените за това говорят, че това е смехотворно.

Аз съвсем точно съм се запознал с промените и то доста отдавна - малко преди да бъдат публикувани в ДВ. И не казвам, че е смехотворно а казвам, че е несъстоятелно такова твърдение.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Това за което говорите е толкова важно и ако е вярно ще засегне една голяма част от бизнеса, точно поради тази причина и поради това, че освен автора на тази тема никои друг не е казал и дума по въпроса съм по-склонен да повярвам на account-bg.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Аз съвсем точно съм се запознал с промените и то доста отдавна - малко преди да бъдат публикувани в ДВ. И не казвам, че е смехотворно а казвам, че е несъстоятелно такова твърдение.

Към момента е прието в кодекса за социално осигуряване, след разговор с даначен инспектор се разбра, че продължаваме да се осигуряваме по стария начин (до второ нареждане).
За което дължа моето извинение на теб и всички колеги от форума за суматохата :)
Пак повтарям, че това е прието като кодекс и може всеки един момент да се промени или влезне в действие.

Поздрави
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Единствената промяна която има това е че вече има единна сметка на която се плащат осигуровките, само за допълнителното пенсионно е на отделна ... ще се пести мастило за печати нищо друго различно няма ;)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Това добре а чули ли сте нещо по въпроса че щели да обединят всички задължения на купи и ако имаш някакви изостанали стари задължения първо ще погасяват тях а новите ще остават неразплатени - Тоест внасяш си осигуровките но ако не си платил някой данък от преди няколко години вместо за осигуровки парите ти отиват за данъка и тн.

Колкото до колегата горе с примера за автомобила е доста не уместен разбира се че можеш да притежаваш автомобил без да имаш шофьорска книжка - то по тази логика ако имаш три автомобила ще ти искат ли 3 шофьорски книжки. :)

ПП
С Алабамчето сме писали едновременно
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

mantaman, нв само, че сме го чули, ами то вече е направено това. Е в момента малко не им работят програмите на НАП след това обединение на задължения и даже елементарна идея нямат кой какво точно има да дава, ама да се надяваме, че до 1-2 седмици ще ги оправят.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Пак ще повторя, надявайки се критична маса от хора да го осъзнае - според Конституцията осигуровките са право, а не задължение. Принуждаването на хората със закон да плащат осигуровки е противоконституционно.

Проблемът с осигуровките е, че са в левове. А тази валута ще се обезценява. Дали ще е обикновена инфлация (едноцифрен процент годишно) или ще бъде хиперинфлация - не е ясно. Парите, които даваме за "задължителното допълнително" пенсионно осигуряване са в левове и пенсионните фондове всяка година си взимат част от тези пари като разходи по управлението. Доста е съмнително дали инвестирането в акции на БФБ или в хартиени пари е изгодно за бъдещите пенсионери. Има ли някой български пенсионен фонд, който инвестира 100% в злато?
 
Последно редактирано:
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Аман от простотии ... Как да излезеш от сивия сектор в тази скапана държава ... Стой си в него, че излезеш ли - господ да ти е на помощ. Вместо да го поощряват това, те правят точно обратното. Бял бизнес в България ли? Дрънци ....
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Георги Чернев: Огромна секира за управителите и предприемачите
От 01 януари 2013 г над главите на предприемачите в малкия и среден бизнес държавата размаха още една секира. Управителите и собствениците на ЕООД-та и съдружниците в ООД-та благодарение на промяна в Кодекса за социално осигуряване ще плащат близо 200% повече социални осигуровки, защото ще бъдат двойно облагаеми, веднъж като полагащи личен труд във фирмата, и втори път, защото са предприемчиви, защото са поели някаква отговрност за себе си и за работниците те. Дръзнали са да правят бизнес в тази държава наречена България!
 

Горе