Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Web Designer

New Member
Иконописецът Йордан Опиц беше осъден на 5 години затвор от Висшия касационен съд, след като през 2007 г. уби крадец при опит да избяга.
Блокът на Опиц е обиран многократно. Кооперацията е като магнит за взломаджиите, които са се пробвали 40 пъти. До момента нито един от тях не е заловен.

При поредният опит Опиц и други комшии залавят крадци и ги затварят в помещение. Единият от тях прави опит да избяга. Опиц стреля по него, след като вижда, че в ръката си държи някакъв предмет. Оказва се, че това е отвертка.

По-късно крадецът умира. Художникът смята, че смъртта не е настъпила в следствие на неговия изстрел. Най-късно другата седмица Опиц трябва да влезе в затвора.

"Да отнемеш човешки живот е най-тежкото нещо в целия свят. Най-лошото е, че ми приписаха това," каза иконописецът. "Повярвайте ми - не лъжа, не крия."

По думите на художника това, което става в нашата страна не е просто престъпност, а масово явление.

Пистолетът, с който Опиц стреля по крадеца, бил газов. "Ако исках да го убия - в чекмеджето имам три ловни карабини...," казва той.

Убитият Мариан Янчев, на 27 години при инцидента, е бил наркозависим. Задържан е 92 пъти от МВР, обществено порицан и с две условни присъди.

"Отваряйте вратите хора... да взимат каквото искат, а ако забравят нещо, настигнете ги да им го върнете!" Това посъветва Опиц българите, изправили се пред крадец. Освен, че ще лежи в затвора, художникът трябва да плати по 80 хил. лева кръвнина на всеки от родителите на взломаджията и разходите по делото с лихвите.

Опиц не мисли да подава молба за помилване. Не смята, че ще изкара и два месеца в затвора.

"Пет години и половина не съм излизал от ателието. Животът ми свърши...," каза иконописецът, който не мисли и да бяга. "Не мога да оставя тази страна. Предпочитам да затворя очи, но да си остана в България."

Линк
news.plovdiv24.bg/379928.html

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Един ден гледах bTV Репортерите епизодът "Моят дом, моята крепост?" и там се говореше, че ако някой ограбва твоят дом, ти нямаш право да го убиеш по закон.

Ето и линк
vbox.bg/bTV-REPORTERITE:-MOYaT-DOM,-MOYaTA-KREPOST-v-65114
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Нищо нямаш право да правиш, звьниш на 112. И чакаш. Ако междувременно не са ти гепили телефона.
А онази папира Конституцията на РБ - в правния свят я имат само за тоалетна хартя - имала "общ и препоръчителен характер". НК е законът.
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Пълна тъпотия...

Аз мисля, че трябва да е точно, както е в САЩ. Не може някой просто така да влиза у дома ти, а ти да не може да правиш нищо...
 
Да, и аз я гледах тази тъпотия в интернет. Сега и тук е актуална тема.

Кретенската ни държава е виновна за това. Все би постъпил така, защото явно за полиция се чува само след грабеж или убийство. Но това е. Като ни гледам министъра на вътрешните работи, не съм оптимист за тази структура. ;)
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Свобода за Опиц! Какво прави тая отрепка на свобода, над 90 пъти задържан!? За това ли плащаме данъци като попове?!
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Няма ли някаква подписка? Гражданско движение някакво да защитим човека? Протест някакъв? ... Писнало ми е само по интернет да се оплакваме, а на другия ден все едно нищо не е станало. Време е да се действа!
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Абе, какви адвокати са му пратили на осъдения? При неговия случай дори и при нашите закони е свръх малко вероятно да бъде осъден и особено на толкова много.
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Онзи Марковски, който прилича на буренце, е адвокат на родителите на наркомана.
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Ненормална държава, ненормални закони ...
Тежко на потърпевшите!
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

не пише Опиц от какво смята, че е умрял крадеца..

Свобода за Опиц! Какво прави тая отрепка на свобода, над 90 пъти задържан!? За това ли плащаме данъци като попове?!

от къде пари за Марковски?
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Марковски знае идиотските недомислици в законите. И ги използва. Не е магьосник, нито бута пари. Само чете здраво и е изключително гнусен. Джаба. Знае го и го ползва добре тоя образ :).
 
Re: От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Онзи Марковски, който прилича на буренце, е адвокат на родителите на наркомана.
Еее, това е от доста голямо значение тук. Връзкарите винаги са с предимство, вижте ги БГ фирмите. ;) Няма да се учудя и ако тук е така. Шибани изроди.
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Абсолютно същата история, както когато ми разбиха и обраха автомобила. Оказва се че кражбите, взлома и всичко подобно се защитава от закона. Обмислям промяна на професията и дейността си...
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Ясно, ако убия крадеца съм виновен, ами ако успея да го заловя и го закарам в полицията, какво ще се случи?:?
Ще го пуснат след 24 часа, защото не е извършил престъпление??? Реално - нищо не е откраднал!?
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Ще те съдят за отвличане и/или неправомерно задържане.

Ясно, ако убия крадеца съм виновен, ами ако успея да го заловя и го закарам в полицията, какво ще се случи?:?
Ще го пуснат след 24 часа, защото не е извършил престъпление??? Реално - нищо не е откраднал!?
 
Re: От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Абсолютно същата история, както когато ми разбиха и обраха автомобила. Оказва се че кражбите, взлома и всичко подобно се защитава от закона. Обмислям промяна на професията и дейността си...
Подобен случай с двама полицаи - след като ограбили един, те дошли и му казали, че нищо не било това. Ако бил видял на техен приятел как са му изнесли апартамента. Това се казва морална подкрепа и професионално отношение. Личи си, че са "избраните" за тази професия. :)

Както казваше Дюли от Маукъм - Нищо не очаквам и пак съм разочарован. :)
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Ще те съдят за отвличане и/или неправомерно задържане.

Аз не съм го отвлякъл, водя го в полицията все пак.
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Ясно, ако убия крадеца съм виновен, ами ако успея да го заловя и го закарам в полицията, какво ще се случи?:?

Ще им помогнеш да отчетат дейност. И без това в момента стачкуват за по-големи заплати и възможност за работа в извънработно време. :)
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

А сещате ли се как ще го "посрещнат" човека в затвора...влиза някой, който е убил крадец, влиза в затвора, където повечето прибиваващи там са крадци... :(
Просто ненормална работа!
 
От: Осъден на 5 години, защото е убил човек, който не е спрял да го обира

Чел ли си дефиницията за отвличане? То и аз не съм те отвлякъл, водя те в едно мое мазе. :D
Съвсем сериозно, не става така, ще си навлечеш проблеми.

Аз не съм го отвлякъл, водя го в полицията все пак.
 

Горе