Открийте грешката

I71

Member
image0491x.jpg

Защо все по-често ми се налага да се замислям дали не са променени правилата за изписване на думите в българския език?!
Може ли в телевизионни предавания да се пише с правописни грешки? Видно е, че може. Но редно ли е?
Не е ли най-важно да се научим да пишем правилно на родния си език преди да научим всичко друго в родното училище?
Не се чувствайте задължени да ми отговорите, моля. Но аз искрено се възмущавам на подобни неграмотници!
 
От: Открийте грешката

Поне не е билярд:)
 
От: Открийте грешката

Грешат навсякъде, виждал съм грешки в субтитрите на филмите по ТВ, във вестници, в големите новинарски сайтове и т.н. Навсякъде е пълно с неграмотници.
 
От: Открийте грешката

Грешат навсякъде, виждал съм грешки в субтитрите на филмите по ТВ, във вестници, в големите новинарски сайтове и т.н. Навсякъде е пълно с неграмотници.

E чак неграмотници, в сайтовете много често се греши и от бързане. Да, понякога от незнание. Мен много ме радва някакво леко възвръщане на уважението към правилното писане. Макар и знам ли, то много зависи до човек. Аз от 3 години си блъскам главата с опитите да "презентирам" колко важен е правописа и уважението към езика чрез кампанията "Бъди грамотен". Честно казано в един момент взе да ми омръзва заради тоталната липса на интерес, но все още я побутваме :)
 
От: Открийте грешката

От милиони зрители, едва няколко са го забелязали 100%! Така, че на хората просто не им пука...
 
От: Открийте грешката

Редно е да се учим много ясно преди всичко на правопис в българското училище, но и на правоговор същевременно. Едно на ръка е изпускането на пунктуационни грешки, дори и в горните мнения, макар и старанието да бъдат написани правилно. Но недопустимо е според мен да има пропуски в тв предавания и медии, които се следят от всички (не само в БГ), където т.н. редактори взимат заплата за този труд (наети с валидна диплома, надявам се). В интернет и по форуми се допускат редица грешки, но най-големите са смисловите - как да зададеш въпроса си така, че след него да няма още 5 въпроса от рода "Ти какво попита?". Нормално е изпускането на важни препинателни знаци и букви дори (на мен лично клавиатурата ми е 9-та по ред и ще я чупя в коляното за пореден път). Един се напил, друг не е осъзнал все още какво иска да каже.. Хора всякакви и няма какво да им се сърдим. Човека до нас (този, с който живеем) най-добре ни оценява и разбира дали сме един дол дренки, какво можем и следва да очакваме от живота, към какво да се стремим и дали имаме идеали, това ли е нашата среда и толкова можем или мечтите не са толкова големи.. Хайде, наздраве! А останалото е въпрос на самооценка и личен духовен размисъл :)
 
От: От: Открийте грешката

...Нормално е изпускането на важни препинателни знаци и букви дори...

На това ли Ви учат в училище: Нормално било да се изпускат букви и препинателни знаци?!
 
От: Открийте грешката

Има си грешки допуснати от бързане или моментно човешко разсейване, които са така наречените печатни грешки. Такива са изпуснати или сбъркани букви. Не са допустими грешки пунктуационните или повтаряемо невярно изписване на думите (единична грешка би могла да бъде счетена за печатна, т.е. допуснато поради техническа или дребна човешка грешка). В къс текст или професионален (т.е. не някой просто си написал нещо) е недопустимо да има правописни грешки. Не е допустимо в уважаващи се медии да допускат толкова правописни грешки. Нали си имат редактори, коректори и какви ли не още длъжности?
 
От: От: Открийте грешката

Има си грешки допуснати от бързане или моментно човешко разсейване, които са така наречените печатни грешки. Такива са изпуснати или сбъркани букви. Не са допустими грешки пунктуационните или повтаряемо невярно изписване на думите (единична грешка би могла да бъде счетена за печатна, т.е. допуснато поради техническа или дребна човешка грешка). В къс текст или професионален (т.е. не някой просто си написал нещо) е недопустимо да има правописни грешки. Не е допустимо в уважаващи се медии да допускат толкова правописни грешки. Нали си имат редактори, коректори и какви ли не още длъжности?

Точно така!
 
От: Открийте грешката

Ако говорим за медии специално, професия коректор няма от 89-та. Редактори, които да проверяват текстовете за грешки също почти няма, освен в някои от вестниците и то не за всички материали, които се публикуват. За всичко се разчита на авторите, а те колкото и да са добри няма как да пишат с 0% грешки. Просто е задължително преди публикуването на някакъв медиен текст той да се прочете и поправи от поне един човек, който е различен от автора, а това за съжаление почти никъде не се прави. Авторът и сто пъти да си прочете текста, пак може да пропусне някоя грешка. Това вече е въпрос на устройство на мозъка. Нищо не може да се направи. Просто сам човек да вади безгрешни материали е невъзможно.

В тая връзка, ето пресен пример от "24 часа":


Погледнете заглавията на двете най-нови публикации. Трагедия.
"Ангентите" и "Стойчков".
 
От: Открийте грешката

Погледнете заглавията на двете най-нови публикации. Трагедия.
"Ангентите" и "Стойчков".

"Ангентите" е печатна грешка. "Стойчков" не е.
 
От: От: Открийте грешката

На това ли Ви учат в училище: Нормално било да се изпускат букви и препинателни знаци?!
Мисля, че съм пояснил какво имах предвид в същото изречение и в скоби преди да го завърша с точка.
 
От: Открийте грешката

Ако говорим за медии специално, професия коректор няма от 89-та. Редактори, които да проверяват текстовете за грешки също почти няма, освен в някои от вестниците и то не за всички материали, които се публикуват. За всичко се разчита на авторите, а те колкото и да са добри няма как да пишат с 0% грешки. Просто е задължително преди публикуването на някакъв медиен текст той да се прочете и поправи от поне един човек, който е различен от автора, а това за съжаление почти никъде не се прави. Авторът и сто пъти да си прочете текста, пак може да пропусне някоя грешка. Това вече е въпрос на устройство на мозъка. Нищо не може да се направи. Просто сам човек да вади безгрешни материали е невъзможно.

В тая връзка, ето пресен пример от "24 часа":


Погледнете заглавията на двете най-нови публикации. Трагедия.
"Ангентите" и "Стойчков".

Не си съвсем прав за коректорите. Съществуват си, поне в по-гоелмите и уважаващи се печатни медии. Виж при електронните - там е през просото. Ама то там и потребителите са всеядни....
 
По този повод един много готин случай. Гледаме с един приятел мач на предното световно. В един момент, коментаторът казва "зрителя" вместо "зрители". Тогава ей така за ташака решаваме да влезем в сайта на БНТ и в чата да ги информираме за грешката. Там намерихме една приятна изненада - няколко човека бяха писали за това преди нас, а впоследствие на това, коментаторът публично се извини, каза къде е грешката и обясни защо трябва да се казва и изписва "зрители".

Това ми вдъхна лъч надежда. Все още има хора, които пишат грамотно и за които това е от значение.
 
От: Открийте грешката

е той може да се е обърал персонално към единствения зрител :) Като теелвизията на Албания едно време дето започавала емисията си новини така: Добър вечер Енвер Ходжа. Щото е единствения с телевизор в Албания :)
 
Re: От: Открийте грешката

е той може да се е обърал персонално към единствения зрител :) Като теелвизията на Албания едно време дето започавала емисията си новини така: Добър вечер Енвер Ходжа. Щото е единствения с телевизор в Албания :)

Не, каза нещо от типа на: "В момента мачът се наблюдавам от xxxxxx зрителя."
 
От: Открийте грешката

Ако говорим за медии специално, професия коректор няма от 89-та. Редактори, които да проверяват текстовете за грешки също почти няма, освен в някои от вестниците и то не за всички материали, които се публикуват. За всичко се разчита на авторите, а те колкото и да са добри няма как да пишат с 0% грешки. Просто е задължително преди публикуването на някакъв медиен текст той да се прочете и поправи от поне един човек, който е различен от автора, а това за съжаление почти никъде не се прави. Авторът и сто пъти да си прочете текста, пак може да пропусне някоя грешка. Това вече е въпрос на устройство на мозъка. Нищо не може да се направи. Просто сам човек да вади безгрешни материали е невъзможно.

В тая връзка, ето пресен пример от "24 часа":


Погледнете заглавията на двете най-нови публикации. Трагедия.
"Ангентите" и "Стойчков".


за първата грешка - четох няколко пъти до като я намеря... :mrgreen: даже не мога да я нарека правописна...
не мисля, че е фатална

за втората - в речника има ли правила за имена ? ако няма, пак не мисля, че е фатална :)
 
От: Открийте грешката

И двете грешки не са фатални, в смисъл, никой няма да умре заради тях, обаче са на челно място в сайта на вестник, който има претенции да е номер едно в България. Ако това са водещите ни медии, тогава какви изисквания можем да имаме към по-малките?
 
От: Открийте грешката

Ако това са водещите ни медии, тогава какви изисквания можем да имаме към по-малките?
Каквито са изискванията към сайтове тип One man army:)
 

Горе