Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Кои създатели са ощетени? В Читанка няма произведение на жив български автор, което да не е качено с изричното му съгласие. Когато ще качват нещо на българин го издирват и го питат. Ако откаже нищо не се качва.

Тест е прав тука и е време защитниците да преосмислят тезите си щотото звучат смешно.. още повече, че нови книги не се качват в четанка.
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Кои създатели са ощетени? В Читанка няма произведение на жив български автор, което да не е качено с изричното му съгласие. Когато ще качват нещо на българин го издирват и го питат. Ако откаже нищо не се качва.

Айде, сега от толкова много качени произведения няма нито едно с нарушени авторски права?!?
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

В Читанка гледат много сериозно на авторските права. Преди да се качи нещо там минава през много голямо сито и проверки.
 
Еми гледаме бате като такива, защото пък все ще се намери някой тарикат, който ще се опита да ти пробута нещо, което от доста време се предлага безплатно, а реално той му сложил една корица и реклама и ти ги дава за някакви пари, което също не е правилно и коректно. Аз лично не ползвам, купувам си книги и чета безплатни такива, които дори не са на български.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

@Test щом толкова сериозно гледат за авторски права защо има толкова много качени книги от поредици за които е ясно, коя българска фирма им държи правата за разпространение?
Пример: Автора е чужденец, жив е и продължава да пише... а читанка продължават да сканират :).
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Произведенията на чужди автори се качват само преведени на български език, а преводите имат собствени авторски права, отделно от оригинала. Доколкото знам ако някой преводач има нещо против преводът му да е в Читанка го свалят. Българските издателства купуват само права за продажба на хартиен носител. За продажба на книги в цифров вид се сключват отделни договори и обикновено нашенските издатели рядко имат такива. Разбира се, Читанка нищо не продава, за тях това не важи.
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Произведенията на чужди автори се качват само преведени на български език, а преводите имат собствени авторски права, отделно от оригинала. Доколкото знам ако някой преводач има нещо против преводът му да е в Читанка го свалят. Българските издателства купуват само права за продажба на хартиен носител. За продажба на книги в цифров вид се сключват отделни договори и обикновено нашенските издатели рядко имат такива. Разбира се, Читанка нищо не продава, за тях това не важи.

A не е ли правилно преди да се качи да попитат?
Баси циганската схема - ако мине.
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

@Test щом толкова сериозно гледат за авторски права защо има толкова много качени книги от поредици за които е ясно, коя българска фирма им държи правата за разпространение?
Пример: Автора е чужденец, жив е и продължава да пише... а читанка продължават да сканират :).

Странно, но не съм засичал в Читанка нови книги намиращи се в момента на пазара. Заглавията сканирани там са с изминали 3-5 години от последния им тираж.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

@Test и според теб е правилно първо взимаме, защото всичко е наше, а после питаме на кой е?

Стига вече с това ама те не продават. Кражбата на чужд труд си е кражба.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

И през цялото време никой неми отговори от защитниците на правата.

Аз ако дам книга купена от мен на сина ми да я чете или събера негови приятели и им пусна ДВД с купено детско филмче престъпник ли съм и колко точно авторски права нарушавам?

Пределно ясно ви е, че Читанка е същото нещо и не мога да разбера защо се правите на луди
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

@Test и според теб е правилно първо взимаме, защото всичко е наше, а после питаме на кой е?

Стига вече с това ама те не продават. Кражбата на чужд труд си е кражба.

Кое точно е кражба не разбрах? Купувам от теб даден скрипт да речем и ако ти не си направил така, че да го ползвам само аз за даден сайт или дадена машина какъв е проблема да го дам на 1-2-3-4-5-6 човека. Да забраняваш дадена книга да бъде четена от десетки или стотици хора е все едно малко по-малко всеки ден да се приближаваме до сюжета на 451° по Фаренхайт

Споделянето не е кражба
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Какво намираме в нета при търсене да закупим все пак дадената книга 451° по Фаренхайт:

Внимание!
Продуктът е спрян от продажба и не се очакват нови наличности в близко бъдеще.

И какво правим отиваме в Читанка и си четем на воля

и още

„451 градуса по Фаренхайт” на Рей Бредбъри е абсолютно задължителна книга за всеки човек, който обича книгите. Ако искате да я прочетете, можете да посетите Библиотеката на Христо Блажев, който съвсем безвъзмездно предоставя личните си книги за четене на желаещите ги. „451 градуса по Фаренхайт” е включен в томчето (томче, томче, колко да е томче с тия 700стр) „Избрано” на Бредбъри.


Предлагам да пуснем една остра и критична тема срещу Христо Блажев, да го наклепаме на някоя институция или да го пребием с камъни за дето дава книги безвъзмездно...
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

@Test и според теб е правилно първо взимаме, защото всичко е наше, а после питаме на кой е?

Стига вече с това ама те не продават. Кражбата на чужд труд си е кражба.
Става въпрос за библиотека. Те работят по начина, по който работи Читанка. Има и закон по въпроса. Не виждам какво има да се философства повече.
 
  • Like
Реакции: 3des
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

можете да посетите Библиотеката на Христо Блажев, който съвсем безвъзмездно предоставя личните си книги за четене на желаещите ги.

къде се намира?
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Ама какво значение има, че са минали години от последния тираж и видиш ли, някои не можел да си намери дадена книга. Ако иска може - има платформи за търговия с книги и музика втора употреба има и други начини. Само че там се плаща нали?

Аз съм плащал за музикален CD и 50 евро, защото албума е изчерпан и се намира трудно. Ако ценя нещо, аз ще дам пари, а няма да гледам да мина през просото.
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Ама какво значение има, че са минали години от последния тираж и видиш ли, някои не можел да си намери дадена книга. Ако иска може - има платформи за търговия с книги и музика втора употреба има и други начини. Само че там се плаща нали?

Аз съм плащал за музикален CD и 50 евро, защото албума е изчерпан и се намира трудно. Ако ценя нещо, аз ще дам пари, а няма да гледам да мина през просото.


Значи продаването на книга втора ръка с цел печалба не проблем за правата, но отдаването безплатно е :D:lol: евала
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Издателската мафия иска да криминализира търговията с книги втора употреба. Според мафията трябва един екземпляр от книгата да се чете само от едно лице.

Също така мафията иска библиотеките да си плащат когато някой читател чете книгата. 10 читателя - 10 плащания. 100 читателя - 100 плащания. 1000 читателя - нова луксозна кола за шефа на мафията.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Издателската мафия иска да криминализира търговията с книги втора употреба. Според мафията трябва един екземпляр от книгата да се чете само от едно лице.

Също така мафията иска библиотеките да си плащат когато някой читател чете книгата. 10 читателя - 10 плащания. 100 читателя - 100 плащания. 1000 читателя - нова луксозна кола за шефа на мафията.

Дай официален източник!
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Ай стига с тези авторски права, бе! 70 години авторско право?!
Ми да арестуваме и Националната Библиотека - там може да се сканира!
Доколкото следя нещата в Читанка, не се качва нищо преведено, докато не минат три години. Напълно достатъчно да се продаде тиража. Основната част от тиража се продава първата година.
Що не гонят сайтовете, дето крадат чужди статии?

Пари за библиотеки няма. Но има пари за по един полицай на глава от населението и за 800 000 чиновници.
Като гледам дечурлигата - как не пускат смартфоните, за да четат книги, трябва да ги има в електронен формат. Де ги тези книги, та да си ги купиш?

Ако не си си взел парите за интелектуалния труд за 3-5 години, бем те в итлектуалеца!
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

На времето оня скункс Тошо Тошев, докато ръководеше в. Труд, принуди сайта на слепите http://bezmonitor.com/ да свалят произведения на български класици. Скандала беше потулен именно от издателската мафия, която поиска правата над българските класици, като Елин Пелин и Иван Вазов. Тошо Тошев беше доста груб в изказванията по темата, като обиждаше хората със зрителни проблеми. Особено брутално беше твърдението, че за приказките на Ангел Каралийчев трябва да се плаща право за публикуване???!!! Беше типично по български - отвратително! А вестник Труд се използваше като оръжие на мафията, каквото все още е.
Можете да проследите част от тогавашните събития в един закрит блог:
https://web.archive.org/web/20090322234607/http://protest.bloghub.org/?

Няма да се учудя, ако историята се повтори, но бъде зверски наказан друг сайт, а потребителите привиквани в полицията, за да дават обяснения, защо публикуват Елин Пелин безплатно. Все пак сме в ултра-малоумната държава, където Тошо Тошев и Пеевски са върха на копието на издателската мафия.
Izdat_Toshev_Blus_Peevski-1.jpg

Екзалта на прасетата!
 

Горе