Паметника на Съветската Армия!

Ами нали затуй ни обявяват война? Да влязат и да манат тия къде се подгъзват на Германия, щото въпреки, че сме обявили неутралитет (което е супер смешно) и сме изгонили швабите.. сме продължили да им помагаме. Иначе реално участват ли в преврата, как си го фантазираш?
Само дето "подгъзниците" вече не са на власт, а е съставено правителство от опозицията. Интересното е, че е ОФ е инициатор за съставянето на това правителство но после след директива на Г. Димитров се оттегля, сигурно щото ни са знаели ко ше стане, като дойдат освабадителите и че ще вземат цялата власт, а с опозицията ще имат свободата да се разправят, требвало е да продължат да пратизанстват, да мое после да има разправа.Та маането на подгъзниците така ли си го фантазираш?

Добре, че беше наскоро пуснатото видео, че да се периш... даже тайни скрийнове ми праща.. мамин златен. Кви обезщетения и разкити престъпления, задържани капитани и войници по време на комунизма и то срещу червената армия?... Даже и обезщетения изплащали.. тва е невъзможно. Не беше ли.. оплачеш ли се от комунист - бой с пръчки и лагер в Сибир?

Иначе във видеото... пак някой ни налива с фуния.. избрани моменти.
Филма съм го гледал и съм запознат с тея неща отдавна, това някак трябва да промени фактите в него ли? Иронията не променя фактите, че Съветската армия е убивала, изнасилвала и грабила, щом се налага и вожда Димитров да се жалва в Москва, можем да си представим мащабите.

До документите може да стигне всеки, със свободен достъп са ама до ся не съм видял некой повелител на истината, да ни обясни наливането с фунията, кое точно е лъжа там или преекспонирано.

В конфликт е, ако не е коментирано между страните и нямат съгласие, както е по договор.

Забрай да отговориш пак за закона и как правителството дето е свалено от комунистите се е качило на власт.
Коя точка от договора е нарушена, като монумента остава и се запазва, просто се мести на друго място? Не виждам някъде да се говори за местене, а само за запазване.

Забрай да отговориш пак за закона и как правителството дето е свалено от комунистите се е качило на власт.
Тук пак некав въпрос, който не е свързан с реалността. Правителството дето е свалено от команистите го имаш в първия абзац, то идва на власт след оставка на старото и с първоначална подкрепа на ОФ.
 
Последно редактирано:
ти лично ли ги чу тея думи от Левски, Ботев и Раковски?
Ти лично ли видя, че СССР на освободи от фашизма/нацизма и въобще съществуваха ли тия неща щом не сме ги видели лично? А Хитлер съществувал ли е въобще, аз не съм го видял лично ни моа съм сигурен. :hankey:
 
  • Haha
Реакции: Vbb
На 8 август 1877 г., генерал-майор Столетов изпраща тревожна телеграма до генерал-лейтенат Радецки която гласи:
„ Донасям безпогрешно, че целият корпус на Сюлейман паша, който виждаме като на длан, се развръща срещу нас на осем версти от Шипка. Силите на неприятеля са грамадни. Говоря това без преувеличение, ще се защитаваме до крайност, но подкрепления са крайно необходими."
Едва 7500 руски воини и български опълченци с 27 оръдия срещу 27 000 души турски воиници с 48 оръдия. Руските воини и българското опълчение донасят така жадуваната свобода на българите след 500 години османско иго.
След боевете при Стара Загора, Централната османска армия с командир Сюлейман паша се насочва на север за преминаване на Стара планина. Целта е да се пробие блокадата при гр. Плевен и да се съедини с частите при Западната армия и Източнодунавската армия в четириъгълника Русе – Шумен – Варна – Силистра.
Успее ли да премине Стара планина Централната османска армия ще постави в критично положение Руската армия и крайния изход от войната остава с неизвестен край.
На 7 август е открито съсредоточаването на Централната османска армия при гр. Казанлък. На 8 август генерал-майор Столетов изпраща телеграма до генерал-лейтенат Радецки която гласи:
„ Донасям безпогрешно, че целият корпус на Сюлейман паша, който виждаме като на длан, се развръща срещу нас на осем версти от Шипка. Силите на неприятеля са грамадни. Говоря това без преувеличение, ще се защитаваме до крайност, но подкрепления са крайно необходими."
На помощ с ускорен марш са насочени подкрепления. За тяхното пристигане са необходими три дни. На 9 август започва героичната борба на Шипка.
През нощта на 8 срещу 9 август частите от колоната на Реджеб паша се предвижват към вр. Малък Бедек и около 7:00 часа отхвърлят руските постове, изграждат позиция и разполагат батарея. Към 8:00 часа атакуват руските позиции на вр. Свети Никола. Нападението е отблъснато от пехотата и Стоманената батарея.
Генерал-майор Столетов преценява действията като начало на главния удар и подкрепя силите на полковник Толстой с целия пехотен резерв на Шипченския отряд (три роти орловци и осем опълченски роти). Около 9:00 часа колоната на Шакир паша атакува Орлово гнездо. Нарушава заповедта да води само демонстративен огън и предприема фронтална атака срещу първата руска позиция (главна) в района на Малката батарея. Атаката е отбита, но османски подразделения се окопават на 150-200 метра от позицията и водят интензивна стрелба. Създадената обстановка дава основание Полевия щаб на Руската армия да разпрати съобщение до всички части:
„ Шипка е силно атакувана от армията на Сюлейман паша. Атаката започна сутринта. Боят е в разгара си. Атаката се води по фронта, като се обхождат и двата фланга. Положението е критическо. “
Настоява се пред частите на VIII-и Армейски корпус изпратени като подкрепление, да се движат максимално ускорено. Около 13:00 часа колоната на Реджеп паша предприема четвъртата си атака срещу Стоманената батарея, а от фланга атакува за пети път колоната на Шакир паша. В разгара на боя пристига с ускорен марш подкрепление, XXXV-и Брянски Пехотен полк (командир, полковник Александър Липински), който поема отбраната на западната и северната позиция. Отбити са още три турски атаки, като защитниците поради липса на патрони използват камъни, дървета и дори трупове на загиналите.
По този повод генерал-лейтенант Радецки заявявя на военния кореспондент на френския вестник „L'Estafette“, А. М. Млоховски дьо Белина:
„ Пишете главно за храбрите ми полкове и доблестното Българско опълчение, които нямайки боеприпаси, отблъскваха турските атаки с камъни. “
Около 18:00 часа защитниците на прохода са устояли и атаките са прекратени. Османските сили са заели изгодни позиции за атака на връх Малък Бедек, връх Демиртепе и връх Демиевец.
На следващият ден 10 август, Сюлейман паша отменя заповедта за нова атака. Организира подробно разузнаване и изработва план за действие на следващия ден. Османските сили инженерно подготвят заетите изходни позиции. Монтират нови артилерийски батареи на първата площадка под Орлово гнездо. Батареята на връх Малък Бедек е разширена до 8 оръдия. Частите на защитниците от Шипченския отряд се прегрупират и окопават. През целия ден с прекъсвания се води артилерийска престрелка. Затишието дава възможност да се спечели време за похода на руските подкрепления към Шипченския проход.
Турските атаки на 11 август започват около 4:00 часа, като направленията на ударите са променени. Расим паша атакува в две колони връх Узункуш и връх Кючюк Йешилтепе. Колоната на Салих паша атакува връх Свети Никола, а общия резерв връх Акри Джебел. Вейсел паша около 9:00 часа изненадващо атакува източната позиция. Към обяд всички атаки са отбити. Обстановка става критична към 16:00 часа когато османските сили превземат връх Кючук Йешилтепе, а връх Узункуш е силно атакуван. Две роти български опълченци отбиват атаката. Отстъпването на връх Кючук Йешилтепе се схваща от отделни командири като разрешено отстъпление.
Катастрофата е предотвратена от решителната намеса на средния команден състав: полковник Липински с 20 войника спира отстъплението в района на кръглата батарея, полковник Де-Прерадович задържа състава на кръглата батарея, майор Чиляев връща опълченците на източните позиции, щабс-капитан Поликарпов задържа прислугата на централната батарея, а доктор Константин Везенков (старши лекар на Българското опълчение) организира конраатака със силите на ранените, които могат да се движат.
Към 17:30 часа на връх Шипка пристига първото подкрепление, ротата на поручик Буфало, по двама войника на артилерийски коне от XVI-и Стрелкови батальон на IV-а Стрелкова бригада (желязната, командир, генерал-майор Адам Цвецински). До 18:00 часа батальонът се съсредоточава, атакува, увлича подразделения от XXXVI- Орловски и XXXV- Брянски Пехотен полк и превзема вр. Кючук Йешилтепе. Пристига и II-а Стрелкова бригада от XIV-а Пехотна дивизия (командир генерал-майор Михаил Драгомиров). Позициите са стабилизирани и към 22:00 часа решителния бой затихва по цялата линия.
Сюлейман паша в донесение до Главната квартира заключава:
„ Никога не се е виждало такова жестоко и кърваво сражение. “
Оценявайки бойните качества, проявени на 11 август от Българското опълчение, неговият командир генерал-майор Николай Столетов в телеграма до Началника на Полевия щаб генерал-лейтенант Артур Непокойчицки заявява:
„ Що се отнася до българите, то не ще се уплашат дори ако ги изразходваме до последния човек. “
След няколко дни настоява:
„ Да се наградят, както е установено за частите от войските на нашата армия. “
Сутринта на 12 август командването на Шипченския отряд, усилен с нови подкрепления до 14 820 войници, е поето от генерал-лейтенант Фьодор Радецки (командир на Южния отряд).
Възнамерява да подобри позициите с действия срещу командните височини заети от османските сили. На Сюлейман паша не е известна промяната на руските сили и подновява атаките, чиято главна цел е техния тилен участък. Настъплението започва колоната на Вейсел паша в района на шосето за град Габрово. XII-и Стрелкови батальон (майор Климович) отразява три турски атаки. Колоната на Шакир паша подлага от изток позициите на връх Свети Никола на ожесточен, но неуспешен обстрел, а Салих паша атакува върха от юг. XXXVI-и Орловски Пехотен полк го отхвърля. Най-ожесточено е сражението от запад срещу втората група укрепления, атакувани от колоната на Расим паша. XVI-и Стрелкови батальон (подполковник Ходяков) отстоява вр. Кючюк Йешилтепе. При връх Узункуш е ранен командирът на XIV-а Пехотна дивизия, генерал-майор Михаил Драгомиров. Командването ѝ е поето от генерал-майор Михаил Петрушевский. Около 14:00 часа подполковник Ходяков атакува без успех връх Йешилтепе.
В сраженията участват и 1000 цивилни жители на град Габрово изпратени на позициите от генерал-лейтенант Виктор Кренке. За техния принос свидетелства военния кореспондент на английския вестник „Daily News“, Арчибалд Форбс пред руския дипломат граф Николай Игнатиев:
„ Той е във възторг от нашите войници, а хвали също и българите-опълченци. При това и 1000 жители и деца габровци разнасяли под град от куршуми вода на нашите войски и даже на стрелците от първа линия, а също и изнасяли ранените с пълна самопожертвователност. “
Към 22:00 часа боят завършва и противниците се връщат на изходните позиции.
На 13 август състава на Шипченския отряд се прегрупира. Българското опълчение е изтеглено за възстановяване и превъоръжаване в Габрово. С новопристигналия 53-и Волински Пехотен полк руските сили достигат до 14 217 войници и 44 оръдия. Борбата е за изтласкване на османските сили от връх Акри Джебел и връх Йешилтепе на изходните позиции. Около 7:00 колоната на подполковник Липински (35-и Брянски, 56-и Житомирски и 54-и Подолски пехотен полк) овладява връх Йешилтепе. Атакува от движение връх Акри Джебел, но е отбита от колоната на Вейсел паша. Колоната на Шакир паша контраатакува неуспешно връх Йешилтепе. На връх Узункуш пада убит генерал-майор Валериан Дерожински— командир на Руския Габровски отряд.
На 14 август колоната на Шакир паша подновява настъплението срещу връх Йешилтепе. След негово флангово обхващане, руските сили се изтеглят на връх Кючюк Йешилтепе. В края на деня двете страни са изтощили силите си за настъпление и преминават към отбрана. Завършва шестдневната борба за Шипченския проход.
От османска страна общо убити и ранени: 223 офицера и 6527 войника.
Падналите за свободата на България, след боевете на Шипка, общо убити и ранени български и руски воини са: 108 офицера и 3348 войника.
Картина : "Боят на Шипка" - худ. Васил Горанов
Поклон, герои!

 

Прикачени файлове

  • изображение_2023-08-08_125025018.png
    изображение_2023-08-08_125025018.png
    743 KB · Преглеждания: 1
Последно редактирано:
Само дето "подгъзниците" вече не са на власт, а е съставено правителство от опозицията.

Ко, ко.. я кажи кое правителство е било по това време и с каква ориентация е било. Другите ти простотии по-късно ще им обърна внимание.
 
Ти лично ли видя, че СССР на освободи от фашизма/нацизма и въобще съществуваха ли тия неща щом не сме ги видели лично? А Хитлер съществувал ли е въобще, аз не съм го видял лично ни моа съм сигурен. :hankey:
да лично аз бях свидетел на всички тези събития! Приятно ми е казват ми Дънкан Маклауд ;-)
 
Ко, ко.. я кажи кое правителство е било по това време и с каква ориентация е било. Другите ти простотии по-късно ще им обърна внимание.
Правителството на Муравиев и неговата партия БЗНС "Врабча 1", която е против присъединяването на България към Тристранния пакт. В правителството има представители и на Демократическата партия, която също е против. Дай да видим и за другите "простотии".
 
Правителството на Муравиев и неговата партия БЗНС "Врабча 1", която е против присъединяването на България към Тристранния пакт. В правителството има представители и на Демократическата партия, която също е против. Дай да видим и за другите "простотии".

Това ли е така важното правителство дето е било свалено на сила и била потъпкана Търновската конституция? Дето от общо 7 дена "на власт" 5 са се чудили как да се разпределят и накрая не моги да се разпределят съвсем. То на туй даже и служебно правителство не мое му кажеш...

И тва ли правителство е обявило неутралитет? Аз мислих, че е едно друго, дето уж било създадено да приключи със нацистите, ма пак вместо да си свърши работата търси варианти за договорки със САЩ и УК, ма както обикновено - среден пръст от "запада". После ще на търсят за промивки - резултата е видим днес.

Нема смисъл да продължавам със следващите простотии...
 
Правителството на Муравиев и неговата партия БЗНС "Врабча 1", която е против присъединяването на България към Тристранния пакт. В правителството има представители и на Демократическата партия, която също е против. Дай да видим и за другите "простотии".
чудя се и се мая и нямам отговор на един единствен въпрос..... как от ППДБ , ГЕРБ, ДПС не са те забелязали , че имаш политическо мислене и не са те привлекли към някоя от партиите да бъдеш кандидат дупетат или най малко общински съветник.... кординатор на партия... имаш всички техни качества да бъдеш политик! Бих могъл да ти съдействам за моята партия - Възраждане , но Костадин като чуе, че си ИТ и няма да те допусне..... Сбъркал си си професията да ти кажа с тея графики-мрафики...
 
ти лично ли ги чу тея думи от Левски, Ботев и Раковски? :)
Защо? И това ли ти звучи евро-консипационно? :) Единственият начин е да се напишат в Google и да се провери дали наистина са техни. Аз вече го направих. :)

 
  • Haha
Реакции: Vbb
Ти лично ли видя, че СССР на освободи от фашизма/нацизма и въобще съществуваха ли тия неща щом не сме ги видели лично? А Хитлер съществувал ли е въобще, аз не съм го видял лично ни моа съм сигурен. :hankey:
Да, ако почнем да се съмняваме във всичко, защото е казано от човек, който не е на твоето мнение, диалога е загуба на време. ;)
 
Защо? И това ли ти звучи евро-консипационно? :) Единственият начин е да се напишат в Google и да се провери дали наистина са техни. Аз вече го направих. :)

Като те чета май си пропуснал да провериш в Гугъл още по-важен и неотложен въпрос - ето заповядай:

 
Защо? И това ли ти звучи евро-консипационно? :) Единственият начин е да се напишат в Google и да се провери дали наистина са техни. Аз вече го направих. :)

е точно пък Цвета Кирилова ли намери да ми даваш за пример? Тя е типичен пример за "Роди ме мамо тъпа , аз сама ще се изруся" . Много я харесвах като говорителка и водеща новините по Нова , но откакто прави плахи опити да влезе в политиката и създаде азбукари направо не мога да я дишам. Няма по тъпо същество на тази земя от Цвета Кирилова ! Надявам се Гугъл бързо да индексира тези мои думи тук и да се появяват на първо място в търсачката като напише някой Цвета Кирилова.
 
Това ли е така важното правителство дето е било свалено на сила и била потъпкана Търновската конституция? Дето от общо 7 дена "на власт" 5 са се чудили как да се разпределят и накрая не моги да се разпределят съвсем. То на туй даже и служебно правителство не мое му кажеш...

И тва ли правителство е обявило неутралитет? Аз мислих, че е едно друго, дето уж било създадено да приключи със нацистите, ма пак вместо да си свърши работата търси варианти за договорки със САЩ и УК, ма както обикновено - среден пръст от "запада". После ще на търсят за промивки - резултата е видим днес.

Нема смисъл да продължавам със следващите простотии...
Хахаха, почнахме лукумите. Нали уж съветската армия дошла да накаже лошото про-нацистко правителство, ся ама то ама тва, оказа се че не само е дошло законно на власт, а даже не е същото правителство което си мислеше. За 7 дена амнистират политическите затворници, започват изтеглянето на войските ни от Сърбия и Македония, скъсва дипломатическите отношения с Германия, остават едни измислени твърденията на Сталин, че още сме подкрепяли немците и това е повода за войната.

Ако говориш за правителството на Багрянов,(дет трябвало да приключи с нацистите) кое не е свършило, обявило е неутралитет и е разоражило немците, които са отказали да напуснат, пак много про-нацистки действия. Същото правителство е избрано с подкрепата на съветския посланик Александър Лавришчев. Туй правителство също е дошло законно на власт, след оставката на предното.

Та в крайна сметка ни са дошли да свалят лошите про-нацисти ни въпросното правителство е дошло незаконно на власт... верно, нема смисъл повече.
 
Хахаха, почнахме лукумите. Нали уж съветската армия дошла да накаже лошото про-нацистко правителство, ся ама то ама тва, оказа се че не само е дошло законно на власт, а даже не е същото правителство което си мислеше. За 7 дена амнистират политическите затворници, започват изтеглянето на войските ни от Сърбия и Македония, скъсва дипломатическите отношения с Германия, остават едни измислени твърденията на Сталин, че още сме подкрепяли немците и това е повода за войната.

Ако говориш за правителството на Багрянов,(дет трябвало да приключи с нацистите) кое не е свършило, обявило е неутралитет и е разоражило немците, които са отказали да напуснат, пак много про-нацистки действия. Същото правителство е избрано с подкрепата на съветския посланик Александър Лавришчев. Туй правителство също е дошло законно на власт, след оставката на предното.

Та в крайна сметка ни са дошли да свалят лошите про-нацисти ни въпросното правителство е дошло незаконно на власт... верно, нема смисъл повече.

Няма локуми, интересно ми е до ква степен си облъчен.., щи сипвам по малко...ай ся намери и дневничето на Михов и прочети кога напусналите немци са пленили български генерал.
 
е точно пък Цвета Кирилова ли намери да ми даваш за пример? Тя е типичен пример за "Роди ме мамо тъпа , аз сама ще се изруся" . Много я харесвах като говорителка и водеща новините по Нова , но откакто прави плахи опити да влезе в политиката и създаде азбукари направо не мога да я дишам. Няма по тъпо същество на тази земя от Цвета Кирилова ! Надявам се Гугъл бързо да индексира тези мои думи тук и да се появяват на първо място в търсачката като напише някой Цвета Кирилова.
Нали ти писах, че няма значение какво ще каже отсрещния фронт. :)
 
Каза човека, дето твърдеше, че съветите дошли да свалят лошото про-нацистко правителство, дето дошло незаконно на власт.

Хахаххаха, пак си яхнал цветния еднорог и се рееш из фантази уърлд. Къде точно го твърдя това, особено в частта с дошло "незаконно на власт"?

Цитирай дневничето на Михов и са връщай в реалността, ако искаш де. Мое па да ти е добре сега.
 
Дайте сега да видим кой колко снимки има на този паметник? Пращащ ли ги на европейските си приятели? Честно....харесва ли му това чудо да седи там и още един въпрос......мислят ли, че там може да има нещо в пъти по-красиво, дори и развит парк с повече зеленина. И последен въпрос, някога виждали ли сте го изцяло реставриран (в демократично време) и изглеждащ нормално. И за да има какво още да се помисли, мислите ли, че точно това трябва да олицетворява историята ни? Дали има нещо друго по-съществено и важно за българския патрЕот?
 
Хахаххаха, пак си яхнал цветния еднорог и се рееш из фантази уърлд. Къде точно го твърдя това, особено в частта с дошло "незаконно на власт"?
В контекста на това, че ОФ идва на власт с преврат... хейтъри ще кажат, че е фотошоп...

1691566351408.png

Цитирай дневничето на Михов и са връщай в реалността, ако искаш де. Мое па да ти е добре сега.
Щом има пленени генерали, значи са предприети действия за извозване на немците и май не са им харесали. Толко са били про-нацита, че даже са ги пленили. В Дневничето пише за повредени линии, извозване с камоини и шанташ от страна на немците, които умишлено или не се бавят. Или трябваше да им обявим война и да рискуваме да загубим София, както пише в дневничето.

Ти кога ще ни освободиш от фунията и ще опровергаеш документите у филма, че советская армия е грабила, убивала и изнасилвала цивилни? Ма недей, че "земеш да се върнеш в реалността."
 
В контекста на това, че ОФ идва на власт с преврат... хейтъри ще кажат, че е фотошоп...

Виж файлът 30103
Пак фантазии, това не е твърдение, а кратък въпрос. Ето го и краткия отговор, който очаквах:
Дойде Багрянов. Обсъдихме положението. Налага се бързо да имаме едно съвсем ново правителство на народно единение (национална концентрация, както се изрази опозицията). Решихме и в 7 ч. повикахме г. Муравиев, когото с наша кола взехме от имението му в Долна Баня. В нашата веранда му казахме задачата. Поискахме бързина и тайна.
Нов бардак..със стар... нов контекст.



Щом има пленени генерали, значи са предприети действия за извозване на немците и май не са им харесали. Толко са били про-нацита, че даже са ги пленили. В Дневничето пише за повредени линии, извозване с камоини и шанташ от страна на немците, които умишлено или не се бавят. Или трябваше да им обявим война и да рискуваме да загубим София, както пише в дневничето.
Писледно нали бяха изгонени, а тези дето не шат да си одат обезоръжени? Със пръчки ли щаха да са бият или взе да се повдига мъглата над фентъзи уорлд?

Ти кога ще ни освободиш от фунията и ще опровергаеш документите у филма, че советская армия е грабила, убивала и изнасилвала цивилни? Ма недей, че "земеш да се върнеш в реалността."
Кат му отделя време, да погледна общодостъпните документи. За момента според авторите на филма, списъка съдържал 150 имена, но по голямата част сякаш ми се сториха жертви на птп. Ма ай да не говорим, че ти споменаваше за некви високи цифри.., кат погледнем щи отговорим, така на фантазия ми е трудно.
 

Горе