Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?
В началото - след въвеждането на плоския данък от десет процента, вярвах, че е полезен. Никак не ми бе приятно преди въвеждането на плоския данък, когато, изкарвайки повече пари, ми взимат повече в полза на бюджета на България. А и вярвах на логичната идея, че това би стимулирало бизнеса и инвестициите от вън.
Минаха години - нито бизнеса в България процъфтя, освен на отделни личности, нито имаше опашка от желаещи да инвестират и откриват нови работни места.
Тези дни в Лондон видях с очите си, че плоския данък е удобен и изгоден единствено на богатите. Изкарваш много - взимат ти малко. Изкарваш под нивото на оцеляване - пак ти взимат данък.
Вярно, че Англия е по-различна от България, но това са факти. А принципите са еднакви за всички.
Защо в богата Англия "дерат кожи" от богатите, а бедните не плащат данъци? Толкова ли са против инвестициите и процъфтяващия бизнес?


Велосипедиста в Лондон е бог - за него е запазено място най-отпред почти на всеки светофар! Жена на велосипед е почти толкова често срещана, колкото и мъж.
Лафките на #Кой в София са по-нарядко от местата за наемане на велосипед в Лондон.


10629640_875020012575681_6119636322075905722_n.jpg

11988632_875020629242286_3699534324748761385_n.jpg

12002124_875021999242149_2252193903840242807_n.jpg


Защо полицейски участък в Лондон изглежда така, а в България изглежда като битак и автопазар на скъпи автомобили?

12002179_874884089255940_7065022893776148251_n.jpg


Защо фериботите едва смогват да поемат пътниците и товарите от/за континента, и се строят нови, а у нас главно имаме транзитни турски тирове?

11959975_873822129362136_5494806006136686014_n.jpg


А дали липсата на плосък данък в Англия не оказва и педагогическо въздействие? Вършейки глупости, по ред причини, по кръстовищата и улиците с наетия велосипед, защо никой не ми свирна, никой не ме напсува, никой не ме притисна и изтика на тротоара?

Полезен или вреден е за Англия подоходния данък? А плоския за България?
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Т.е. какво предлагаш ти или автора на тая писаница? Да направим данъка 50%, за да ошушкаме злите богаташи, които благодарение на усилията и акъла си изкарват пари?
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Никак не ми бе приятно преди въвеждането на плоския данък, когато, изкарвайки повече пари, ми взимат повече в полза на бюджета на България.

Плоският данък не е никак плосък. Той е пропорционален. Неправилно се нарича плосък.

При пропорционалния данък, този който изкарва n пъти повече пари, плаща n пъти повече данък. Тоест плаща пропорционално според облагаемия доход.

При прогресивния данък данъчната ставка нараства - тогава който изкарва повече плаща непропорционално повече данък.

При регресивния данък, според мен най-справедлив, данъчната ставка спира да нараства или даже пада до нула за горницата над определена сума. Защото не е справедливо да даваш един куп пари, при положение, че насреща не получаваш повече от държавата. И „бедният“, и „богатият“ ползват едни и същи услуги от държавата (даже „богатият“ ползва по-малко - той не се нуждае от социални помощи, не записва децата си в държавни училища и т.н.).

И не ми разправяйте, че парите, изкарани от „богатите“ били за сметка на всички останали, затова трябва да им ги вземем и да ги раздадем на „нуждаещите се“.

Да се наказват успелите с репресивни данъци е изключително глупаво и в дългосрочен план води до лоши последици.

Затова в България има данъчна система с елементи на регресивен и на пропорционален данък. Данъкът върху доходите и данъкът върху потреблението (ДДС) са пропорционални (по-лесно се събират!), а данъците „здраве“, „пенсии“ и друг „осигурителен рекет“ (т. нар. осигуровки) са регресивни (имат таван - за горницата над тавана ставката им е нула).

Би било несправедливо да се облагат хората с данък „пенсия“ без таван, при положение, че самата пенсия има такъв таван.

Недостатъка на регресивния данък (въпреки, че е по-справедлив) е, че по-сложно се събира. Представи си как ще плащаш ДДС върху първите 10 000 лева на месец, които харчиш при ставка 20%, а за горницата 0%. Няма как да стане на практика.

На теория може да събираш касовите бонове и накрая на месеца (или годината) държавата да ти връща данъка за изхарченото над горницата от 10 000 лева месечно (или там колкото е тавана). Ама на практика ще стане голяма лудница - ще се пуснат едни печатници на касови бонове... И после всеки бон трябва да се проверява дали е истински.

Ако въведат прогресивно облагане много от „богатите“ ще се окажат с фирми в офшорни зони, които продават услуги на фирми в Ирландия, които продават услуги на фирми в Германия, които продават услуги на фирми в България. И последните във веригата все на загуба, само офшорките на печалба.
 
Последно редактирано:
Re: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Т.е. какво предлагаш ти или автора на тая писаница? Да направим данъка 50%, за да ошушкаме злите богаташи, които благодарение на усилията и акъла си изкарват пари?

Що не бате, да станем още по-социални. Да храним, не само пенсионерите и болните, което винаги ще правим и аз съм супер ЗА, но и да има повече за глупавите маймуни, които разчитат на държавата и най-вече данъкоплатенца на тази държава. В Германия е така и са цъфнали. Там е перфектно за социален туризъм. :)

Колкото до плоския данък, не мислете, че е много гот. Има къде къде по-хубави офшорни зони с къде къде по як данък. ;) Панама например. За какво мислите,че се регват там фирми? Защото много им се иска да са чуждестранни ли? Да, може и това, за да конвертира, но данъка е основния критерии тук. Не се оплаквам то тукашния данък, но реално нито хората, нито бизнеса получава нещо в замяна. При друг вид данък, системата тотално ще рухне тук. ;)
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Трябва да стане ясно, че на тоя свят има различни типове хора. Някои могат да изкарват пари, а други не. Тези, които изкарват пари съответно създават нещо повече - директно или индиректно. Те заслужават да имат повече от другите. В предприемачески форум да се говори за това, че богатите (какво е богат е отделен въпрос) трябвало да плащат повече - е, мерси. Е какъв ми е стимула на мен да се бъхтя, да рискувам, да работя супер много - да може някой чиновник да ми ги вземе?

Бизнесът в България не просперира поради куп причини, а не щото сменили прогресивния данък с плосък. То и като е бил прогресивен, пак не е просперирал.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

... Бизнесът в България не просперира поради куп причини, а не щото сменили прогресивния данък с плосък. То и като е бил прогресивен, пак не е просперирал...

Дет са вика - 'enough said'...

Иначе нека бъдем реалисти - от уж 7 милиона държава сме най-много 5.5 милиона. 30% пенсионери, 10% (май са много) 'деца' дето псуват от 7 годишни и палят цигара от 10, 35% неинтегрирани етноси. И ко стана то, тези 20% (5% безработица май е много оптимистично), които работят (много от тях за минимални заплати) хранят пенсионери, семейства и раздават помощи. Отделно плащат ток, вода и телефон. Как точно да просперира нещо с такава организация?
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

В България няма значение дали данъкът е плосък или не. Ако е прекалено голям фирмата ще намери начин да не го плаща целия и накрая в хазната пак ще влязат същите пари. Видът на данъка е от значение само в държави, където за неплатени данъци се лежи в затвора и данъчните пипат грубо надушат ли нещо нередно.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?
В началото - след въвеждането на плоския данък от десет процента, вярвах, че е полезен. Никак не ми бе приятно преди въвеждането на плоския данък, когато, изкарвайки повече пари, ми взимат повече в полза на бюджета на България. А и вярвах на логичната идея, че това би стимулирало бизнеса и инвестициите от вън.
Минаха години - нито бизнеса в България процъфтя, освен на отделни личности, нито имаше опашка от желаещи да инвестират и откриват нови работни места.
Тези дни в Лондон видях с очите си, че плоския данък е удобен и изгоден единствено на богатите. Изкарваш много - взимат ти малко. Изкарваш под нивото на оцеляване - пак ти взимат данък.
Вярно, че Англия е по-различна от България, но това са факти. А принципите са еднакви за всички.
Защо в богата Англия "дерат кожи" от богатите, а бедните не плащат данъци? Толкова ли са против инвестициите и процъфтяващия бизнес?


Велосипедиста в Лондон е бог - за него е запазено място най-отпред почти на всеки светофар! Жена на велосипед е почти толкова често срещана, колкото и мъж.
Лафките на #Кой в София са по-нарядко от местата за наемане на велосипед в Лондон.


10629640_875020012575681_6119636322075905722_n.jpg

11988632_875020629242286_3699534324748761385_n.jpg

12002124_875021999242149_2252193903840242807_n.jpg


Защо полицейски участък в Лондон изглежда така, а в България изглежда като битак и автопазар на скъпи автомобили?

12002179_874884089255940_7065022893776148251_n.jpg


Защо фериботите едва смогват да поемат пътниците и товарите от/за континента, и се строят нови, а у нас главно имаме транзитни турски тирове?

11959975_873822129362136_5494806006136686014_n.jpg


А дали липсата на плосък данък в Англия не оказва и педагогическо въздействие? Вършейки глупости, по ред причини, по кръстовищата и улиците с наетия велосипед, защо никой не ми свирна, никой не ме напсува, никой не ме притисна и изтика на тротоара?

Полезен или вреден е за Англия подоходния данък? А плоския за България?

Ще се сетите, че велосипеда е перфектното превозно средство за топлите месеци поне в годината - калява волята, оформя тялото, никакви разходи, виждаш пътя, по който минаваш и се впечатляваш от гледките, които с колата само ги подминаваш с бърза скорост. Да не изброявам и другите предимства.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Всичко му е много хубаво на велосипеда, ама проблема с въртенето на педалите как го решаваме? Не е като да съм някой тюфлек, бъхтам по залите от както се помня, ама да ходя потен на всякъде, нещо не ми е много оферта. За хора без ангажименти може и да е удобен, ама за ангажиран човек не става. Примерно, телефони звънят постоянно, хора настояват да ми дадат парите си, аз да им пуфтя насреща, докато се набирам по баира... как да стане? :) Иначе във Варна има много яки велоалеи (почти като на снимките:lol:) за милиони, караш си като пич и никакъв шанс няма да те отнесе някой бастун, нищо че пешеходците също ги ползват, щото няма тротоари, ама то ако беше лесно, нямаше да е интересно:) Също, мисля че колеленцата се крадат повече и от БМВ-тата, аудитата и мерцедесите взети заедно.

Ще се сетите, че велосипеда е перфектното превозно средство за топлите месеци поне в годината - калява волята, оформя тялото, никакви разходи, виждаш пътя, по който минаваш и се впечатляваш от гледките, които с колата само ги подминаваш с бърза скорост. Да не изброявам и другите предимства.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Biaaro, с батерийка и моторче, чекни нета, ако само тва те спира.
П.П. Не съм им фен, щом няма 4 гуми - беги, но има повече от доволни предложения.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Т.е. какво предлагаш ти или автора на тая писаница? Да направим данъка 50%, за да ошушкаме злите богаташи, които благодарение на усилията и акъла си изкарват пари?

Я! Патриота и родолюбеца не ще да плаща данъци?!
Всяко общество има разходи. Ако в едно семейство бащата пропива заплатата си (защото ТОЙ си я е изкарал!), то за храна и образование на децата ще има много по-малко пари. Ерго, децата ще ходят необразовани, с минимален шанс за успех в живота.
Ако не можеш да си позволиш 50% данък, то явно не изкарваш достатъчно и не си в категория "богат".

Не съм предлагал нищо. Задал съм въпрос.

*** Много ми е интересно, как другите виждат Англия..... аз съм й се нагледала...но винаги е готино да споделиш!!!!!
Вече не харесвам · Отговор · 1 · 15 часа

Вискяр Градинаров: Много хора я виждат единствено като фон за автопортрет.


Когато ходя някъде, аз не виждам фон за автопортрет. Виждам живот, общество. Гледам организацията и получавания ефект. И мисля.
Не съм алкохолен турист на Златните пясъци.
Дори вчера дъщеря ми ме пита дали наистина съм бил в Лондон, щото не съм публикувал снимки със себе си. Та ѝ ги метнах през чата на фб.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Biaaro, с батерийка и моторче, чекни нета, ако само тва те спира.
П.П. Не съм им фен, щом няма 4 гуми - беги, но има повече от доволни предложения.
Е, то ако ще е с мотор, каква е разликата с автомобила? :lol: Иначе, все едно да разправям на колоездачите, колко са пропаднали и да им говоря колко по-еко е да ходиш пеша. Няма изтъркани гуми, няма ръждясали рамки.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Я! Патриота и родолюбеца не ще да плаща данъци?!
Всяко общество има разходи. Ако в едно семейство бащата пропива заплатата си (защото ТОЙ си я е изкарал!), то за храна и образование на децата ще има много по-малко пари. Ерго, децата ще ходят необразовани, с минимален шанс за успех в живота.
Ако не можеш да си позволиш 50% данък, то явно не изкарваш достатъчно и не си в категория "богат".

Не съм предлагал нищо. Задал съм въпрос.

*** Много ми е интересно, как другите виждат Англия..... аз съм й се нагледала...но винаги е готино да споделиш!!!!!
Вече не харесвам · Отговор · 1 · 15 часа

Вискяр Градинаров: Много хора я виждат единствено като фон за автопортрет.


Когато ходя някъде, аз не виждам фон за автопортрет. Виждам живот, общество. Гледам организацията и получавания ефект. И мисля.
Не съм алкохолен турист на Златните пясъци.
Дори вчера дъщеря ми ме пита дали наистина съм бил в Лондон, щото не съм публикувал снимки със себе си. Та ѝ ги метнах през чата на фб.
Интересно, защо да искам да плащам данъци. Ще ми кажеш ли? Сега плащам, защото нямам избор. Обществото имало разходи, аз какво да направя. Да работя като луд и да давам парите си на обществото, за да може то да отглежда армия от паразити? Ако на някой баща му се пропива, да се сърди на баща си. Моят не се е пропивал и аз не пия системно. Значи аз да лишавам децата си от нещо, за да мога да помагам на някой, чиито родители не си изпълняват задълженията. Колкото до това, че не мога да си позволя, ти би ли давал 50% от цялата си продукция на обществото?

А Англия, не знам какво я хвалиш. Съвсем скоро ще се пукне и тоя балон и тогава бунтовете в Лондон отпреди няколко години ще им се сторят детска игра.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Никой не обича да плаща данъци.
Но за да вземеш, трябва да дадеш. Инак отиваш в гората, копаеш си землянка, и си живееш там необезпокояван.

За да си продадеш кожите, киселите краставички и кваса на добра цена, трябва да влезеш в Петербург. Инак седиш на село и си ги ядеш сам или с комшията. За да влезеш в града, трябва да си платиш данъка - един камък. Така е построен каменен град в блато.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Не знам защо темата се обръща в обсъждане на това кой искал и не искал да плаща данъци. И най-праведният и честен човек ако има избор няма да плаща данъци. Това не е въпрос на морал, а задължение, което се налага със сила от страна на държавата. Щом една държава е решила да държи контрола хлабав не може да се обвиняват тези, които не плащат всички данъци, знаейки че няма да има наказания за тях.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Не, мерси :)


Biaaro, с батерийка и моторче, чекни нета, ако само тва те спира.
П.П. Не съм им фен, щом няма 4 гуми - беги, но има повече от доволни предложения.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Всичко му е много хубаво на велосипеда, ама проблема с въртенето на педалите как го решаваме? Не е като да съм някой тюфлек, бъхтам по залите от както се помня, ама да ходя потен на всякъде, нещо не ми е много оферта. За хора без ангажименти може и да е удобен, ама за ангажиран човек не става. Примерно, телефони звънят постоянно, хора настояват да ми дадат парите си, аз да им пуфтя насреща, докато се набирам по баира... как да стане? :) Иначе във Варна има много яки велоалеи (почти като на снимките:lol:) за милиони, караш си като пич и никакъв шанс няма да те отнесе някой бастун, нищо че пешеходците също ги ползват, щото няма тротоари, ама то ако беше лесно, нямаше да е интересно:) Също, мисля че колеленцата се крадат повече и от БМВ-тата, аудитата и мерцедесите взети заедно.

Оптимизирваш си бизнеса по начин, по който свеждаш до минимум ангажиментите. По този начин ще ти остава достатъчно свободно време за хобитата ти.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Пробвал съм, не става, щото като си освободя време, веднага го запълвам с някоя безумица и пак същото :) Отделно че кое хоби, кое работа, нямам представа, което всъщност не е непременно лошо.


Оптимизирваш си бизнеса по начин, по който свеждаш до минимум ангажиментите. По този начин ще ти остава достатъчно свободно време за хобитата ти.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Нима данъците са само за социални помощи, че тях се тъпчат?

Хилари Клинтън - 140млн $ спечелени - 40+ млн $ данъци. Не помня точно цифри, но са някъде около тези. Доста над 10% а?
Та за богаташите във форума - нима ако Ви одерат с 30-40% данък, ще лишите децата си или Вас от нещо? Ако да - големи богаташи... Едно е да дереш 1000лв с 30% друго е 100 000 с 30%.
Сам човек богат не става. Един от най-ценните ресурси са служителите, а и на тях се плащат данъци (ма как може бе, за тия паразити данъци, че и заплати, нали чорбаджията трябва да яде?)

Данъците трябва да растът с увеличаване на приходите. Да, аз не съм съгласен Пеевски и компания с не знам си колко фирми да плащат по 10%. Или ако удерем Пеевски с 30-40% данъци няма да може да си прати децата (дето ги има?) на частно училище? Или няма да има пари за манджа? УжасТ.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Наивиник, щял да одере Пеевски, Пеевски има толкова фирми, че може да ги изкара на нулата с изключение на една, която да е в офшорна зона. Ще му вземеш ти......
 

Горе