Помощ за Автобиография

Здравейте хора :) Бихте ли ми помогнали да си напиша добра автобиография. Искам да кандидатсвам за работа в една доста добра фирма и не искам да се излагам. Проблемите са ми следните: Коя е бланката на оригиналната европейска автобиография. В нета намивам 1000 вида + някакви графи - някакви други с някакви рекламни логота на Европасс...........
Търся да речем примерни една с друга автобиографий еднаква няма едната с едни неща за попълване други с някакви други а уж всичките са европейски формат.
Много ще бъда благодарен ако ми помогнете :)
 
От: Помощ за Автобиография

Здравейте хора :) Бихте ли ми помогнали да си напиша добра автобиография. Искам да кандидатсвам за работа в една доста добра фирма и не искам да се излагам. Проблемите са ми следните: Коя е бланката на оригиналната европейска автобиография. В нета намивам 1000 вида + някакви графи - някакви други с някакви рекламни логота на Европасс...........
Търся да речем примерни една с друга автобиографий еднаква няма едната с едни неща за попълване други с някакви други а уж всичките са европейски формат.
Много ще бъда благодарен ако ми помогнете :)

Направи си регистрация в Jobs.bg, там има възможност да си създадеш CV в европейски формат. От опит да ти кажа че самата бланка не е от кой знае какво значение, основното си остава съдържанието в нея :)
Успех.
 
От: Помощ за Автобиография

Не забравяй да си напишеш допълнителните умения и прочие (където са в свободен текст), много са важни.
 
стига сте се излагали с тоя "европейски формат" на биография - Това е формат за кандидатстване за работа в администрацията на ЕС и толкова. Това не е някаква манна небесна за писане на биография. Употребата на този формат при кандидатстване за друга работа крещи

1. нямам въображение
2. не разбирам изобщо за какво иде реч
3. все ми е тая дали ще работя при вас - важното е да имам някаква работа

Линковете на нортрент са правилни (това е то "европейския формат"), но ако не искаш да изглеждаш като поредния лаик - чул недочул НЕ ИЗПОЛЗВАЙ този формат

Ролята на CV-то не е просто да напълниш една форма а да синтезираш наистина полезната информация за работодателя в контекста на позицията, за която кандидатстваш.

изчети препоръките тук http://www.jobtiger.bg/konsultant/?ln=2

състави биография, която най-добре представя твоя опит и квалификации за съответната позиция

задължително напиши мотивационно писмо
 
От: Помощ за Автобиография

Един съвет, ако позволиш. Работата ми е такава, че от време на време наемам служители за търговци. Като видя написано "Европейски формат" и оставено, ми е ясно, че човекът не е сериозен. Дори не си е направил труда да си форматира правилно CV-то. Ето тук http://www.novavizia.com/198.html можеш да намериш полезни неща.
За да напишеш професионално изглеждаща автобиография трябва да вземеш предвид фирмата, в която кандидатстват и да посочиш информация, която е релевантна към позицията, за която кандидатстваш.
Пример: Ако кандидатстваш за дизайнер, не е необходимо да пишеш, че си работил като строителен работник, но можеш да напишеш ако си работил като бояджия (защото нещата са донякъде свързани). Най-важното - бъди честен, не си приписвай умения, които нямаш или ако не си сигурен в тях по-добре не ги пиши.

Не знам за каква работа ще кандидатстваш, но е добре да си сложиш и снимка. Но не снимка от морето или от някой купон, или правена мобилния ти телефон на огледалото в банята. Направи си хубава професионална снимка, а ако нямаш възможност да платиш 5-10 лв. за снимка, помоли някой да те снима отблизо на неутрален фон.

Използвай е-мейл, който е свързан с името ти или друг, но който изглежда сериозно, а не нещо от сорта на golqm_chep91@.... или sladurkata94@.....
И най-важното - провери няколко пъти за правописни грешки. Няма нищо по-лошо от това да си напишеш CV-то с правописни грешки (освен ако не кандидатстваш за общ работник или някъде, където няма да има значение).

Ако искаш пиши ми на лично и ще ти помогна на да си я напишеш
 
От: Помощ за Автобиография

Отдавна не ми се е налагало да пиша CV, но за успешно такова принципите са прости.
Прочиташ внимателно какво се търси. Всичко в твоя опит свързано с това го описваш. Правилно се спомена, че ако ще търсиш работа за дизайнер, няма нужда да споменаваш, че си работил като строителен работник. Важното е да изброиш нещата, които ще покажат на работодателя, че имаш досатъчно умения и опит, т.е. си подходящ за мястото. Ако и сам се смяташ за неподходящ, няма смисъл да кандидатстваш. Ако постът е по-официален е желателно да ползваш и по-официален текст (тук нямам опит). Ако длъжността е по-творческа (примерът с дизайнера) е добре да вметнеш нещо по-шантаво (не съвсем като за психиатрията, де).
Най-голяма грешка е CV-то да е прекалено дълго. Много се дразнят мениджърите като трябва да четат много глупости от рода на къде си се родил, колко години си ходил на детска градина и т.н. В случаи с прекалено дълги CV-та, често не ги дочитат и ако в началото не си написал нищо важно за исканата длъжност, просто те отписват.
 
От: От: Помощ за Автобиография

Не знам за каква работа ще кандидатстваш, но е добре да си сложиш и снимка. Но не снимка от морето или от някой купон, или правена мобилния ти телефон на огледалото в банята. Направи си хубава професионална снимка, а ако нямаш възможност да платиш 5-10 лв. за снимка, помоли някой да те снима отблизо на неутрален фон.

За снимките са глупости. Това да не е конкурс за красота. Слага се такава само, ако се иска в обявата. И са прави за евпропейския формат. Бягай от него. Кажи за каква позиция е. Ще ти намерим някоя подходяща за ориентир. Наше момче си. :)
 
От: Помощ за Автобиография

Малко юзабилити и наУчен подход да внедрим в темата.

In the short time that they spend with your resume, the study showed recruiters will look at your name, current title and company, current position start and end dates, previous title and company, previous position start and end dates, and education.
 
От: Помощ за Автобиография

Привет колега, това е една много обширна тема и има много неща които са важни, нужно е да се обръща повече внимание на детайлите.
Преди време започнах разработката на проект наречен OpenCV което бе нов формат автобиография, различен, иновативен, привлекателен и интересен.
Целта бе когато човек предлага труда си да го направи по уникален за него начин по този начин да се отличи от другите кандидати.
След време посоката на развитие на OpenCV се промени и реших да насоча повече към IT сектора, затова го преименувах на ITCV, което представлява отворен формат автобиография за IT специалисти.
Демо можеш да видиш тук.
Ще се радвам да изразиш мнение, ако ти харесва ще ти дам сорса, да го модифицираш както желаеш.
Демо и информация занапред ще има на официалният сайт - ITCV.
За съжаление абсолютно нищо не е започнато както трябва, просто напоследък съм много натоварен и немога да обърна нужното време на проекта.
Ще се радвам, ако има и други колеги които може да искат да се включат в развитието на тази интересна идея.
Всяка помощ е добре дошла.
С уважение,
Милен Г.
 
От: Помощ за Автобиография

И аз съм съгласна с горните мнения, но бих добавила само още един дребен български детайл. Доста често, дори в добрите фирми, в НР отделите им, незнайно как, попадат хора, които не блестят откъм интелект, меко казано. Ако попаднеш на такъв човек, нищо чудно, той да е свикнал и да предпочита, защото така е чул, прочел или си знае, примерно, европейския формат на СВ. Винаги може да се свържеш с фирмата и да кажеш, че имаш интерес към обявената им свободна позиция и да попиташ в какъв формат предпочитат СВ-то и на какъв език. Понякога, точно в някои от по-големите фирми, които са международни, работният език е английски, или пък някой НР е решил да си създава свои изисквания отново. Ако те притеснява да се обадиш само с този въпрос, винаги може да си измислиш и друг, и този да го зададеш между другото. Другият ми съвет е да наблегнеш сериозно на мотивационното писмо, ако се затрудняваш, обсъди го с приятели или намери някой, който има опит в писането на такива писма, а и в интернет изобилства от примерни такива. Успех : )
 
От: Помощ за Автобиография

"Мотивационното писмо" е много интересна тема... :)

Ето едно мнение от интернет, което на 100% съвпада с моето :)

Има работни места, за които това изискване е абсолютно смешно. Работила съм като подбор на персонал и никога не съм искала мотивационно писмо, но много често хората са си пращали по инерция, защото "навсякъде искат". А навсякъде искат, защото така стана модерно, без да им е необходимо всъщност.
Пример. Търсим учители. Масово ми пращат едни и същи стандартни и излъскани фрази как това им е призванието в живота, как нашата фирма ще им даде не знам си какъв шанс и други алибализми. Да не говорим, че в някои от файловете си личи как са забравили да сменят името на фирмата, в която кандидатстват! Ако не беше тъжно, щеше да е смешно. Защото ми е ясно, че хората просто търсят работа, защото си нямат. И кандидатстват по нашата обява, просто защото преглеждат всички обяви наред, а не защото са чували колко е велика фирмата ни и винаги са си мечтали да са част от нашия екип. Все пак в България малките фирми са повече от големите.

Масово мотивационни писма се искат и за професии като програмист, където си изредил и описал опита и проектите си в сивито, а от мотивационното писмо какво се очаква? Да кажеш как си мечтаеш да станеш част от техния невероятен екип? И ако всички изредят по една такава изтъркана глупост, как ще си избереш кого да вземеш? По опита, описан в сивито или с конкурс за най-оригинална фраза в мотивационното писмо?
Друг най-разпространен тип обяви са за секретарки, счетоводители, служители в кол-център. Какво да напишат те, ако трябва да са искрени? "Изискванията ви отговарят на това, което мога да правя и понеже си търся работа, кандидатствам по всички обяви, на които изискванията им съвпадат с моите умения." Обаче понеже не могат да са искрени, трябва да въртят и да сучат едни същи щуротии.
Ясно е, че има професии и фирми, за които има смисъл да се иска подобно нещо. Но за текущите условия в България, подобно условие е по-скоро смехотворно.


По темата..
Шаблони за автобиография...
http://office.microsoft.com/bg-bg/templates/CT010144894.aspx
 
Re: От: Помощ за Автобиография

"Мотивационното писмо" е много интересна тема... :)

Ето едно мнение от интернет, което на 100% съвпада с моето :)

Ами много жалко, че такива дробсърми (визирам авторката на мнението) се налага да подбират персонал. Ако подбиращият персонал не може да разбере каква е функцията на мотивационното писмо явно просто не става за работата "подбиращ персонал".

Мотивационно писмо може да се напише за абсолютно всяка длъжност - въпросът е да имате въображение за да успеете да изразите мотивацията си за тази работа. Не е нужно мотивационното писмо да следва клишетата "искам да се присъединя към вашия екип защото...". Дори без да обелите лаф за фирмата, в която кандидатствате може да напишете блестящо мотивационно писмо, което ако не назначение ви гарантира поне интервю за работа.

Ако на някого наистина му се е налагало да филтрира кандидатури за работа е наясно как се "обработват" 50-80-100 молби. След петото прехвърляне вече се молиш нещо да ти привлече вниманието, нещо да блесне извън купчината от "европейски формати" и мотивационни писма в които пише как една "отговорна личност умееща да се самоорганизира и да поставя високи, но постижими цели пред себе си" гори от желание да се присъедини към нашия "млад екип от професионалисти" и час по скоро да стане част от нашата "динамично развиваща се компания"

Фактът, че мнението от интернет е от бг мама в секция "клюкарник" само подсилва озадачението ми, че си го споделил.
 
Последно редактирано:
От: Помощ за Автобиография

Аз пък се озадачавам какво му е лошото на стандартизирането на автобиографията? Когато всичко е в единен формат се пести време защото този, който обработва документите знае точно къде да търси информацията, която го интересува, а не трябва да търси всеки път на различни места данните за предишна месторабота, образование, другата квалификация и т.н. Автобиографията е просто един сбор от сухи факти и толкова. Точка по въпроса. Никакъв смисъл няма тези данни да се разхвърлят в разнообразни форми, според фантазията на кандидата. Дали ще е в европейски, български или някакъв друг формат, за подобен вид документи трябва да има някакъв регламент. Ако няма просто се прахосва ценно време, което може да бъде използвано за нещо, което наистина е полезно. Няма какво да се оригиналничи, когато ще се описват неща като образование, предишни работни места, умения, владеене на езици и т.н. Който иска да чете увлекателна и забавна автобиография да си купи тази на Бранислав Нушич. За останалите си има готови формати.

За проверка на въображението, инициативността и др. подобни може да се изисква мотивационно писмо. Това вече е коренно различен документ, нищо че често върви в комплект с автобиографията.
 
От: Помощ за Автобиография

Николко. Това обаче не ми пречи да имам опит при обработка на документи и да знам, че когато всички са в свободен формат настъпва кошмар, тъй като ефективността при работа с тях е изключително ниска.
 
Re: От: Помощ за Автобиография

Николко. Това обаче не ми пречи да имам опит при обработка на документи и да знам, че когато всички са в свободен формат настъпва кошмар, тъй като ефективността при работа с тях е изключително ниска.

ок, в такъв случай личното ми мнение е, че предпочитам да виждам нещо, което да намеква, че кандидатът си е положил грам усилие да подготви биографията си конкретно за нашия конкурс. Поне за мен интересът трябва да е двустранен - щом аз мога да му отделя 15 минути за интервю значи и той би трябвало да ми отдели 15 минути за да подготви биография различна от стандартната. Конкретно за непоносимостта ми към "европейския формат" - наблъскан е с абсолютно излишни полета и се разточва абсолютно ненужно на повече от една страница. Колкото до обработката - не се сещам да ми се е налагало да сортирам повече от 100-120 кандидатури на конкурс - на мен лично не ми е тежало толкова да ги класифицирам.

Принципът е простичък - ляво = пълен боклук, дясно = за втори филтър

в ляво обикновено падат писаните на шльокавица, писаните с рекорден брой правописни грешки, неотговарящите на основни критерии като образование

при втория филтър в нова купчинка в ляво започват да попадат и форматите на джобс.бг, европейските формати, тези без мотивационно писмо

при петия филтър пак се връщам в към последната от левите купчинки, защото обикновено вече нищо не е останало

Обикновено това е фазата, в която изпитвам искрено състрадание към колегите от Човешки ресурси, за които този тип работа е ежедневие. Точно на тази фаза ми се ще да видя зрънце креативност или нещо, което да ме накара да извадя поне едно щракнато с телбод комплектче от лявата купчина и да го преместя в дясната
 
От: Re: От: Помощ за Автобиография

Ако на някого наистина му се е налагало да филтрира кандидатури за работа е наясно как се "обработват" 50-80-100 молби. След петото прехвърляне вече се молиш нещо да ти привлече вниманието, нещо да блесне извън купчината от "европейски формати" и мотивационни писма в които пише как една "отговорна личност умееща да се самоорганизира и да поставя високи, но постижими цели пред себе си" гори от желание да се присъедини към нашия "млад екип от професионалисти" и час по скоро да стане част от нашата "динамично развиваща се компания"

Е, точно това се опитва да каже и "дробсърмата" от бгмама, именно защото повечето фирми искат мот. писмо щото е модерно и всеки кандидастващ блъска некви европейски формати, колкото да има нещо. А наистина има позиции, за които просто няма смисъл. Не ми се е налагало да филтрирам кандидатури, но преди време ми се наложи да ходя на доста интервюта. Е, да си кажа повечето интервюиращи са пълен т*шак. Задават ми въпроси клишета, постнати във всички сайтове за "кариеристи". Пълна загуба на време!

BullBlogger каза:
Мотивационно писмо може да се напише за абсолютно всяка длъжност - въпросът е да имате въображение за да успеете да изразите мотивацията си за тази работа

С този вариант на мот. писмо къде отивам - ляво или дясно?

Здрасти,

Бачка ми се!
Имам нужда от пари, колеги, с които няма да ми е неприятно да пийна по бира след работа и достатъчно атрактивна и интересна длъжност.
Според това, което сте публикували в jobssss.bg отговаряте на условията ми!
Какво ви предлагам аз ли? Разгледайте прикаченото CV.
Очаквам да се видим.
На по бира разбира се. :)

пп. Мразя "етикети" и други театрални постановки :)
 
От: Помощ за Автобиография

А според мен, пак стигаме до българския симпатичен момент. Ако аз имам фирма и си търся служител на каквато и да е позиция, ще отделя време за документите на всички кандидати много повече от 15 минути, ако се налага, защото е важно за мен и за моя бизнес, и за моите пари. Колкото и банално да звучи, хората са най-важното нещо за един успешен бизнес. А относно мотивационните писма, мога само да добавя, че точно те ти дават информация колко е скучен, задръстен, ограничен, копипастващ съответния кандидат-служител .. и съответно обратното. И ако от 100 мотивационни писма само 3 са извън обичайната рамка с клишета, то точно тези 3 човека биха ме интересували. Чудесен начин да отхвърлиш тези, които не ти трябват въпреки двете си висши и трите си езика, защото ми е писнало от ограничени и немислещи хора, чакащи 1-во число за заплата. А дали искате да имате мързелива чистачка или неамбициозен мениджър, и ако за вас няма значение - за мен има, защото дали те мързи да четеш документи за работа или те мързи да измиеш прозорците, или да си направиш отчета навреме - проблемът е един и същ. Иначе успех на тези, които подбирайки си персонал ги мързи да разглеждат документи или им е скучно да четат едно и също.
 
От: Помощ за Автобиография

Какво Ви е мнението за ITCV идеята?
 

Горе