Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

Суитчър - идва от английската sweatshirt ;)
 
От: Правописни ЗагаТки

Не знам как така решавате кое е правилно и кое не, що се отнася до чужди думи /не чуждици!/. Думи като плеър и суичър не съществуват в българския език ... все още. Ако ще да напиша "плауер" и "суеатчир" ще е еднакво грешно с това, което смятате за вярно. Вярното е "player" и "sweatshirt" и всичко, изписано на кирилица е "bullshit".
 
Аз лично приемам правилния изказ и пиша според него, тъй като българският е общо взето несложен от гл.т. на фонетика език и често писаното си е еднакво с произношението. Поради това, за да се избегнат глупости и после някой да си мисли, че думата в оригнал се чете така, просто спестявам труд на великите мислители и ги пиша както трябва да се произнасят.

Да не говорим, че това са думи отдавна навлезли в речта ни (и са навлезли по определен начин, който по-късно ще стане официален... вероятно) и дори и в момента да ги няма в езиковата норма, ще са там след време и, ако сме ги произнсяли масово неправилно и неправилно влязат в нормата, ще стане каша за чудо и приказ. А и сме ощетени, защото при нас, с различната азбука, няма как да си пишем като англоговорящите или италианците - самата дума без промени. Длъжни сме да се съобразим с нашата си азбука и да направим минималнозабелязваща се транслитерация и префасониране, адекватно за България.

Това е като "ададжио" и "кресчендо", които би трябвало да са "ададжо" и "крешендо", тъй като думите са си на чист италиански, но от незнание на италианската фонитика са навлезли неправилно и сега се чудим, ние италианоговорящите, за какъв дявол е така. Ако думата-заемка е адаптирана и преработена - може да има разлика, но в случая става въпрос за абсолютно непроменяни варианти и е редно да се пишат, както се четат.


Бележка - при суитчър има разлика в четенето на английски. Суетшърт. Вероятно пак разлика поради незнание, не знам. За мен е достатъчно често срещана сума. От малка съм я слушала и навсякъде се използва. :?


Cheers! :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Продавача излезе до тоалетна
или
Продавачът излезе до тоалетна

по пазара какви ли не варианти на продавача/ът съм чувал... :D и съм се смял :D
между другото членуването е една от най-често срещаните грешки от мен. Безразборно се пише като теорията е "кое ми звучи по-добре" ... мисля,да не коментирам. Лично аз имах големи затруднения и преди година и нещо седнах и с редове съм ги упражнявал ...
 
От: Правописни ЗагаТки

ПродавачЪТ - пълен член. Не виждам кое му е трудното - ако можеш да заместиш подлога с "той" е пълен член, ако заместваш с "него" - кратък.
 
От: От: Правописни ЗагаТки

Когато е лице - пълен член
когато е предмет - не

тоест трябва да е Продавачът

Или обратното? Все ги бъркам тези... :wink:
 
От: От: Правописни ЗагаТки

... мисля,да не коментирам...
Членовете ги уточнихме, сега остава да опрайм и ЗАПЕТАЙКИТЕ.

За съжаление там е малко по-сложно откъм правила, ама на практика - доста просто. Ако не сте сигурни, по-добре я скипнете.
По-добре да пропуснете ужким от бързане и небрежност, отколкото да я праснете дето нема нужда.

Грешката е типична за хора дет по принцип имат добра езикова култура, ама не кой знае колко опит (често състоящ се в брой прочетени книги). И от напъване да изглеждат начетени и ерудирани просто се подрискват :) .

Друг безопасен изход е просто дето не сте сигурни да турите една точка и да почнете ново изречение.
 
  • Like
Реакции: just
От: От: От: Правописни ЗагаТки

Членовете ги уточнихме, сега остава да опрайм и ЗАПЕТАЙКИТЕ.

За съжаление там е малко по-сложно откъм правила, ама на практика - доста просто. Ако не сте сигурни, по-добре я скипнете.
По-добре да пропуснете ужким от бързане и небрежност, отколкото да я праснете дето нема нужда.

Грешката е типична за хора дет по принцип имат добра езикова култура, ама не кой знае колко опит (често състоящ се в брой прочетени книги). И от напъване да изглеждат начетени и ерудирани просто се подрискват :) .

Друг безопасен изход е просто дето не сте сигурни да турите една точка и да почнете ново изречение.
То за запетайките нова тема трябва "Пунктуационни загадки".
 
От: Правописни ЗагаТки

Нисшата е много конкурентна или Нишата е много конкурентна
 
От: Re: Правописни ЗагаТки

Ако става да дума за изключително важно писание, в което е недопустимо да напишете нещо грешно, има един телефон 0900-12-230 - Институт по български език, служба "Езикови справки и консултации". Там ще ви отговорят на всички въпроси по темата, които имате.
 
  • Like
Реакции: kpan
От: Правописни ЗагаТки

"Нисша" е прилагателно, а "ниша" е съществително, така че зависи какво искаш да кажеш :). Предполагам, че става дума за конкурентна ниша, иначе някоя нисша служителка също би могла да бъде конкурентна ;)
 
От: Правописни ЗагаТки

Пък аз за пръв път чувам за таквази дума 'нисша"...
 
От: Правописни ЗагаТки

Пък аз за пръв път чувам за таквази дума 'нисша"...

хмм... аз преди все пишех - ниша
до като не срещнах тук във форума доста хора да я пишат така - нисша
и аз почнах...

онзи ден случайно разбрах, че не е правилно... но виж:

...по основната си ключова дума в нисша с добра конкуренция...

...тази нисша унас е свободна...

...Нисшата е по-скоро развлекателна...

...вече е един от водещите в тази нисша за по - малко от година...

...за дадена ключова дума в дадена нисша...

или нещо аз не мога да разбера?

и още много примери.. напиши в търсачката...
 
От: Правописни ЗагаТки

Конкурентна ниша се пише. "Нисш" е друго. Примерно нисш организъм (дето му викат бактерия). :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Думата по принцип е 'ниЗш'.

Сигурно ще се появи някой дето ще каже че 'нисш' било дублетна форма, ама ше ме извинява :) .
Дублетните форми са измислени предимно последните 10-15-20 години с цел да позамажат западащата грамотност на населението.
 
От: Правописни ЗагаТки

Думата по принцип е 'ниЗш'.

Сигурно ще се появи някой дето ще каже че 'нисш' било дублетна форма, ама ше ме извинява :) .
Дублетните форми са измислени предимно последните 10-15-20 години с цел да позамажат западащата грамотност на населението.

По принцип не е никаква дублетна форма - просто са различни думи. Близки по значение, но все пак с различни нюанси. НиСш идва от нисък и се използва в смисъл на стоящ по-ниско, антоним на виСш. НиЗш носи и смисъл на низък.
 
От: Правописни ЗагаТки

06d4fce5d1eb05e0ec7b73bb8974535c.JPG

Православни или правоЛславни? :D Другите грешки няма да ги коментирам, защото не са правописни.
 

Горе