Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

Ами, какво беше...немЪрливост, насериозно, репортът е задължителен, неин, нейния. А в изречението на Ноке, струва ми се, някой правилно каза, има запетая - след дадох на коня да, и ...жената.....
И след И се пише запетая. Например - Пожелавам ти здраве, късмет, и това, и онова...Ходих на кино и видях. Ходих на кино, и после по магазините....
Момчето е дало много хубав пример, как да преценим - определителен или неопределителен член. Това е така, защото в единия случай имаме им. падеж, него е вече винителен. Не знам, ама едно време учихме в училище тези неща.
 
От: Правописни ЗагаТки

ThinkFast, като начало преди 'че' винаги има запетая :) Освен в случаите, когато е придружен със съюзни думи, с които има връзка. Това са например: въпреки че, така че, макар че. Тогава запетаята е пред съюзната дума ;)
пример: Излязох навън, въпреки че валеше.

Темата е много добра. Основен проблем е правописа по форумите. За мен не е проблем някоя и друга запетая или изпусната/добавена в бързината буква, но прави лошо впечатление като се насъберат повечко грешки в изречение. Неприятно е и да се пише без пунктуация и неизползването на главни букви.

Запознат съм кога се слагат запетаи по принцип. Въпроса е, че в по засукани ситуации се обърквам, пък и не винаги се сещам точно за запетаите. Важното е да се ползва някое туулче за правопис. Само със знания не става :)
 
От: Правописни ЗагаТки

Всъщност вие нямате ли си от старите хартиени речници. Там е най-достоверно... При заформили се спорове няма нужда да гадаем

вБтк е прав, пише се 'немАрливост' и 'на сериозно'. Източник Тълковен речник Габеров 95г
дума 'Репорт' няма на български, това е преведена чуждица, нещо като 'хейт'. Правилно е 'Доклад' или 'рапорт'
 
Не е шега, така се пишат.
Благодаря на Caprice за подкрепата с достоверни източници. :)
 
От: Правописни ЗагаТки

kpan, Нали не мислиш, че се шегувам щом назовавам и източник?

ThinkFast, визирах предният ти пост за запетаите..затова. Инструментчето за правопис не е лошо предложение, макар че наличието на вграден такъв в други форуми не подобрава грамотността на постовете...
 
От: Правописни ЗагаТки

Насериозно е наречие, и поради тази причина се пише слято. Чуждиците, пък, са навлязли в българския доста. Нима плъгин, хейтвам, анцуг са български думи. Рапорт е толкова чужда, колкото и репорт. Аз не харесвам използването на чуждици, но те са реалност в българския. Важнотое като се ползват, поне да не се правят грешки, въпреки, че всеки прави, но чела съм някои постове, направо ме плашат.
 
От: Правописни ЗагаТки

Caprice, смени този речник..хахаха..Повярвай ми. Това е наистина много хубава тема. Браво на Ноке. Лошото е, че тези, дето редовно и упорито пишат грешно, даже няма да я прочетат.
 
От: Правописни ЗагаТки

Ей затова е нужно правописно туулче. Немарливост ми го изкарва правилно, за разлика от немЪрливост.
 
От: Правописни ЗагаТки

Правилно! Аз не съм права за немарлив. Като направих един прост опит - казваш марляч, откъдето следва, че е немарлив, но пък проверката, направена по този начин с мърляв...не казваш марляв. Вероятно грешката е моя, но насериозно е наречие. Както се прие преди години вкъщи да е една дума.
 
От: Правописни ЗагаТки

Мърла. Немърливо.
Немарливо. Марля може би?
Насериозно.

Габеров може да се гръмне :)

Дотук сме 2 vs. 2
Трябват още мнения. Или направо да се сбием по 2-ки?
 
Добре, аз съм двойка с caprice, ама няма да се бием с вас, а ще се усамотим някъде да дискутираме правописа. :D
 
От: Правописни ЗагаТки

Ами, какво беше...немЪрливост, насериозно, репортът е задължителен, неин, нейния. А в изречението на Ноке, струва ми се, някой правилно каза, има запетая - след дадох на коня да, и ...жената.....
И след И се пише запетая. Например - Пожелавам ти здраве, късмет, и това, и онова...Ходих на кино и видях. Ходих на кино, и после по магазините....
Момчето е дало много хубав пример, как да преценим - определителен или неопределителен член. Това е така, защото в единия случай имаме им. падеж, него е вече винителен. Не знам, ама едно време учихме в училище тези неща.

Не съм съгласен.

Има запетая преди "и", само тогава, когато става изреждане с "и".

Пример: Купих ябълки и ананаси, и банани.

Тоест, запетая има след първото и.

На принципа на:
Кажете ми да вярвам ли, да не вярвам ли, да споря ли?

Или ту тук, ту там.

НемЪрлив!

Сега не сме 75та..има много изменения ...
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: adi
От: Правописни ЗагаТки

Хех, още съмишленици.. стана тройка :)
 
От: От: Правописни ЗагаТки

хахаха...вБтк, добре :)

Ама като ми плюете по речника айде поне да се обосновавате защо и на някакъв източник да се позовете. Да не е 'щото звездите ми го говорят'...
ето още по темата:
'на сериозно' написано разделно /на 2ро място сме в Гугъл по търсене на правопис на тази фраза / :)
за 'немарливост' кпан се съгласи вече..
 
От: Правописни ЗагаТки

Мога да отделя малко време за тройката :)
 
  • Like
Реакции: vbTK
От: Правописни ЗагаТки

E той е от наште! (б.ред.: момчето)
Ей там казва че било немърлив.

Кран просто се подведе по фанатичните ви твърдения. Предполагам лесно ще я върнем към правата вяра ако се наложи.

А иначе съм склонен официално да ги обявим за дублетни форми и да пристъпим към следващата дискусия...
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Какви дублетни форми? Нямат общо ...мърляч и немарливост са верните.

Край!:)
 
Последно редактирано:
От: Правописни ЗагаТки

Тц, Ноке, няма сделка. Не са дублети. И тулчето на Тинкфаст го показа.
Момчето, ако визираш годината на речника, тя е 95, не 75...
 

Горе