Правописни ЗагаТки

От: Правописни ЗагаТки

Показвам - оказвам :)
Думите са с различно значение и смисъл.
 
От: Правописни ЗагаТки

Интересно...

указваш, несв. и укажа, св.; какво.
1. Посочвам, показвам. В обявата са указали деня и часа на срещата.
2. Давам указания; обозначавам.
прил. указан, указана, указано, мн. указани. Пътят е указан на картата с червена линия. На таблото са указани часовете за хранене.


оказваш, несв. и окажа, св. Проявявам, показвам, осъществявам действие според съществителното име в съчетанието. Оказвам влияние (влияя). Оказвам помощ (помагам). Оказвам въздействие (въздействам). Оказвам доверие (доверявам се). Оказвам натиск (натискам, притискам). Оказвам съдействие (съдействам). Оказвам съпротива (съпротивлявам се). Оказвам подкрепа (подкрепям). Оказвам поддръжка (поддържам, подкрепям). – оказвам се/окажа се.
1. Неочаквано или внезапно се намирам в някакво място; попадам, озовавам се. Оказа се в непознат район.
2. Явявам се, в действителност съм. Те се оказаха наши познати. Стаята се оказа празна.
 
Re: От: Правописни ЗагаТки

Думите са с различно значение и смисъл.
Правилно. :) Въпросът беше подвеждащ.
Примери:
- да не се окаже, че си сгрешил?
- той трябва да укаже местоположението на обекта.

P.S. ktomov, беше объркал двете думи в един от постовете за оптимизацията на сайта и от там ми дойде идеята да пусна такава загатка. :)
 
От: Правописни ЗагаТки

хах, интересен казус се получи наистина :)
 
От: Re: От: Правописни ЗагаТки

Правилно. :) Въпросът беше подвеждащ.
Примери:
- да не се окаже, че си сгрешил?
- той трябва да укаже местоположението на обекта.

P.S. ktomov, беше объркал двете думи в един от постовете за оптимизацията на сайта и от там ми дойде идеята да пусна такава загатка. :)

[OFFTOPIC] Случват ми се такива неща доста често, още повече когато мисля за други неща, като какъв може да е проблема :) Радвам се, че влязох в черната хроника на форума :D [/OFFTOPIC]

За да не съм капо:
абривиатура | абревиатура ?
 
От: Правописни ЗагаТки

...
преписвам/приписвам
И аз не зна какво е пароними ама и двете са верни.
Имат различно значение.
 
От: Правописни ЗагаТки

НЕ СА ПАРОНИМИ! Пароними са две думи с еднакво значение, но различен начин на изписване, това е точно обратното. И двете са правилни, но коя ще употребим зависи от контекста.

Преписвам на изпита.
Приписах му заслугата.
 
От: Правописни ЗагаТки

НЕ СА ПАРОНИМИ! Пароними са две думи с еднакво значение, но различен начин на изписване, това е точно обратното. И двете са правилни, но коя ще употребим зависи от контекста.

Преписвам на изпита.
Приписах му заслугата.

Могат да бъдат приети за пароними, защото звучат долу-горе еднакво, имат общ корен.
Иначе, аз приех първото значение...и затова написах преписвам.
 
От: Правописни ЗагаТки

Важно правило:

Когато говорим за хора в множествено число:
петима работници, а не пет работника
двама членове, а не два члена
трима участници, а не трима участника

А когато говорим за неодушевени предмети:
пет стола, а не пет столове
два члена, а не два членове
пет листа, а не пет листи
 

Горе