Препоръчайте дистрибуция на Linux

mantaman

Well-Known Member
През последните 10 години на няколко пъти съм качвал Линукс и обикновено съм го махал още първата седмица - Сега за пореден път съм решил да видя дали нещата там не са се подобрили за хората които искат да го инсталират и да почнат да рабоят като с Уин без да им се налага да стават програмисти.

Предложете дистрибуция която максимално да е опростена и лесна за ползване и работна среда която максимално на прилича на ХП класик.
 
най лесно ще поставиш убунту може да го инсталираш като от уиндоуса ще си направи партитишън в един файл макс 20 гб

http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-ubuntu-with-windows



само че новите версии не приличат много на xp и са бозави поне за мен са като за таблет

screenshot-desktop-trail-2.png


аз например си слагам стария десктоп който си е класиески гном 2 става с два реда
http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-classic-gnome-desktop-in-ubuntu-12-04-precise.html
First-Look-GNOME-2-30-2.jpg




може да си свалиш инсталационния диск (на флашка че е по бързо от двдто и от там да го тестваш)
http://www.ubuntu.com/download/desktop/try-ubuntu-before-you-install



в един форум на една игра Heroes of Newerth която я има за линукс много тачът Mint деривата на убунту който е направен да изглежда ала уиндоус ама не съм го тествал...

http://linuxmint.com/

cinnamon.png



може да процедираш като при убунтуту и да си запишеш лайв версия на флашка теглиш Cinnamon Desctop версия -НЕ СЪМ СИГУУРЕН НА 100% че и Mate Версията изглежда подобно той е на картинката и прилича на XP

има и инструкции за инсталация на български за старата версия но е същото :)

http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/bulgarian_14.0.pdf
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Освен горната дистрибуция, мога да ти предложа и Fedora. Поне за мен беше доста интересно с нея и определено лесна за ползване.
Убунту е базиран на Дебиан, докато Федора е базирана на Ред Хат.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Най-голямата дистрибуция са Дебиан и всичко тръгва от тях. Убунту е правено то разработилите на Дебиан, за да бъди потребителско нас настроено. Според мен без да се замисляш слагай убунти или дебиан. Аз преди тествах линусксите и тогава Федора се омазваше като XP като и сложиш програмите, говоря за тези които се добавят от някаво си нейно приложение само с бутон добави.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Нощеска сложих Убунтото - първи впечатления отново кофти - върви тежко като ХП и не разпозна безжичната карта.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Инсталирай убунту 9.4. За мен тази версия е най-стабилна и лека.
Не мога да разбера за какво ти е линукс да прилича на windows.
Като искаш windows си сложи windows. Линукса си има собствен чар.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

За програмисти?
С такова мислене, каквото и да инсталираш все същото мнение ще имаш.

Ако все пак си решил да пробваш правилният вариант за теб би бил Kubuntu (повечето хора идващи от Windows по лесно свикват с графичната среда KDE).
Тъй като има свободен и несвободен софтуер(казано по просто ти го наричаш "за програмисти") като инсталираш системата в System имаш едно Additional Drivers от там задаваш да ти сложи несвободните драйвери за WiFi, Video Adapter и т.н.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Нощеска сложих Убунтото - първи впечатления отново кофти - върви тежко като ХП и не разпозна безжичната карта.
Така е, особено ако си с тошиба сателит. Големи ядове брах, докато се оправи тая карта.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Така е, особено ако си с тошиба сателит. Големи ядове брах, докато се оправи тая карта.
хахаха и за съм с него, но брах ядове защото не ми трогваше звука пък на мен, ядосвах се че през повечето линукси не можах да триа файлове на Win или може би на NTFS, но след 1-та версия си бачкаше. Сега не знам как са.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Търсенето на Linux подходяща дистрибуция е съпоставимо със търсенето на свещения Граал.

Като по-напреднал потребител (с Линукс се занимавам от 97-98 ) аз не харесвам доста неща и най-вече проблема с драйверите. Това е проблем който се решава от има-няма самото начало на Linux и все още не е решен окончателно! Хората инсталират, не им тръгва мрежовата карта, звука или бог-знае-още-какво опитват се да го оправят и не успяват (ЕСТЕСТВЕННО!) и аре на другата дистрибуция... там горните неща работят ама нещо драйвера на видеото се дъни и т.н. и т.н.

Затова както повечето от хардкор потребителите минах на една друга дистрибуция (и платформа) за която автора казва "just works!" и действително всичко работи!
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Затова както повечето от хардкор потребителите минах на една друга дистрибуция (и платформа) за която автора казва "just works!" и действително всичко работи!
Ще я споделиш ли с простосмъртните?
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Ще я споделиш ли с простосмъртните?

Peter-Nikolows-MacBook-Unibody:~ peters$ uname -a
Darwin Peter-Nikolows-MacBook-Unibody.local 10.8.0 Darwin Kernel Version 10.8.0: Tue Jun 7 16:33:36 PDT 2011; root:xnu-1504.15.3~1/RELEASE_I386 i386

сещай се сам...
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Качих на лаптопа 4гб рам но 7-цата и ХП 32-ки не могат да го ползват пълноценно и понеже прочетох че с линукса няма този проблем и реших да видя дали нещата там са се подобрили. Явно си е същата боза както и преди години.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

хахахахаха :D
PAE-то го има и за Windows, така че какво ти е виновен Linux, че те мързи да четеш?
 
Re: От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Нощеска сложих Убунтото - първи впечатления отново кофти - върви тежко като ХП и не разпозна безжичната карта.

стария десктоп сложи ли аз написах че новия е тромав и че ползвам стария

http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-classic-gnome-desktop-in-ubuntu-12-04-precise.html

става точно с един ред в терминала
sudo apt-get install gnome-panel

и след това лога ут (няма нужда от рестарт) си избираш на логин скриина от убунту иконкакта класическата версия

1.jpg



освен това ако не си с интелско като сложиш стария десктоп горе ще ти излезе звездичка която те пита да ти сложи ли видео драйвера с лимитиран лиценз от производителя на видеото (само) стига да има връзка с нета и ще се забърза доста

какъв е лаптопа че прави проблеми с уаиърлеса ?

иснталирал съм го на всякакви Еисъри от най стария от 2006 беше и винаги всичко е разпонзаявало, както и на Г575 и Г585 леново
разпознава даже флашки за уаирлесс на нетгиър... и PCMCIA 3g модем от ментел (първия им безжичен нет като тръгна от 2007)
 
Re: От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

За програмисти?
С такова мислене, каквото и да инсталираш все същото мнение ще имаш.

Ако все пак си решил да пробваш правилният вариант за теб би бил Kubuntu (повечето хора идващи от Windows по лесно свикват с графичната среда KDE).
Тъй като има свободен и несвободен софтуер(казано по просто ти го наричаш "за програмисти") като инсталираш системата в System имаш едно Additional Drivers от там задаваш да ти сложи несвободните драйвери за WiFi, Video Adapter и т.н.

на стария десктоп ще му излезе иконка за всички драйвери близо до часовника :) на новия няма идея къде светва като няма лента няма нужда да ходи в систем...
 
Ползвал съм може би 50% от стотиците линукс дистрибуции през годините, доста от които най-вероятно не сте ги и чували.

В момента вече от около година съм със Sabayon, който е дериват на Gentoo. Разликата е в това, че имат пакетен мениджър с вече компилирани приложения (при Генту трябва да си компилираш всичко).

Преди бях с федора и от нея също съм много доволен, но поне на моята машина Сабайона работи по-добре и се усеща тази разлика в скоростта докато работя.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Бях сложил преди Ubuntu, ама нещо не ми хареса как работи, по-бавно дори и от Уиндоуса, а на стария ми лаптоп съм слагал отново Убунто и работеше в пъти по бързо от Windows-a ама то беше и с една Виста бозава дошъл. Да не би на сегашния ми лаптоп да не работи добре, защото е с видео на ATI ? Бях чел, че май не се разбират, ама викам може да се е оправило вече.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Това, че задължително всичко трябва да се компилира в Gentoo е 90% вярно, но не 100%.

Рядко ползвам бинарки, но ето бинарният портаж, който ползвам:
http://tinderbox.dev.gentoo.org/default-linux/x86/ (за друга архитектура отидете едно ниво нагоре и влезте в коректната папка според архитектурата на компа ви)

За по-просто обяснявам как се добавя този бинарен портаж. В "/etc/make.conf" добавяте този ред някъде (желателно да е някъде около реда с "GENTOO_MIRRORS"):
PORTAGE_BINHOST="http://tinderbox.dev.gentoo.org/default-linux/x86/"

Самото компилиране с бинарки става като добавиш "g" в "emerge" параметрите. Ако искате да е само с бинарки (т.е. да не почва компириране, ако версията за компириране е по-нова от най-новата бинарка), добавяте "K" в същите тези параметри.

Бинарните портажи на Gentoo по принцип не са много читави, но е хубаво когато имаш и тази възможност.
 
Unwise, това ми е ясно, но говорим по принцип. 99% от хората сложили си чисто Генто не искат и да чуват за бинарните пакети, все пак точно заради това са избрали Гентото - заради свободата да компилират сами това, което им е нужно.

Отделно на това, няма как да отречеш, че Гентото като цяло не е дистрибуция подходяща за масовият потребител. По-голямата част от четящите темата ще се откажат от самата инсталация, само като чуят, че всичко става ръчно и нямаш инсталатор чрез който с 3 клика да имаш вече инсталирана система :)

Генто е за advanced потребители, докато Сабайон-а е за noobs :)

Бях сложил преди Ubuntu, ама нещо не ми хареса как работи, по-бавно дори и от Уиндоуса, а на стария ми лаптоп съм слагал отново Убунто и работеше в пъти по бързо от Windows-a ама то беше и с една Виста бозава дошъл. Да не би на сегашния ми лаптоп да не работи добре, защото е с видео на ATI ? Бях чел, че май не се разбират, ама викам може да се е оправило вече.

Убунтуто като цяло никога не ми е харесвало, дори на сегашната ми машинка (q8300, 8gb ram, gt6800) работеше повече от тромаво, за това и не го изтраях повече от час и си сложих сабайона :)

Все пак въпрос на вкус е, кой какво ще избере. Аз лично никога не съм бил фен на дебиан базираните дистрибуции.
 

Горе