Препоръчайте ми градски велосипед

Doctor_BG

Active Member
Като цяло не разбирам почти нищо от велосипеди.

Търся велосипед за градски условия - да пътувам с него на не повече от 3-4км (работа, магазини)
Единственото ми изискване е да има багажник.
Трябва да е подходящ за моите размери - ръст 192см, тегло ~ 90кг.
Бюджет 400-600лв

Препоръчайте какво може да е подходящо за тези нужди.

Поздрави.
 
С риск да ми се разсърдиш, като махнеш цената можеш да добавиш съобщението в сайт за запознаства.
За 3-4 км в градски условия всяко едно колело ще ти свърши работа. Вземи си колело което ти харесва да караш.

Примерно аз багажник на колело няма да сложа, никога. Чувал, на шията ще си вържа, но на моето колело багажник няма да има.

Карам "шосейка" в градски условия... не никак най-доброто решение, гумите са на 8 бара(трудно се помпят, трябва добра помпа), тънки, влизат в релсите на трамвайте, неможеш да скачаш, бордюрите пречат, спици се късат, гуми се пукат.
Обаче кеф цена няма...аз на друго тип колело няма да се кача. Има планиски колела, с широчина на гумите като за кола... мачкаш в града всичко наред...няма бордюри, няма дупки, въртиш повече и това...

Балканче да вземеш за 3 км, нямаш проблем. По-скоро, помисли къде ще го спираш, колко сигурно е там, (600 лв си е добра сума за крадене на колело) има ли стълби ( колко кг тежи) ..
Просто си вземи колело, което на теб ти харесва.
Успех !
 
С риск да ми се разсърдиш, като махнеш цената можеш да добавиш съобщението в сайт за запознаства.
За 3-4 км в градски условия всяко едно колело ще ти свърши работа. Вземи си колело което ти харесва да караш.

Примерно аз багажник на колело няма да сложа, никога. Чувал, на шията ще си вържа, но на моето колело багажник няма да има.

Карам "шосейка" в градски условия... не никак най-доброто решение, гумите са на 8 бара(трудно се помпят, трябва добра помпа), тънки, влизат в релсите на трамвайте, неможеш да скачаш, бордюрите пречат, спици се късат, гуми се пукат.
Обаче кеф цена няма...аз на друго тип колело няма да се кача. Има планиски колела, с широчина на гумите като за кола... мачкаш в града всичко наред...няма бордюри, няма дупки, въртиш повече и това...

Балканче да вземеш за 3 км, нямаш проблем. По-скоро, помисли къде ще го спираш, колко сигурно е там, (600 лв си е добра сума за крадене на колело) има ли стълби ( колко кг тежи) ..
Просто си вземи колело, което на теб ти харесва.
Успех !
Гуми, спици и капли се пукат, късат и кривят на всяко едно колело. Аз също карам шосеен велосипед в града, няма никакъв проблем. Как да им кажеш на другите, че не е така както си мислят. Всеки си мисли, че като излезе да кара такова колело, и от първия ударен бордюр трябва да го хвърля. Е, от където мине маутинбайка, от там ще мина и аз.
 
Аз също карам шосеен велосипед в града, няма никакъв проблем.
Две години и аз бях така,отидох споделих това в един вело-сервиз и човека каза тихо... на следващата година, едно след друго.. :)
Споделям моя опит за голям град :) иначе си прав, всичко се чупи...
 
Две години и аз бях така,отидох споделих това в един вело-сервиз и човека каза тихо... на следващата година, едно след друго.. :)
Споделям моя опит за голям град :) иначе си прав, всичко се чупи...
Велокуриер съм от две години, не е мръднало.
 
Много писаници, а никой не казва конкретен модел като предложение...

Аз, ако знаех какво ми харесва, нямаше да питам тук.
 
Това с колелото е, как да кажа, като с колата :) Някои избират на външен вид, някои по марка, някои на цвят, някои се задълбават в технически показатели до полуда, някои купуват чисто емоционално и продължават и след това да имат емоционална връзка с колата си. За спецификите, които си изброил абсолютно всяко едно колело ще ти свърши работа, за това и трудно се дават препоръки. Пак да направя паралел с колата, замени велосипед за автомобил в твоя въпрос и виж дали би могъл да препоръчаш нещо :)

Ще е по-лесно, ако добавиш още някоя променлива в уравнението - каква е настилката по въпросната отсечка, която ще ползваш най-често, има ли дупки, павета, разбит ли е асфалта?

Иначе за тези пари ти препоръчвам да стоиш далеч от натруфени колела. Под натруфени имам предвид - дискови спирачки, хидравлични вилки и т.н. Цената ти е в ниския клас, а тези екстри ако ги има там означава, че са от най-долното качество компоненти. Търси изчистено колело, без излишни дивотии. Също така включи в бюджета и това, че ще купуваш аксесоари - звънчета, инструменти, километраж, калници, катинар и т.н.

Аз лично скоро ще взимам Trek FX2: https://www.trekbikes.com/us/en_US/bikes/hybrid-bikes/fitness-bikes/fx/fx-2/p/17455/ горе-долу за същите цели като твоите, но смятам да карам повечко на по-дълга дистанция и евентуално повечко каране по паркове. Но аз съм от тия чешити дето съм малко привързан към марката.
 
За този бюджет и тези габарити Drag Grand Canyon
Само че тези скорости са пълен боклук, трябва да се сменят с палчетата. В този магазин можеш да си поръчаш велосипеда, да ти сменят скоростите и някой и друг аксесоар да шляпнат.
Кошницата може да се замени с раница, не сме тръгнали на митинг на БКП :)
 
Разгледай сайта на shockblaze. Марката е българска /Пловдив/ и имат доста добри модели. Също правят и доста големи намаления.
Препоръчвам ти да си вземеш някой що-годе запазено втора ръка, за да разбереш как се чувстваш с колелото. Може в един момент тези 3-4км да станат 20-30кв. Колелото е такава краста, че бързо става хоби.
И след това като понатрупаш малко опит и познания, ще си купиш правилното колело.
Сега масово се карат 29", като за теб размера на рамката трябва да е L. XL / 20", 21" Типично градските са грозни и леко винтич, но за един хипстър ще топ колелото.
Често по рамките на колелата в ниския клас има оставени отвори за поставяне на багажник и ще може да си го закупиш отделно. Но не знам за какво ти е при условие, че раницата е неразделима част от велосипедистка.
 
Като си търсих кола по автокъщите, първо си намерих велосипед - италианска класика.
По битаците има невероятно разнообразие от велосипеди за без пари (100-на лева), докарани от запад - спортни, градски, с извити рамки, автоматични скорости...
 
Много писаници, а никой не казва конкретен модел като предложение...

Аз, ако знаех какво ми харесва, нямаше да питам тук.
Нормално....много зависи не само от килограми и удобство, но аз лично бих избирал и по дизайн, да не кажа, че ще ми е водещ даже. :) Имам един познат, който продава градски колела: http://projectbikes.bg/ - има страхотни и приложими за градски условия колела. Вече на място или с онлайн / тел. консултация на база ръст и килограми ще могат да предложат нещо подходящо. Аз лично също се замислям, но ми е достатъчно, че пуша. Не ми трябва и въглеродния диоксид на колите. А и нямам застраховка живот. :) А по принцип трябва. :)
 
  • Like
Реакции: CTAH
За тези километри, може да се замислиш и за велосипед с една скорост - опростена механика и лесна подръжка.
 
Аз за счупени венци и дерайльори не съм чувал :) освен ако не ги почупиш в бордюра. Единствения проблем са гумите и чат пат да се сетиш да смажеш веригата 50/50 масло/нафта. За питащия гледай да си вземеш поне шимано деоре клас. Което ме подсеща да видя какво прави моето колелце, че само геврека да въртиш докарва шкембе ;).
 
За питащия гледай да си вземеш поне шимано деоре клас.

Деоре е вече в професионалния клас, като единственото предимство е донякъде по-ниското тегло спрямо по-долните класове. Къде прати там човек с бюджет 600лв и желание да кара 3-4км до магазина.
 
Другото надолу не работи както трябва :) и не мисля, че цената му е чак толкова висока. Аз лично предпочитам като цъкна предавка тя да влиза от раз, а не да въртя още 100-200 метра скрибуцайки веригата докато се сети да се премести. Иначе за здравина и най-евтините са здрави, просто са по-неудобни за използване.
 
Другото надолу не работи както трябва :) и не мисля, че цената му е чак толкова висока. Аз лично предпочитам като цъкна предавка тя да влиза от раз, а не да въртя още 100-200 метра скрибуцайки веригата докато се сети да се премести. Иначе за здравина и най-евтините са здрави, просто са по-неудобни за използване.

Дерайльорите се настройват супер лесно, стига да знаеш какво правиш. Абсурд е да твърдиш, че 5-6 класа компоненти на Шимано скрибуцат 200м и видиш ли само топ класа им ставал, айде да не говорим наизуст. Ако беше така, кьорав велосипедист нямаше да има по света. А колкото до цените...я намери най-евтиното колело с Деоре окомплектовка и го пусни тук, да се види цената.
 
Колелото наистина си е краста, аз не мога да си представя топлата част на годината да не връта педалите. Поне когато има възможност за това, вече си ги има и моментите, където си трябва да врътиш гевреко у консервата:)
Ето примерно вчера, ходеш на зъболекар, лек дъждец имаше, много приятно. Мушнах в раницата чиста тениска, да не смърдя на пот при зъбарката и готово - 21.5км отиване връщане:)
 
А и нямам застраховка живот. :) А по принцип трябва. :)
Тези от застраховките връщат ли пари за охлузвания, изкривена капла и скъсана тениска, че днес се пребих като последния леймър в едни дупчета (дупки в стил ''муха те ухапала за софийско дупче). Това беше повод да си направя лека статистика и излезна, че на всеки 1к-1.5к км се разпльоквам на хасфалта като развалено яйце в китайски тиган. Въобще с това дъждовно лято, което се очерта, някой с някакви трипинги да се похвали:)
 

Горе