Продуктова фотография

От: Продуктова фотография

Зависи от много неща. Но ако снимаш бижута ,това е много грешен подход, да не кажа непрофесионален
Грешен е ,защото за да продаваш бижута, трябва да инвестираш в качествена визия , а не в самоделни снимки

Като цяло бижута се снимат с тилт шифт обективи, хубави фонове с ефектни отражения, насочена контрастна светлина и добри познания по обработка на RAW , управление на цветовете и фотошоп.

Ако имате конкретни въпроси, не се притеснявайте да питате на лично.
 
Последно редактирано:
От: Продуктова фотография

Бижутата се снимат най добре на черен фон с огледално отражение от долу.
02.jpg
 
От: Продуктова фотография

Аз фона ако мога да оправя ехееее. Как ли не пробвам тоя фон и сивее. Това е натурална снимка без никаква обработка.
Фона не се оправя с белия баланс. Иначе, ако искаш да вземеш коректно бял баланс, можеш да си купиш "сива карта" и по нея да мериш.
Фона при продуктовата фотография най-лесно се оправя с инструмента "Curves Tool". Има го във всички по-свесни редактори на изображения - FastStone, GIMP, Photoshop, Paint .NET...
Ако се работи с RAW-изображения работата още повече се улеснява. Едно заради качеството на изходното изображение, второ заради възможностите за контрол на кривите. Примерно Lightroom има 4 плъзгача за фино регулиране на експозицията.
Но като цяло има ли нещо, като "Curves Tool", "Adjust Curves" и от тоя сорт, може доста да се повлияе на фона, без от това да пострада сериозно обекта на снимане.
Ето един пример с FastStone:
Curves.jpg
Сравнение преди-след:
01.jpg
При работа с кривите има едно основно правило - долу са тъмните тонове, горе са светлите тонове. Паралелно с пълноцветната редакция (RGB) може да се влияе и на отделните канали - повечето редактори го позволяват.
 
От: От: Продуктова фотография

Белия фон се коригира с баланса на бялото почти напълно без проблем, но трябва да се има предвид, че за да стане трябва баланса да се настрои при вече приготвена установка (тоест при абсолютно същата светлина, при която ще се снима обекта), най-препоръчително на сива карта. Другия проблем с първите снимки е, че втората (коригираната) е преекспонирана. А това идва от неправилно насочената светлина. Светлината, особено що се отнася за бижута, според мен никога не трябва да е директна - трябва задължително да е разсеяна.
 
От: Продуктова фотография

Хих , за правилна експозиция се използват флашметри или сива карта . но това си е цял процес изискващ знания и опит . в сайтра си имам малко писано за това
 
От: Продуктова фотография

Като правите нещо такова , винаги си мислете как ще го продадете .
Цените на професионалното оборудване паднаха драстично , но за сметка на това цената на знанията се качва :) За 10-15лв на час можете да си наемете фотостудио . за 500лв можете да си купите фотоапарат със сменяема оптика снимащ в RAW .
Аз лично за 10лв на час обяснявам как се снима в студио :)
 
От: Продуктова фотография

Аз това във форума бих го казал безплатно, а в студиото си и 20 на час ще взема. :)
 
От: Продуктова фотография

Едно от основните неща при продуктовата фотография е да се снима на бленда около f/11 - f/16, а защо не и по затворена. Затова и няма нужда от светлосилни обективи.
 
От: Продуктова фотография

Това последното къде го прочете ? На бленда над 8 пада резолюцията драстично заради дифракция на светлината . а по принцип евтините китаци измиват цветовете, затова се използват твърди макро обективи
Или специализирани обективи -тилт шифт обективи с промяна на перспективата.
 
От: Продуктова фотография

Освети още малко отдолу с една лед лампа за да изчезнат сенките и намали директната светлина от ляво и дясно за да изчезнат бликчетата, а обектите, така да няма да има акценти в белия фон и ще насочиш още повече вниманието върху обекта.
 
От: Продуктова фотография

Винаги съм се чудел как е по добре, със сенки отдолу или без?

идеята е не да няма сенки, а само да загатваме за тях, колкото по-малко акценти (тук визирам сенките и повтарям по-малко, а не никави) около обектите, толкова повече вниманието ще се насочи към тях...

Успех!
 
От: Продуктова фотография

Бижутата се снимат най добре на черен фон с огледално отражение от долу.
02.jpg

тук може да добавим и вариант с черно кадифе без сенки и отражения ... :wink:
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: От: От: Продуктова фотография

Другия проблем с първите снимки е, че втората (коригираната) е преекспонирана. А това идва от неправилно насочената светлина. Светлината, особено що се отнася за бижута, според мен никога не трябва да е директна - трябва задължително да е разсеяна.

Абсолютно съм съгласен, но не и за отдолу(подложката имам в предвид) там става по-добре с директна, но по-слаба светлина, за да не унищожим напълно сенките, които дават повече рязкост на обекта, но и не трябва да са прекалено изразени за да не отвличат вниманието от обекта....
 
От: Продуктова фотография

Скоро ме повика клиент да говорим за сайтовете му и посиска да направим снимки на няколко детайла, които произвежда. Естествено не разполагах с подходяща техника за снимане, но поне си носех фотоапарата. Аз почти винаги го нося с мен. Най-големия проблем беше избора на подходящо осветление, но винаги може да се измисли нещо.
Ще ви покажа каква техника използвах. Идеята може да е полезна на някой колега.

Необходими инструменти:
- Фотоапарат с добра матрица, за да могат да се правят кропки
- 2 бели листа хартия, формат A4
- фенерче и настолна лампа

От снимките ще ви стане ясно всичко.
Взима се единия лист и се прави на фуния, така че в горната му част да може да се вмъкне обектива на фотоапарата. Оставя се отвор от страни. Подразват се ъглите на листа, за да може да стои вертикално. Фенерчето и настолната лампа се насочват така, че да осветяват листа отстрани:
beymvc.jpg


2hrnx5d.jpg


След сесията обработих кадрите в Lightroom, за да ги направя удобни за ъплоуд в web:
2015-01-24_110135.jpg

След като сме си подготвили подръчен стенд за снимане, можем да започнем с експериментите. Аз не разполага със статив и снимките ми не станаха много рязки, но все пак се получиха доста прилични. Ако можете да използвате статив, ще е от огромно значение! Ще е чудесно и ако фотоапарата ви поддържа RAW, за да можете да обработвате в последствие белия баланс, шума и експозицията.
Ето и примерни снимки, които направих с тази техника:
2nqwgsm.jpg


t9h651.jpg


wkh1km.jpg


Вижда се, че кадрите искат още малко пипване (бял баланс, контраст, шарпване и т.н.), но като цяло никак не са лоши за качване и така.
Успех!
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Продуктова фотография

Малук съвет,ако приемате . снимате много отдалече, така губите детайла на снимките. Снимате върху бяла основа,която отразява светлината и намалява контраста. Питали ли сте се защо всички бижута в магазините са на черно кадифе?
 
От: Продуктова фотография

Малук съвет,ако приемате . снимате много отдалече, така губите детайла на снимките. Снимате върху бяла основа,която отразява светлината и намалява контраста. Питали ли сте се защо всички бижута в магазините са на черно кадифе?
Съвети винаги приемам и с удоволствие тествам. Нямам черен лист, за да пробвам как би се олучило с него, но имам синьо-зелени листове и пробвах с тях. Получава се по-контрастен кадър. Може би за предмети с много бликове е добре да се използва по-тъмен фон. Този път пробвах да снимам малксимално близо до обекта. Трябва ми поне още един мек източник на светлина от горе, за да осветя каналите на детайла:

10n7tcj.jpg


2j5id92.jpg


Ще си купя още едно китайско фенерче с дифузор :).
Беджев Стил, ако ти хрумне още някоя идея, не се стеснявай да я метнеш насам.
 

Горе