Протестите Срещу Енергийната Мафия

Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Относно монополът и корекцията на цените. И преди съм го писал.

В случая с тока избор има. Въпрос на мързел е да се реализира.

Баба ми плаща м/у 5 и 7 лв за ток. Но се отоплява на дърва. През зимата готви на печката - логично. А през лятото готви на газ, за да не пали печката.

Имам приятел с голям апартамент - има камина с водна риза в хола, която загрява радиаторите в останалите стаи и той се отоплява на дърва и пелети (или там квото се води).


Може да отопляваш на парно, може да се отопляваш на газ, може да се отопляваш на дърва. Може да си сложиш изолация, може да смениш дограмата, може да сложиш енергоспестяващи крушки.

Както виждате вие се хващате за монопол че били само доставчици на ток. Но доставчиците на енергия са няколко и при желание спокойно може да ползвате енергия от други доставчици.


Та в общия случай изборът си е на отделния потребител дали ще се отоплява, загрява водата, готви на ток или на други източници на енергия. Въпрос на избор е (мързел).

Та всички хора, които сега се отопляват на ток и ползват бойлери минат на друг вид енергия (за което няма кой знае какви проблеми да се направи), монополът ще го издуха. И ще е принуден да намали цените на тока - щото няма да има кой да му го купува.


Просто е - енергоспестяващи крушки, ТВ, компютър и хладилник хабят 10-20 лв месечно.


За останалото дали ще си на ток, парно, газ, дърва изборът си е твой. А монополът за 20 лв месечно се преглъща лесно.

Ако баба ти беше абонат на наполовина държавната / наполовина общинска топлофикация софия и дори да си е махнала радиаторите зимата и пращаха всеки месец 100-120 лв сметка щото тръбите и минават през жилището ( а съм чувал и за 180 лв ) но за 100 120 съм ги виждал сметките... ще видиш какво е държавен монопол от който не може да се разведеш... и нон стоп се проповядва че който не си плаща е лош човек... и не можеш да се развдеш а ако решиш да отрежеш тръбите който ти минават през собствеността цялата държавана машина е срещу теб... освен ако всички от блока -входа не се откажете... един да има да не се отказал всички други 20 - 60 апартамента ще пащат по 100+ лв... по лошо от липса на конкуренция и държавен монопол няма....
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

@Математика всичко е чудесно.
Проблема е бизнеса, щото все още си е на държавна хранилка, не прави това което ти даваш за пример, което аз съм го направил, както и ти и доста от форума.

Проблема, е че тока се мателизира в продуктите и услугите които потребяваме, води и до спад на конкурентно способност и т.н Това просто го забравяш, малко компанни правят именно това. Но ще почнат за напред надявам се! Все пак това си е голяма инвестиция, смяна на процеси и технологични линнии!
 
Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

На теория (и на практика) всяко нещо може да се поквари. Обаче сегашната система изначално е създадена с предпоставка и цел да се поквари. Тя няма как да работи и трябва да се промени. Какво не му харесваш на долния вариант примерно?

Тая работа с издаването на лиценз и оставянето да правят каквото си искат явно не работи. Държавата дори още има процентно участие в ЕРП-тата и въпреки това се стигна до сегашния момент, когато границата на разсипията беше мината.

именно заради бездеиствие на държавата... какъв ще и е стимула да действа като си е изяло нейно и с откраднатите пари търси попълва дупки в бюджета... същото като топлофикация ще стане....
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

На теория (и на практика) всяко нещо може да се поквари. Обаче сегашната система изначално е създадена с предпоставка и цел да се поквари. Тя няма как да работи и трябва да се промени. Какво не му харесваш на долния вариант примерно?

Тая работа с издаването на лиценз и оставянето да правят каквото си искат явно не работи. Държавата дори още има процентно участие в ЕРП-тата и въпреки това се стигна до сегашния момент, когато границата на разсипията беше мината.

Аз дадох пример, може да не е най-добрия но пазара би го решил. Да се поквари реална конкуренция в в пъти по трудно.
Давам един пример - в момента караме на 1ва с ръчна. Като махнем ръчната може качим и до 5-6 скорост. Е тази ръчна е държава! Няма до сега пример в историята, в които ако няма прекалено държавни регулации да няма цъфтеж в каквато и да е сфера!

Държавата просто няма стимул да работи за нас! Тя има стимул да продава властта си! Много ли ще ти е кеф, тези пари да знаеш че не отиват за системите а се преразпределят в некой партиен джоб!?
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

@coolice
40-50 хиляди души на улицата мисля, че са достатъчен стимул за една държава да се размърда и да реши проблемите по най-добрия начин. :)

Сега е частно и протестите са леко неориентирани. Първо бяха главно срещу сградите на ЕРП-тата, обаче там има само секретарки, касиерки и инкасаторски, от които нищо не зависи. Големите босове, които ни прибират парите са извън граница и си гледат живота. После протестиращите се ориентираха към държавните институции, обаче те пък казват, че няма как да направят национализация в ЕС през XXI век и също са прави. Заговори се за отнемане на лицензи, но знаете ли какво означава това и какви ще са последствията? Аз лично все още не съм наясно, вероятно това важи и за протестиращите. Изключително объркана е ситуацията.

Много ли ще ти е кеф, тези пари да знаеш че не отиват за системите а се преразпределят в некой партиен джоб!?
Че аз и сега го знам. Прави се по специален закон и му викат държавна субсидия. Дава се според спечелените гласове на изборите и е десетки, може би стотици милиони левове.
 
От: Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ако баба ти беше абонат на наполовина държавната / наполовина общинска топлофикация софия и дори да си е махнала радиаторите зимата и пращаха всеки месец 100-120 лв сметка щото тръбите и минават през жилището ( а съм чувал и за 180 лв ) но за 100 120 съм ги виждал сметките... ще видиш какво е държавен монопол от който не може да се разведеш... и нон стоп се проповядва че който не си плаща е лош човек... и не можеш да се развдеш а ако решиш да отрежеш тръбите който ти минават през собствеността цялата държавана машина е срещу теб... освен ако всички от блока -входа не се откажете... един да има да не се отказал всички други 20 - 60 апартамента ще пащат по 100+ лв... по лошо от липса на конкуренция и държавен монопол няма....

Тук е по-трудно защото целия вход трябва да вземе решение.

Но ако целият вход (блок) се изключи няма да плащат нищо. Но проблемът е, че 20 човека трудно вземат решение.
 
след отнемане на лиценз мисля че той трябва да отиде на търг и да дойде друг играч

ама в това не е проблема - замазват положението - въпроса че лиценза е териториален страната е разделена като баница и не може да има конкуренция трябва трите играча да са на един тере....н ей това ни е сбъркано на нас в държавата а не че са частни

държават може да си пусне нейно ерп по същите кабели ида прави конкуренция отколкото даги национализира и да ги постави в директна конкуренция
 
Re: От: Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Тук е по-трудно защото целия вход трябва да вземе решение.

Но ако целият вход (блок) се изключи няма да плащат нищо. Но проблемът е, че 20 човека трудно вземат решение.

мдам аз имах на предвид че изключително трудно да се откажеш от държавния монопол ... а за вискоките блокове са поне 70 човека :)
 
От: Re: Протестите Срещу Енергийната Мафия

държават може да си пусне нейно ерп по същите кабели ида прави конкуренция отколкото даги национализира и да ги постави в директна конкуренция

Това ми харесва като идея, но как ще си разпределят разходите за поддръжка на мрежата? Мисля че в държавите, където хората имат избор между 5-10 ЕРП-та се работи на съвсем други принципи. При нас ЕРП-тата са реални - имат собствени жици, трафопостове, електромери и т.н. Целият хардуер си е техен и никой друг няма достъп до него. На Запад се ползва една и съща мрежа, а ЕРП-тата са малко или много виртуални. Сключват сделки с производители на ток и го продават, но реално до потребителите стига все една и съща услуга. Различава се леко само цената. Основната разлика е в рекламата и разпределението на разходите. Едни са по-скъпи, но зелени. Други са подходящи за хора с малка консумация на ток, защото таксуват само на киловат, без допълнително оскъпяване. Трети имат твърда месечна такса за достъп до мрежата, но пък после цената на киловат е ниска и т.н.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

@coolice
40-50 хиляди души на улицата мисля, че са достатъчен стимул за една държава да се размърда и да реши проблемите по най-добрия начин. :)

Сега е частно и протестите са леко неориентирани. Първо бяха главно срещу сградите на ЕРП-тата, обаче там има само секретарки, касиерки и инкасаторски, от които нищо не зависи. Големите босове, които ни прибират парите са извън граница и си гледат живота. После протестиращите се ориентираха към държавните институции, обаче те пък казват, че няма как да направят национализация в ЕС през XXI век и също са прави. Заговори се за отнемане на лицензи, но знаете ли какво означава това и какви ще са последствията? Аз лично все още не съм наясно, вероятно това важи и за протестиращите. Изключително объркана е ситуацията.


Че аз и сега го знам. Прави се по специален закон и му викат държавна субсидия. Дава се според спечелените гласове на изборите и е десетки, може би стотици милиони левове.

Дам голям кеф, държава да си :)

Иначе си прав за протестите. Дори имам съмнения, че се опозицията стои от зад. Не за другото, а защото от ток и ЕРП-та вече за всичко скандират! От една хомогенност, вече не можеш им хванеш спатиите - аз лично си протеситрам за пазари и либерализиация, други за друго!
 
От: Re: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Това ми харесва като идея, но как ще си разпределят разходите за поддръжка на мрежата? Мисля че в държавите, където хората имат избор между 5-10 ЕРП-та се работи на съвсем други принципи. При нас ЕРП-тата са реални - имат собствени жици, трафопостове, електромери и т.н. Целият хардуер си е техен и никой друг няма достъп до него. На Запад се ползва една и съща мрежа, а ЕРП-тата са малко или много виртуални. Сключват сделки с производители на ток и го продават, но реално до потребителите стига все една и съща услуга. Различава се леко само цената. Основната разлика е в рекламата и разпределението на разходите. Едни са по-скъпи, но зелени. Други са подходящи за хора с малка консумация на ток, защото таксуват само на киловат, без допълнително оскъпяване. Трети имат твърда месечна такса за достъп до мрежата, но пък после цената на киловат е ниска и т.н.
Държавата все още има собственост над мрежата, как беше дефинирано нещо като концесия или от сорта. Но ЕРП-та нямат изключително право на собственост над мрежата!!! И точно там е вратичката към либерализиранията!
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Проблемът с неориентираността на протестите, тръгнали от социалните мрежи е неизбежен, точно защото не са организирани от някаква стройна структура каквито са партиите или синдикатите. Това си е следствие, което няма как да бъде избегнато. Реално водачите на протеста са случайни хорица, които просто първи са се сетили да направят събитие или страница във Фейсбук по някакъв наболял въпрос и са събрали бързо много последователи.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

ТЕСТ никога не са случайни хорица - Както и госпожата дето днес се изтупанчи от тяхно име и тя не е случаен човек.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Аз съм сигурен, че неслучайните са се присъединили впоследствие, но няма как да виреят дълго. Видяхме, че госпожата вече я изритаха като мръсно куче. Ако наистина беше толкова нагласена работата организацията на протестите щеше да е много по-добра. Нямаше да се оставят да разделят шествията и т.н.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Сега ги спряха да отидат да поднесат цветя на паметника на Левски щото госпожата с поличката говори!
 
От: Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ако баба ти беше абонат на наполовина държавната / наполовина общинска топлофикация софия и дори да си е махнала радиаторите зимата и пращаха всеки месец 100-120 лв сметка щото тръбите и минават през жилището ( а съм чувал и за 180 лв ) но за 100 120 съм ги виждал сметките... ще видиш какво е държавен монопол от който не може да се разведеш... и нон стоп се проповядва че който не си плаща е лош човек... и не можеш да се развдеш а ако решиш да отрежеш тръбите който ти минават през собствеността цялата държавана машина е срещу теб... освен ако всички от блока -входа не се откажете... един да има да не се отказал всички други 20 - 60 апартамента ще пащат по 100+ лв... по лошо от липса на конкуренция и държавен монопол няма....

Аз ако съм ще го продам този апартамент. 100-120 лв. рекет за нещо дето не потребяваш си е безумие. Не знам това в някоя бяла държава дали го има - щото ми се струва, че ще стане война ако е така.
 
От: Re: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Това ми харесва като идея, но как ще си разпределят разходите за поддръжка на мрежата? Мисля че в държавите, където хората имат избор между 5-10 ЕРП-та се работи на съвсем други принципи. При нас ЕРП-тата са реални - имат собствени жици, трафопостове, електромери и т.н. Целият хардуер си е техен и никой друг няма достъп до него. На Запад се ползва една и съща мрежа, а ЕРП-тата са малко или много виртуални. Сключват сделки с производители на ток и го продават, но реално до потребителите стига все една и съща услуга. Различава се леко само цената. Основната разлика е в рекламата и разпределението на разходите. Едни са по-скъпи, но зелени. Други са подходящи за хора с малка консумация на ток, защото таксуват само на киловат, без допълнително оскъпяване. Трети имат твърда месечна такса за достъп до мрежата, но пък после цената на киловат е ниска и т.н.

Дано това стане, както БТК отдаваха под наем трафик през оптиките си, както и някои доставчици все още дават под наем преносната си оптична мрежа на други доставчици.

Проблема за мен е,че ако няма конкуренция, които и да са на мястото на ЧЕЗ/ЕОН/ЕВН, ще има шашми с цените. Електромерите показват консумация за 200лв, плащате за 200лв, няма какво да се направи.
Единственият проблем е, че новите електромери се поддават на шашми, разбирайте програмиране и може да отчитат фантастични консумации. Няма повече отчитане, няма разни графики, където показват, че е нормално, просто електромерите са програмирани да отчитат повече.
Вътре имат микроконтролер и той реално отчита какво се консумира, с една промяна на променлива в кода и отчитаме по 1.4-2 повече.
Дали може да стане - може, електромерите се отчитат дистанционно, било то infrared или друга комуникация и комуникацията е двупосочна. Както четат, така и пишат.
Как точно го правят - не знам, но се пробвам да разбера и ако стане ясно, с удоволствие ще кажа, за да знаят хората и не ги мамят. По мрежата ме съмнява да става, ако е wireless може да се "хване", ако е infrared трябва на място (т.е. не може).
Лично мнение - ако се приеме предложението на министъра на нещо-си, да се направят електромерите да отчитат чрез GPRS мрежа (стил касови апарати), с цел "пресичане на практиката на ЕРП-тата да бавят отчитанията, следователно ще се намалят сметките за ток с по-точно засичани срокове" ще бъде супер криво. Защо - защото тогава ще може да правят всичко абсолютно дистанционно, без никакъв шанс за разбиране на шашми, програмирания и т.н. Сега поне има шанс да се разбере, стига да се докопа правилната техника.
И не говоря човек да прави шашми, а просто да се разбере те как ни мамят. Има огромна разика.
 
Последно редактирано:
Re: От: Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Аз ако съм ще го продам този апартамент. 100-120 лв. рекет за нещо дето не потребяваш си е безумие. Не знам това в някоя бяла държава дали го има - щото ми се струва, че ще стане война ако е така.

просто не се отказваш от парно нищо че ти е 300 - 370 лв в студените месеци и го смяташ че с климатици няма да ти излиза повече от 200 лв като ги сложиш тези 100 120 излиза същото.... вързан си за държавния монополист....

а ако знаеш в каква мизерия съм виждал да живеят хора направо ми се плаче... то лесно да го кажеш да продадат ама те не познават живота извън софия и всичките им познати и целия си живот са го прекарали на такова място...
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Вече има доста ранени при сблъсъците обаче ми направи впечатление нещо. На записите се вижда как младежи с черни дрехи, шапки и трибагреници на лактите мятат камъни, бомбички и някакви запалени предмети по полицаите, които не мърдат известно време, но после получават заповед за атака и нападат тълпата. В това време обаче маскираните провокатори вече са избягали и палките ги отнасят само разни жени и възрастни мъже, които не са успели да се изтеглят достатъчно бързо.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Коя медия да гледам, мамка му!

НОВА дават някви странични работи и не поемат позиция
БТВ гледам една жена лежи с разбит нос на асфалта, репортерката вика какво виждате, тоя от новините вика паднал човек. Къв човек бе, жената ще е тръгнала да се бие с полицията ли че е с разбит нос и лежи ... напрао не ми се коментират тея кавали с тая пишмян телевизия. На черното викат бяло и очевидно подкрепят всичко, което е срещу народа.

Пускам БНТ да видим.
 

Горе