Регистрация на фирма

От: Регистрация на фирма

За всички интересуващи се от регистрацията на ООД или ЕООД е важно да знаят,че все още основният капитал е 5000 лева,а не 500 лева.Регистрацията се прави в Агенцията по вписванията,като срока на вписване в Търговският регистър е 2 дни.
http://accounting-consult.com
 
От: Регистрация на фирма

Скъпи съфорумци,
не искам да правя реклама на свой клиент, но ако имате въпроси относно регистрация и пререгистрация на фирма можете да кликнете на съответния линк в подписа ми и да се обадите на номера за контакти. Жената която ще ви вдигне ще ви обясни всичко, което ви интересува.

Надявам се, че съм бил полезен.
 
От: Регистрация на фирма

От всички постове, не видях нито един отговор по темата. Ето нещо конкретно:

Регистрация на едноличен търговец /ЕТ/

.• Изискванията към едноличния търговец /ЕТ/:
- Лицето, което се регистрира като едноличен търговец /ЕТ/ следва да бъде дееспособно – да е навършило 18 години и да има местожителство на територията на страната. Чуждестранен гражданин може да регистрира ЕТ само в случай че има разрешение за постоянно пребиваване на територията на Република България, издадено в съответствие със Закона за чужденците в Република България и актовете по неговото прилагане.
• Фирмата на едноличен търговец /ЕТ/:
- Наименованието трябва да съдържа без съкращения личното и фамилното или бащиното име, с което физическото лице е известно в обществото и следва да бъде с национална изключителност.
• ЕT или ООД:
- Едноличният търговец (ЕТ) е правноорганизационна форма за извършване на търговска дейност, която е подходяща за малки предприятия, където дейността не предполага поемането на големи задължения и не е свързана с големи инвестиции.
- По-често предпочитаната форма е ООД, тъй като ЕТ отговаря за задълженията си неограничено с цялото лично имущество на физическото лице. Дори при продажба на задлъжняло ЕТ, продавачът остава солидарно отговорен с купувача за задълженията на търговеца до момента на продажбата. При ООД/ЕООД отговорността на собственика/ците на капитала се изчерпва с внасянето на дружествените вноски. За задълженията отговаря самото дружество, а не собствениците. Затова при продажба на дяловете от задлъжняло ЕООД продавачът напълно се освобождава и не носи отговорност за поетите задължения от името на дружеството.
- Освен това едноличният търговец довнася осигуровки върху размера на печалбата /но не повече от 10 ми нимални работни заплати/. Собственикът на капитала в ЕООД, съответно съдружника в ООД не довнасят осигуровки.
• Запазване наименование на фирма:
- Името се запазва в Агенцията по вписванията с подаване на заявление Д1 от eдноличния търговец. Държавната такса е в размер на 50 лв.
- Фирмата се изписва задължително на български език. Образците на заявленията позволяват да се заяви и транслитерация на фирмата по желание на търговеца. Наименованието се определя свободно от търговеца, като не трябва да въвежда в заблуждение и да накърнява обществения морал.
- Запазването на името на фирмата се извършва в Агенцията по вписванията въз основа на заявление по образец съгласно приложение Д1 към Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър.
- Абсолютно всеки може да запази име на фирма преди подаване на заявление за вписване.
- Заявлението за запазване се отразява в търговския регистър по реда на постъпването. По всяко заявление се извършва проверка дали друго лице няма права върху фирмата и дали е платена дължимата държавна такса. Преди попълване на заявлението Д1 е добре да бъде проверено съответното наименование не е вече заето. Това може да бъде направено на страниците на сайта на търговския регистър.
- Запазването има действие два месеца от датата на подаване на заявлението. През този период липсва възможността друг търговец да се впише в търговския регистър под същото наименование.
- Запазената фирма е неотчуждима и непрехвърлима. Запазването има действие върху територията на цялата страна.
•Регистрация в Търговския регистър:
- Регистрацията се извършва в което и да е териториално поделение на Агенцията по вписванията, където се води Търговския регистър за цялата страна. Териториалните звена на АВ се намират по седалищата на окръжните съдилища. Търговският регистър е публичен, т.е. едноличният търговец /ЕТ/ не може да скрие седалището и адреса си на управление, името си и единния си граждански номер. Последващите промени на обстоятелствата, отнасящи се до него също подлежат на вписване. Тези вписвания оповестяват заявените факти и обстоятелства пред обществеността, но също така имат и конститутивно действие - от датата на вписването въпросните обстоятелства се считат за настъпили.
• Заявления:
- Вписването се извършва от Агенцията по вписванията въз основа на писмено заявление по образец А1 /виж приложението/, което следва да бъде подписано лично от търговеца или от негов адвокат. В заявлението се посочва името, ЕГН-то и други данни за търговеца. Заявлението може да бъде подадено на място в поделение на Агенцията по вписвания или по електронен път, чрез интернет страницата на Агенцията /за целта е нужно търговецът или адвокатът му да притежават електронен подпис/. С оглед различните задължителни и незадължителни елементи на образците-заявления /А1 за ЕТ/, препоръчваме позлването на адвокатски услуги при търговската регистрация. За обща информация, следва да бъде посочено, че полетата “Основна дейност по НКИД” и “Транслитерация” не са задължителни и е много малко вероятно да бъде постановен отказ, поради липсата на тези данни.
Заявлението А1 съдържа:
1. данни за заявителя;
2. данни за търговеца или за клона на чуждестранен търговец, по чието дело се иска вписване, заличаване или обявяване;
3. подлежащото на вписване обстоятелство, вписването, чието заличаване се иска, или подлежащия на обявяване акт и
4. подпис на заявителя.
• Приложения към заявление А1:
- Образец от саморъчния подпис на търговеца /нотариално заверен/;
- В случай, че предметът на дейност е подчинен на специален режим и това е условие за регистрацията, се прилага съответният лиценз, разрешение, удостоверение за професионална правоспособност или друг документ;
- Декларация от едноличния търговец, че не е в производство за обявяване в несъстоятелност, че не е невъзстановен в правата си несъстоятелен, че не е осъден за банкрут, че не е лишен от правото да упражнява търговска дейност и че не е регистрирал друга фирма като едноличен търговец (чл. 57 и чл. 58, ал. 2 и 4 ТЗ);
• Разглеждане на заявленията:
- Заявленията за вписване на обстоятелства в търговския регистър (включително и регистрация на ЕТ) се разглеждат от длъжностно лице по регистрацията към Агенцията по реда на постъпването им. Отказът да се регистрира физическо лице като ЕТ се обжалва пред съответния окръжен съд по седалището на търговеца в седем дневен срок от връчването му.
• Такси и последващи регистрации
- Във връзка с процедурата по регистрация на ЕТ се заплаща такса за вписване в търговския регистър в размер на 35 лв., а по заявление за запазване на фирма се събира такса в размер на 50 лв. През 2008 г. отпадна изискването за регистрация на търговците в регистър БУЛСТАТ, както и изискването за обнародване в Държавен вестник.Последното обстоятелство бе заместено с публикуването на фирмените данни директно на интернет страницата на Агенцията по вписванията.
 
От: Регистрация на фирма

капитала е два лева вече за ООД, регистрацията струва долу горе (ако си направиш всички документи сам):
- 5 лева за откриване на набирателна сметка;
- 15 лева за удостоверение за внесен капитал;
- 6-10 лева за нотариална заверка на подписа на управителя;
- 65 лева за изваждане на електронен подпис (личен);
- 2 лева за самия капитал;
- 110 лева такса за вписване (ако не е с електронен подпис е по-скъпо);
- 2 лева такса за плащането на въпросната такса за вписване;
------
Общо около 210 лева.

Това според мен е оптималния вариант. При подаване с електронен подпис, решението е готово в рамките на 1 ден.
 
От: Регистрация на фирма

Много такси много чудо. Няма ли да съкратят и самата процедура. То ще си изгубиш сума време докато се регистрираш.
 
От: Регистрация на фирма

Моля Чоко.

Игринет, става за 1 ден:
1. 2-3 часа да си направиш документите
2. 30 минути в ПИБ или ЦКБ за откриване на набирателна сметка, внасяне на капитала, вземане на удостоверение и изваждане на електронен подпис.
3. 10 минути при нотариус да ти завери едната декларация (трябва да си си запазил час)
4. 30 минути да се регистрираш в сайта на търговския регистър и в ebg.bg
5. 1 час да сканираш всички документи
6. 30 минути да попълниш онлайн заявлението, да качиш документите и да платиш онлайн.

След което чакаш 8 работни часа и имаш фирма.
 
От: Регистрация на фирма

капитала е два лева вече за ООД, регистрацията струва долу горе (ако си направиш всички документи сам):
- 5 лева за откриване на набирателна сметка;
- 15 лева за удостоверение за внесен капитал;
- 6-10 лева за нотариална заверка на подписа на управителя;
- 65 лева за изваждане на електронен подпис (личен);
- 2 лева за самия капитал;
- 110 лева такса за вписване (ако не е с електронен подпис е по-скъпо);
- 2 лева такса за плащането на въпросната такса за вписване;
------
Общо около 210 лева.

Това според мен е оптималния вариант. При подаване с електронен подпис, решението е готово в рамките на 1 ден.

Няма ли и 50 лв. за запазване име на фирма?

Понеже не мога да пращам ЛС, би ли пояснил кои са документите в точка 1, които се сканират и от къде се изтеглят бланки за тях. Че на brra.bg нещо не виждам такива. Ще съм ти много благодарен.
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на фирма

А за ЕООД я няма офертата за 2лв., нали така?

Има си оферта за ЕООД за 2 лв. що да няма.

А ако някой продължава да тъеси информация и формуляри - втория сайт в подписа ми - има всичко.
 
От: Регистрация на фирма

Мерси. Много добри два сайта в подписа.:) Живот и здраве като регистрирам фирма скоро ще си ги чета.
 
От: Регистрация на фирма

Account-bg, оставил си си приъстите, пич:

1.[FONT=&quot] [/FONT]Да учредя еднолично дружество с ограничена отговорност с фирма “................................”
2.[FONT=&quot] [/FONT]Дружеството има следните:
ФИРМА: “.........................................” ЕООД, която се изписва и на латиница.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ: Седалището на дружеството е област ..................., община ............................., гр. ......................


Разтълкувай ми я, тази простотия. Добре, че не ти попълвам механично бланките.
 
От: Регистрация на фирма

Фирма е наименованието на съответното търговско дружество независимо дали то е ООД, АД, КДА и т.н. Фирма е името. Просто впиши как искаш да ти се казва ЕООД-то
 
От: От: Регистрация на фирма

Account-bg, оставил си си приъстите, пич:

1.Да учредя еднолично дружество с ограничена отговорност с фирма “................................”
2.Дружеството има следните:
ФИРМА: “.........................................” ЕООД, която се изписва и на латиница.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ: Седалището на дружеството е област ..................., община ............................., гр. ......................


Разтълкувай ми я, тази простотия. Добре, че не ти попълвам механично бланките.

Пич, я ми кажи кое от написаното точно се явява отпечатък от моите пръсти, защото не ми стана много ясно. Ако нещо не ти е ясно, това не значи, че не е правилно. Готов съм да застана зад всеки от цитираните по-горе редове от примерното решение и да ти ги разясня в подробности.
И да знаеш че разните термини "СЕО, МЕО, СЕРПОВЕ" и др. подобни са ми леко мътни, но съм много чувствителен към критика, насочена към нещата, с които се занимавам професионално. Само тази година има регистрирани от мен над 100 фирми в ТР и не съм склонен да търпя критики от хора, незапознати с материята.
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на фирма

"Която се изписва на латиница.........." " LTD" ето тази част мисля, че липсва.
Извинявай. Напоследък съм малко краен, само ме ядосват някакви покрай регистрацията.
 
От: Регистрация на фирма

А някакви годишни такси плащат ли се? Или само еднократно при откриването?
 
От: Регистрация на фирма

А някакви годишни такси плащат ли се? Или само еднократно при откриването?
:)
еми да ...данъци
ако не ги платиш отиваш в затвора
 
От: Регистрация на фирма

А някакви годишни такси плащат ли се? Или само еднократно при откриването?

За всеки, който иска да има фирма важи правилото "Да имаш фирма е скъпо удоволствие". Годишни такси за това, че имаш фирма няма, но за сметка на това има много данъци и такси - някои от тях месечни, други тримесечни, годишни данъци и т.н. Въобще от момента в който си регистрираш фирма непрекъснато имаш да плащаш нещо на държавата.
 

Горе