Регистрация на фирма

От: От: Регистрация на фирма

За всеки, който иска да има фирма важи правилото "Да имаш фирма е скъпо удоволствие". Годишни такси за това, че имаш фирма няма, но за сметка на това има много данъци и такси - някои от тях месечни, други тримесечни, годишни данъци и т.н. Въобще от момента в който си регистрираш фирма непрекъснато имаш да плащаш нещо на държавата.

Много точно казано.
 
От: Регистрация на фирма

За съжеление с тия много данъци и мен ме спъват лошо :( ама погледнато реално то винаги сме длъжни на държавата!
Момчета забравяте момента със счетоводителя! Всеки месец счетоводство в най-добрия случай 100лв.! :evil:
 
От: От: Регистрация на фирма

За съжеление с тия много данъци и мен ме спъват лошо :( ама погледнато реално то винаги сме длъжни на държавата!
Момчета забравяте момента със счетоводителя! Всеки месец счетоводство в най-добрия случай 100лв.! :evil:

A касов апарат, печат на фирмата .... :(

А ако не декларираш приходи? Тогава какво правиме?
 
От: Регистрация на фирма

Касовия апарат не е задължителен, зависи каква дейност упражняваш - може да минеш и с "един кочан фактури".

Счетоводство - отново в зависимост от дейността и по-точно обема й, мисля че можеш да минеш и с годишно (все още не съм го проверил и не мога да кажа със сигурност) и сам да си пускаш декларациите за НОИ.

Ако дейността, която упражняваш, не е обвързана с голям обем документация (т.е. малко работа за счетоводителя) можеш да минеш и с 20-30 лв. годишно.

Хвърли едно око: vm-kompania.com. Има и други подобни фими, можеш да потърсиш в гугъл. Също така и частни лица. Питай тук-там.. и ще ти дадат добра оферта.
 
От: Регистрация на фирма

Ако приемате плащания с дебитна/кредитна карта, ePay.bg, PayPal.com и т.н. ще трябва касов апарат, защото плащането не се води "по банка" - голяма глупост на законодателя...
 
От: Регистрация на фирма

Аз ще си отварям онлайн магазин, трябва ли да си отварям фирма и ако не си отворя има ли възможност нещо да ме глобят или по-лошо
 
От: Регистрация на фирма

Ако магазинът ти е насочен към български клиенти ще има глоби за това, че не си публикувал личните си данни на сайта. Отделно ще има и глоби за заблуждаване на потребителите и т.н. Отделно от НАП ще те глобят (ако те хванат) и ще те накарат да си платиш данъците и данъците "осигуровки" (колкото те преценят - няма значение, че си платил колкото ти си преценил че трябва). Може и в полицията да те привикат за да ти кажат неофициално (т.е. незаконно), че трябва да си затвориш сайта за да си нямаш проблеми (тъй като шефа на РПУ-то си има онлайн магазин в същата ниша).

Какво смяташ да продаваш? От това много зависят и глобите (и колко години ще лежиш в затвора - напр. за продажба на оръжие и боеприпаси и продажба на лекарства ментета се лежи различно). Може да прочетеш "Наказателен кодекс", "Закон за данъците върху доходите на физическите лица", "Закон за корпоративното подоходно облагане", "Данъчно-осигурителния процесуален кодекс" и др. И да не се объркаш да четеш Конституцията - повечето неща в нея не важат - множеството закони имат противоречия и никой не зачита това, че Конституцията има непосредствено действие (напр. ако някой закон и противоречи съответния закон не би следвало да се прилага).

В данъчното право важи принципът "виновен до доказване на противното".

Пример за глупост от страна на НАП:Осигурителни вноски без доходи
Тук е обяснено по-подробно как горното тълкуване на НАП не е съобразно законите: Управителите, които нямат подписани договори за управление и контрол не дължат осигурителни вноски
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на фирма

добре де продавачите в аукро примерно как продават без всякакви фирми и т.н . Не е ли същото
 
От: Регистрация на фирма

добре де продавачите в аукро примерно как продават без всякакви фирми и т.н . Не е ли същото
те продават, но не мисля че е много законно това
 
От: Регистрация на фирма

Можеш примерно да пуснеш обява и да си продадеш колелото примерно и даже няма да дължиш данъци. Обаче ако започнеш да извършваш покупко-продажба на велосипеди с цел да се прехранваш с това трябва да се бориш с бюрокрацията и да плащаш данъци, данъци "осигуровки" и т.н.
 
От: Регистрация на фирма

те продават, но не мисля че е много законно това

що да не е много законно ... всеки може да продава собствените си движими вещи нали :)
даже това е необлагаем доход
аукро е като едновремешния битак, но има и фирми сигурно да продават там ...
 
От: Регистрация на фирма

От 2 месеца си правя онлайн магазина и сега се чудя какво да правя .. Стоките са изрядни (бижута) и всичко е наред с тях, но .. Колко струва да си отвориш фирма 300лв. май, не мога ли да напиша на нашия фирмата уж че е тя( занимава се със строителство) или да си измисля нещо прозиволно и да го лепна
 
От: Регистрация на фирма

а искам да попитам тези всичките онлайн магазини за парфюми легални ли са, шанса тях да опандизят и мен е равен май ..
 
От: Регистрация на фирма

Няма проблем фирма, която се занимава със строителство да продава и бижута. Обаче парите от продажбите трябва да влизат в банковата сметка на фирмата или в касата на фирмата (и да се издава касов бон). После същата тази фирма трябва да плаща съответните данъци и глоби.

а искам да попитам тези всичките онлайн магазини за парфюми легални ли са, шанса тях да опандизят и мен е равен май ..

Забранено е да ползваш чужда търговска марка (напр. да произведеш в гаража си парфюм или да го купиш от някъде и да му лепнеш чужда търговска марка). Може и да не те опандизят, но със сигурност ще плащаш глоба (ако те хванат).
 
От: Регистрация на фирма

Знаеш ли как точно ще стане това и къде трябва да се впише. В информацията за магазина ли да го впиша и съответно нещо в данъчното ли къде трябва да ли се ходи. То по такъв начин какво ми пречи да вшиша че сайта ми е част от гет.бг
 
От: Регистрация на фирма

Отчетността става само с фактури и касови бонове. Това, че ползваш сайт за да рекламираш дейността си по никакъв начин не влияе на счетоводството (освен, че разходите по поддръжка на сайта в определени случаи ще ти минават за разход на фирмата - т.е. доставчикът ти на уеб хостинг и домейни ще ти издаде фактура на името на фирмата за това, че е извършил услугата "уеб хостинг и домейн" и тази фактура ще влезе в счетоводството на твоята фирма; обаче за да стане това трябва фирмата да плати за уеб хостинга и домейните - например с фирмената банкова карта или с банков превод от банковата сметка на фирмата).

Ако плащаш с твоите пари за поддръжка на сайта (напр. 20 лв / месец за хостинг + 15 лв /година за домейн) това може да се тълкува като сделка между свързани лица или даже като "пране на пари" - инвестираш в сайта парите, които си придобил от организирана престъпна дейност и фирмата ти печели от това, в резултат на което фирмата плаща данъци (прането на пари става чрез плащане на данъци - друг начин няма). По този начин "изпираш" по цели 252 лв /година :)

При сделка между свързани лица от НАП имат право да си измислят някаква пазарна цена на услугата (която уж си извършил в полза на собствената си фирма) и да те обложат (като физическо лице) с данък върху дохода. А дали признават това за разход на фирмата не знам - вероятно не. Например може да видят някъде, че Amazon харчи за уеб хостинг милиони долари годишно и да те обложат с данък върху такава сума... Ако направят такава простотия ще трябва да ги впишат в рекордите на Гинес за най-тъпи данъчни и най-големите кръвопийци.

В България законите са такива, че ако искаш да правиш бизнес ставаш престъпник.
 
От: Регистрация на фирма

go6o78 понякога такива въпроси задаваш , че се чудя на ника ти :)

а и на happyslaker се чудя , от къде това търпение, да отговаря на едни и същи въпроси по 100 пъти :)
 
От: Регистрация на фирма

задал съм си малко глупаво въпроса
явно трябва начален капитал
примерно 500лв да бъдат внесени по сметка на фирмата (става въпрос за нова фирма ЕТ)
защото иначе се получава следното
1 месец изкарваш някакви пари - примерно от гоогле


2 месец ти ги пращат
3 ти ги осребряват
трябват пари за 3 месеца осигуровки

Та точно с този начален капитал има ли някакви особености откъде са и т.н.
 
От: Регистрация на фирма

Ами вадиш от джоба си и плащаш осигуровки , никой не го интересува имаш ли нямашли приходи . Естествено всичко , което платиш си го отчиташ на името на фирмата . Сметката дали ще е фирмена или лична при ЕТ не виждам кой знае каква разлика , освен банковите такси да са различни .
Капитал има при ООД -тата , който са внася при регистрация . При ЕТ всичките пари и всичко , което има фирмата е на собственика и обратно . Подробности в Търговския закон и другите норм.док. , но нещата се научават най -добре от практиката , няма как предварително да си изясниш всичко .
 
Последно редактирано:

Горе