Религиозни ли сте?

Като какъв се определяте?

  • Атеист

    Votes: 9 29.0%
  • Религиозен

    Votes: 16 51.6%
  • Агностик

    Votes: 6 19.4%

  • Общо гласове
    31

Ivan95

Member
Хм, учудих се, че няма подобна тема, или поне не намерих такава... Аз лично съм атеист. За мен основната цел на религиите е била, а и винаги ще бъде - контрол на масите. Също така, факт е, че някои от най-големите зверства в човешката история са извършени в името на дадена религия. Според мен не е нормално да вярваш в някакъв свръхестествен разум, който вече е свършил основната си работа (сътворението на вселената - https://youtu.be/3m0YYy9lqqs :lol:), но продължава да се "навърта" наоколо, за да надзирава и определя по-нататъшната съдба на онова, което той сам е сътворил с присъщата си непогрешимост. Същият този Бог откликва на молитви, опрощава и наказва грехове, вълнува се от това дали деянията ни са добри или лоши и, по-важното, знае кога точно ги вършим.

„когато един човек страда от делюзия, това се нарича умопомрачение, но когато много хора страдат от нея, това вече се нарича Религия"
 
От: Религиозни ли сте?

Чудесна тема, а анкетата е показател, че тук се подвизават образовани предприемачи.
Повечето хора, които се определят, като религиозни са всъщност просто суеверни и се страхуват, че ако не се правят на ''набожни'' всевиждащият (благ, но и жесток) господар ще ги накаже.
Аз се определих, като ''агностик'' в анкетата, защото не мога с лека ръка да отхвърля всичко невидимо и мистично, но отношението ми към бог в момента ме кара да възкликна, като Морис Бендрикс: ''Мразя те, Боже! Мразя те, сякаш те има!''
 
От: Религиозни ли сте?

Иване, а как ще реагираш, ако ти се случат неща, които нямат обяснение?

Чудесна тема, а анкетата е показател, че тук се подвизават образовани предприемачи.
Т.е. образованите хора не може да са религиозни, така ли?

Аз съм източно-православен българин, религиозен с уважение към традицията и вярващ в духовната страна на живота.
 
От: Религиозни ли сте?

Иване, а как ще реагираш, ако ти се случат неща, които нямат обяснение?


Т.е. образованите хора не може да са религиозни, така ли?

Аз съм източно-православен българин, религиозен с уважение към традицията и вярващ в духовната страна на живота.

Ако ми се случи нещо, което няма обяснение, първото което е - ще се опитам да намеря такова, а не да го определя веднага като "Божие дело". Това ме навежда на мисълта за разликатa мeжду религиятa и науката - рeлигиятa ти дaвa гoтови отговори, а науката те учи да намираш отговорите сам, както и винаги да ги поставяш под съмнение.
 
От: Религиозни ли сте?

Ако ми се случи нещо, което няма обяснение, първото което е - ще се опитам да намеря такова, а не да го определя веднага като "Божие дело". Това ме навежда на мисълта за разликатa мeжду религиятa и науката - рeлигиятa ти дaвa гoтови отговори, а науката те учи да намираш отговорите сам, както и винаги да ги поставяш под съмнение.

Смешен си... използваш само заучени фрази. Освен това за атеистите е характерно, че обичат да парадират както гейовете. Никъде няма да видиш вярващ човек който да обикаля форумите и да се хвали с това, че е вярващ... но ти си пуснал тема именно защото си атеист и искаш да го покажеш. Ако беше вярващ - нямаше да изпиташ нужда от такава безсмислена тема.

И не ми говори за наука защото не може да свържеш две изречения на тази тема без да използваш НАЙ-разпространените опорни точки :wink:

и това е заучено:
Също така, факт е, че някои от най-големите зверства в човешката история са извършени в името на дадена религия.
казваш, че само някои от най-големите зверства са извършени в името на религията, А ОСТАНАЛИТЕ големи зверства в името на какво са извършени :lol: ТЯХ ОПРАВДАВАШ ЛИ като един атеист?
 
От: От: Религиозни ли сте?

Смешен си... използваш само заучени фрази. Освен това за атеистите е характерно, че обичат да парадират както гейовете. Никъде няма да видиш вярващ човек който да обикаля форумите и да се хвали с това, че е вярващ... но ти си пуснал тема именно защото си атеист и искаш да го покажеш. Ако беше вярващ - нямаше да изпиташ нужда от такава безсмислена тема.

Очаквах подобен коментар, даже закъсня :lol: Пуснал съм темата, за да се получи дискусия, както и да видим съотношението религиозни - атеисти - агностици. Именно за това има и анкета. За какво парадиране и хвалене ми говориш? Не знам кой е смешен в случая. ;)
 
От: Религиозни ли сте?

п.п. сега видях, че на първо място в анкетата си сложил атеист. Явно не си имал търпение да го напишеш. Само си представям как си чакал да зареди страницата, след това да се публикува темата. Сигурно си прочел отново хубавата и смислена анкета. След това си побързал да "гласува" и ти е станало едно такова хубаво - 100% атеисти! остава само да чакаш още атеисти с които да си правите душевна оргия на гърба на останалите
 
От: От: Религиозни ли сте?

п.п. сега видях, че на първо място в анкетата си сложил атеист. Явно не си имал търпение да го напишеш. Само си представям как си чакал да зареди страницата, след това да се публикува темата. Сигурно си прочел отново хубавата и смислена анкета. След това си побързал да "гласува" и ти е станало едно такова хубаво - 100% атеисти! остава само да чакаш още атеисти с които да си правите душевна оргия на гърба на останалите

Не бре, нарочно го написах, направих си експеримент... успешен. :D Да, първи гласувах. Още комплекси ще избиваш ли или свърши?
 
От: От: Религиозни ли сте?

казваш, че само някои от най-големите зверства са извършени в името на религията, А ОСТАНАЛИТЕ големи зверства в името на какво са извършени :lol: ТЯХ ОПРАВДАВАШ ЛИ като един атеист?
Това, че споменавам зверствата, извършени в името на религията, означава че оправдавам останалите, така ли? Да ти имам логиката... :lol:

10479702_762870507111937_3716256028156489682_n.jpg
 
От: Религиозни ли сте?

Ако ми се случи нещо, което няма обяснение, първото което е - ще се опитам да намеря такова, а не да го определя веднага като "Божие дело". Това ме навежда на мисълта за разликатa мeжду религиятa и науката - рeлигиятa ти дaвa гoтови отговори, а науката те учи да намираш отговорите сам, както и винаги да ги поставяш под съмнение.
Е добре де, а ако не намериш обяснение?

Относно науката - какви отговори ти дава по-точно? Дава ти отговори, ако приемеш, че това което ти казват е вярно. А ако не е?

Също така, факт е, че някои от най-големите зверства в човешката история са извършени в името на дадена религия.
Най-големите масови убийства в най-новата история са извършени от атеисти.
 
От: Религиозни ли сте?

Иване, а как ще реагираш, ако ти се случат неща, които нямат обяснение?


Т.е. образованите хора не може да са религиозни, така ли?

Аз съм източно-православен българин, религиозен с уважение към традицията и вярващ в духовната страна на живота.

Прав си! Съжалявам, че така грубо и прибързано разделих хората на религиозни и образовани и искрено се извинявам на всички засегнати.
Аз също вярвам в духовната страна на живота, но не приемам готовите отговори на религиите - измислени от необразовани варвари и манипулирани от подли и жадни за власт ''духовни водачи''.
Искам просто да вярвам, че душата съществува и никога не умира и че в тоя шибан живот има някаква логика.
 
От: От: От: Религиозни ли сте?

Това, че споменавам зверствата, извършени в името на религията

ами споменавай и другите ако искаш да те приемат сериозно :wink: не използвай само това което ти е удобно в момента, а вземи прочети някоя (научна :mrgreen: ) книжка
 
От: Религиозни ли сте?

Прав си! Съжалявам, че така грубо и прибързано разделих хората на религиозни и образовани и искрено се извинявам на всички засегнати.
Аз също вярвам в духовната страна на живота, но не приемам готовите отговори на религиите - измислени от необразовани варвари и манипулирани от подли и жадни за власт ''духовни водачи''.
Искам просто да вярвам, че душата съществува и никога не умира и че в тоя шибан живот има някаква логика.
Това е твой личен избор. Аз смятам, че организираната религия е както инструмент, така и спойка на всяка уважаващо себе си общество. Нещо повече, единствено организираната религия може да даде отпор на терор от друга организирана религия. Нещо твърде актуално в последно време.
 
От: Религиозни ли сте?

Е добре де, а ако не намериш обяснение?

Относно науката - какви отговори ти дава по-точно? Дава ти отговори, ако приемеш, че това което ти казват е вярно. А ако не е?

Най-малкото което е - отговори, подплатени с доказателства. А теб какво те кара да вярваш в Библията? Защото ако започна да изброявам небивалиците които съдържа, няма да ми стигне цял ден. Именно прочитането на Библията(макар и не цялата) бе едно от основните неща, които промениха мирогледа ми и станах атеист. :)
 
От: От: Религиозни ли сте?

Най-малкото което е - отговори, подплатени с доказателства. А теб какво те кара да вярваш в Библията? Защото ако започна да изброявам небивалиците които съдържа, няма да ми стигне цял ден. Именно прочитането на Библията(макар и не цялата) бе едно от основните неща, които промениха мирогледа ми и станах атеист. :)
Случваха ми се много инциденти преди да се кръстя, след като го направих - спряха. Говоря ти за почти сигурна смърт до най-невероятни наранявания (например да си играя с ножица и да си отрежа вътрешната страна на окото - там където има месо + клепача отвън и отвътре). Изразяваш се елементарно, не вярвам в "Библията". Вярвам в силата, а ние българите я почитаме по начин, който я формулира чрез православието.
 
От: От: От: Религиозни ли сте?

Случваха ми се много инциденти преди да се кръстя, след като го направих - спряха. Говоря ти за почти сигурна смърт до най-невероятни наранявания (например да си играя с ножица и да си отрежа вътрешната страна на окото - там където има месо + клепача отвън и отвътре). Изразяваш се елементарно, не вярвам в "Библията". Вярвам в силата, а ние българите я почитаме по начин, който я формулира като православие.

Значи ако не вярваш в Бог и не си кръстен, той ще те наказва докато не го приемеш !? :lol: Абе хора, вие сериозно ли? А хилядите малки дечица, които всяка година умират от рак? Те с какво са виновни?
 
От: От: От: Религиозни ли сте?

Значи ако не вярваш в Бог и не си кръстен, той ще те наказва докато не го приемеш !? :lol: Абе хора, вие сериозно ли? А хилядите малки дечица, които всяка година умират от рак? Те с какво са виновни?
Никъде не твърдя такова нещо. Казвам ти какво ми се случи на мен. Колкото за дечицата, не съм теолог, за да ти отговоря на въпроса. Приеми, че всеки човек си има земен път, а смъртта е неизбежна.
 
От: От: От: Религиозни ли сте?

Случваха ми се много инциденти преди да се кръстя, след като го направих - спряха. Говоря ти за почти сигурна смърт до най-невероятни наранявания (например да си играя с ножица и да си отрежа вътрешната страна на окото - там където има месо + клепача отвън и отвътре). Изразяваш се елементарно, не вярвам в "Библията". Вярвам в силата, а ние българите я почитаме по начин, който я формулира чрез православието.

Аз пък знам за случай ... на мой близък, който след като се кръсти малко след това беше убит по нелеп начин!


Не е нужно да "вярваш" в Библията. А да я прочетеш информативно. За начинът, по който обясняваш за почитането на силата от българите, можеш спокойно да си езичник и да си вярваш в Тангра и даже да му пренасяш жертви.

Като цяло нещата с религиозността са доста сложни.

Аз не съм религиозна, в смисълът да спазвам ритуалите непременно, като пости, молитви и свръх-праведен живот.
Опитвам се да живея според човешките приемливи ценности и по някакъв начин да съм смирена.
Но вярата е нещо много ... интересно като цяло.
И мисля, че човек си е Творение, а не резултата на случайно срещнали се сперматозоид и яйцеклетка.
Има неща и свят невидими и извън нашите възприятия, които наистина могат и да ни помагат и да ни вредят.
В силата на молитвата съм се уверявала.
НО... винаги си има цена и не трябва да сме недоволни от това, а подготвени и да ценим това, което имаме без усилие. Най-малкото животът. След което ... да се надяваме, че няма да бъдем просто телесна маса, която се възпроизвежда за спорта.
 
От: Религиозни ли сте?

А какво ще кажете за твърдението на Стивън Хокинг, че Бог съществува?
Той все пак е един от най-големите физици на нашето време и твърдението му се основава на логични заключения, така, че не бъдете такива атеисти.
Интересно ми е обяснението за нашето съществуване на един атеист, религията се е появила от необходимоста на хората да обяснят необяснимото и да имат на какво да се уповават, защото какво е човек, ако не вярва в нещо.
 
От: Религиозни ли сте?

Всички сми вярващи в нешо,,, шото без вяра накъде---
Но язе несмога гласувам фанкетата шото сом финансис, тоес вервам в парите,,,
 

Горе