Сбогом Hit.bg

От: Сбогом Hit.bg

Клиента целта да го консултираш и да го оставиш да избере той самият, а не да го насочваш ти в дадена насока, както правят почти всички...
Това е досадно, клиентите си имат изградена вече някаква визия, и като му счупиш хътъра, може и да не дойде...

Трудно се работи с клиенти, чието техническо ниво е -0 но едно е да го посъветваш друго е да го насочваш..
 
От: Re: От: Сбогом Hit.bg

Не, клиентът никога няма право! Защото клиентът не разбира и иска простотии в 99.9% от случаите. Ако ти просто искаш да му вземеш парите, ок, клиентът има право. Ако обаче искаш да му предложиш работещо решение, което действително ще помогне на бизнеса му, то при една проста консултация обикновено се преобръщат представите му и точно ти в твоята роля трябва да го консултираш и да му обясниш кое, как и защо трябва да стане.
А ей туй саках да кажем, ама като не знаем бугарски :wink: даго ева
 
Re: От: Сбогом Hit.bg

Не, клиентът никога няма право! Защото клиентът не разбира и иска простотии в 99.9% от случаите. Ако ти просто искаш да му вземеш парите, ок, клиентът има право. Ако обаче искаш да му предложиш работещо решение, което действително ще помогне на бизнеса му, то при една проста консултация обикновено се преобръщат представите му и точно ти в твоята роля трябва да го консултираш и да му обясниш кое, как и защо трябва да стане.

Съгласен на 100%. Често консултирането и правилното насочване водят до добри резултати. В моята практика пълната свобода на клиента, който си мисли, че разбира, води до доста грозни резултати. Почти не се е срещало някой да се е изявявал "креативно" и после само той да си го харесва. И при въпрос "Ама защо е толкова гадно (ако ти седи в портфолиото)?", отговорът е автоматичен "Той така си го искаше". :)

А пък да го оставиш да спести 25 лева на година за .com домейн и около 60 лева пак на година за хостинг (средно), слагайки го на безплатен поддомейн и изливайки някакъв html там си е направо ... абе по-добре е да не се прави нищо. :)

Преди време ми се наложи да обяснявам, че няма как да се направи читава оптимизация на сайт, който е излят от Word в HTML. Ако се реши да се прави сериозна оптимизация и да се бориш с доста силни сайтове....казаха ми да се работи върху него, при което им казах, че не съм техния човек. Та и тук, ако ще взимаш само пари...всичко може. :)
 
От: Re: От: Сбогом Hit.bg

Няма такова нещо като твърдо казано в сайтовете..

Всичко зависи от целите на клиента, дали ще е презентация на продукция услуги или ще е някаква интерактивна форма...


Да говорим хипотетично:

Бай Иван е 80 годишен дърводелец, прави 3 вида врати в работилницата си, и иска сайт да има, не знае какво е това и за какво е, ама клиентите го питат постоянно имаш ли сайт :D да видим продукцията която произвеждаш...

Представям си как човечеца го набримчвате с хипер не нужни простотии по сайта, неща които никога няма да се ползват, но едни пари ще бъдат взети от бай Иван, и ще му се обясни колко хубав и оптимизиран сайт има..

Според мен това е мошеничеството, да се предлагат неща никому ненужни, освен ако клиента не си ги поиска..

Моето лично мнение е че клиента трябва да има право да избира, и ако избора му е да му лепнеш една визия от темплейт-мастър какъв е проблема... 8)
 
Последно редактирано:
Съгласен съм с това, че клиента трябва да има избор и така е редно. Но просто има едни технически параметри, в които трябва да се влезе, колкото и велико да е хрумването или колкото и да му се иска да кътне бюджета, което се получава в дадените случаи. Както е при оптимизаторите, не го виждам как ще се почне една оптимизация преди един сериозен одит. И примерно клиента ти казва "Карай без него, думите не са трудни", това по принцип трябва да се контрира, защото се получава да пуснеш слепец на магистрала.
 
Съгласен съм с това, че клиента трябва да има избор и така е редно. Но просто има едни технически параметри, в които трябва да се влезе, колкото и велико да е хрумването или колкото и да му се иска да кътне бюджета, което се получава в дадените случаи. Както е при оптимизаторите, не го виждам как ще се почне една оптимизация преди един сериозен одит. И примерно клиента ти казва "Карай без него, думите не са трудни", това по принцип трябва да се контрира, защото се получава да пуснеш слепец на магистрала.

Абсолютно. Аз говорих за други хрумвания, чисто по изработката, като:

1. Онлайн магазин ама да сложим AdSense.
2. Едно попъпче на bgtop100, че всички правили така.
3. Отделна страница да си кача сертификата коректна фирма.
4. Имахме едни (много голяма фирма с около 15 хипермаркета в БГ на стоки за дома) да направиш онлайн магазин, като процедурата беше - клиента отива на чекаут, прави заявка, обажда се по телефон сам да потвърди, после плаща по банка, сканира копие на платежното и го пуска по пощата (ПО БГ ПОЩИ, НЕ ПО ИМЕЙЛ). Казах им, копелета няма да имате 1 продажба и аз ще съм виновен после, аре няма нужда. Или ще правим нещата както аз искам, защото оптимизираме десетки магазини и знам кое работи или няма смисъл да си губим времето.

Клиентските желания са безумни. Почти винаги. 1-2 пъти ми се е случвало клиент да поиска нещо и да си кажа, еби му... как не се сетих по-рано...
 
От: Re: Сбогом Hit.bg

Абсолютно. Аз говорих за други хрумвания, чисто по изработката, като:

1. Онлайн магазин ама да сложим AdSense.
2. Едно попъпче на bgtop100, че всички правили така.
3. Отделна страница да си кача сертификата коректна фирма.
4. Имахме едни (много голяма фирма с около 15 хипермаркета в БГ на стоки за дома) да направиш онлайн магазин, като процедурата беше - клиента отива на чекаут, прави заявка, обажда се по телефон сам да потвърди, после плаща по банка, сканира копие на платежното и го пуска по пощата (ПО БГ ПОЩИ, НЕ ПО ИМЕЙЛ). Казах им, копелета няма да имате 1 продажба и аз ще съм виновен после, аре няма нужда. Или ще правим нещата както аз искам, защото оптимизираме десетки магазини и знам кое работи или няма смисъл да си губим времето.

Клиентските желания са безумни. Почти винаги. 1-2 пъти ми се е случвало клиент да поиска нещо и да си кажа, еби му... как не се сетих по-рано...

И аз съм тръгнал да се тормозя за един сигнално оранжев сайт, който те кара да премижяш като го отвориш....
 
Re: От: Re: Сбогом Hit.bg

И аз съм тръгнал да се тормозя за един сигнално оранжев сайт, който те кара да премижяш като го отвориш....

Цветовете си зависят от нишата. За някои ниши това си е разпознаваемост, но пък чак сигнално никога не е добре.
 
От: Сбогом Hit.bg

Аз преди 10-тина години се занимавах с програмиране, един искаше да се направи програмка за складова наличност за книжарничка, тогава замисъла беше прост, като за база данни или хмл или някаква моя измисленна структура от данни, като лист примерно, нищо сложно, и един ХТМЛ парсер който да прехвърля базата данни, в ХТМЛ шаблон за да се вижда от нета наличността..
И му казах стотина лева ще ти струва, е този човек подскочи ще кажеш че пчела го ухапа, мама му стара... Щял с химикалчето и с молива да си води складовата наличност, 100 лева за разработка на софтуер много му се стори...
Така че има и един начин нещата да станат има и сто и един..:D всеки както желае...
 
Re: От: Сбогом Hit.bg

Аз преди 10-тина години се занимавах с програмиране, един искаше да се направи програмка за складова наличност за книжарничка, тогава замисъла беше прост, като за база данни или хмл или някаква моя измисленна структура от данни, като лист примерно, нищо сложно, и един ХТМЛ парсер който да прехвърля базата данни, в ХТМЛ шаблон за да се вижда от нета наличността..
И му казах стотина лева ще ти струва, е този човек подскочи ще кажеш че пчела го ухапа, мама му стара... Щял с химикалчето и с молива да си води складовата наличност, 100 лева за разработка на софтуер много му се стори...
Така че има и един начин нещата да станат има и сто и един..:D всеки както желае...

Може с чука и длетото направо да си ги чука на стената наличността. :) Мизерията те връща назад в еволюцията, доказано е. :)
 
От: Сбогом Hit.bg

Чука и длетото най евтино излиза.. чук 4 лева длето 2 лева, и малко упорит труд.. :D:lol:
 

Горе