Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Green Bars

Well-Known Member
Въй.. Въй.. тия гербери какви са продажни.
Предишното правителство искаше да вкара така наречения закон срещу търговките вериги и президента наложи вето.
Сега от БСП пак се опитаха да го гласуват, но болшинството го отхвърли.

А тези търговски вериги не внасят 1лв в хазната на България, а Изнасят 500-700 милиона лева на месец навън.

Та се пита в задачката тия боклуци в парламента за кого работят, за България или за Чуждите вериги?
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Точно обратното е колега и най-накрая пазарно отношение.

Веригите и доставчиците/производителте са индивидуално отношения и са подвластни на свободен избор - всеки има правила и се пазари, ако искаш играеш ако не искаш си продаваш на борсата стоката или си правиш своя верига и си ти.

А това с 500-700 е мит - топ 10 веригите правят с клизма 3 милиарда оборот и работят на 3-5% марж на печалбата така че сам си смятай колко правят. А от тези 3 милиарда познай, колко влизат в хазната като ДДС?

Този закон просто реши да се меши в отношенията, като в крайна сметка ние щяхме да го платим с по-високи цени.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Само за ДДС-то си прав.

За свободните отнощения производители-търговци и дума не може да става, в момента яко им извиват ръцете, и целта на този закон беше малко да се облекчи положението на производителите.
Проблема си е и в самите производители, че не могат да се кооперират и да си реализират продукцията, но според мен вина в това има и държавата, която винаги им се е пречкала и не ги е защитавала от разни мутрагени.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Никоя верига, абсолютно НИКОЯ няма задължението да приема всички ПРОИЗВОДИТЕЛИ/ДОСТАВЧИЦИ. Всяка верига има правото да постави условията си, както НИКОЙ ПРОИЗВОДИТЕЛ/ДОСТАВЧИК, няма задължението да продава на всичките ДОСТАВЧИЦИ/ВЕРИГИ. И двете страни имат право да се откажат и/или да си приемат взаимните условия. Много ясно, че един доставчик няма да мине със същите условия като квартален супермаркет. Ако иска да играе при големите, то трябва да приеме условията им. Това е силата на големите има условия, ако искаш се съгласяваш ако не пас.

А и сам се оборваш, казваш че не могат се кооперират, но пък държавата трябва да им помага и да налага закони при свободни отношения - това какво му се вика, стимулиране на неефективността. А и в момента като вляза в някоя верига и видя местни, млечните и още нам си колко щандове виждам доста БГ стоки и производители - щом са отишли там значи има оферта!
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Аз в голям хипер маркет български плод зеленчук не съм видял, само ниско качествен полимер от съседите. Затова и спрях да пазарувам от там. Всичко си купувам от кварталните магазинчета, дето си зареждат само качествено директно от производителя. Особено кауландЪ е голям отврат, там не съм припарвал години.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

В София, във Фантастико има много български плодове и зеленчуци, когато им е сезона. Има и много други български стоки, включително разни много добри неща като нещата на Хармоника. Аз си пазарувам главно от там, отделно че си е българска верига и че много ме радва как се развиват.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

В София, във Фантастико има много български плодове и зеленчуци, когато им е сезона. Има и много други български стоки, включително разни много добри неща като нещата на Хармоника. Аз си пазарувам главно от там, отделно че си е българска верига и че много ме радва как се развиват.

Във Варна май нямаме такова.... Тука ЦБА, КАУФЛАНД, МЕТРО, ЛИДЪЛ И КАРФУР и това са, билата май фалира.... а И ПИКАДИЛИ, ама откакто ги купиха и там стана зле, сега чувам, че се обединили с карфур и очаквам да стане още по-зле. :)
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Във Варна май нямаме такова.... Тука ЦБА, КАУФЛАНД, МЕТРО, ЛИДЪЛ И КАРФУР и това са, билата май фалира.... а И ПИКАДИЛИ, ама откакто ги купиха и там стана зле, сега чувам, че се обединили с карфур и очаквам да стане още по-зле. :)

Така е,само на колхозния пазар има малко производители.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Свободни пазарни отношения, немогат да се регулират със принудителни закони, защото са свободни. Вместо да инспектираме и ревизираме големите търговски вериги или политическите интереси е по добре да си кажем какви са решенията, а то има много.
Ако държава иска да регулира този проблем,схеми много.....Поощтряване създаването на кооперативи за реализиране на продукцията, или държавно облекчено финансиране в областа на търговията или субсидиране или .......
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

А какво трябваше да промени този закон?
Аз проблем с веригите не виждам, освен картелирането им от време на време. Но така или иначе вериги трябва да има - за всеки влак си има пътници. Хората, търсещи качество пазаруват в малките магазини. Ширпотребата за матряла - във веригите. На кой каквото му е нужно...
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Аз не виждам кой нормален човек пазарува от тия - карфур, била, кауфланд. И пари да ми дават, там не стъпвам. Проблемът с тия вериги е основно психологически.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Блеки мога да се басирам че веригите работят с маржове над 20% а на определени неща и до 100%

Сметни го това върху 3 милиарда и ще видиш че сумата 600 милиона печалба съвсем не е измислена - Те ако работеха на 3 порцента да са фалирали отдавна.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Нормален или не, това е добър бизнес и веригите са пълни. Т.е., веригите се показаха като по-добри търговци, което е и нормално. Има място и за тях. Всъщност, ако трябва да си купя батерии за дистанционното, пелени за малкия и бутилка минерална вода, вероятно баш там ще отида.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

И аз не вярвам печалбата им да е толкова малка.

Иначе - батерии, аз си взимам като ходя в ИКЕА (пак верига, ама едно ниво нагоре) или от кварталния часовникар/ключар, минерална вода - магазинчето в блока, пелени - кварталната аптека. Няма сила, която да ме закара в клошарския карфур.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Е силата му е точно това - че ще отидеш на едно място. В това именно се състои и картела на веригите и основния им коз срещу малките. Но сигурно е едно - във веригите качество няма.

Дано родните производители и вносители се научат как се прав бизнес с вериги.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

и работят на 3-5% марж на печалбата

Нещо не съм склонен да се съглася. Дори за повечето "промоции".
Че то бензиностанциите работят на повече.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Тука във форума важно е само герберите да си защитят тяхното и друго не ги интересува. Още преди години бях пускал едно интервю на Гриша Ганчев как ги нареди хранителните вериги, че правят измами с ДДС на митниците и че никой не ги проверява. Все съм склонен да вярвам на Гриша Ганчев, отколкото на тоя форумен цървул и гербер блекаут, където всяка втора тема защитава герберите и чуждите интереси.
http://www.btv.bg/video/shows/lice-...yadosan-na-yane-yanev-no-sega-sam-mu-fen.html
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Във Варна май нямаме такова.... Тука ЦБА, КАУФЛАНД, МЕТРО, ЛИДЪЛ И КАРФУР и това са, билата май фалира.... а И ПИКАДИЛИ, ама откакто ги купиха и там стана зле, сега чувам, че се обединили с карфур и очаквам да стане още по-зле. :)
Как ще е фалирала БИЛЛА? има 5 във Варна и чух, че ще отварят още.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Блеки мога да се басирам че веригите работят с маржове над 20% а на определени неща и до 100%

Сметни го това върху 3 милиарда и ще видиш че сумата 600 милиона печалба съвсем не е измислена - Те ако работеха на 3 порцента да са фалирали отдавна.

Манта, говоря за нетен марж - печалба върху приходи, не брутен марж или марж на приходите - там сигурно и над 100% но единични неща ще са.
 
От: Спряха Закона Срещу Търговските Вериги

Манта, говоря за нетен марж - печалба върху приходи, не брутен марж или марж на приходите - там сигурно и над 100% но единични неща ще са.

Ами нетния им по тази логика е поне 20%. И аз съм виждал фрапиращи разлики,например на пазара зелените ябълки са 0,85 лв, а във веригите са от 1,20 нагоре...То на повечето неща е така.За мен 20 до 30% НЕТНА печалба е напълно реална цифра.
 

Горе