Стимул за изучаване на програмни езици

От: Стимул за изучаване на програмни езици

Няма да научиш и 1/6 от езика на курсовете. Не става дума за топлата вода, а за програмиране.
Ще те научат да бъдеш кодер - ще знаеш, че в PHP има PDO(евентуално, може да са още на ниво mysql_*), GD, simplexml библиотеки и ще ти кажат, че като ги ползваш ще можеш да работиш с sql бази, снимки, xml файлове. Това нещо съвсем спокойно можеш да го направиш и сам като отвориш няколко онлайн урока, stackoverflow + документацията на PHP.
И аз не виждам смисъл да се ходи на уроци ако знаеш основата.
От практиката по голям учител няма.
 
И аз не съм виждал около мен да се излисля топлата вода, всичко се взима готово, вече създанено. Както казаха библиотеки.

Да речем, че си намеря курс по PHP, там ще науча всичко за езика, и мисля че и да се пишат кодове, което не е ли програмиране реално.

Също можеш да помислиш за python. Той освен сървърен език може да бъде и език за приложения, даже .нет ако искаш. Напълно ООП.
Много по-чист синтаксис от пчп => по-лесен за учене.
Естествено езика няма голямо значение - всичко е до това какво ще програмираш, а не НА КАКВО.
Има и доста търсене и по-малко предлагане на такива кадри. За ташак пуснах СВ на 3 обяви от жобс.бг и на 3те ме поканиха на интервю.
 
Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

И аз не виждам смисъл да се ходи на уроци ако знаеш основата.
От практиката по голям учител няма.
Е поне да ти пренесат начина на мислене. Все нещо може да се научи, нали? Ако не, почваш да четеш и ровиш, а после практикуваш. И това е. Не е ли по-лесно и бързо, ако някой те насочва и показва. Всеки може сам почти всичко, но с учител май е по-добре.
 
От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

Е поне да ти пренесат начина на мислене. Все нещо може да се научи, нали? Ако не, почваш да четеш и ровиш, а после практикуваш. И това е. Не е ли по-лесно и бързо, ако някой те насочва и показва. Всеки може сам почти всичко, но с учител май е по-добре.
Всичко това което го избори е основата, от там нататък вече си сам
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

Аз не съм фен на програмирането, а по-скоро на дизайна, но нали заговорихте за курсове - аз искам да попитам за графичен дизайн курсове, и по-точно http://expert-bg.org/index.php/illustrator-logo_2752.html този курс добър ли е? Интересува ме точно това, което предлага, но като цяло ще ме научат ли на нещо? Как да създавам изображения и тн. за да може да се направи едно лого. Като цяло си имам познания на средно ниво, но на Photoshop. Никога не съм се хващал да рисувам на illustrator.
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

@Blinky що не се запишеш на някой курс от телерик? Като гледам лекциите на @gatakka и както дават домашни - хем ще затвърдиш знания, хем ще получиш сертификат, че знаеш даден език за програмиране. На мен ми направиха много добро впечатление с тези лекции.
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

@Blinky що не се запишеш на някой курс от телерик? Като гледам лекциите на @gatakka и както дават домашни - хем ще затвърдиш знания, хем ще получиш сертификат, че знаеш даден език за програмиране. На мен ми направиха много добро впечатление с тези лекции.

Курса на Телерик вече свърши и няма да има друг. Чува се, че може да организират друг, но той ще е за напреднали в php и ще се влиза с изпит.
 
Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

@Blinky що не се запишеш на някой курс от телерик? Като гледам лекциите на @gatakka и както дават домашни - хем ще затвърдиш знания, хем ще получиш сертификат, че знаеш даден език за програмиране. На мен ми направиха много добро впечатление с тези лекции.
Да, говорих с Ина (маркеринга на Телерик). Ще имат скоро и май натам ще се ориентирам, доста ги хвалят. Първият бил фри, а следващите - платени.

Иначе и към на пича университетските се записах. Този, който се отдели от Телерик. И там ще отида, ако започнат и вляза в листите.
 
От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

Да, говорих с Ина (маркеринга на Телерик). Ще имат скоро и май натам ще се ориентирам, доста ги хвалят. Първият бил фри, а следващите - платени.

Иначе и към на пича университетските се записах. Този, който се отдели от Телерик. И там ще отида, ако започнат и вляза в листите.

Ехее яко. Може да сме в един курс в университета :) От кога мислиш да започваш ? Мисля, че първите курсисти започват май, а след това са чак септември. Аз ще съм септември най вероятно.
 
Re: От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

Ехее яко. Може да сме в един курс в университета :) От кога мислиш да започваш ? Мисля, че първите курсисти започват май, а след това са чак септември. Аз ще съм септември най вероятно.
Ех, аз си мислих, че има още в началото на годината. Чак до май. Може де, но ще е втория за годината. Нямат ли нещо по-рано? Февруари, март? Това е далеч много. Иначе е супер ако сме заедно. Май ще сме май месец. Ще проверя тези в ИЧС за началото на годината.
 
От: Re: От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

Ех, аз си мислих, че има още в началото на годината. Чак до май. Може де, но ще е втория за годината. Нямат ли нещо по-рано? Февруари, март? Това е далеч много. Иначе е супер ако сме заедно. Май ще сме май месец. Ще проверя тези в ИЧС за началото на годината.

До колкото знам няма по рано, но питай, и кажи да знам и аз :)
 
Re: От: Re: От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

http://www.deo.uni-sofia.bg/bg/computer-studies

Ето за тези говорех. Те си имат групи и започват когато се съберат или нещо такова.

От тях съм доволен. Бях на английски там.
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

След като научиш да програмираш на един език, с останалите езици е лесно.

Аз например научих как се програмира на БЕЙСИК и Паскал без да съм пипнал компютър. После можех да пиша на Паскал без да гледам в справочника.

След това започнах да пиша на други езици (просто като гледам в справочника кое как се пише на съответния език), обаче ми е трудно без да правя справки - ако не го правя има риск да напиша част от програмата на един език, друга част - на втори, трета - на трети... Това може би защото често сменям езиците.

Естествените езици не ги бъркам така лесно, но с езиците за програмиране е по-сложно.
 
Последно редактирано:
От: Стимул за изучаване на програмни езици

Дайте някой онлайн курсове за PHP, че не всички сме от София
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

Аз не съм фен на програмирането, а по-скоро на дизайна, но нали заговорихте за курсове - аз искам да попитам за графичен дизайн курсове, и по-точно http://expert-bg.org/index.php/illustrator-logo_2752.html този курс добър ли е? Интересува ме точно това, което предлага, но като цяло ще ме научат ли на нещо? Как да създавам изображения и тн. за да може да се направи едно лого. Като цяло си имам познания на средно ниво, но на Photoshop. Никога не съм се хващал да рисувам на illustrator.

Най-много да те запознаят с различните инструменти, но за 12 часа на дизайн няма да те научат, гаранция. А за функциите на програмата има онлайн туториали и видео уроци, които са безплатни и пак ще ги схванеш нещата. Практика трябва, отиваш в някой сайт с дизайн конкурси и участваш, там имаш конкретни задания и така ще имаш някаква посока, по която да работиш.

В интернет има достатъчно инфо с примери, има и форуми където може да питаш за конкретно нещо, и хелпа към програмите на Adobe примерно е също много подробен. За такъв интелектуален труд да ходиш на уроци като цяло не смятам че е много нужно. Казвам ти го, понеже в университета има дизайнерски специалности и като гледам какво излиза от там се убеждавам, че дизайн не се учи. Виж, за зидар или заварчик - по става, въпреки че и там трябва талант понякога :)

Курсовете са за систематизирано възприемане на информация, която е в големи количества. При дизайна и програмирането имаш конкретни инструменти, които се учат бързо, и от там нататък идва въображението, как да ги използваш по най-ефективния начин, а на това ще се научиш единствено от практика, не някой да ти бърбори 3 часа кое копче да натиснеш и какво да напишеш. Като искаш, поразтърси се в нета, има няколко книжки за дизайнерски принципи и 'закони' които са се утвърдили с времето, там има някои полезни неща.
 
От: Стимул за изучаване на програмни езици

Много полезна тема :) Аз също искам да се ориентирам догодина, учила съм в гимназията основи на програмирането, но доста време мина оттогава и не продължих в тази насока...Никога не е късно, ходих на курса на gatakka в Телерик, но поради липса на време тогава и доста бързо преминаване през материята според мен се отказах. Четох една книжка, но пак липсваше постоянство и време. Като цяло има материали, но все пак трябва човек да го ориентират до известна степен. В тази връзка: udemy.com там ми харесват уроците фрий, има ли някой впечатления от платените? @Blinky http://softacad.bg/program гледам за php искам аз и стартират курсове януари, но някой дали има отзиви? Мисля да си платя курсове онлайн при http://teamtreehouse.com/, ако имате впечатления ще е супер:) При мен желание има, интересно ми е, по-скоро методиката и липсата на хъс от време на време ме бавят.
 
От: Re: От: Re: От: Стимул за изучаване на програмни езици

Ех, аз си мислих, че има още в началото на годината. Чак до май. Може де, но ще е втория за годината. Нямат ли нещо по-рано? Февруари, март? Това е далеч много. Иначе е супер ако сме заедно. Май ще сме май месец. Ще проверя тези в ИЧС за началото на годината.


Blinky дай малко повече информация ако може и ако искате дайте да се съберем определена група от форума и да запишем някой курс или както предложиха по назад в темата да си направим някой курс от форума.
Аз също искам да запиша някакви курсове стига да ми дадат някакъв документ накрая(не казвайте че ако си разбирате от работата не ви трябват документи-един приятел перфектен програмист само заради липса на документ седя без работа доста време).


Просто и аз искам ужасно много да запиша някой курс и да започна да се занимавам усилено с програмиране.
В момента съм студент в Техническия в специалност мехатроника няма да казвам поради какви причини, но смятам да напускам, това не ме влече, аз искам да програмирам и с това искам да се занимавам в живота.
Ще се радвам на помощ от всеки колега ако може да помогне с някакви насоки :)
 

Горе