Струва ли си да отворя фирма?

ZnRDigital

New Member
Здравейте,

Преди повече от година създадох онлайн магазин чрез Wordpress, като първоначалната ми идея бе да се уча на него. Началото на тази година реших да бъде малко по-нахален и го направих публичен, за да имам реална среда, на която да се уча. Единственият така да се каже "маркетинг" на сайта е SEO оптимизацията, която дори не е развита в голяма степен ( вече нямам толкова време, за да се занимавам да пиша статии и да ги оптимизирам). Въпреки това, последните 3 месеца започнаха да влизат по 6-7 поръчки на месец - БЕЗ РЕКЛАМИ. През последните три месеца има направени около 24 поръчки и чиста печалба от 2к.


Тук вече идва въпроса - какво да правя?
Не искам да привличам нежелано внимание от НАП или каквато и да е друга агенция, защото дефакто нарушавам абсолютно всички закони за онлайн търговия - нямам фирма, продуктите които предлагам не са с доказан произход, към продуктите няма инструкции на български, нямат гаранционен документ и още много, много други тъпотии. Изобщо не съм запознат с отварянето на фирми, плащането на данъци и т.н и затова се надявам, ако някой може да сподели някакъв опит. Най-вече ме интересува колко пари трябва да изкарвам през сайта, за да покривам разноските по фирмата и осигуряването ми.

А защо просто не го продам?
Мисля, че това ще бъде най-добрия вариант, но отново има неща, с които определено не съм запознат. Към момента съм изготвял много сайтове за разни клиенти, които съм намирал през фрийланс платформи. Тук обаче нещата са много по-различни според мен. Какво определя цената на един сайт? Нужно ли е цената да се базира на оборота, като изобщо до момента това не ми е било цел? Как и къде най-лесно мога да намеря човек, който би се заинтересувал?

Извинявам се, ако има много правописни грешки!
Пиша темата след 12 часова нощна смяна, така че се надявам да бъда разбран.
 
И да не искаш, ще трябва. Няма как да извършваш каквато и да е търговска дейност без юридическо лице. И честно казано това със стоките и то не е малък проблем. Сега като си набрал някаква скорост и имаш средства да покриваш разходи е време определено да се замислиш за минаването ти на светло, така да се каже. Честно казано, до сега е да речем късмет и от части може би е трябвало да е така - никой не иска да почне с разходите, като не е сигурен, че ще стигне до някакви приходи. Но след определено време няма как, защото ако се продължава, определено подлежиш на глоби и куп други неприятни ситуации, в които ще попадаш, и то не само с агенциите, но и с клиентите ти.

Почни лека полека да си изчистваш нещата, като добре прецени как може да правиш няколко успоредно. В бизнес света това е нормално - да жонглираш с няколко топли и да гледаш никоя да не изпускаш. Каквото искаш като съвет, питай, но е време да посетиш някой счетоводител, който да ти разясни нещата с фирмата, осигуровките, данъците, фактурите. Не се плаши, всеки почнал търговец минава през това. След време ще имаш други проблеми. Това е: Сблъскване с проблеми и решаването им, като постоянно учиш, пробваш ми се доверяваш на специалисти за помощ.
 
@ZnRDigital , ще се изненадаш колко много търговци минават през твоите дилеми в началото на съществуването си. Повечето почват така, минава период, в който вече за стъпили здраво с приходите и започват да се отчитат пред институции, клиенти и т.н. Смея да твърдя, че това е нормалното развитие на един дребен търговец. Има причини. И не е като да искат да става така, просто средата ги принуждава да минат по този път. Виждал съм и доста "самоубийства" - регват фирма, почват рязко с разходите, а печалбите грам не управдават действията им и приключват. Така, че колкото и да звучи малко неправилно и редено, по-добре да спестиш на държавата няколко дребни пари, но в последствие да и плащаш с години, отколкото да почнеш да и плащаш за няколко месеца това, което иска по закон, и после нищо. Виж, не казвам, че е правилно, но е доста чест сценарии. ;)
 
Дай, ако искаш на лично съобщение магазина, за да ти кажа как го виждам откъм потенциал. Реално, ако ще се занимаваш сериозно си трябва фирма, но пък в същото време, ако ще си на минус от цялата работа какъв е смисъла...
 
Дай, ако искаш на лично съобщение магазина, за да ти кажа как го виждам откъм потенциал. Реално, ако ще се занимаваш сериозно си трябва фирма, но пък в същото време, ако ще си на минус от цялата работа какъв е смисъла...
Да, добре го обощи. Аз ще допълня - фирма и излизане на светло, ако има смисъл. Може би така е правилно да се напише.
 
Лично мнение - 2к за един месец недекларирани са окей. Но ако продължаваш всеки месец така накрая от НАП ще те потърсят.
Ако откриеш фирма и плащаш на счетоводител и си плащаш осигуровки, няма ли да си на + накрая? Дори и по-малък да е.. пак поне ще ти е спокойно.
Проблем е само това, че нямаш документ за произход на стоката ти... през куриерските фирми ли изпращаш? Няма измъкване в такъв случай. Освен да закупиш евтина стока, която да декларираш като разход и да имаш документа за тях, пък продавай си през сайта нерагламентираната?
 
Не, гледай си кефа, учи се, продавай. След няколко месеца сменяш домейн, дизайн и хоп отново. Като му хванеш цаката един път после е лесно.
 
И да не искаш, ще трябва. Няма как да извършваш каквато и да е търговска дейност без юридическо лице. И честно казано това със стоките и то не е малък проблем. Сега като си набрал някаква скорост и имаш средства да покриваш разходи е време определено да се замислиш за минаването ти на светло, така да се каже. Честно казано, до сега е да речем късмет и от части може би е трябвало да е така - никой не иска да почне с разходите, като не е сигурен, че ще стигне до някакви приходи. Но след определено време няма как, защото ако се продължава, определено подлежиш на глоби и куп други неприятни ситуации, в които ще попадаш, и то не само с агенциите, но и с клиентите ти.

Почни лека полека да си изчистваш нещата, като добре прецени как може да правиш няколко успоредно. В бизнес света това е нормално - да жонглираш с няколко топли и да гледаш никоя да не изпускаш. Каквото искаш като съвет, питай, но е време да посетиш някой счетоводител, който да ти разясни нещата с фирмата, осигуровките, данъците, фактурите. Не се плаши, всеки почнал търговец минава през това. След време ще имаш други проблеми. Това е: Сблъскване с проблеми и решаването им, като постоянно учиш, пробваш ми се доверяваш на специалисти за помощ.
Определено ти благодаря за отговора! Вече съм консултирал нещата със счетоводител, но от това, което разбирам след всички разходи, най-вероятно в началото ще съм на доста голям минус. Разбира се, това сигурно е нормално, но на този етап имам много други разходи по различни проекти и не мога да си го позволя. Предполагам, че ако успея да увелича оборота до половин година - определено ще предприема тази стъпка.
 
Дай, ако искаш на лично съобщение магазина, за да ти кажа как го виждам откъм потенциал. Реално, ако ще се занимаваш сериозно си трябва фирма, но пък в същото време, ако ще си на минус от цялата работа какъв е смисъла...
След това което споделих, не мисля, че е много редно да споделям сайта. Нека да не предизвиквам съдбата! :D
 
След това което споделих, не мисля, че е много редно да споделям сайта. Нека да не предизвиквам съдбата! :D
Споко, няма да ти "взема" идеята, имам си 4 магазина, стигат ми, даже са твърде много...
 
ако първата година правиш около 20 000 лева по добре е без фирма, като физическо излиза по евтино
 
За това в нормалните държави са го измислили хората.... В англия си работиш и накрая на доброволни начала си декларираш доходите и си плащаш данъците ЕДНА ГОДИНА СЛЕД КАТО СИ ПОДАЛ ДЕКЛАРАЦИЯТА... През товаа време всичките пари си седят при теб и си ги ползваш да се развиваш.....

Почваш работа на 1 Април 2022 (тогава им почва счетоводната година), до края на 2023 трябва да си подал декларация за данъците и да платиш някъде към 2024........... Как после това не е стимул да си декларираш всичко и плащаш след като видиш,че явно бизнеса ти е тръгнал...
 
Определено ти благодаря за отговора! Вече съм консултирал нещата със счетоводител, но от това, което разбирам след всички разходи, най-вероятно в началото ще съм на доста голям минус. Разбира се, това сигурно е нормално, но на този етап имам много други разходи по различни проекти и не мога да си го позволя. Предполагам, че ако успея да увелича оборота до половин година - определено ще предприема тази стъпка.
Да, важно е да не си вадиш от джоба след всеки край на месеца. Избутай някак да си отгоре и после почни да взимаш някакви мерки. Имам моменти, в които (дори още в началото) е добре всичко да е изрядно. Но съм забелязал, че ако сметките не излизат добре, в полза на собственика на бизнеса, той или не се занимава или избутва до ниво да остава след всички разходи и за него, и почва да си играе по правилата. Другият вариант е да скочиш в дълбокото, като си сметнеш всички разходи и да си ги влачиш до момента, в който започнеш да ги покриваш и да излизаш на плюс, или (което е по-лошия вариант) да не успееш да смогнеш на разходите и да се откажеш. Мисля, че ще успееш. Добре седнете и и си ги разпишете тези неща. Събери всички числа, направи си пълен план и прецени. Важно е да знаеш моментното си състояние, какво целиш / къде искаш да стигнеш и какво те чака в бъдеще. Имай предвид, че разходите в началото и след определено време не са константни - винаги ще имаш показване в някакво направление. Например - броя на фактурите, документите към счетоводството реално повишават и услугата като сума. И това е само едно от нещата. Ще почнеш да отделяш и пари за маркетинг.
 
За това в нормалните държави са го измислили хората.... В англия си работиш и накрая на доброволни начала си декларираш доходите и си плащаш данъците ЕДНА ГОДИНА СЛЕД КАТО СИ ПОДАЛ ДЕКЛАРАЦИЯТА... През товаа време всичките пари си седят при теб и си ги ползваш да се развиваш.....

Почваш работа на 1 Април 2022 (тогава им почва счетоводната година), до края на 2023 трябва да си подал декларация за данъците и да платиш някъде към 2024........... Как после това не е стимул да си декларираш всичко и плащаш след като видиш,че явно бизнеса ти е тръгнал...
Не само, това далеч не е най-добрия вариант. В Холандия, мисля, че беше, приходи до някаква сума не се облагат с данък, защото се водят толкова ниски, че според държавата, ако и тя вземе своето, бизнеса няма да успее да се развие. Абе какво да ти кажа, далеч сме от всякакви такива икономически и бизнес логики. То за това им се получава на хората, защото мислят като бизнес. Да, нямат като тук сива икономика, но то пък остава и да имат с такива условия. Или имаш благоприятни условия и развиващ се бизнес, или имаш сива икономика и не много ясно дали и добре развиващ се бизнес. Като цяло всеки си избира схемата, по която да работи с населението си. Но резултатите са на лице и всички може да си направим извода какво работи по-добре, ако другото може въобще да се каже, че работи. ;)
 
Не само, това далеч не е най-добрия вариант. В Холандия, мисля, че беше, приходи до някаква сума не се облагат с данък, защото се водят толкова ниски, че според държавата, ако и тя вземе своето, бизнеса няма да успее да се развие. Абе какво да ти кажа, далеч сме от всякакви такива икономически и бизнес логики. То за това им се получава на хората, защото мислят като бизнес. Да, нямат като тук сива икономика, но то пък остава и да имат с такива условия. Или имаш благоприятни условия и развиващ се бизнес, или имаш сива икономика и не много ясно дали и добре развиващ се бизнес. Като цяло всеки си избира схемата, по която да работи с населението си. Но резултатите са на лице и всички може да си направим извода какво работи по-добре, ако другото може въобще да се каже, че работи. ;)
И в Англия го има.
12500 Капитал гейнс всяка година(приходи от лихви, акции и кото се сетиш)
12850 от заплата (всяка година)
4000 на година от даване под наем (не съм сигурен точната сума).
1000 странични приходи (правил си нещо и даже не го декларираш)
На горните не дължиш данъци
 
И в Испания има подобни неща.
Доход до 14 000 евро годишно не се облага.
Ако се регистрираш като специалист на свободна практика през първата година социалните осигуровки са ти 120лв на месец. В България с новия таван - 960лв. Срещу тези 120лв/месец в Испания получавате безплатни лекарства (по рецепта) за детето и теб, безплатно медицинско обслужване....и някой ден пенсията също едва ли ще е по-ниска от българската.
През втората година и третата година тази сума от 120лв расте постепенно, докато след третата година вече се изчислява на база доходите и може да стигне българските 960лв, но ако вадите средните за там доходи ще е от порядъка на 500-600лв. Вече ДОД е дебел, но пък не връщат в края на годината 450 или 600лв, а няколко хиляди лева. :)

Тъй като реално нищо не ме спира да се преместя в държавата за която говоря...все по-сериозно започвам да го обмислям като вариант.

ПП. Испания я имат за една от държавите с най-високи данъци що се отнася до фрийлансъри, а България - уж с най-ниските. Като дръпне човек чертата обаче накрая нещата остават на кантар.
 
И в Испания има подобни неща.
Доход до 14 000 евро годишно не се облага.
Ако се регистрираш като специалист на свободна практика през първата година социалните осигуровки са ти 120лв на месец. В България с новия таван - 960лв. Срещу тези 120лв/месец в Испания получавате безплатни лекарства (по рецепта) за детето и теб, безплатно медицинско обслужване....и някой ден пенсията също едва ли ще е по-ниска от българската.
През втората година и третата година тази сума от 120лв расте постепенно, докато след третата година вече се изчислява на база доходите и може да стигне българските 960лв, но ако вадите средните за там доходи ще е от порядъка на 500-600лв. Вече ДОД е дебел, но пък не връщат в края на годината 450 или 600лв, а няколко хиляди лева. :)

Тъй като реално нищо не ме спира да се преместя в държавата за която говоря...все по-сериозно започвам да го обмислям като вариант.

ПП. Испания я имат за една от държавите с най-високи данъци що се отнася до фрийлансъри, а България - уж с най-ниските. Като дръпне човек чертата обаче накрая нещата остават на кантар.
Въобще няма база за сравнение. Но и реално то с 14 000 евро годишно в Испания не си ли беден? Не, че тук си много успял, но едно малко шивашко ателие с една работничка и с всичките си разходи 2 000 лв. на година ще са му идеални си мисля.

Факт е, че белите държави дават шанс на малкия бизнес. Всички други тънат в мизерия и имат осакатена икономика. Поне по мои скромни наблюдения. ;)
 

Горе