Съвет за професия

Valentinn

Active Member
Здравейте,
искам да отворя една тема за университета. Остават ми още 2 години(с тази) докато завърша, а след това не съм много наясно какво да правя. Искам малък съвет от вас: Ориентирал съм се към бизнес и по-точно предприемачество. Някой учил ли е това ? Търси ли се тази професия, и ще ми даде ли нещо повече като знания от този форум ? Има ли смисъл въобще да се захващам да уча това или да търся нещо друго ? Другото като алтернатива за мен е маркетинга. Ще ми е много интересно мнението ви за тези 2 професии.
 
От: Съвет за професия

Има смисъл, но не е определящо.
Спокойно може да завършиш каквото и да е - примерно "Технология на храните" - и после (или успоредно) да научиш каквото трябва за бизнеса.

А може и направо да пропуснеш вишуту.
 
От: Съвет за професия

Има смисъл, но не е определящо.
Спокойно може да завършиш каквото и да е - примерно "Технология на храните" - и после (или успоредно) да научиш каквото трябва за бизнеса.

А може и направо да пропуснеш вишуту.

Мен не ми е толкова дерт за това висше, просто онлайн бизнеса ми харесва много, и искам да уча нещо свързано или близо до него, за да ми помага в бъдеще.
 
От: Съвет за професия

Тогава бих избрал "Маркетинг".
Сигурно съм субективен, но останалите икономически специалности са твърде 'схванати', за да те поготвят за (конкретно) интернет бизнес.

Не че примерно "Счетоводство и Контрол" няма да е полезно практически. Ще върши добра работа.
 
От: Съвет за професия

Не че примерно "Счетоводство и Контрол" няма да е полезно практически. Ще върши добра работа.

С какво би могло да бъде полезно завършването на тази специалност, според теб? :)
 
От: Съвет за професия

С какво би могло да бъде полезно завършването на тази специалност, според теб? :)


И на мен ще ми е интересно да чуя мнение.
Щом е намесен Noke има смисъл да се отдели време за четене.
 
От: Съвет за професия

С какво би могло да бъде полезно завършването на тази специалност, според теб? :)
Му спести разходите за шшшшетоводител!
 
От: Съвет за професия

И на мен ще ми е интересно да чуя мнение.
Щом е намесен Noke има смисъл да се отдели време за четене.
Мани, съвсем безотговорно подмятам мнение.
Да не ме слуша мене - остана и да съм отговорен за бъдещето му...
 
От: Съвет за професия

Му спести разходите за шшшшетоводител!

Да не мислиш, че всички завършили счетоводство биха си спестили разходите за счетоводител или че на болшинството предприемачи тук им е нужен такъв?
 
От: Съвет за професия

Да не мислиш, че всички завършили счетоводство биха си спестили разходите за счетоводител или че на болшинството предприемачи тук им е нужен такъв?

funny-dog-pictures-goggie-gif-srsly.gif
 
От: Съвет за професия

Нещо по лесно се запиши :| Че аз съм в технически и ми се фърля леша, като гледам че някои хора 10 години не могат да го завършат...

ПП: Един много верен виц :lol:


Сина (студент във ТУ) отива при баща си и му казва:
- Тате не мога повече. Не го издържам това ТУ, много е трудно. Прекъсвам.
- Сине, голям си вече, ти си решаваш, но ние с дядо ти продължаваме!
 
  • Like
Реакции: snux
От: Съвет за професия

Или бих пропуснал висшето или бих записал нещо дистанционно или онлайн, по възможност от чужд университет. Има сега вече има някакви специалности свързани с онлайн бизнеси, но в България сигурно с някаква шега. Иначе до предприемачеството най-близко е така нареченото Стопанско Управление или на английски Бизнес Администрация.
Счетоводството на нищо няма да го научи освен да е един изпълнител и да реди разни цифрички в колонки и други безумни и безполезни за човешкия прогрес дейности и бумащини.
 
От: Съвет за професия

Или бих пропуснал висшето или бих записал нещо дистанционно или онлайн, по възможност от чужд университет. Има сега вече има някакви специалности свързани с онлайн бизнеси, но в България сигурно с някаква шега. Иначе до предприемачеството най-близко е така нареченото Стопанско Управление или на английски Бизнес Администрация.
Счетоводството на нищо няма да го научи освен да е един изпълнител и да реди разни цифрички в колонки и други безумни и безполезни за човешкия прогрес дейности и бумащини.
И задочното е добър вариант ... Че ако е редовно да се подготви за глад особено ако е в друг град. Редовното нямаш време за бачкане, освен нещо почасово или да имаш някои сайт, които да ти прави яко манги. Иначе тея икономически университети, много хора се дипломират от там и няма голямо търсене на такива кадри.
 
От: Съвет за професия

Даже и като Оф може да се изтълкува но ето към какво съм се ориентирал аз:

BTEC Higher National Diploma (HND) in Business Marketing

Level of Course:

HND is a Level 5 qualification

Course Contents/Description:

The award is made up of 16 units:

Marketing
Managing Financial Resources & Decision
Organisational Behaviour
Business Environment
Business Decision Making
Aspect of Contract & Negligence for Business
Business Strategy
Marketing Intelligence
Advertising & Promotion in Business
Marketing Planning
Sales Planning & Operations
Quality Management in Business
Small Business Enterprise
Internet Marketing
Contemporary issues in Marketing Management
Research Project

2-годишно обучение - Фул тайм

Със записване се получава статут на ЕС студент с право на работа в цяла Европа + възможност за продължаване в коя да е държава.
Дипломата е с висок ранг и се признава в цял ЕС.
СЪответно интензивен курс по Английски
 
Записах висше, защото ми е интересна икономиката като цяло. То с диплома, без диплома, все тая. Не мисля да робувам, за да я ползвам.

Убиецо, (ако това си имал предвид с ника си :) ) дори да завърша счетоводство, когато си стартирал бизнес, дори и малък, има много по-важни неща за вършене, отколкото да си осчетоводяваш фактурите. Тъпо е да вършиш всичко сам. Някак си губиш време и нерви, които можеш да си спестиш и да инвестираш времето в увеличаване на приходите.
 
От: Съвет за професия

просто онлайн бизнеса ми харесва много, и искам да уча нещо свързано или близо до него, за да ми помага в бъдеще.

Бих се възползвала от компютърни системи и технологии - същевременно с онлайн практиката да се усъвършенствам с удоволствие.
 
От: Съвет за професия

@Valentin, Ако искаш да работиш за някого специалност маркетинг идеално ще пасне в СВ-то ти. Истинското обучение по предприемачество ще започне с първия ти реален проект/идея (желанието го имаш).

За другите варианти съм съгласна с @petya77.
 
От: Съвет за професия

Ориентирал съм се към бизнес и по-точно предприемачество. Някой учил ли е това ?
Пич, това не се учи. Никое образователно учреждение не може да те научи да бъдеш предприемач. Може да се изненадаш, но това е малко или много до характер. Виждал съм хора с 3 висшета да работят за 600лв заплата, виждал съм и мангали да карат хамър с основно образование. Всичко е до нюх и оползотворяване на възможности.
 
От: Съвет за професия

Добре Валдес добре, грееш от разум и интелектуални заложби гледам.

За твое сведение Мангали каращи хамъри има само по Балканските територии.

Излезеш ли навън видиш ли, навсякъде ти искат документ за завършено образование (това че в БГ има чалга и широбаджанащина по света не е точно същото)
Самият документ вярвай - Учи те на много приятни неща - стига да имаш желание да научиш съответната теория. (след това практиката е твой избор и прочие, макар че и за това ти се помага в учебното учреждение)
Веднъж взел документ-а ти се отварят вратите, съзнанието и зрението за неща които НЕ можеш да научиш от "Улицата" на циганите с Хамърите.
Да не говорим и за хората с които се заобграждаш и контактуваш - колегите. (заобикалящата среда е Адски важен фактор за какъвто и да е успех, в която и да е сфера).
Времето също е ценен ресурс, използвано в университет може да се смята като сериозна инвестиция съсредоточена в интелекта или физическите умения. (кой за каквото е учил/учи)

Няма място за сравнение, поне не такова каквото си дал.
Хора с по 3 "висшета" работят за по 600лв не за друго, а заради това че са учили за това. (не може да си вишист в горското и да вземаш повече от както казваш 600 гроша за нощни смени - пазвантин).

Ако евентуално се интересуваш от мнението ми разбира се.
(Под съмнение във всички форми, като се има предвид отношението което показа към Мен, без да ме познаваш - съдейки и сравнявайки ме с така интересните за твоята особа Мангали с обратни наклонности в друга тема из Форума. )
 
Последно редактирано:

Горе