Съмнителен CTR

mvmrik

Well-Known Member
Става въпрос за рекламната ми мрежа - има някои потребители, които имат доста съмнителен CTR - над 30. Това според вас нормално ли е? Иначе кликовете са напълно реални, тъй като всяко IP се отчита само веднъж на 24 часа, има и proxy защита, но това не означава, че не може да се натискат от хора от различни компютри. Та се чудя до колко горе-долу е нормален CTR-а и след колко става съмнителен или направо си личи, че кликовете са изкуствено създадени.

Ето сега гледам, това възможно ли е - 40 импресии и 15 клика?
 
Според мен до 5%, в краен случай най-много 10%. И това за адсенс, там рекламите са доста по-разнообразни и по-добре таргетирани. При теб мисля, че трябва да е по-малко. Просто приятелите кликат яко :). Не можеш ли да ги засечеш за една седмица например - те приятелите са някакъв краен брой. Едно IP повече от един-два клика ако има е ясна работата.
 
От: Съмнителен CTR

Рисковете на PPC бизнеса. Всъщност най-големия риск, а именно fraud clicks.
За да ги хванеш донякъде (никога не може да е на 100%), слагай и кукита, и освен проверката по IP адрес, да прави и проверка за cookie. Освен това, проверявай IP адресите да не са от прокси сървъри.

Друго: Ако аз тръгна да се занимавам с PPC реклама, сайтове с под 300-400 уникални въобще няма да взема.
 
От: Съмнителен CTR

Имат по няколко клика от 1 IP, то и на мен ми е ясно. Просто над коя граница CTR-a става съмнителен - това ме интересува. Иначе имам доста опции - да сравнявам по CTR, при всеки клик от IP адреса на издателя получавам веднага email и т.н. Но все пак за да блокирам някого трябва да имам основателна причина.
 
От: Съмнителен CTR

Рисковете на PPC бизнеса. Всъщност най-големия риск, а именно fraud clicks.
За да ги хванеш донякъде (никога не може да е на 100%), слагай и кукита, и освен проверката по IP адрес, да прави и проверка за cookie. Освен това, проверявай IP адресите да не са от прокси сървъри.

Друго: Ако аз тръгна да се занимавам с PPC реклама, сайтове с под 300-400 уникални въобще няма да взема.

От проксита кликове не се отчитат, има си такава опция - тествал съм я и работи.
 
От: Съмнителен CTR

Ще ти дам пример с AdSense (сайта е MFA), CTR-а се движи между 15%-20%, но във въпросния сайт просто няма къде другаде да натиснеш, а хората са свикнали като отворят нещо, да натиснат някъде за да продължат. Това е много висок CTR.
В стандартните ми сайтове, дори в добре оптимизираните, рядко надхвърля 5-6%.

За всеки случай сложи и проверка за cookie. Където съм в момента има 12 WIFI мрежи, 7 са отключени. Всичките са с различни IP-та. Ако реша, за 1 час ще генерирам 7 клика от уникални IP-та. Но ако го направя през 1 браузър, ако имаш куки ще ме хванеш.
 
От: Съмнителен CTR

Abuse-ването на рекламни мрежи си е голяма далавера, така че не се учудвай ако някой хитрее. Особено по-малките, дето не са като Гугъл затегнати....
Това с IP-тата далеч не е достатъчно... Някои проксита изобщо неможеш да ги разбереш, че са проксита, така че и това не е гаранция.
Да не говорим за по засукани случаи - примерно водене на трафик с iframe-ове, автоматично кликане по рекламите с JS.... или пък купуване на реални посетители... философИя си е с две думи и 100% гаранция няма, щом даже гугъл ги бомбят.

Един вариант е като стане нещо съмнително - една ръчна проверка на кликовете какви са що са, ама за целта трябва яко мониторинг и логване.
 
Последно редактирано:
От: Съмнителен CTR

В момента на Адсенса имам група която е с 23% ЦТР вътре има 5 ключови думи, най слабата е с 19% най силната с 35%. Но това е в тясна ниша силно таргетирано, това освен с адсенс си мисля по друг начин не може да бъде постигнато.
Според мен ако даден сайт е тясно специализиран и рекламата му е баш по специалноста всеки ЦТР над 5% ще ми е съмнителен.
А ако е на обща тематика и рекламата е какво дойде и 1% ЦТР ще гледам подозрително
 
От: Съмнителен CTR

По принцип си има доста обстойна проверка и се пуска следене на даден потребител, като се следи целия му трафик, но това малко натоварва сървъра, затова е направено така, че да се пуска само на определени потребители, пуснах го, но се чака - статистиката излиза след 24 часа. Така че ще се хване кой лъже и кой не, мен просто ме интересуваше кой CTR е прекалено висок и като видя някого с такъв CTR да му пускам следене на трафика.
 
От: Съмнителен CTR

Това кой да следиш може да определиш математически, раздели всички по % на ЦТР на 50 групи през 2% и си направи една графика- след което виж в коя група по колко попадат и как се движи кривата и в зависимост от това какво може да поеме сървъра там сложи чертата.
С тези под чертата може и да не се занимаваш защото там и да има нарушения няма да са систематични, а в икономиката има едно правило - ако ресурсите, които ще изразходваш за да установиш едно нарушение са повече от самото нарушение по добре не се занимавай.
 
От: Съмнителен CTR

Интересна тема. Мисля, че не само fraud-a ще е проблем в тази история, но и факта, че трудно ще е да се управлява такова система, тъй като ще има адски много несъответствия между каунтъра на самия сайт и това, което системата му е предоставила като трафик. Това от своя страна поражда съмнения в самия рекламодател. Вярно е, че manual проверка ще изкочи всияко, но тя ще се провежда по-често от колкото си мислите. :)

Друго на цялтото това нещо е кликаемостта, която изцяло зависи не само от трафика, но и от карето / банера / посланието на самата реклама. Малко ми е чудно, както една и съща реклама с едно и също послания (title, description) ще усвои бюджет от 50 лева на месец при положение, че един клик е на сената от има няма 0,06 лева. :)

Продължавам.......за да се осетят реални печалби от това, мрежата трябва да генерира огромно количество трафик. Специализираните рекламни мрежи ще овиснат поради факта, че трафика е ограничен с точно ясни интереси и естествено не е толкова многочислен. За това успехите на Google AdWords, 7Search, Yahoo PPC, MSN Ads и други ще генерират трафик и доволни суми, докато не знам колко са напред с материала мрежи като Net Info,Investor.bg, Garga.biz и т.н. Само знам, че румъснкия Google AdWords след всичко е на печалба с 2К евро. да, точно така, това е за цялата мрежа и страна. :)
 
От: Съмнителен CTR

Ти на това уше за печалбата на румънския не лежи, защото това че са платили данъци върху 2к нищо не значи. За съпоставка мога да ти дам пример общинската фирма Паркинги и Гаражи която преди няколко години излезе на загуба.
 
От: Съмнителен CTR

Това кой да следиш може да определиш математически, раздели всички по % на ЦТР на 50 групи през 2% и си направи една графика- след което виж в коя група по колко попадат и как се движи кривата и в зависимост от това какво може да поеме сървъра там сложи чертата.
С тези под чертата може и да не се занимаваш защото там и да има нарушения няма да са систематични, а в икономиката има едно правило - ако ресурсите, които ще изразходваш за да установиш едно нарушение са повече от самото нарушение по добре не се занимавай.

Но пак самия цтр е супер лесно да се смъкне - пъхаш си един скрит iframe към сайта по другите сайтове - това ти генерира фалшиви импресии, съответно ЦТР-а пада, а в същото време може да си докарваш прилични парички без да будиш съмнения.

Затова яко ресурси и мониторинг - хубавото е че по-малките мрежи могат да си го позволят, за разлика от гугъл дето имат много милиони сайтове и разчитат предимно на automated защити.
 
От: Съмнителен CTR

Рекламодателите нищо не губят, защото ако блокирам някой профил всичките суми, които е спечелил се връщат при тях, така че от невалидните кликове не се губи. Иначе мога да кажа, че може да усвои една реклама 50 лева, може и много повече, все пак има и банерни реклами не са само текстови. Особено ако е някаква картинка с жена - направо се избиват да кликват - и пак CTR-а е около 4-5%, не се стига до 30. 30% за мен са си чиста измама. Иначе съм забелязал, че кликаемостта зависи най-много от рекламата. Ако се пусне нещо интересно има доста кликове, ако е нещо скучно и не се интересуват много хора от него CTR може да бъде и 0.01.
 
От: Съмнителен CTR

имам сайтове които правят и по 30% цтр във адсенс за ден ,но имам моменти в които нямам нито един клик,това не означава че веднага трябва да ме баннат.За това изчакай да мине поне 3 месеца и сравни дали този % се запазва.Защото разпръстнато във времето мисля до 10 % е нормално...
 
От: Съмнителен CTR

Точно така мисля да правя, за CTR ще изчаквам по-дълъг период и ще се гледа общия CTR, а не само на конкретен ден. Но за fraud кликовете мисля, че няма какво да се чака, при тях си личи, че са невалидни. Системата е така направена, че при установяване на такива кликове сумата не се приспада от сметката на рекламодателите, така че те нищо не губят. Когато се прати предупреждение на издателя, тези кликове се приспадат и от неговата сметка. Естествено, че няма да тръгна да блокирам наред за няколко клика, но при злоупотреби трябва да има последствия. Все пак за една рекламна мрежа най-важно е гарантирането на реални кликове за рекламодателите.
 
От: Съмнителен CTR

Между другото, сложи някакво инфо къде се показват рекламите (сайтове). Защото дори да реша да инвестирам, ако не знам къде отиват ще се откажа.
 
От: Съмнителен CTR

Между другото, сложи някакво инфо къде се показват рекламите (сайтове). Защото дори да реша да инвестирам, ако не знам къде отиват ще се откажа.

напълно съм съгласен и аз това гледах,но нещо не намерих инфо...Или първо трябва да се регна за да разбера ?
 
От: Съмнителен CTR

Е това вече е сложна работа, защото по принцип сайтовете не се отчитат. Има много подробна статистика по дни и часове за импресии, кликове, CTR, географска карта с държавите и кликовете от тях, но сайтовете не се отчитат. Така е направена системата, не съм я правил аз, а съм я купил.
 

Горе