Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Само набързо поствам, защото видях някои написани щуротии на тема хардуер - това колко вата е захранването НЕ ОПРЕДЕЛЯ количеството на консумираната електроенергия! Захранването просто служи като токоизправител - превръща променливия ток в прав, за да не преебе електрониката. Тези ватове, които ги гледате в спецификациите са максималната мощност, която може да осигури за компонентите в компютъра. Може например някоя стара машина с Пентиум 3, която става само за счетоводство да харчи 150 вата, но ако щете и 750ватово захранване да и сложите, тя пак ще си харчи 150 вата, т.е. в случая просто няма смисъл от скъпо захранване. Има онлайн калкулатори за мощносттта на компонентите, там може да се сметне според индивидуалната ситуация и чарковете в кошника (кутията).

По темата - безсмислено и рисковано е да се държи сървър в домашни условия, особено с нашите главоци от ЧЕЗ/ЕОН/ЕВН, защото спре ли от тях тока в квартала, спира тока и в разпределителната кутия (освен ако ти не захранваш суича там с твой ток), останалите причини са написани вече, няма смисъл да ги повтарям само.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Техник Свързване на Оптични Кабели.
Тоест сплайсър.

Фирмата не мисля, че има значение.

Ако имаш други въпроси отделно от темата, моля те пиши на лично.
Да не спамим по темата.

И само да вметна, г-н Томов е автора на темата, аз съм Григоров :)


По темата - безсмислено и рисковано е да се държи сървър в домашни условия, особено с нашите главоци от ЧЕЗ/ЕОН/ЕВН, защото спре ли от тях тока в квартала, спира тока и в разпределителната кутия (освен ако ти не захранваш суича там с твой ток), останалите причини са написани вече, няма смисъл да ги повтарям само.
Мисля, че с мнението си колегата потвърди моите думи, защо е толкова от значение UPS-a.
Само за едно нещо не си прав, защо обръщате всичко в меден интернет и сличове ?
Оптичния интернет от момента в който излезе от колокацията на дадената фирма не се нуждае от ток.
Това е и предимството му :) А на въпроса в колокациите не може ли да спре нета, не не може!
Някой път ще ви снимам аварийното захранване на една колокация :)
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Григоров съпри се малко стига ръси глупости - чети малко повече какво се пише по темите и тогава отговаряй

- Първо Томов не е автор на темата
- Второ оптичният интернет колко процента от потребителите покрива в момента?
- Трето как Делта Форс потвърди твърдението ти че трябва УПС за 2к
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Григоров съпри се малко стига ръси глупости - чети малко повече какво се пише по темите и тогава отговаряй

- Първо Томов не е автор на темата
- Второ оптичният интернет колко процента от потребителите покрива в момента?
- Трето как Делта Форс потвърди твърдението ти че трябва УПС за 2к

1. На всеки се случва да сбърка, но дори и Томов да не е автора на темата, аз не съм Томов!

2. Зависи за къде става на въпрос. Големите градове са на 90% покритие, останалите 10% се изграждат в срок след заявка от клиент.
За селищата покрай тях не мога да коментирам.

3. ""По темата - безсмислено и рисковано е да се държи сървър в домашни условия, особено с нашите главоци от ЧЕЗ/ЕОН/ЕВН""

:?

Спирам да пиша по темата, не мисля още с влизането в форума да се карам с който и да е било.
Положението много ескалира, аз само се опитах да помогна.
Не изключвам и това, че може аз с нещо да съм сбъркал и засегнал някого! За което ако е така, извинявам се.
Много остро реагираш приятелю, карай го по-спокойно.


От мен толкова по темата. Успех на всички.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Ако нямаш пари, се спестяват парите точно за UPS-а. Ако има пари за него, супер. Без UPS си е яко несигурно, но сигурно или не и това е вариант.
Няма съмнение, че тези в колоцентровете са специалисти (или поне в 90% от случаите), но пусналият темата не цели да получи презентация колко е удобно да ползваш услуги на колоцентрове.
Между другото, би било добре A.Grigorov да даде линк към UPS, който да се продава за 2000лв. Любопитно ми е какви показатели ще има за тези пари.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

намаляваш парите за UPS и намираш нещо за около 500 лв, което ще ти издържи машината за около 30-40 минути. Рядко ще имаш огромни сривове над 10-15 мин.
Не е много сериозно като решение, но поне ще те вкара в бюджета. Честно да ти кажа обаче, аз никога няма да си хостна сайта при теб, кви са тея сайтове на сървър в домашни условия. Много несериозно ми изглежда
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Честно да ти кажа обаче, аз никога няма да си хостна сайта при теб, кви са тея сайтове на сървър в домашни условия. Много несериозно ми изглежда
Че той да не те кара да хостваш нещо при него? Човекът просто иска да си развива проектите на свой терен като с това да понатрупа полезен опит в сървърното администриране.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Е ако сам ще си хоства негови си сайтове- тогава по-бива.
Ама аз лично бих оставил някой да ми поддържа всичко, човек трябва да се освобождава от всякакви несвойствени за бизнеса си дейсноти, за да може да е креативен в това време

а има нещо, което искам да добавя- сървър за 600 лв с хардуерен райд (другото е доста несериозно) ще означава , че ще имаш доста често проблеми със синкването на двата диска, някой път контролера ти ще ти прави мизерии и няма да си виждаш дисковете, въобще евтините неща обикновено неслучайно са такива
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Ама аз лично бих оставил някой да ми поддържа всичко, човек трябва да се освобождава от всякакви несвойствени за бизнеса си дейсноти, за да може да е креативен в това време
"Бизнеса" в случая е обучение. По-"креативно", демек съзидателно, не може да бъде. Да си сглобиш сървър, да го оживиш, да му тропнеш няколко сайта и да се заровиш в проблемите.
Ъптайма в случая не е никакъв проблем.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Чета темата с интерес. Минал съм по този път преди 10 год. и който се съмнява във възможностите на домашния сървър говори празни приказки и не е опитвал нищо на практика, говори теоретично. Сървър от този тип харчи с включен CRT монитор денонощно точно 150w/h или 24 ч. по 0.150 KW = 3.6KW или на месец 108KW или около 12 лв. на месец. Без монитор и видео карта на половина. Засечено с електронен електромер. И в момента ми работи един сървър на Ubuntu 10.4, който е заврян в една ниша в офиса и не е рестартиран почти година и е без UPS. Просто не е спирал тока. Стара машина на слот1 800 MHz с 1GB RAM и 40 GB диск. Стандартен интернет от 30 Mbit/s. Та моите разходи са 6 лв. на месец за ток, интернета не го смятам, защото така или иначе го плащам. За надежност не мога да го сравнявам с колокиран сървър, но не му отстъпва особено. Ползвам го предимно за бекъпи, но се хостват и няколко сайта и едно видео чат приложение на Red5 от скоро. Та който казва, че такава машина е слаба, говори наизуст. За сравнение VPS със същите параметри се представя по-слабо и има ограничение в трафка, а аз нямам, линията ми е симетрична. Справя се отлично с 50 маймунки на видео чат. Относно сигурността, всичко е до опит, сървъра няма значение.
Към автора на темата: Не им се връзвай на приказките, чети, експериментирай и ще се научиш. 20-30 лв. разход не са от особено значение. Опита е важен. Не запомних на колко си години, но си млад, под 20. Аз съм на 50 и не се отказвам още...
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

vassy, такива ентусиасти като теб винаги са ме радвали (меко казано). А за това, че си на 50 години и се занимаваш с тези неща шапка ти свалям (т.е. щях да ти сваля ако носех такава). Форумната система не ми дава да ти дам репутация (не знам защо), но все едно, че съм ти дал.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Първо, аз на фенчето мераците му вяра нямам. Даже и сега се вижда колко е мотивиран или заинтересован. Просто чул-недочул някъде нещо и му щукнало нещо си... Какво точно, и той не знае. И вместо да потърси елементарно инфо, пуска тема разбираш ли... :rolleyes:

Утре дори няма да си спомня ни за сървъри, ни за ток, ни за дявал.
Демек, само се хабите тука всичките "помагачи" :) .
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Първо, аз на фенчето мераците му вяра нямам. Даже и сега се вижда колко е мотивиран или заинтересован. Просто чул-недочул някъде нещо и му щукнало нещо си... Какво точно, и той не знае. И вместо да потърси елементарно инфо, пуска тема разбираш ли... :rolleyes:

Утре дори няма да си спомня ни за сървъри, ни за ток, ни за дявал.
Демек, само се хабите тука всичките "помагачи" :) .
Ти намери да разбиеш мераците на пусналия темата. Щом е подготвил (поне така се предполага) 600лв (май толкова бяха), значи има някакви сериозни намерения. Сега като се върна назад в миналото, горе-долу толкова бях вложил в сървър преди време. Все от някъде трябва да се почне. Трябва да се даде шанс на човека в случай, че се окаже сериозен. Ако е несериозен (съмнявам се), все някой друг в неговото положение, но сериозен, ще прочете темата и ще направи нужното.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Какви глупости има в тая тема не е истина - кой нормален човек с някакъв живот, би си превърнал стаята в хостинг room? То затова има изградени сгради, които ви фиксват всичките тия неща, за които ревете, просто помислете малко, че няма смисъл, компании инвестират хиляди, че да имат тези неща, вие ще си превръщате стаята в nerd room

The%20room%20of%20a%20real%20nerd.jpg
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Не всички са нормални като теб, AlanFort. Има си и такива, които искат да правят ненормални неща.
Разлика от домашен сървър (една бройка) и колоцентър с камара машини е много голяма.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Голяма е, най-вече в несигурността и невъзможността да се менажира правилно, или ако се - на цената на много труд и време, усилия, пари - които не си струват в крайна сметка?
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Голяма е, най-вече в несигурността и невъзможността да се менажира правилно, или ако се - на цената на много труд и време, усилия, пари - които не си струват в крайна сметка?
И тук стигаме до разковничето на проблема. Дали да си наема админ или да си го свърша сам? За болшинството е нормално и дори по-евтино да ползват нает админ (като обслужва още 200 такива като теб илиза евтино).
Най-забавен момент е сигурността. Повечето хора си мислят, че под "сигурност" става въпрос за стабилност на нета, тока и чат-пат се сещат за защитата от хакерски атаки. Само дето се пропуска едно много важно нещо - сигурността на данните. Ако имаш ценни разработки (софтуер, бази данни и т.н.), определено не би позволил да са на машина, до която имат достъп толкова много хора (администратори и друг обслужващ те персонал). С ограничаването на броя хора имащи достъп до машината се спестява и възможността за поръчкова злонамереност или продаване на данни (често служителите в хостинг компаниите не са с чак толкова големи заплати).
Колкото по-малко хора имат досег до сървъра (или сървърите) ти, толкова по-сигурни са те. Класическата "сигурност" (нет, ток и защита от хакерски атаки) е нетрудно постижима. Всичко става с четене и опит. Другото няма как да го постигнеш ползвайки хостинг компания или колокационни услуги.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Извинявай, когато го пишех не бях наясно, че разработвате втори facebook и трябва да сте защитени. Извини ме!
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

Извинявай, когато го пишех не бях наясно, че разработвате втори facebook и трябва да сте защитени. Извини ме!
Ти пък намери да сочиш продънена каца във връзка със сигурност. Аз уважавам потребителите си и се старая да се грижа за сигурността на данните им. Точно по тази причина се старая да намалявам до максимум достъпа на други, с които работя. Най-проблемни са личните съобщения, тъй като те имат по-специална защита от закона (дори и админа не би трябвало да ги чете) и дори може да ти се потърси наказателна отговорност за злоупотреби. Дори като зарежем правната страна един себеуважаващ се админ трябва да може да вдъхва доверие у потребителите си, а как по-добре може да направи това от високо ниво на сигурност на данните им.
Лафът "няма какво да крия" е идиотски. Ако беше верен, нямаше да има нужда от пароли.
 
От: Сървър в домашни условия - какво трябва да знам?

трябва да може да вдъхва доверие у потребителите си, а как по-добре може да направи това от високо ниво на сигурност на данните им.

Ти това ли наричаш сигурност? Кошницата да е в стаята ти?
 

Горе